Рішення № 102200277, 16.12.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2021
Номер справи
380/10604/21
Номер документу
102200277
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2021 року справа №380/10604/21

провадження № П/380/10758/21

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Шведа Б.В.,

представників позивача Грицишина Т.С., Михавківа І.В.,

представника відповідача Терлецького Д.Р.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу

за позовом Верчанської середньої загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів (Верчанська СЗОШ І-ІІ ступенів)

до Головного управління Держпраці у Львівській області

про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпраці у Львівській області, у якому заявлено позовну вимогу про визнання протиправною та скасування постанови першого заступника начальника головного управління Держпраці у Львівській області Зубик А.М. № ЛВ26554/1403/АВ/ФС від 21.12.2020 про накладення на Верчанську СЗОШ І-ІІ ст. штрафу у розмірі 15000 грн.

Позовні вимоги мотивовані наступним: відповідно до направлення № 1334 від 16.10.2020 виданого Головним управлінням Держпраці у Львівській області підставою для проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування у Верчанській СЗОШ І-ІІ ступенів став наказ Головного управління Держпраці у Львівській області від 16.10.2020 № 1345-П, звернення від 16.05.2020 № Ц-1191 та погодження Державної служби України з питань праці від 30.09.2020 вих. № 6831/2.1/12-20. Позивач стверджує, що йому не було надано копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю) на проведення такої перевірки, не було ознайомлено з підставою проведення позапланового заходу. Направлення на проведення перевірки було вручено директору школи інспектором праці Гумен В.І. 27.10.2020 о 16.45 год. у присутності в.о. начальника відділу освіти Стрийської районної державної адміністрації Порух П.Я. в його службовому кабінеті по вул.. Шевченка,107 м. Стрия, а не за місцем здійснення господарської діяльності в с. Верчани Стрийського району, і відповідно, не внесено відповідний запис про проведення перевірки до Журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) Верчанської СЗОШ.

Позивач покликається на пп.4 п.12 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 823, відповідно до якого інспекторам праці забороняється розглядати та перевіряти питання, яке є предметом розгляду в суді. Вказує, що ухвалою Стрийського міськрайонного суду відкрито провадження у цивільній справі та призначено справу № 456/3843/20 до розгляду у підготовчому засіданні від 19.10.2020 за позовом ОСОБА_1 до Верчанської СЗОШ про визнання наказу про звільнення незаконним та його скасування, поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу. Дана обставина була доведена до відома інспектора Гумен В.І., проте інспектор наполягав на виконанні зобов`язання щодо надання 28.10.2020 запитуваних документів.

У зв`язку з тим, що інспектор Гумен В.І, не прибула за місцем юридичної адреси для здійснення інспекторської перевірки 28.10.2020, на прохання інспектора, директор Верчанської СЗОШ І-ІІ ступенів направив запитувані документи рекомендованим листом № 8240008179387 від 28.10.2020 на юридичну адресу Головного управління Держпраці у Львівській області, який доставлено адресату 30.10.2020.

Відповідач не складав акт про неможливість проведення інспекційного відвідування/невиїзного інспектування, а оскаржувана постанова, яка винесена за створення перешкод у проведенні інспекційного відвідування, винесена на підставі акта інспекційного відвідування від 29.10.2020 № ЛВ26554/1403/АВ/ФС.

На підставі вищевказаного позивач просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою від 05.07.2021 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 02.09.2021.

Відповідач проти позову заперечив, подав відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що 16.10.2020 на підставі абз.5 ч.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877, управлінням видано наказ № 1345-П та направлення № 1334, якими інспекторів праці Гумен В.І., Тріль І.Б., Петрушко М.В. уповноважено на проведення заходу державного контролю у формі інспекційного відвідування у Верчанській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів у період з 16.10.2020 по 29.10.2020. У самому направленні від 16.10.2020 № 1334, яке вручено директору об`єкта відвідування ОСОБА_2 під підпис 27.10.2020, серед підстав зазначено: наказ ГУ Держпраці у Львівській області від 16.10.2020 № 1345-П, звернення від 16.09.2020 № Ц-1191 за погодженням Державної служби України з питань праці від 30.09.2020 вих. № 6831/2.1/12-20. Тобто, на момент проведення перевірки позивачу було відомо про факт наявності такого погодження. Сам факт непред`явлення погодження Держпраці не підтверджується жодними доказами. 27.10.2020 інспектором праці здійснено вихід за юридичною адресою Верчанської середньої загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів. 27.10.2020 директору школи ОСОБА_2 вручено під підпис направлення та зобов`язання з переліком документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, що стосуються предмету здійснення заходу з проханням у строк до 16.00 год. 28.10.2020 надати документи необхідні для проведення позапланового заходу. У зазначений строк позивачем не надано запитуваних документів чим створено перешкоди у проведенні заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю. У зв`язку з невиконанням зобов`язання щодо надання документів, необхідних для проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування, інспектором праці Гумен В.І. складено акт від 29.10.2020 № ЛВ26554/1403/АВ. Відповідач вважає оскаржувану постанову правомірною, просить відмовити у задоволенні позову.

02.09.2021 у підготовчому засіданні викликано у якості свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Протокольною ухвалою закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 05.10.2021.

05.10.2021 у судовому засіданні допитано у якості свідків, заступника директора Верчанської СЗОШ І-ІІ ступенів Куницьку Ольгу Романівну та ОСОБА_4 , заслухано пояснення представників сторін, оголошено перерву до 16.11.2021.

16.11.2021 відкладено розгляд справи до 16.12.2021.

16.12.2021 у судовому засідання допитано у якості свідка інспектора праці ОСОБА_5 , досліджено докази, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, свідків та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

16.10.2020 Головним управлінням Держпраці у Львівській області прийнято наказ № 1345-П «Про проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування Верчанської середньої загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Стрийського району Львівської області», та виписано направлення № 1334 від 16.10.2020 відповідно до яких інспекторів праці – головних державних інспекторів відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у Львівській області Гумен Вікторію Ігорівну, Тріль Ірину Богданівну, головного державного інспектора відділу експертизи умов праці Петрушко Марію Валеріївну на підставі абз.5 ч.1 ст. 6 Закону України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» уповноважено на проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування на предмет додержання вимог законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин у Верчанській середній загальноосвітній школі І-ІІ ступенів Стрийського району Львівської області, юридична адреса: 82441, Львівська обл.., Стрийський р-н, село Верчани. Встановлено строк проведення позапланового заходу державного контролю з 16 жовтня по 29 жовтня 2020 року.

27.10.2020 з метою проведення позапланового заходу державного контролю інспектор праці Гумен В.І., покликаючись на відсутність директора на місцем проведення заходу, з`явилась до Відділу освіти Стрийської районної державної адміністрації, куди було викликано директора Верчанської СЗОШ ОСОБА_2 . У присутності в.о. начальника відділу освіти Стрийської районної державної адміністрації ОСОБА_6 у його службовому кабінеті по вул. Шевченка 107 м. Стрия, директору об`єкта відвідування було вручено направлення на проведення перевірки від 16.10.2020 № 1334 та вимогу про надання документів.

Згідно вимоги про надання документів від 27.10.2020 інспектор праці зобов`язала ОСОБА_2 – директора Верчанської ЗОШ І-ІІ ступенів Стрийського району Львівської області надати у строк до 16.00 год. 28.10.2020 визначені у вимозі документи, зокрема: копію книги реєстрації наказів та розпоряджень, журнал (книга) обліку руху трудових книжок; копії правил внутрішнього розпорядку Верчанської СЗОШ І-ІІ ступенів; копії штатних розписів за період з вересня 2019 року по час видання вимоги (зі змінами та доповненнями): особову справу ОСОБА_1 , а також всі документи, що стосуються процедури скорочення (звільнення) штату працівників, визначеної законодавством про працю; копії наказів про розподіл педагогічного навантаження на 2019-2020 роки та тарифікаційні списки вчителів та інших працівників Верчанської СЗОШ І-ІІ ступенів на 2019-2020 роки, копії протоколів № 1 від 30.08.2019 та № 1 від 31.08.2020 заслуханих на педагогічній раді Верчанської СЗОШ І-ІІ ступенів.

28.10.2020 копії витребуваних документів направлені Верчанською СЗОШ І-ІІ ступенів рекомендованим листом № 8240008179387 до Головного управління Держпраці у Львівській області. Рекомендований лист вручено адресату 30.10.2020.

29.10.2020 Головним управлінням Держпраці у Львівській області складено акт інспекційного відвідування юридичної особи, яка використовує найману працю № ЛВ26554/1403/АВ щодо об`єкта відвідування – Верчанської ЗСОШ І-ІІ ступенів, згідно якого виявлено порушення позивачем ч.1 ст.259 КЗпП України, а саме встановлено, що директором Верчанської ЗСОШ І-ІІ ступенів Стрийського району Львівської облаті – Грицишин Т.С. 29.10.2020 створено перешкоди для діяльності Головного управління Держпраці у Львівській області в частині ненадання жодних документів, необхідних для здійснення інспекційного відвідування.

21.12.2020 Головним управлінням Держпраці у Львівській області прийнято постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення №ЛВ26554/1403/АВ/ФС, згідно якої на підставі абзацу 7 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України вирішено накласти на Верчанську СЗОШ І-ІІ ступенів штраф у розмірі 15000 (п`ятнадцять тисяч) гривень.

Не погодившись з цією постановою позивач звернувся до суду.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 5 квітня 2007 року (надалі Закон № 877).

У відповідності до статті 1 Закону - № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Статтею 2 Закону - № 877-V визначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Частиною 4 статті 2 Закону - № 877-V встановлено, що заходи контролю здійснюються зокрема органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.

Згідно з частиною п`ятою вказаної вище статті Закону № 877-V зазначені у частині четвертій цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов`язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21, частини третьої статті 22 цього Закону.

Відповідно до абз.5 ч.1 ст. 6 Закону № 877 однією з підстав для здійснення позапланового заходу є: звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили документи, передбачені цим абзацом.

Підставою для проведення позапланового заходу позивача у наказі на проведення перевірки вказано абз.5 ч.1 ст. 6 Закону № 877-V, проте у матеріалах справи відсутні докази пред`явлення керівнику чи уповноваженій особі позивача копії погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки.

Відповідно до абз.11 ч.1 ст. 6 Закону 877 під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

У пред`явленому керівнику позивача направленні на проведення заходу державного контролю не вказано переліку питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу.

Згідно ч.3 ст.6 Закону 877 суб`єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

За змістом ст. 7 Закону 877 для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою. У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім`я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу;тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення). Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання.

Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.

Відповідно до ч.6 цієї статті за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості:дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. У разі створення суб`єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов`язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (зокрема їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об`єкт відвідування), з урахуванням особливостей, визначених Конвенцією Міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифікованою Законом України від 8 вересня 2004 р. № 1985-IV, Конвенцією Міжнародної організації праці № 129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві, ратифікованою Законом України від 8 вересня 2004 р. № 1986-IV, та Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” визначає Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України 21.08.2018 № 823 (далі Порядок № 823).

Відповідно до абз.2 ч.1 зазначеного Порядку заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю, крім заходів з питань виявлення неоформлених трудових відносин, здійснюються відповідно до вимог Закону та з урахуванням пунктів 2-4 цього Порядку.

Відповідно до п. 14 Порядку № 823 у разі створення об`єктом відвідування перешкод у діяльності інспектора праці (відмова у допуску до проведення відвідування, зокрема ненадання на письмову вимогу інспектора праці інформації, необхідної для проведення інспекційного відвідування; перешкода в реалізації інших прав, передбачених пунктом 10 цього Порядку), відсутності об`єкта відвідування або уповноваженої ним особи за місцезнаходженням (адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, інших документах, що стали підставою для проведення відвідування), відсутності документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, перевищення строків проведення інспекційного відвідування, визначених пунктом 9 цього Порядку, складається акт про неможливість проведення інспекційного відвідування із зазначенням відповідних підстав, який у разі можливості підписується об`єктом відвідування або іншою уповноваженою ним особою.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 18.08.2017 № 1338, яким керувався інспектор при оформленні документів інспекційного відвідування, було затверджено форму акта інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю; форму акта про неможливість проведення інспекційного відвідування/невиїзного інспектування; форму вимоги про надання/поновлення документів.

Таким чином, неможливість проведення інспекційного відвідування фіксується у акті про неможливість проведення інспекційного відвідування, а у разі проведення відповідного заходу контролю та виявлення порушень вимог законодавства про працю складається акт інспекційного відвідування юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю.

Результати перевірки позивача оформлені не у відповідності до вимог Закону № 877 та наказу від 18.08.2017 № 1338, вимога про надання документів оформлена не у відповідності до затвердженої наказом № 1338 форми.

Механізм накладення на суб`єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України "Про зайнятість населення" передбачений порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року №509 (далі - Порядок №590).

Відповідно до частини першої статті 265 КЗпП України посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

Юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу у разі (у редакції статті 265 КЗпП України на момент винесення оскаржуваної постанови):

недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (абзац 6 частини другої статті 265 КЗпП України);

вчинення дій, передбачених абзацом сьомим цієї частини, при проведенні перевірки з питань виявлення порушень, зазначених в абзаці другому цієї частини, - у шістнадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (абзац 7 частини другої статті 265 КЗпП України).

Суд встановив, що інспектори праці у період з 16.10.2020 по 29.10.2020 за місцем проведення заходу державного контролю (Львівська обл, Стрийський р-н, с. Верчани) жодного разу не з`явились, а неможливість проведення інспекційного відвідування за юридичною адресою позивача обґрунтовують лише одним телефонним повідомленням про відсутність директора Грицишина Т.С. на місці проведення заходу контролю. Вимога про витребування документів вручена представнику позивача 27.10.2020 у Відділі освіти Стрийської районної державної адміністрації. При цьому інспектор праці не вказала підстав визначення саме такого порядку вручення повідомлення представнику позивача. У вимозі про надання документів, необхідних для проведення інспекційного відвідування визначено строк для їх надання до 28.10.2020, проте не повідомлено що такі документи мали бути надані інспектору до Головного управління Держпраці у Львівській області. 28.10.2020 інспектори праці до Верчанської ЗСОШ І-ІІ ступенів не з`явились, витребувані документи позивачем направлено до відповідача рекомендованим листом у визначений інспектором термін.

Суд вказує, що строк проведення заходу контролю становив 10 робочих днів, з 16.10.2020 по 29.10.2020, а строк для подання витребуваних документів встановлено у один робочий день і з врахуванням доводів відповідача, керівник позивача чи уповноважена особа у цей же день мали підготувати розширений перелік документів та прибути з с. Верчани Стрийського району Львівської обл. до Головного управління Держпраці у Львівській області за адресою: м. Львів, пл. Міцкевича, 8. Таким чином, дії інспектора праці не сприяли для повного та всебічного з`ясування питань з приводу яких призначався позаплановий захід.

З наведених фактичних обставин справи, суд прийшов до висновку, що позаплановий захід державного контролю Верчанської ЗСОШ І-ІІ ступенів проведено з порушенням встановленого порядку, без дотримання вимог щодо оформлення його результатів, а позивач не створював перешкод для проведення заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю. Також суд дійшов переконання, що інспекційне відвідування не було проведено через бездіяльність посадових осіб відповідача, які не вжили жодних заходів для його проведення за юридичною адресою Верчанської ЗСОШ І-ІІ ступенів та у визначені строки.

Таким чином, постанова про накладенні штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № ЛВ26554/1403/АВ/ФС від 21.12.2020 є безпідставною та неправомірною, а тому підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Всупереч наведеним вимогам відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності прийняття оскаржуваного рішення, не спростовано позовні вимоги та аргументи позивача.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при зверненні до суду згідно квитанції № 56608055 від 22.06.2021 сплатив 2270 грн. судового збору, які слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 241-246, 250, 255 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпраці у Львівській області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № ЛВ26554/1403/АВ/ФС від 21.12.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпраці у Львівській області (код ЄДРПОУ 39778297, адреса: 79005, м. Львів, пл. Міцкевича, 8) на користь Верчанської середньої загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів (код ЄДРПОУ 22388335, адреса: 82400, Львівська обл., Стрийський район, с. Верчани) 2270 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 24.12.2021.

Суддя Крутько О.В.