
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/10148/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (далі - Відділ РАЦС) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 08.04.2021 позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про своє народження № 17, складеного 30.11.1954 Добрятинською сільською радою Млинівського району Рівненської області, а саме ім`я дитини « ОСОБА_2 » виправити на « ОСОБА_3 ».
Висновком Відділу РАЦС про внесення змін до актового запису цивільного стану від 11.06.2021 визнано за неможливе внести зміни до актового запису про народження заявниці № 17, складеного 30.11.1954 Добрятинською сільською радою Млинівського району Рівненської області, а саме ім`я дитини « ОСОБА_2 » виправити на « ОСОБА_3 », оскільки імена « ОСОБА_2 » та « ОСОБА_3 » - два різні імені, які не мають спільного походження, а подані документи та інші актові записи, зареєстровані пізніше актового запису про народження, не можуть бути підставою для внесення змін в актовий запис про народження щодо імені заявника.
Вважаючи відмову у внесенні змін до актового запису необґрунтованою та протиправною, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Позивач просить визнати протиправною відмову Відділу РАЦС у внесенні змін до актового запису № 17 від 17.11.1954 про народження ОСОБА_4 у зміні імені заявниці з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_3 », та зобов`язати відповідача внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_4 № 17 від 17.11.1954, вказавши ім`я заявниці « ОСОБА_3 » замість « ОСОБА_2 ».
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 19).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 30.09.2021 № 3335/21.1-04-29 (а. с. 26-29) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 08.04.2021 складено аргументований висновок про відмову у внесенні змін, дії відповідача є такими, що відповідають вимогам чинного законодавства України.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження від 28.07.2021 № 00031863195 наявні відомості про актовий запис № 17 від 30.11.1954, складений Добрятинською сільською радою Млинівського району, щодо народження дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьки ОСОБА_7 (батько) та ОСОБА_8 (мати) (а. с. 14).
02.02.1955 Млинівським ЗАГС Рівненської області видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , у якому вказано, що ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Остріїв Млинівського району Рівненської області, її батьками є ОСОБА_7 (батько) та ОСОБА_8 (мати), про факт народження в книзі актів громадянського стану про народження 30.11.1954 внесено актовий запис за № 17 (а. с. 13).
Згідно із свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 , виданим 11.11.1978 Добрятинською сільською радою Млинівського району Рівненської області, ОСОБА_9 та ОСОБА_4 (дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - с. Остріїв Млинівського району Рівненської області) 11.11.1978 уклали шлюб, після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_10 (а. с. 15).
В паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого Луцьким РВ УМВС України у Волинській області ОСОБА_1 , внесені такі відомості щодо позивачки: дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - с. Остріїв Млинівського району Рівненської області, дата укладення шлюбу - ІНФОРМАЦІЯ_2 , чоловік - ОСОБА_9 (а. с. 11-12).
11.06.2021 Відділ РАЦС (за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 08.04.2021 № 65/21.1-05.06-80 про внесення змін до актового запису про народження заявниці № 17, складеного 30.11.1954 Добрятинською сільською радою Млинівського району Рівненської області на ОСОБА_11 , а саме ім`я дитини « ОСОБА_2 » виправити на « ОСОБА_3 ») прийняв висновок про внесення до актового запису цивільного стану, відповідно до якого вважає за неможливе внести зміни до актового запису про народження заявниці № 17, складеного 30.11.1954 Добрятинською сільською радою Млинівського району Рівненської області на ОСОБА_11 , а саме ім`я дитини « ОСОБА_2 » виправити на « ОСОБА_3 », оскільки імена « ОСОБА_2 », « ОСОБА_3 » - два різних імені, які не мають спільного походження, ні свідоцтво про народження, ні свідоцтво про шлюб, ні актові записи цивільного стану, зареєстровані пізніше актового запису про народження, ні паспорт не можуть бути підставою для внесення змін у актовий запис про народження щодо імені заявника, змінивши його з імені « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 » (а. с. 6-7).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до частин першої - третьої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-VІ (далі - Закон № 2398-VІ) державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.
За правилами частин першої - четвертої статті 22 Закону № 2398-VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно із пунктом 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила № 96/5), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктами 1.7, 1.10, 1.15 Правил № 96/5 передбачено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у строк, що не перевищує трьох місяців, з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.5, 2.6 Правил № 96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред`явленні паспорта або паспортного документа. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис. Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
За правилами пункту 2.12 Правил № 96/5 на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктом 2.15.9 пункту 2.15 Правил № 96/5 передбачено, що висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається: якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
При вирішенні даної справи суд враховує, що актовий запис № 17 від 30.11.1954, складений Добрятинською сільською радою Млинівського району щодо народження дитини ОСОБА_6 (а. с. 14), містить відомості про дату народження дитини - ІНФОРМАЦІЯ_1 , її батьків - ОСОБА_7 (батько) та ОСОБА_8 (мати), місце народження - с. Остріїв Млинівського району Рівненської області.
Такі ж відомості про дату та місце народження, батьків дитини відображені у свідоцтві про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_1 від 02.02.1955, у цьому ж свідоцтві є покликання на актовий запис від 30.11.1954 за № 17 (а. с. 13). При цьому, у зв`язку із укладенням шлюбу, ОСОБА_4 змінила прізвище на ОСОБА_10 , у свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_2 щодо позивача вказана дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - с. Остріїв Млинівського району Рівненської області (а. с. 15). В паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого Луцьким РВ УМВС України у Волинській області ОСОБА_1 , також внесені аналогічні відомості щодо позивачки стосовно дати народження ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), місця народження (с. Остріїв Млинівського району Рівненської області), дати укладення шлюбу (11.11.1978) та чоловіка ( ОСОБА_9 ) (а. с. 11-12).
На думку суду, аналіз поданих позивачем документів дає підстави дійти висновку про те, що актовий запис № 17 від 30.11.1954, складений Добрятинською сільською радою Млинівського району щодо народження дитини ОСОБА_6 , стосується позивача ОСОБА_12 , та у вказаному записі допущена помилка щодо імені дитини (вказано « ОСОБА_2 » замість « ОСОБА_3 »), що в розумінні підпункту 2.15.9 пункту 2.15 Правил № 96/5 є підставою для складання відповідного висновку про внесення змін до вказаного актового запису. Суд вважає, що позивач надала належні та допустимі докази, які вказують на наявність достатніх підстав для внесення змін до актового запису № 17 від 30.11.1954 про її народження в частині імені.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що висновок відповідача про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану від 11.06.2021 прийнятий без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття, з порушенням вимог статті 22 Закону № 2398-VІ, тому враховуючи також, що відмова у внесенні змін до актового запису оформлюється висновком (за формою додатку 2 до Правил № 96/5), позовні вимоги про визнання протиправною відмови підлягають задоволенню шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування зазначеного висновку.
Підпунктом 2.13.2 пункту 2.13 Правил № 96/5 передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: постанова адміністративного суду.
Отже, у зв`язку із визнанням протиправним та скасування висновку від 11.06.2021, з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача підлягають також до задоволення похідні позовні вимоги про зобов`язання відповідача внести зміни до актового запису № 17 від 17.11.1954 про народження ОСОБА_4 щодо імені позивача.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 908,00 грн., сплачений квитанцією від 16.09.2021 № 9 (а. с. 5, 18).
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати висновок Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 11 червня 2021 року про відмову у внесенні змін до актового запису про народження № 17, складеного 30 листопада 1954 року Добрятинською сільською радою Млинівського району Рівненської області на ОСОБА_11 .
Зобов`язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (43026, Волинська область, м. Луцьк, пр-т Соборності, 18, ідентифікаційний код 26038916) внести зміни до актового запису про народження № 17, складеного 30 листопада 1954 року Добрятинською сільською радою Млинівського району Рівненської області на ОСОБА_11 , а саме ім`я дитини « ОСОБА_2 » виправити на « ОСОБА_3 ».
Стягнути з Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (43026, Волинська область, м. Луцьк, пр-т Соборності, 18, ідентифікаційний код 26038916) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) судовий збір в розмірі 908 гривень 00 копійок (дев`ятсот вісім гривень нуль копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх