Рішення № 102193594, 12.11.2021, Заводський районний суд м. Дніпродзержинська

Дата ухвалення
12.11.2021
Номер справи
208/7253/20
Номер документу
102193594
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

справа № 208/7253/20

№ провадження 2/208/820/21

РІШЕННЯ

Іменем України

12 листопада 2021 р. м. Кам`янське

Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі: Головуючого судді Похвалітої С.М., за участю секретаря судового засідання Грищенко О.Л., представника позивача ОСОБА_1 – ОСОБА_2 представника відповідача акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» Лещенко Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» в особі Кам`янського відділення про захист прав споживачів, шляхом визнання акту протиправним та зустрічним позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» в особі Кам`янського відділення АТ «Дніпропетровсьгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об`єму та обсягу природного газу, -

в с т а н о в и в:

1 Стислий виклад позиції позивача та позивача за зустрічним позовом, заперечень відповідача та відповідача за зустрічним позовом.

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Акціонерного товариства Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» в особі Кам`янського відділення про визнання протиправним акт комісії та визнання дії комісії протиправними.

У своєму позові позивач просить суд визнати протиправним акт № 147 від 14 вересня 2020 року комісії Кам`янського відділення Акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз» щодо несанкціонованого втручання ОСОБА_1 в роботу лічильника газу в будинку АДРЕСА_1 , що призвело до викривлення даних обліку природного газу; визнати протиправним дії комісії Кам`янського відділення Акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз» щодо донарахування ОСОБА_1 не облікованих об`ємів природного газу на суму 28 415,54 грн.

26 квітня 2021 року представник позивача уточнив позовні вимоги та просив суд визнати протиправними дії комісії Акціонерного товариства Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» про задоволення Акту про правопорушення № 4347 від 02 вересня 2020 року затвердженого протоколом № 4241 від 23 вересня 2020 року по розгляду актів про порушення кодексу газопостачальних систем щодо проведення перерахунку (донарахування) споживачу ОСОБА_1 об`єму природного газу в сумі 28 415,54 грн.; скасувати рішення комісії від 23 вересня 2020 року Акціонерного товариства Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» про розрахунок не облікованого об`єму природного газу в сумі 28 415,54 грн. за актом про порушення № 4347 від 02 вересня 2020 року.

В обґрунтуванні позову позивач зазначила, що вона є споживачем природного газу в будинку АДРЕСА_1 , про що свідчить договір про надання послуг з газопостачання. 17 січня 2012 року відповідачем був перевірений лічильник газу марки «Галлус-2000», тип-G, заводський номер U07050107, 2011 року випуску, завод виробник компанія ПАТ «Айрон-Укргаз» позивача. Відповідач здійснив підключення та опломбував лічильник газу. 02 вересня 2020 року представниками відповідача при огляді означеного лічильника газу в домоволодінні позивача по АДРЕСА_1 не було виявлено будь-яких пошкоджень лічильника газу марки «Галлус-2000». Представниками відповідача було демонтовано лічильник газу та складений протокол № 4347 від 02 вересня 2020 року. 14 вересня 2020 року в лабораторії відповідача було здійснено експертизу лічильника та зазначено, що всередині корпусу лічильника газу перетворювач витрат не відповідає року випуску лічильника газу. На вимогу представника позивача щодо залучення до здійснення експертизи представника заводу виробника – компанія ПАТ «Айтрон-Укргаз» з метою установлення комплектующих, які були використані при виготовлені вказаного лічильника газу комісією було відмовлено. На засіданні комісії ОСОБА_3 зауважив, що вимоги Договору № 32284 від 20 грудня 2021 року про надання послуг з газопостачання між відповідача та позивачем, останній не порушував, а саме будь- яких ознак щодо втручання в лічильник газу. Комісія прийшла до наступного висновку: лічильник вказано непридатним для комерційного обліку газу згідно п.6.9 Р50-071-98 та п.1.3, 1.6, 2.3 цього акту та вини споживача. Виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, яке привело до викривлення даних обліку природного газу, про що зазначила в акті № 147 від 14 вересня 2020 року. Також 14 вересня 2020 року лічильник газу було опломбовано пломбою та передано споживачу.

Зазначає, що акт експертизи лічильника газу складений з порушенням норм, встановлених п.5 глави 10 Кодексу ГРМ. Так, під час експертизи комісією не встановлено обставин того, що було втручання в механізм та корпус ЗВТ. Зазначений акт визначає цілісність корпусу лічильника газу; пошкоджень корпусу лічильника газу не виявлено; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка, відсутність сторонніх предметів всередині лічильника газу, цілісність заводської пломби та повірочного товару, відповідність місць фактичного розташування пломб. Крім того, відстні відомості у втручання в роботу лічильника газу наявним актам перевірки та або відомостям про повірку та ремонт лічильника газу тощо: відомості про повірку та ремонт, а також планових втручань в роботу лічильника газу не надано.

Проведеною експертизою лічильника не було доведено наявність усіх складових правопорушення позивачем, тому не доведено відповідачем втручання позивача в лічильник газу будь-яким способом, а саме Акт експертизи лічильника газу № 147 від 14 вересня 2020 року є протиправним.

Представником відповідача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» Лещенко Г.О. наданий відзив на позовні вимоги, у якому зазначено, що обраний позивачем спосіб захисту не відповідає нормам законодавства. Акт експертизи лічильника є лише похідним наслідком фіксації порушення та може бути використаний як доказ у справі про стягнення вартості природного газу. 02 вересня 2020 року представниками Оператора ГРС за адресою об`єкту позивача: будинок АДРЕСА_1 при огляді побутового лічильника газу було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу. У відповідності до вимог гл.5 ХІ Кодексу ГРС працівниками Кам`янського відділення АТ «Дніпропетровськгаз» було складено акт виявлення порушень № 4347 від 02.09.2020 року; акт про порушення № 4347 від 02 вересня 2020 року та протокол про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи № 4347. Огляд лічильника, його демонтаж та складання актів проводилося працівниками Оператора ГРМ в присутності позивача, яка підписала особисто всі акти без будь-яких зауважень та застережень.

14 вересня 2020 року в приміщенні лабораторії Кам`янського відділення АТ «Дніпропетровськгаз» в присутності представника позивача було проведено експертизу знятого лічильника газу комісією, до складу якої входять представник державного підприємства «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації, ОСОБА_4 з гідно з п.3.3.1 Положення про проведення експертизи лічильника газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затверджених Міністерством палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619.

Згідно висновків експертизи лічильник газу було визнано непридатним для обліку газу з вини споживача та виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, яке призвело до викравлення даних обліку природного газу. При опробуванні виявлено вплив магнітного поля на роботу відлікового механізму. Перетворювач витрати лічильника газу не відповідає заводській конструкції даної марки. Присутні подряпини на корпусі лічильника газу з нижньої частини. Також у п.п.2.3. п.2 акту експертизи лічильника газу № 147 від 14 вересня 2020 року за результатами позачергової повірки встановлено: похибка лічильника за об`ємної витрати: q3 Qmax – 8,90%; q2 0,2 Qmax – 19,83%; q1 Qmіх – 100 %.

Тобто за результатами позачергової повірки було виявлено перевищення допустимих значено відносно похибки по усіх показниках: Qmax – 8,90% при допустимому значені – 3%; 0,2 Qmax – 19,83% при допустимому значені – 3%; Q mіх – 100 % при допустимому значені – 6%.

Таким чином, зазначає, що комісією по експертизі ПГЛ Кам`янського відділення АТ «Дніпропетровськгаз» було встановлено як факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, так і викривлення даних обліку спожитого газу внаслідок зазначеного втручання.

Окрім цього, експертиза лічильника газу позивача проводилась в присутності представника позивача, який підписав особисто Акт експертизи № 147 без будь-яких зауважень та застережень.

Окрім цього відповідачем надана зустрічна позовна заява, у якій відповідач просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» 28 415 грн. 54 коп. вартості не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та 2 102,00 грн. – суму судового збору.

У своєму зустрічному позові позивач посилається на те, що ОСОБА_1 є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються Оператором ГРС по об`єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , на якому встановлені газові прилади: плита газова – ПГ; водонагрівач –ГП, індивідуальне опалення та лічильник газу, зареєстровано три особи.

02 вересня 2020 року представниками позивача за вказаною адресою було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу. 02 вересня 2020 року представниками позивача в присутності споживача було складено акт про виявлення порушень № 4347, протокол № 4347 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи та акт про порушення № 4347, в яких споживач підписалася особисто і без зауважень.

14 вересня 2020 року було проведено експертизу знятого для проведення експертизи лічильника газу марки «GALLUS-2000», тип-G-4, заводський номер U07050207, комісією, до складу якої входять представник державного підприємства «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації, ОСОБА_4 .

Як зазначено у п.п.1.3 п.1 акту експертизи лічильника газу № 147 від 14 вересня 2020 року при перевірці лічильника газу на премет цілісності відлікового механізму та корпусу ЗВТ виявлено: «при опробуванні виявлено вплив магнітного поля на роботу відлікового механізму (зупинка відлікового механізму). Всередені корпусу лічильника газу перетворювач витрати та у п.п.1.6 п.1 зазнчаено – при перевірці лічильника газу на премет механічних пошкоджень та інше виявлено На корпусі лічильника газу з нижньої частини наявні подряпини».

Висновки комісії: «Лічильник визнано непридатним для комерційного обілку газу згідно з п.6.9. Р50-071-98 та п.1.3., 1.6, 2.3. цього акту та з вини споживача. Виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, яке призвело до викравлення даних обліку природного газу». Відповідно до вимог п.4 гл.6 р.Х Кодексу ГРС та збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб відповідає власник на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про опломбування.

Виявлених будь-яких порушень в конструкції ЗВТ чи пломб, встановлених на ньому, не дає можливість комісії з експертизи лічильників визначити коли саме були вчинені порушення та який обсяг природного газу було несакціоновано відібрано з газорозподільної мережі, тому комісія встановлює лише факт наявності порушень, про що зазначає в акті експертизи.

На засіданні комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № 4347 від 02 вересня 2020 року та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. Під час складання акту-розрахунку, враховувались вимог пп.1 п.11 гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРС.

Вартісь необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу за період з 02 вересня 2019 року по 31 серпня 2020 року складає 28 415,54 грн., який здійснений у відповідності до п.1 гл.3 ХІ Кодексу ГРС та відповідно до ціни закупівлі природного газу Оператором ГРС наказами ПАТ «Дніпропетровсьгаз» від 22 лютого 2016 року та наказами про внесення змін до зазначеного наказу з урахуванням щомісячно визначеної ціни, наказом АТ «Дніпропетровсьгаз» від 20 жовтня 2020 року.

Представник позивача ОСОБА_1 – ОСОБА_5 в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, просив суд визнати протиправним акт № 147 від 14 вересня 2020 року комісії Камянського відділення Акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз» щодо несанкціонованого втручання ОСОБА_1 в роботу лічильника газу в будинку АДРЕСА_1 що призвело до викривлення даних обліку природного газу; визнати протиправним дії комісії Кам`янського відділення Акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз» щодо донарахування ОСОБА_1 не облікованих об`ємів природного газу на суму 28 415,54 грн. В судовому засіданні посилався на обставини, які викладені в позові та у відзиві на зустрічні вимоги.

В задоволенні зустрічного позову просив суд відмовити, про що надав відзив на зустрічну позовну заяву.

В судовому засіданні представник відповідача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» Лещенко Г.О. просила суд відмовити в задоволенні позову, посилалась на обставини викладені у відзиві на позов. Просила також зустрічні вимоги відповідача задовольнити в повному обсязі.

В судовому засіданні просила суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» 28 415 грн. 54 коп. вартості не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та 2 102,00 грн. – суму судового збору.

2. Процесуальні дії суду:

02 листопада 2020 року ухвалою суду відкрито провадження по справі.

02 листопада 2020 року ухвалою суду забезпечено позов.

27 січня 2021 року ухвалою прийнятий зустрічний позов.

19 травня 2021 року ухвалою суду витребувані докази по справі.

25 червня 2021 року закрито підготовче засідання та справу призначено до судового розгляду.

3. Обставини встановлені судом та зміст спірних правовідносин:

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 є споживачем послуг із газопостачання газу в будинку АДРЕСА_1 , що вбачається з наданого суду витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, свідоцтва про шлюб та не заперечується представником відповідача.

Як встановлено судом 02 вересня 2020 року представниками Оператора ГРС за адресою об`єкту позивача: будинок АДРЕСА_1 при огляді побутового лічильника газу було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу.

У відповідності до вимог гл.5 ХІ Кодексу ГРС працівниками Кам`янського відділення АТ «Дніпропетровськгаз» було складено акт виявлення порушень № 4347 від 02.09.2020 року; акт про порушення № 4347 від 02 вересня 2020 року та протокол про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи № 4347.

14 вересня 2020 року в приміщенні лабораторії Кам`янського відділення АТ «Дніпропетровськгаз» в присутності представника позивача було проведено експертизу знятого лічильника газу комісією, до складу якої входив представник державного підприємства «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації», ОСОБА_4 .

Як зазначено у п.п.1.3 п.1 акту експертизи лічильника газу № 147 від 14 вересня 2020 року при перевірці лічильника газу на предмет цілісності відлікового механізму та корпусу ЗВТ виявлено: «при опробуванні виявлено вплив магнітного поля на роботу відлікового механізму (зупинка відлікового механізму). Всередені корпусу лічильника газу перетворювач витрати та у п.п.1.6 п.1 зазначено – при перевірці лічильника газу на предмет механічних пошкоджень та інше виявлено. На корпусі лічильника газу з нижньої частини наявні подряпини».

Висновки комісії: «Лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу згідно з п.6.9. Р50-071-98 та п.1.3., 1.6, 2.3. цього акту та з вини споживача. Виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, яке призвело до викравлення даних обліку природного газу». Відповідно до вимог п.4 гл.6 р.Х Кодексу ГРС та збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб відповідає власник на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про опломбування.

Також у п.п.2.3. п.2 акту експертизи лічильника газу № 147 від 14 вересня 2020 року за результатами позачергової повірки встановлено: похибка лічильника за об`ємної витрати: q3 Qmax – 8,90%; q2 0,2 Qmax – 19,83%; q1 Qmіх – 100 %.

На засіданні комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № 4347 від 02 вересня 2020 року та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Згідно до вимог ст.19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Так, між сторонами виникли цивільні правовідносини та предметом позову є визнання дій протиправними та предметом зустрічного позову є стягнення суми.

Так, правовідносини між сторонами врегульовані Кодексом газорозподільних систем, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс ГРМ), Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРКП від 30 вересня 2015 року № 2496 (далі - Правила) а також нормами Цивільного кодексу України.

4. Оцінка суду:

Вислухавши представників сторін, вивчивши матеріали цивільної справи, дослідивши надані суду докази, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню, а зустрічний позов слід задовольнити з наступних підстав.

Відповідно до пункту 5 розділу I Правил, побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.

Згідно до абзацу 1 пункту 17 розділу ІІІ Правил, якщо побутовий споживач не здійснив оплату за спожитий природний газ протягом десяти днів після строку, визначеного договором постачання природного газу, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання природного газу споживачу шляхом направлення споживачу письмового повідомлення (з відміткою про вручення) з вимогою самостійно припинити споживання природного газу за рахунок перекриття запірного пристрою перед газовим приладом та допустити представника постачальника за пред`явленням службового посвідчення на об`єкт для пломбування запірних пристроїв, що має здійснюватися з дотриманням техніки безпеки. При цьому в повідомленні про припинення споживання природного газу постачальник має зазначити підстави та дату припинення газоспоживання, яка не може бути раніше ніж через три дні після дати отримання повідомлення.

Пунктами 25, 26, 30 розділу ІІІ Правил взначено, що побутовий споживач є відповідальним за: несвоєчасне та/або не в повному обсязі внесення плати за надані послуги з газопостачання; відмову в доступі до об`єкта споживача представникам постачальника для виконання ними функцій, передбачених цими Правилами та договором; порушення інших вимог цих Правил. Про порушення, допущені побутовим споживачем під час постачання природного газу, відповідальні представники постачальника складають акт-претензію у двох примірниках, один з яких залишається в побутового споживача. У разі коли між побутовим споживачем і постачальником не досягнуто згоди про надання послуг з газопостачання, розмір їх оплати, відшкодування збитків, спірні питання вирішуються в судовому порядку.

Згідно Кодексу ГРМ, несанкціонований відбір природного газу відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу; побутовий споживач споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; пошкодження ЗВТ/лічильника газу механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання; пошкодження пломб відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).

За пунктом 1 глави 7 розділу VІ, оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:

1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;

2) отримання від Оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу у випадках: відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді; відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача;

3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;

4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»;

5) розірвання договору розподілу природного газу;

6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ;

7) несанкціоноване відновлення газоспоживання;

8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт;

9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ;

10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об`єкту споживача, що не є побутовим);

11) відмова представникам Оператора ГРМ в доступі на об`єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання;

12) в інших випадках, передбачених законодавством.

Якщо припинення газопостачання (розподілу природного газу) на об`єкт побутового споживача буде здійснюватися у випадках, визначених у підпунктах 1 - 5 (крім випадку подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання), 9 цього пункту, Оператор ГРМ має надіслати рекомендованим поштовим відправленням або надати з позначкою про вручення повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу побутовому споживачу не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення газопостачання (розподілу природного газу). При цьому в повідомленні мають бути зазначені підстави та дата припинення газопостачання (розподілу природного газу) Оператором ГРМ.

У відповідності до пункту 4 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ, побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов`язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п`яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 глави 5 розділу IX Кодексу ГРМ, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованогоспоживача та/абонезаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження

Відповідно до пунктів 8, 9 глави 5 розділу IX Кодексу ГРМ Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії). До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку.

За п.10, 11 гл.5 р.ХІ Кодексу ГРМ, споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Щодо посилання позивача на неправомірність складання Акту № 4347 про виявлення порушення від 02 вересня 2020 року, затвердженого Протоколом № 4241 від 23 вересня 2020 року по розгляду актів про порушення кодексу щодо проведення перерахунку споживачу об`ему природного газу в сумі 28 415,54 грн. та скасування рішення комісії суд зазначає наступне.

Згідно з п.3.3.1, 3.3.2, 3.3.3.4 Положення № 619, експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі відсутності споживача або вповноваженої ним особи при проведенні експертизи (у визначених в акті про демонтаж лічильника газу місці, даті та часі) така експертиза проводиться без присутності споживача або вповноваженої ним особи. Результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою.

Також, згідно з пунктами 1 та 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ, який затверджено Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб`єкта); 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу; 5) дату останньої повірки ЗВТ.

Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

У випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», передача такого ЗВТ та/або пломби здійснюється у строк, який не повинен перевищувати десяти робочих днів з дня складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.

Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби, визначається за домовленістю сторін (в іншому разі - Оператором ГРМ). Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу, персонально відповідає за цілісність пломби, встановленої на пакеті (тарі).

У разі відмови споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) від поставлення підпису в протоколі про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу про це в протоколі робиться відповідний запис, а його другий екземпляр надсилається поштою.

При цьому, за положеннями п.7 гл.1 р.Х Кодексу ГРМ будь-які роботи, пов`язані з порушенням роботи чи схеми комерційного вузла обліку, або зміни типу ЗВТ проводяться за погодженням з Оператором ГРМ у присутності представників споживача і Оператора ГРМ та оформляються відповідним актом. Роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми комерційного вузла обліку, заміни типів ЗВТ без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача та Оператора ГРМ не допускаються.

За пунктом 3 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ, експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.

Відповідно до п.4 гл.10 р.X Кодексу ГРМ, споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

Судом встановлено, що також вбачається з Акту, експертиза лічильника газу позивача проводилась в присутності представника позивача, який підписав особисто Акт експертизи № 147 без будь-яких зауважень та застережень.

Крім того, відповідно до змісту статей 11, 15 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист. Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Способи захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють як закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, як вплив на правопорушника. Загальний перелік способів захисту цивільних прав та інтересів міститься у статті 16 ЦК України.

Особа, права якої порушено може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права, визначеним законом або договором. Спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом і регламентує конкретні цивільні правовідносини або інші способи захисту, що дозволяють відновити порушене право.

Складені працівниками газопостачальної організації відповідно до розділу ХІ Кодексу ГРМ Акт виявлення порушень № 4347 від 02.09.2020 року; Акт про порушення № 4347 від 02 вересня 2020 року, протокол про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи № 4347, Акт експертизи лічильника газу № 147 від 14 вересня 2020 року; рішення комісії з проведення експертизи ЗВТ, рішення комісії з розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем, акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 23 вересня 2020 року є лише фіксацією такого порушення, що було виявлено під час проведення перевірки дотримання цього Кодексу, тому оскарження лише факту складення таких актів та протоколів комісії, які хоч і встановлюють обов`язок споживача у добровільному порядку сплатити вартість необлікованого обсягу газу, проте у разі відмови побутового споживача від сплати вартості необлікованого обсягу газу газопостачальна організація звертається з позовом до суду та має право припинити постачання газу після прийняття судом рішення на користь газопостачальника.

Складення зазначених документів уповноваженими особами не свідчить про порушення прав споживачів газу, а є підставою для подальшого звернення постачальника газу з відповідним позовом до суду.

Як встановлено судом на засіданні комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № 4347 від 02 вересня 2020 року та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості, під час складання якого, враховувались вимог пп.1 п.11 гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРС.

Так, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу за період з 02 вересня 2019 року по 31 серпня 2020 року складає 28 415,54 грн., який здійснений у відповідності до п.1 гл.3 ХІ Кодексу ГРС та відповідно до ціни закупівлі природного газу Оператором ГРС наказами ПАТ «Дніпропетровсьгаз» від 22 лютого 2016 року та наказами про внесення змін до зазначеного наказу з урахуванням щомісячно визначеної ціни, наказом АТ «Дніпропетровсьгаз» від 20 жовтня 2020 року.

З урахуванням викладеного вимоги вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» в особі Кам`янського відділення АТ «Дніпропетровсьгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об`єму та обсягу природного газу підлягають задоволенню, а в задоволенні первісного позову слід відмовити.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

5. Судові витрати.

У зв`язку з відмовою позивачу в позові та з урахуванням задоволення зустрічного позову відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, суд вважає, що з відповідача за зустрічним позовом на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» підлягає стягненню сплачений останнім судовий збір у розмірі 2 102, 00 грн.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 15, 16 ЦК України, Кодексу ГРМ, ст.ст. 4, 12, 19, 76, 81, 141, 258, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд, -

вирішив:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» в особі Кам`янського відділення про захист прав споживачів, шляхом визнання акту протиправним, відмовити.

Зустрічні позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» в особі Кам`янського відділення АТ «Дніпропетровсьгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об`єму та обсягу природного газу, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» в особі Кам`янського відділення АТ «Дніпропетровсьгаз»:

- 28 415 (двадцять вісім тисяч чотириста п`ятнадцять) грн. 54 коп. - суму вартості необлікованого об`єму та обсягу природного газу;

- 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. - суму судового збору.

Усього: 30 517 (тридцять тисяч п`ятсот сімнадцять) грн. 54 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків сторін НОМЕР_1 .

Відповідач - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» в особі Кам`янського відділення АТ «Дніпропетровсьгаз», адреса Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул.Шевченка, буд.№ 2, ЄДРПОУ 03340920.

Суддя Похваліта С. М.