
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/58168/21-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2021 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Ільєва Т.Г.,
при секретарі судових засідань Ємець Д.О.
за участю сторін кримінального провадження:
слідчого - Кецкало Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві судове провадження за клопотанням старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України Матейчука Юрія Анатолійовича, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018000000000277,
В С Т А Н О В И В :
03.11.2021 у провадження слідчого судді Ільєвої Т.Г. надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України Матейчука Юрія Анатолійовича, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018000000000277.
Клопотання обґрунтовано тим, що Головним слідчим управлінням НП України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 12018000000000277 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, за фактами розтрати коштів в особливо великих розмірах службовими особами Міністерства охорони здоров`я України під час закупівлі та використання лікарських засобів.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні спливає 04.11.2021, разом із тим, на даний час за результатами здійснення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні не завершено проведення експертиз та не отримано достатніх доказів для вручення обґрунтованої підозри службовим особам Міністерства охорони здоров`я України та службовим особам підрядних та субпідрядних організацій у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України. Окірм цього, на даний час необхідно провести ряд слідчих (розшукових) дій.
Так, для прийняття законного рішення у кримінальному провадженні необхідно завершити проведення судово - економічної експертизи та в разі підтвердження завданих збитків, провести тимчасовий доступ до оригіналів договорів та актів приймання-передачі; провести судово-почеркознавчі та технічні експертизи на факт встановлення підписання їх службовими особами; отримати дозволи на проведення НСРД відносно осіб, які відповідальні за допущені порушення; за результатами проведення відповідних слідчих (розшукових) дій та судово-почеркознавчих експертиз, вирішити питання щодо повідомлення про підозру вище зазначеним особам.
Проведення зазначених слідчих дій має важливе значення і без їх проведення не можливо прийняти законне рішення у кримінальному провадженні.
Зазначені дії не могли бути завершені раніше у зв`язку із значним обсягом досліджуваних експертом документів ревізії, по яких призначена експертиза та які нараховують понад 2224 аркушів. Крім того, для завершення експертизи експерту необхідні були додаткові документи, які зберігалися в Міністерства охорони здоров`я України, однак їх довготривале вилучення було пов`язане із значною кількістю документів.
Крім того, під час досудового розслідування в органу досудового розслідування виникла необхідність в проведенні допиту ряду свідків, зокрема ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ОСОБА_5 та інших, проте які ухиляються від викликів на допит у том числі пов`язуючи це з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, яка відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 138 КПК України, являється поважною причиною неприбуття особи на виклик.
Проведення експертизи, допитів свідків надасть можливість органу досудового розслідування встановити осіб, які відповідальні за вчинення вказаних кримінальних правопорушень та визначити необхідність у проведенні подальших слідчих (розшукових) дій, для виконання яких необхідний додатковий строк не менш як 12 місяців. Саме вказаний додатковий строк надасть органу досудового розслідування можливість завершити проведення призначених експертиз, вилучити в порядку визначеному главою 15 КПК України оригінали документів, призначити та провести по них судово - почеркознавчі та технічні експертизи, допитати службових осіб Міністерства охорони здоров`я України та підрядних організацій.
Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України, здійснювалась фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів.
У судовому засідання слідчий клопотання підтримав з викладених підстав та просив продовжити строк досудового розслідування до шести місяців, з метою здійснення повного та всебічного досудового розслідування даного кримінального провадження.
Вивчивши клопотання, заслухавши обґрунтування представника сторони обвинувачення, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступного висновку.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно ч.1 ст. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.
Відповідно до статті 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:
1) шість місяців - у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку;
2) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості;
3) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до статті 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Судовим розглядом встановлено, що відомості до ЄРДР про вчинення даного кримінального правопорушення внесено на підставі матеріалів ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Міністерства охорони здоров`я України (далі - МОЗ України) за період з 01.01.2014 по 01.10.2017, якою встановлено низку порушень, що відображені в акті ревізії від 04.01.2018 № 04-21/2.
За результатами ревізії встановлено порушень фінансової дисципліни, що призвели до втрат на загальну суму 974,4 тис. грн.
Так, ревізією використання коштів для сплати комісійного збору на користь міжнародної спеціалізованої організації Представництва дитячого фонду ООН в Україні (далі - ЮНІСЕФ), що становить 4,5 % (чотири з половиною відсотка) вартості товарів (лікарських засобів та виробів медичного призначення), установлено, що МОЗ України проведено зайвих виплат внаслідок прийняття актів про поставку товарів з завищеним комісійним збором на загальну суму 917 735,16 грн. (у тому числі відповідно до Угоди № 1 від 18.12.2015 на суму 440 189,50 грн. та відповідно до Угоди №1/52 від 18.10.2016 на суму 477 545,66 грн.), а саме: за визначеним (проведеним) розрахунком цього комісійного збору від вартості товару (лікарських засобів та виробів медичного призначення), з урахуванням вартості перевезення і страхування, при передбаченому (розрахованому) комісійному зборі в узгоджених кошторисах витрат як 4,5 % від вартості Товару, без урахування вартості перевезення і страхування, чим порушено умови пункту 1 статті II Угоди № 1 від 18.12.2015, Угоди № 1/52 від 18.10.2016, пунктів 4, 10 додатка 1 Угоди № 1 від 18.12.2015, Угоди № 1/52 від 18.10.2016; пунктів 1, 7 Меморандуму щодо надання послуг із закупівлі з міжнародною спеціалізованою організацією ЮНІСЕФ.
Унаслідок допущеного порушення державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 917 735,16 грн.
Крім того, ревізією установлено, що на порушення Переліку лікарських засобів та медичних виробів, які закуповуються на підставі угод (договорів) щодо закупівлі із спеціалізованими організаціями, які здійснюють закупівлі за напрямами використання бюджетних коштів у 2015 році за бюджетною програмою 2301400 «Забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2015 року № 787, додатка 2 «Перелік лікарських засобів та медичних виробів, які планується закуповувати Програмою розвитку Організації Об`єднаних Націй» до Договору від 27.10.2015 № 1, абзацу дванадцятого додатка 1 «Умови оплати та постачання» до Договору від 27.10.2017 № 1 МОЗ України прийнято від Програми розвитку Організації Об`єднаних Націй (за напрямом «Централізована закупівля тест-систем для діагностики ВІЛ-інфекції, супроводу антиретровірусної терапії та моніторингу перебігу ВІЛ-інфекції у хворих, визначення резистентності вірусу, проведення референт-досліджень») та використано пробірки з К2ЕДТА без розділюючого гелю в кількості 18,795 упаковки на загальну суму 56 696,50 грн., чим завдано державному бюджету матеріальної шкоди (збитків) на вказану суму.
З метою встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, з метою підтвердження збитків завданих державному бюджету, за клопотанням сторони обвинувачення 26.07.2018 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва призначено у вказаному кримінальному провадженні судово - економічну експертизу, проведення якої доручено експертам Полтавського відділення Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса Міністерства юстиції України.
У зв`язку із з частковою реорганізацією Полтавського відділення Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз
ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса, матеріали кримінального провадження до Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз
ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса, для подальшого виконання експертизи.
Відповідно до листа Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса №1100/05-19/19/13 від 21.05.2019, виконання експертизи за матеріалами вказаного кримінального провадження може бути здійснена у ІІІ-ІV кварталі 2019 року. Виконання вказаної експертизи у термін більш ніж 90 календарних днів погоджено з Печерським районним судом м. Києва.
Крім того експертами Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса до Головного слідчого управління Національної поліції України, направлено клопотання про надання додаткових матеріалів необхідних для проведення експертизи.
З метою отримання документів необхідних для проведення експертизи, до Міністерства охорони здоров`я України направлено запит, про надання копій відповідних документів.
Разом із тим, необхідні документи не були надані в зв`язку із чим експерти Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз
ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса, направлено повідомлення про неможливість проведення експертизи.
З метою встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, з метою підтвердження збитків завданих державному бюджету, за клопотанням сторони обвинувачення 25.10.2019 у постановою старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України, призначено у вказаному кримінальному провадженні судово - економічну експертизу, проведення якої доручено експертам Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
26.11.2019 до Головного слідчого управління Національної поліції України експертами Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, до Головного слідчого управління Національної поліції України, направлено клопотання про надання додаткових матеріалів необхідних для проведення експертизи.
З метою отримання документів необхідних для проведення експертизи, 10.12.2019 до Міністерства охорони здоров`я України направлено запит № 33727/24/1/1-2019, про надання копій відповідних документів.
Разом із тим, необхідні документи не були надані в зв`язку із чим 11.02.2020 експерти Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, направлено повідомлення про неможливість проведення експертизи.
22.09.2020 з метою отримання документів необхідних для проведення експертизи, за клопотанням сторони обвинувачення слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва у справі №757/40546/20-к, надано дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, з можливістю вилучення їх копій (здійснити їх виїмку), які перебувають у володінні Міністерства охорони здоров`я України (код за ЄДРПОУ 00012925), юридична адреса: м. Київ, вул. Грушевського буд. 7.
22.10.2020 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду міста Києва у справі №757/40546/20-к, в Міністерстві охорони здоров`я України в порядку ст. 159-164 КПК України, вилучено документи необхідні проведення експертизи та підтвердження збитків завданих державному бюджету.
З метою встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, з метою підтвердження збитків завданих державному бюджету, за клопотанням сторони обвинувачення 22.10.2020 у постановою старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України, призначено у вказаному кримінальному провадженні судово - економічну експертизу, проведення якої доручено експертам Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
29.04.2021 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва за результатами розгляду клопотання сторони обвинувачення у справі № 757/23085/21-к прийнято рішення про продовження строку досудового розслідування на 6 місяців необхідного для проведення експертизи, тобто до 04.11.2021.
При розгляді даного клопотання слідчий суддя приймає до уваги ч. 4 ст. 295-1 КПК України, якою законодавець передбачив, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості.
У відповідності до стандарту доказування «поза розумним сумнівом» (рішення у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства»), який застосовується при оцінці доказів, докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення у справі «Коробов проти України»).
Конституційний Суд України в рішенні у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого від 30 січня 2003 року вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов`язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).
Слідчим суддею встановлено, що кримінальне провадження триває, досудове розслідування не завершено, проте, на даний час необхідно провести ряд слідчих (розшукових) дій.
Слідчий вказує, що проведення вказаних процесуальних дій, а також завершення вже розпочатих процесуальних дій, потребує додаткового часу, оскільки завершити їх раніше не представлялося за можливе, тому є необхідність у отриманні висновку судово-економічної експертизи; допитати свідків кримінального правопорушення;провести аналіз вилученої в операторів мобільного зв`язку інформації;виконати інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, необхідність у яких виникне під час досудового розслідування.
Крім того, слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 р. у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.
За викладених обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що дії сторони обвинувачення при здійсненні досудового розслідування кримінального провадження спрямовані на забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, що відповідає завданню кримінального провадження.
При вирішенні питання щодо продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя враховує складність провадження, та виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості, що як наслідок свідчить про наявну об`єктивну необхідність у продовженні строку досудового розслідування (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28 жовтня 1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року).
Разом з цим, на думку слідчого судді досудове розслідування триває досить тривалий час, тому строк на шість місяців буде достатнім для проведення всіх процесуальних дій, які є має провести орган досудового розслідування.
Відтак, клопотання підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 22, 28, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя -
У Х В А Л И В :
Клопотання - задовольнити частково.
Продовжити строк досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12018000000000277 від 04.05.2018, на шість місяців, тобто до 04.05.2022.
В іншій частині клопотання -відмовити.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Т.Г. Ільєва