Рішення № 102175238, 23.12.2021, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
23.12.2021
Номер справи
522/22631/21
Номер документу
102175238
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

23.12.21

Справа № 522/2231/21

Провадження № 2-а/522/492/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 грудня 2021 року Приморський районний суд міста Одеси в складі:

головуючого - судді Чернявської Л.М.,

за участю секретаря судових засідань Тофан Л.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань в місті Одеси справу за адміністративним позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Грузії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про примусове видворення за межі території України,

В С Т А Н О В И В:

До суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина республіки Грузії ОСОБА_2 про примусове видворення за межі території України.

Позов обґрунтований тим, що 24.11.2021 року працівниками ОПВ УКР ГУНП в Одеській області за адресою: АДРЕСА_1 було виявлено та доставлено до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, за адресою: м. Одеса, вул. Преображенська, 64 громадянина Грузії ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Співробітниками ГУ ДМС в Одеській області під час проведення перевірки з`ясовано, що гр. ОСОБА_4 порушив правила перебування іноземців в Україні, а саме проживав без документів на право проживання в Україні. Перевіркою встановлено, що дату прибуття на територію України відповідачем встановити не можливо. Офіційно державний кордон відповідач не перетинав. На даний час громадянин гр. ОСОБА_4 на території України знаходиться не законно, постійного офіційно зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має. 24.11.2021 року за порушення правил перебування іноземців в Україні стосовно гр. ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 006841 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 24.11.2021 ПН МОД № 006904 відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн, яку останній не оскаржував, інформація щодо сплати вказаного штрафу відсутня. ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення про примусове повернення в країну походження іноземця або особи без громадянства № 496 від 24.11.2021 року гр. ОСОБА_4 та зобов`язано його покинути територію України у термін до 18:00 год. 25.11.2021 року.

Крім того, 24.11.2021 року ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення про заборону в`їзду гр. ОСОБА_4 терміном на три роки до 24.11.2024 року. У визначений термін громадянин Грузії ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з території України не виїхав. У відповідача відсутній паспортний документ та віза.

У ГУ ДМС в Одеській області є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець ухилитиметься від виконання рішення про примусове повернення та існує ризик його втечі.

Також, співробітниками ОПВ УКР ГУНП в Одеській області повторно виявлено о 19 годині 25.11.2021року та доставлено до ГУ ДМС в Одеській області гр. ОСОБА_4 , та враховуючи вчинення ним адміністративного правопорушення, а саме проживання без документів на право проживання в Україні, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 203 КУпАП, стосовно гр. ОСОБА_4 , 25.11.2021 року складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 006869 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 25.11.2021 року ПН МОД № 006932 відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. 25.11.2021року на підставі протоколу про адміністративне затримання серії МОД № 000137 гр. ОСОБА_4 був затриманий на підставі ч. 2 ст. 263 КУпАП та на підставі рішення ГУ ДМС в Одеській області від 25.11.2021року поміщений до Державної установи «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні».

Зазначені обставини дають обґрунтовані підстави вважати, що Відповідач ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення. Враховуючи викладене, Відповідач підлягає примусовому видворенню за межі території України.

Ухвалою суду від 26 листопада 2021 року відкрито провадження по справі.

Ухвалою суду від 26 листопада 2021 року клопотання про участь в судовому засіданні відповідача в режимі відеоконференції задоволено.

16 грудня 2021 року від представника ОСОБА_1 адвоката Косова О.В. до суду надійшло клопотання, з якого вбачається, що 24.11.2021 року співробітниками ОПВ УКП ГУНП в Одеській області було виявлено громадянина Грузії, який представився як ОСОБА_3 та в наступному дану особу було передано до ГУ ДМС України в Одеській області. Вказана особа є громадянином Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак знаходячись у стресовій ситуації дана особа назвалась не власним ім`ям. З метою належної ідентифікації особи адвокатом подано до ГУ ДМС України в Одеській області паспорт громадянина Грузії ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Враховуючи вищевикладені обставини, просили розглядати справу за відсутносі ОСОБА_5 . Позовні вимоги ГУ ДМС України в Одеській області підтримали у повному обсязі, у зв`язку з чим, присили задовольнити позовну заяву.

20 грудня 2021 року від представника відповідача до суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи, а саме копію роздруківки авіаквитка на рейс Одеса (ODS)-Tbilisi (TBS) на 24 грудня 2021 року об 09 годині 25 хвилин.

23 грудня 2021 року з Державної установи «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні» до суду надійшла розписка про отримання громадянином Грузії ОСОБА_2 ухвали Приморського районного суду м. Одеси від 06 грудня 2021 року.

23 грудня 2021 року від представника ГУ ДМС України в Одеській області до суду надійшов уточнений адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) про примусове видворення громадянина Грузії ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 . Просили примусово видворити за межі території України громадянина Грузії ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В судовому засіданні представник ГУ ДМС України Діордіца В.В. пояснив, що під час затримання іноземця, останній повідомив що він є громадянином Грузії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проте у нього відсутній паспорт громадянина Грузії, після того, як стало відомо, що відповідач ввів в оману, у нього були відібрані письмові пояснення, які представник ГУ ДМС України Діордіца В.В. надав суду, в яких зазначено, що на момент затримання працівниками поліції ОСОБА_1 злякався та не розумів що від нього хочуть та що будуть з ним робити, у зв`язку з чим представився іншою особою.

Представник ОСОБА_1 адвокат Косов В.І. пояснив, що особа ОСОБА_3 та ОСОБА_1 є однією й той же особою, надавши в судовому засіданні паспорт громадянина Грузії на ім`я ОСОБА_5 , який було оглянуто судом. Також зазначив, що позовні вимоги визнають, позов просять задовольнити, оскільки відповідач має намір виїхати з України та вже придбали квиток на літак на 24 грудня 2021 року.

ОСОБА_1 пояснив, що при затриманні він злякався і нічого не розумів, що від нього хочуть, у зв`язку з чим назвався іншою особою громадянином Грузії ОСОБА_2 , яка йому невідома. Визнав позовні вимоги та просив задовольнити, зазначив що має намір повернутись до країни походження.

Судом оголошено перерву до 15 години 00 хвилин 23 грудня 2021 року.

23 грудня 2021 року об 15 годині 00 хвилин сторони не з`явились. Від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник ОСОБА_5 адвокат Косов В.М. подав до суду заяву про визнання позовних вимог та розгляд справи за відсутності та зазначив письмово про обставини, щодо отримання ним оригіналу паспорту громадянина Грузії на ім`я ОСОБА_5 .

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову.

Судом встановлено, що 24.11.2021 року було виявлено за адресою: АДРЕСА_1 громадянина Грузії що назвався ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Його дані були записані з його слів. Відповідача було доставлено до приміщення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області.

24.11.2021 року за порушення ч.1 ст. 203 КУпАП стосовно ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 006841 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 24.11.2021 року ПН МОД № 006904 відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.

Приморським РВ в м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення про примусове повернення в країну походження іноземця або особи без громадянства № 496 від 24.11.2021 року гр. ОСОБА_4 та зобов`язано його покинути територію України у термін до 18:00 год. 25.11.2021 року. Крім того, 24.11.2021 року ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення про заборону в`їзду гр. ОСОБА_4 терміном на три роки до 24.11.2024 року.

Співробітниками ГУ ДМС в Одеській області о 19 годині 25.11.2021року було повторно виявлено гр. ОСОБА_4 та враховуючи вчинення ним адміністративного правопорушення, а саме проживання без документів на право проживання в Україні, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 203 КУпАП, стосовно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 006869 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 25.11.2021 року ПН МОД № 006932 відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.

25.11.2021 року головним спеціалістом ГУ ДМС в Одеській області Карай М.Ю. складено протокол серії МОД № 000137 про адміністративне затримання гр. ОСОБА_6 . Рішенням від 25.11.2021р. останнього поміщено в Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

За розглядом справи суд вбачає, що громадянина Грузії ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 є по суті громадянином Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується оглянутим оригіналом паспорту громадянина Грузії на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , поясненнями сторін по справі, щодо обставин які склалися під час ідентифікації особи.

У зв`язку з чим, суд розглядає позовні вимоги про примусове видворення за межі території України громадянина Грузії ОСОБА_1 ( ОСОБА_7 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Так, судом встановлено, що на даний час громадянин Грузії ОСОБА_1 ( ОСОБА_7 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , на території України знаходиться незаконно, постійного офіційно зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має.

На момент розгляду справи у відповідача відсутні документи, які б давали йому право законно перебувати на території України. Відповідач не звертався до компетентних органів України із заявою про визнання його біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту.

Крім того, відсутні дані, що у країні походження відповідач піддавався переслідуванням за расовими або етнічними ознаками, за політичні або релігійні переконання.

Вирішуючи спір суд виходить із наступного.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 р. № 3773-VI (далі - Закон), який визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України.

За змістом ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 вказаного Закону строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Згідно з п. 14 ст. 1 Закону №3773, нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Пунктом 2 ст.25 цього Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов`язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв`язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа, можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.

За приписами частини першої статті 26 Закону №3773-VI іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч.5 ст. 26 Закону №3773-VI).

Статтею 30 Закону №3773-VI визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Отже, із змісту наведеної норми видно, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове видворення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення. Тобто обов`язковим є попереднє прийняття вказаними органами рішення про примусове повернення.

Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 07.02.2018 року № 743/432/16-а (К/9901/3819/18 К/9901/3821/18).

Статтею 31 Закону № 3773-VI наведений вичерпний перелік обставин, за яких іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн, зокрема: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров`ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.

Судом під час розгляду даної справи не було встановлено наявності обставин, передбачених ст.ст. 30, 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», які забороняють примусове видворення відповідача.

Крім того, відсутні підстави вважати, що відповідач підпадає під захист ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Оскільки громадянин Грузії ОСОБА_1 ( ОСОБА_7 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 не виконав у встановлений строк без поважних причин рішення міграційної служби про примусове повернення; відповідач не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту; підстави вважати, що відповідач підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" відсутні, зважаючи на те, що відповідач порушив правовий режим знаходження його на території України, визнання позовних вимог ОСОБА_8 , суд дійшов висновку про наявність підстав для примусового видворення відповідача за межі території України.

На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст.72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 288, 289, 371 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Грузії ОСОБА_1 ( ОСОБА_7 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 про примусове видворення за межі території України - задовольнити.

Примусово видворити за межі території України громадянина Грузії ОСОБА_1 ( ОСОБА_7 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду звернути до негайного виконання.

Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення. Оскарження рішення не зупиняє його негайного виконання.

Суддя Л.М. Чернявська