
Справа № 349/1863/21
Провадження № 3/349/831/21
П О С Т А Н О В А
іменем України
21 грудня 2021 року м. Рогатин
Суддя Рогатинського районного суду Івано-Франківської області Могила Р.Г. розглянув справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, українця, який працює лікарем в ТОВ "Українськаготельна група", м. Трускавець,
за ч. 1 ст. 130 , ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( далі -КУпАП),
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом, відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння та порушив правила дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу та майна.
Адміністративні правопорушення вчинено при наступних обставинах: 26 листопада 2021 року о 00 год. 40 хв. в с. Підкамінь Івано-Франківського району Івано-Франківської області ОСОБА_1 керував транспортним марки ВАЗ 21063, номерний знак НОМЕР_2 із ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: порушення координації рухів, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя. Від проходження огляду на стан сп`яніння відмовився,чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху. Також водій ОСОБА_1 не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, в результаті чого не впорався з керуванням та здійснив наїзд на огорожу господарства , яке належить ОСОБА_2 , що спричинило пошкодження транспортного засобу та майна, чим порушив п.п. 2.3 б, 12.1 Правил дорожнього руху.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою визнав повністю, пояснив, що вживав спиртні напої перед тим як керувати автомобілем та здійснив наїзд на огорожу господарства ОСОБА_2 .
Заслухавши пояснення особи, яка звинувачується у вчиненні адміністративного правопорушення, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 , ст. 124 КУпАП доведена зібраними та дослідженими в процесі судового розгляду доказами, з огляду на таке.
Згідно ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст.ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд повинен з`ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, для чого дослідити і дати оцінку зібраним у справі доказам.
Згідно ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху (далі-ПДР) встановлено, що водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідальність за порушення зазначених вимог Правил дорожнього руху передбачена ст.130 КУпАП.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними з протоколу серія ААБ № 032497 від 26 листопада 2021 року, рапортом поліцейського СРПП відділення поліції №4 (м.Рогатин) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області Ю.Дідуха від 26 листопада 2021 року, актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 26 листопада 2021 року, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння від 26 листопада 2021 року, відеозаписами із нагрудної камери працівника поліції, письмовими поясненнями свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Зокрема, з протоколу про адміністративне правопорушення серія ААБ № 032497 від 26 листопада 2021 року вбачається, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки ВАЗ 21063, номерний знак НОМЕР_3 листопада 2021 року о 00 год. 40 хв. в с.Підкамінь з ознаками алкогольного сп`яніння та від проходження огляду у встановленому законом порядку на стан сп`яніння відмовився, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху.
Згідно положень до п. 2 розділу І Інструкції «Загальні положення» огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі – поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. Такими ознаками алкогольного сп`яніння можуть бути зокрема: порушення координації рухів, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя ( п.3 розділу І Інструкції).
З аналізу даної норми вбачається, що абсолютне право визначати ознаки алкогольного сп`яніння мають лише працівники поліції.
Згідно п. 6 розділу І Інструкції огляд на стан сп`яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
За наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп`яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом ( п.1 розділу ІІ «Проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння поліцейським і оформлення його результатів).
Перед проведенням огляду на стан сп`яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп`яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. (п.5 розділу ІІ Інструкції).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (п.7 розділу І Інструкції).
Законодавець саме з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, життя та здоров`я його учасників, поклав на водіїв транспортних засобів додаткові обов`язки, зокрема пройти на вимогу працівника поліції в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння.
Зокрема, в рішенні Європейського суду з прав людини по справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 р., яке з урахуванням положень статей 8,9 Конституції України, а також статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є частиною національного законодавства, зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі держави.
Також, з протоколу серія ДПР18 №233714 від 26 листопада 2021 року , вбачається , що ОСОБА_1 , в цей же час , керуючи вказаним транспортним засобом в с. Підкамінь Івано-Франківського району Івано-Франківської області , не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості, в результаті чого здійснив наїзд на огорожу господарства , яка належить ОСОБА_2 , внаслідок чого транспортний засіб та огорожа отримали пошкодження, чим порушив вимоги п. 2.3 б , п. 12.1 Правил дорожнього руху .
Відповідальність за ст.124 КУпАП наступає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, іншого майна.
Згідно п.12.1 Правил дорожнього руху під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Зі схеми місця дорожньо-транспортної пригоди від 26 листопада 2021 року вбачається, що внаслідок дорожньо-транспортної пригоди транспортний засіб марки ВАЗ 21063, номерний знак НОМЕР_2 отримав пошкодження правого переднього крила, капоту , решітки радіатора ,правої задньої дверки .
Факт дорожньо-транспортної пригоди за участю автомобіля марки ВАЗ 21063, номерний знак НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 також підтверджується фотознімками з місця дорожньо-транспортної пригоди.
Даючи оцінку зібраним у справі доказам приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 події та складу адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.1 ст.130 КУпАП .
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховую характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність не встановлено.
Відповідно до ч.2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
За таких обставин до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Відповідно до положень ст.40-1 КУпАП особа, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачує судовий збір.
Однак, згідно копії посвідчення серії НОМЕР_4 від 31 червня 2012 року ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.5 Закону України " Про судовий збір " від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни та сім`ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи.
Отже, на підставі п.8 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" ОСОБА_1 необхідно звільнити його від сплати судового збору .
Керуючись ст.ст.36, 221, 283-284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ст. 124 КУпАП та накласти адміністративне стягнення:
- за ст.124 КУпАП штраф у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
- за ч.1 ст. 130 КУпАП штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
На підставі ст.36 КУпАП остаточно призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Штраф необхідно сплатити на рахунок UA148999980313070149000009001, отримувач – ГУК в Iв.-Франк.об/Iв.-Фран.о/21081300, код ЄДРПОУ – 37951998, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету – 21081300.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п.8 ч.1ст.5 Закону України «Про судовийзбір».
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги . Апеляційна скарга на постанову судді подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Р.Г. Могила