
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/575
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2021 року м. Київ № 640/20650/19
за позовомНаціональної комісії з цінних паперів та фондового ринку доТовариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Домініон-капітал" простягнення заборгованостіСуддя О.В.Головань
Обставини справи:
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Домініон-капітал" про стягнення штрафу у розмірі 17000,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.11.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Копію вказаної ухвали суду надіслано на адресу відповідача, зазначену в позовній заяві та яка відповідає даним з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, яка була отримана відповідачем 08.11.2019 року згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідачем відзиву на адміністративний позов не надано.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
21.01.2019, 22.01.2019, 27.05.2019 Національною комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів №16/02/1437, №11/03/1451, №14/02/12433 відповідно.
27.06.2019 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку складено та направлено відповідачу акти про правопорушення на ринку цінних паперів щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Домініон-капітал":
- № 470-ДП-КУА, яким встановлено, що ТОВ "КУА"ДОМІНІОН-КАПІТАЛ" порушило вимоги пункту 3 глави 3 розділу II Ліцензійних умов в частині неподання до Комісії щомісячної інформації щодо фінансового стану компанії станом на 28.02.2019, 31.03.2019 згідно пункту 1 розділу II Положення, а також щорічної інформації станом на 31.12.2018, та щомісячної інформації станом на 28.02.2019, 31.03.2019 про результати діяльності та розрахунок вартості чистих активів ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ЗАКРИТИЙ НЕДИВЕРСИФІКОВАНИЙ ВЕНЧУРНИЙ КОРПОРАТИВНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ФОНД "СОРДАНТ" (реєстраційний код за ЄДРІСІ 13300008), ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ЗАКРИТИЙ НЕДИВЕРСИФІКОВАНИЙ ВЕНЧУРНИЙ КОРПОРАТИВНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ФОНД "СОЛІД" (реєстраційний код за ЄДРІСІ 13300010), закритого недиверсифікованого венчурного пайового інвестиційного фонду "Домініон - Універсальний" (реєстраційний код за ЄДРІСІ 2331588) відповідно до вимог пункту 3 розділу III Положення, оскільки станом на 24.05.2019 зазначена інформація до Комісії не подана;
- № 472-ДП-КУА, яким встановлено, що ТОВ "КУА"ДОМІНІОН-КАПІТАЛ" порушено вимоги пункту 5 глави 3 розділу II Ліцензійних умов в частині ненадання до Комісії інформації щодо звільнення ОСОБА_1 , передбаченої Додатком 7 до Ліцензійних умов. ТОВ "КУА "ДОМІНІОН-КАПІТАЛ" було надано нарочно листом від 28.03.2017 №28/03-01 (вх.№11538 від 18.04.2017) до Комісії довідку про керівника та фахівців заявника (його відокремлених підрозділів), що проводять діяльність з управління активами інституційних інвесторів і сертифіковані в порядку, установленому Комісією (Додаток 7) (далі - Довідка), в якій зазначено, зокрема, про призначення на посаду професіонала з управління активами ОСОБА_1 згідно наказу №19-К від 15.04.2017. Згідно інформації розміщеної на персональній сторінці сертифікованої особи в програмно-технічному комплексі "Система моніторингу фондового ринку НКЦПФР", а саме "Обліку сертифікованих осіб, які здійснюють професійну діяльність з цінними паперами в Україні" (https://cert.nssmc.gov.ua/) розміщеної на сайті https://smfr.nssmc.gov.ua/cert/admin/work/show/other/3374, станом на 21.01.2019 р. ОСОБА_1 займав посаду у ТОВ "КУА "ДОМІНІОН-КАПІТАЛ" з 05.04.2017 по 09.06.2017;
- № 474-ДП-КУА, яким встановлено, що ТОВ"КУА"ДОМІНІОН-КАПІТАЛ" порушило вимоги пункту 3 глави 3 розділу II Ліцензійних умов в частині неподання до Комісії щоквартальної та місячної інформації щодо фінансового стану компанії станом на 31.03.2018 та 31.10.2018 згідно пункту 1 розділу II Положення, а також щоквартальної та щомісячної інформації про результати діяльності та розрахунок вартості чистих активів ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ЗАКРИТИЙ НЕДИВЕРСИФІКОВАНИЙ ВЕНЧУРНИЙ КОРПОРАТИВНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ФОНД "СОРДАНТ" (реєстраційний код за ЄДРІСІ 13300008), ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ЗАКРИТИЙ НЕДИВЕРСИФІКОВАНИЙ ВЕНЧУРНИЙ КОРПОРАТИВНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ФОНД "СОЛІД" (реєстраційний код за ЄДРІСІ 13300010), закритого недиверсифікованого венчурного пайового інвестиційного фонду "Домініон - Універсальний" (реєстраційний код за ЄДРІСІ 2331588) станом на 31.03.2018 та 31.10.2018 згідно пункту 3 розділу III Положення, в строки, встановлені Положенням, оскільки щоквартальна інформація станом на 31.03.2018 подана до Комісії 29.05.2018, а щомісячна інформація станом на 31.10.2018 подана до Комісії 06.12.2018;
- №475-ДП-КУА, яким встановлено, що ТОВ "КУА "ДОМІНІОН-КАПІТАЛ" порушило вимоги абзацу другого пункту 4 глави 3 розділу II Ліцензійних умов № 1281, в частині неподання інформації на запит Комісії у встановлені терміни.
Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку винесено та направлено відповідачу чотири постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
23.07.2019 року Постановою про об`єднання справ про правопорушення на ринку цінних паперів в одне провадження № 14/01/17454 об`єднано справи про правопорушення на ринку цінних паперів в одне провадження у відношенні ТОВ "КУА "ДОМІНІОН-КАПІТАЛ" (Акти про правопорушення на ринку цінних паперів № 470-ДП-КУА, № 472-ДП-КУА, № 474-ДП-КУА, №475-ДП-КУА від 27.06.2019).
23.07.2019 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку було прийнято Постанову № 368-ДП-КУА про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якої на відповідача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі суми 17000,00 грн. та вказану суму зобов`язано перерахувати протягом 15 днів з моменту отримання вказаної постанови.
Оскільки сума штрафу у розмірі 17 000,00 грн. не була сплачена відповідачем, позивач звернувся до суду із позовом.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 р. № 448/96-ВР (в редакції станом на 23.07.2019 р.) державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно із статтею 6 зазначеного Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Статтею 7 Закону № 448/96-ВР передбачено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та їх похідних; здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень; сприяння розвитку ринку цінних паперів; узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.
Відповідно до пункту 3 глави 3 розділу II Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), затверджених рішенням Комісії № 1281 від 23.07.2013, ліцензіат зобов`язаний подавати звіти до органу ліцензування відповідно до вимог нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і Комісії, що регулюють провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами).
Згідно пункту 1 розділу II Положення про порядок складання та розкриття інформації компаніями з управління активами та особами, що здійснюють управління активами недержавних пенсійних фондів, та подання відповідних документів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Комісії від 02.10.2012 №1343, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.10.2012 за № 1764/22076, Компанія/Особа подає до Комісії інформацію щодо фінансового стану, зокрема: місячну - не пізніше останнього числа місяця, наступного за звітним.
Інформація за останній місяць кварталу подається у складі квартальної інформації.
Згідно пункту 3 розділу III Положення Компанія подає до Комісії інформацію про результати діяльності та розрахунок вартості чистих активів інститутів спільного інвестування зокрема: щомісячну - не пізніше останнього числа місяця, наступного за звітним. Інформація за останній місяць кварталу подається у складі квартальної; щорічну - не пізніше 01 квітня року, наступного за звітним; щоквартальну - не пізніше останнього числа місяця, що настає за звітним кварталом. Інформація за IV квартал подається у складі річної інформації.
Відповідно до пункту 5 глави 3 розділу II Ліцензійних умов, зміни даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії, передбачають надання ліцензіатом до органу ліцензування повідомлень у формах та за змістом, визначених цими Ліцензійними умовами, а саме: щодо інформації, зазначеної в підпункті 11 пункту 1 глави 2 розділу II Ліцензійних умов, - протягом п`ятнадцяти робочих днів з дати виникнення відповідних змін (з дати, зазначеної в сертифікаті, або з дати призначення на посаду (звільнення з посади) сертифікованого фахівця). При цьому якщо зміни, які виникли, стосуються тільки зміни стажу роботи на фондовому ринку сертифікованого фахівця, така інформація не подається.
Згідно підпункту 11 пункту 1 глави 2 розділу II Ліцензійних умов із змінами, до заяви про видачу ліцензії додаються документи, зокрема довідка про керівника та фахівців заявника (його відокремлених підрозділів), що провадять діяльність з управління активами інституційних інвесторів і сертифіковані в порядку, установленому Комісією (додаток 7), та копія (витяг) трудової книжки керівника заявника (його відокремлених підрозділів) або копії наказів про призначення та звільнення, що підтверджують наявність у нього стажу роботи на фондовому ринку (у разі відсутності запису у трудовій книжці) та інші документи, засвідчені в установленому законодавством порядку.
Згідно з абзацом другим пункту 4 глави 3 розділу II Ліцензійних умов, ліцензіат зобов`язаний надавати документи та іншу інформацію на вимогу уповноважених осіб Комісії в терміни, встановлені запитами.
Згідно з пунктом 14 статті 8 Закону № 448/96-ВР Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону № 448/96-ВР передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пунктів 2-5 розділу 18 рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1470 від 16.10.2012 "Про затвердження Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій", штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п`ятнадцять днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п`яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу Комісії. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Частинами другою та третьою статті 11 Закону № 448/96-ВР встановлено, що рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Враховуючи те, що відповідачем у встановлений строк не надано відзиву на позовну заяву, не спростовано доводів позивача та не надано доказів скасування/оскарження рішень позивача або сплати суми штрафу суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та законними.
Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи те, що матеріали справи не містять доказів понесення позивачем, як суб`єктом владних повноважень, судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати стягненню не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Домініон-капітал" (04073, м. Київ, проспект Московський, буд. 9, корпус 1В, офіс 1-205, код 37356012) штраф у розмірі 17 000,00 грн. до Державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106.
3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
4. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 22.12.2021 р.