
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/74
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2021 року м. Київ № 640/25923/19
за позовомНаціональної комісії з цінних паперів та фондового ринку доПриватного акціонерного товариства "Агро" простягнення штрафуСуддя О.В.Головань
Обставини справи:
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства "Агро" про стягнення з відповідача штрафу у розмірі 15 300,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.01.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Копію вказаної ухвали суду надіслано на адресу відповідача, зазначену в позовній заяві та яка відповідає даним з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Однак, копія ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 січня 2020 року повернулась на адресу суду з відміткою "неправильно зазначена (відсутня) адреса одержувача".
Відповідачем відзиву на адміністративний позов не надано.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
17.01.2019 року Національною комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів №26/01/1277, №26/01/1291, №26/01/1289.
20.08.2019 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку складено та направлено відповідачу акти про правопорушення на ринку цінних паперів щодо Приватного акціонерного товариства "Агро":
- № 622-ДП-Е, яким встановлено, що регулярна річна інформація емітента за 2017 рік ПРАТ "АГРО" подана до Комісії у вигляді електронного документа за реєстраційним номером 109210 від 05.10.2018 року, чим порушено вимоги статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, від 03.12.2013 № 2826 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за № 2180/24712 в частині неподання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярної річної інформації емітента за 2017 рік у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
- № 623-ДП-Е, яким встановлено, що регулярна річна інформація емітента за 2017 рік ПРАТ "АГРО" в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії (http://stockmarket.gov.ua) розміщена 04.10.2018 року, чим порушено вимоги пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, від 03.12.2013 № 2826 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2180/24712 в частині нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярної річної інформації за 2017 рік в строк визначений законодавством;
- № 624-ДП-Е, яким встановлено, що регулярна річна інформація емітента за 2017 рік ПРАТ "АГРО" опублікована 05.10.2018 року в офіційному друкованому виданні "Відомості НКЦПФР" №191, чим порушено вимоги статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, від 03.12.2013 № 2826 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за № 2180/24712 в частині неопублікування регулярної річної інформації емітента за 2017 рік у строк, встановлений нормативно-правовим актом Комісії.
29.08.2019 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку винесено та направлено відповідачу три постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
09.09.2019 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку винесено та направлено відповідачу три постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Приватного акціонерного товариства "Агро", відповідно до яких застосовано санкції у вигляді штрафу у розмірі 5100,00 грн., на загальну суму 15 300,00 грн., вказану суму зобов`язано перерахувати протягом 15 днів з моменту отримання вказаних постанов:
- № 432-ДП-Е на підставі пункту 7 частини першої статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та підпункту 2.1 пункту 2 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 № 1470;
- № 433-ДП-Е на підставі пункту 6 частини першої статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та підпункту 2.1 пункту 2 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 № 1470;
- №434-ДП-Е на підставі пункту 5 частини першої статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та підпункту 2.1 пункту 2 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 № 1470.
Оскільки сума штрафу у розмірі 15 300,00 грн. не була сплачена відповідачем, позивач звернувся до суду із позовом.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 р. № 448/96-ВР (в редакції станом на 09.09.2019 р.) державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно із статтею 6 зазначеного Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Статтею 7 Закону № 448/96-ВР передбачено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та їх похідних; здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень; сприяння розвитку ринку цінних паперів; узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.
Частинами першою, другою та четвертою статті 40 Закону № 448/96-ВР встановлено, що регулярна інформація про емітента - річна та проміжна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік. Перший звітний період емітента може бути меншим, ніж 12 місяців, та обчислюється для емітентів (крім іноземних) з дня державної реєстрації такого емітента як юридичної особи до 31 грудня звітного року включно. Річна інформація про емітента є регульованою інформацією та підлягає розкриттю емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Річна інформація повинна залишатися в публічному доступі на власному веб-сайті емітента протягом щонайменше 10 років після її розкриття.
Згідно з частиною шостою статті 40 зазначеного Закону строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та проміжної) і відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, яка вживає заходів щодо розкриття зазначеної інформації.
Пунктом 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, від 03.12.2013 № 2826, встановлено, що розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на власному веб-сайті, опубліковують в офіційному друкованому виданні.
Згідно з пунктами 5, 6 7 частини першої статті 11 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з пунктом 14 статті 8 Закону № 448/96-ВР Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до пунктів 2-5 розділу 18 рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1470 від 16.10.2012 "Про затвердження Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій" зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за № 1855/22167 штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п`ятнадцять днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п`яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу Комісії. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Частинами другою та третьою статті 11 Закону № 448/96-ВР, встановлено, що рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Враховуючи те, що відповідачем у встановлений строк не надано відзиву на позовну заяву, не спростовано доводів позивача та не надано доказів скасування/оскарження рішень позивача або сплати суми штрафу суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та законними.
Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи те, що матеріали справи не містять доказів понесення позивачем, як суб`єктом владних повноважень, судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати стягненню не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "АГРО" (01135, м. Київ, вул. Золотоустівська, буд. 44/22, кв.71, код 16459456) штраф у розмірі 15 300,00 грн. до Державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106.
3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
4. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 22.12.2021 р.