Рішення № 102160906, 22.12.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2021
Номер справи
620/9712/21
Номер документу
102160906
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2021 року Чернігів Справа № 620/9712/21

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не зарахування строку служби в податковій міліції Державної податкової адміністрації в строк служби позивача в органах поліції для виплати одноразової грошової допомоги; зобов`язання відповідача зарахувати строк служби в податковій міліції Державної податкової адміністрації України з 30.11.1998 по 26.06.2003 в строк служби позивача в органах поліції для виплати одноразової грошової допомоги.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем при звільненні з органів Національної поліції безпідставно не зараховано строк служби в податковій міліції Державної податкової адміністрації для виплати одноразової грошової допомоги. Вказує, що з податкової міліції Державної податкової адміністрації в структуру МВС перейшов за переведенням (відрядженням).

Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що служба в підрозділах податкової міліції або Держаної податкової інспекції відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» не зараховується до стажу служби в поліції.

Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 22.10.2021 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків – 10 днів з моменту отримання ухвали суду; ухвалою суду від 29.11.2021 було поновлено позивачу строк звернення до суду з даним позовом, в задоволенні клопотання Головного управління Національної поліції у Чернігівській області про залишення позовної заяви без розгляду було відмовлено, продовжено розгляд справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 з 30.11.1998 по 06.11.2015 проходив службу в органах МВС (а.с. 24-25).

Згідно послужного списку позивача, з 30.11.1998 по 26.06.2003 останній проходив службу в податковій міліції ДПІ в м. Чернігові, з 27.06.2003 по 06.11.2015 – в УМВС України в Чернігівській області (а.с. 65-73).

Так, наказом Державної податкової адміністрації в Чернігівській області від 25.06.2003 № 130-о позивача було відряджено у розпорядження УМВС України в Чернігівській області для подальшого проходження служби з 27.06.2003 (а.с. 16).

Наказом УМВС України в Чернігівській області від 06.11.2015 № 416 о/с позивача було звільнено в запас Збройних Сил за пунктом 64 «з» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, а наказом Головного управління Національної поліції у Чернігівській області від 07.11.2015 № 3 о/с позивача було призначено старшим оперуповноваженим (карного розшуку) Чернігівського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області (а.с. 9, 10).

Наказом Головного управління Національної поліції у Чернігівській області від 25.03.2021 № 81 о/с позивача було звільнено зі служби в поліції, з 29.03.2021. До вислуги на день звільнення в календарному обчисленні зараховано 23 роки 02 місяці 23 дні, для виплати одноразової грошової допомоги – 18 років 07 місяців 26 днів (а.с. 11).

На заяву позивача листом від 14.07.2021 № М-279/124/05/20-2021 Головне управління Національної поліції у Чернігівській області, серед іншого, повідомило позивачу, що до строку календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги не зараховано період проходження служби в Державній податковій адміністрації України (а.с. 13).

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Закон України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі – Закон №580-VIII) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Вказаний Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які, зокрема, перебували на службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров`я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п`яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України «Про державну службу», а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Приписами статті 78 Закону №580-VIII передбачено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII визначено, що до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Отже, до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби у зв`язку з проведенням адміністративної реформи в Україні» від 05.07.2012 № 5083-VI внесено зміни до Податкового кодексу України.

Так, пунктом 353.1 статті 353 Податкового кодексу України було передбачено, що особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Згідно пункту 356.1 статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України «Про міліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

Зазначені норми кореспондуються із нормами Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 № 509-XII (далі – Закон № 509-XII, в редакції, чинній на момент проходження позивачем служби в податковій міліції), який регулював правовий статус податкової міліції.

Статтею 19 Закону № 509-XII було визначено, що податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

Поряд з цим, статтями 24, 26 Закону № 509-XII було визначено, що особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ. Держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України «Про міліцію».

Згідно із частиною четвертою статті 78 Закону №580-VIII порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Приписами пунктів 3-6 частини сьомої Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» зобов`язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015, який набрав чинності 29.12.2015, пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 затверджений Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, відповідно до пункту 1 якого до вислуги років особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.1998 № 1716 «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги» поширено на осіб начальницького складу податкової міліції та курсантів Академії державної податкової служби чинність постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей».

З аналізу вказаної норми слідує, що служба в податковій міліції здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тобто має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, тому повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини другої статті 78 Закону України «Про Національну поліцію».

При цьому, факт проходження ОСОБА_1 служби у податковій міліції у період з 30.11.1998 по 26.06.2003 підтверджується матеріалами справи та сторонами не заперечується.

При прийнятті рішення суд також враховує ту обставину, що під час відрядження в червні 2003 року для подальшого проходження служби у розпорядження УМВС України в Чернігівській області позивачу виплата одноразової грошової допомоги не проводилась, що підтверджується листом Головного управління ДФС у Чернігівській області № 188/М/25-97-08-17 від 04.08.2021 (а.с. 14).

Враховуючи встановлені обставини та наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність не зарахування стажу роботи позивача у податковій міліції до стажу служби в поліції, у зв`язку з чим позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не зарахування строку служби в податковій міліції Державної податкової адміністрації в строк служби позивача в органах поліції для виплати одноразової грошової допомоги; зобов`язання відповідача зарахувати строк служби в податковій міліції Державної податкової адміністрації України з 30.11.1998 по 26.06.2003 в строк служби позивача в органах поліції для виплати одноразової грошової допомоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити повністю.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції у Чернігівській області (просп. Перемоги, 74, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40108651) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Чернігівській області щодо не зарахування строку служби в податковій міліції Державної податкової адміністрації в строк служби ОСОБА_1 в органах поліції для виплати одноразової грошової допомоги.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції у Чернігівській області зарахувати строк служби в податковій міліції Державної податкової адміністрації України з 30.11.1998 по 26.06.2003 в строк служби ОСОБА_1 в органах поліції для виплати одноразової грошової допомоги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 22.12.2021.

Суддя Н.М. Баргаміна