
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/6943/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Генічеської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувсь до суду з адміністративним позовом до Генічеської міської ради Генічеського району Херсонської області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати незаконним та скасувати рішення ХІV сесії Генічеської міської ради VIII скликання м.Генічеськ Херсонської області від 27.09.2021 №991 в частині відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,1000 га, кадастровий номер 6522186500:04:001:3052 із цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована за адресою АДРЕСА_1 ;
- зобов`язати Генічеську міську раду, у двотижневий строк з дня набрання судовим рішенням законної сили - затвердити ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та передати у власність земельну ділянку, площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), із земель комунальної власності в межах населеного пункту, яка розташована за адресою АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6522186500:04:001:3052.
Ухвалою від 12.11.2021 відкрите спрощене провадження без виклику сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 18.12.2020 року позивач подав до відповідача заяву про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, площею 0,10 га для будівництва і обслуговування житлового, будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2 ., біля земельної ділянки з кадастровим номером: 6522186500:04:001:2280, до клопотання надані графічні матеріали на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, копія паспорту, копія РНОКПП, Довідку про реєстрацію місця проживання, Копія витягу з Єдиного державного демографічного реєстру.
У місячний строк з дня реєстрації клопотання орган місцевого самоврядування не надав дозвіл або мотивовану відмову у його наданні у відповідності до ч. 7 ст. 118 ЗК України, в результаті чого у позивача виникло право на замовлення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки без надання такого дозволу (мовчазна згода). Відповідно позивачем укладено договір від 04.02.2021 №51/0552-04/02 на розроблення проекту землеустрою з землевпорядною організацією Командитним Товариством «Науково- впроваджувальна фірма «Нові Технології». Відповідач отримав: письмове повідомлення про замовлення розроблення проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 . у власність земельної ділянки, орієнтовною площею 0,10 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 ; копію договору з розроблення проекту землеустрою від 04.02.2021 №51/0552-04/02. Проект землеустрою, погоджено у встановленому порядку ст. 186-1 Земельного кодексу України.
20.07.2021 позивач подав до Генічеської міської ради Генічеського району Херсонської області клопотання про затвердження розробленого нею проекту землеустрою щодо відведення та передачі земельної ділянки у власність. Рішенням сесії від 27.09.2021 позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою.
Позивач вважає відмову протиправною та просить суд задовольнити позов.
Відповідач надіслав суду відзив, у якому заперечив проти позову, мотивуючи тим, що 21 грудня 2020 до Генічеської міської ради надійшло клопотання (вх. №1472) від громадянина ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,1000 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. 29 грудня 2020 відбулося засідання постійної комісії з питань курортного, рекреаційного призначення та інших категорій земель Генічеської міської ради, на якому було розглянуто клопотання Позивача (протокол №2). На підставі протоколу зазначеної комісії було підготовлено проект рішення, що виносився на найближче засідання чергової сесії Генічеської міської ради, яка відбулась 18 січня 2021. У місячний строк з дня реєстрації зазначеного клопотання органом місцевого самоврядування заявнику було надано проміжну відповідь від 06.01.2021 та мотивовану відмову у вигляді рішення сесії від 18.01.2021 №192 (пункт 20). Рішенням Генічеської міської ради від 18.01.2021 року №192 (пункт 20) відмовлено Позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, у зв`язку з не завершенням процедури реорганізації виконавчого комітету Щасливцевської сільської ради шляхом приєднання до виконавчого комітету Генічеської міської ради, якою передбачено передачу документів (генеральний план населеного пункту та інша містобудівна документація), що унеможливлює перевірити відповідність місця розташування об`єкта вимогам, зазначених у частині сьомій статті 118 Земельного кодексу України. Даним пунктом рішення було рекомендовано громадянину ОСОБА_1 звернутися повторно після завершення процедури вищезазначеної реорганізації. Але позивач так і не звернувся повторно з відповідною заявою. Витяг із рішення III сесії Генічеської міської ради VIII скликання від 18.01.2021 року №192 (пункт 20) разом із супровідним листом було відправлено громадянину ОСОБА_1 рекомендованим листом. Стверджує, що оскільки відповідач у місячний термін розглянув клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою і відмовив у наданні такого дозволу, позивач не мав права за мовчазною згодою замовляти проект. Зазначена обставина стала підставою для відмови у затвердженні розробленого позивачем проекту та прийняття спірного рішення.
Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 звернувся до Генічеської міської ради із клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та передачі у власність земельної ділянки площею 0,1000 га, кадастровий номер 6522186500:04:001:3052, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), за адресою: АДРЕСА_1 .
Зазначене клопотання зареєстроване у виконавчому комітеті Генічеської міської ради від 22.07 2021 за №3249 (а.с. 53).
20.08.2021 відбулося засідання постійної комісії з питань курортного, рекреаційного призначення та інших категорій земель Генічеської міської ради, на якому було розглянуто клопотання Позивача про затвердження проекту землеустрою (протокол №28). За результатом розгляду комісією було вирішено відмовити у зв`язку з відсутністю дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (витяг з протоколу додається). На підставі протоколу зазначеної комісії було підготовлено проект рішення, що виносився на найближче засідання чергової сесії Генічеської міської ради (а.с.54).
Рішення XIII сесії Генічеської міської ради VIII скликання від 27 вересня 2021 року № 991 (пункт 57) громадянину ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,1000 га, кадастровий номер 6522186500:04:001:3052 із цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 55).
Не погодившись із таким рішенням, позивач звернувся до суду.
У спірному рішенні XIII сесії Генічеської міської ради VIII скликання від 27 вересня 2021 року № 991 «Про відмови» зазначено: «…57. Відмовити громадянину України ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) у затверджені проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, площею 0,1047 га, кадастровий номер: 6522186500:04:001:3052, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з тим, що в поданій документації відсутнє рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою (стаття 118 Земельного кодексу України)…».
Із спірного рішення слідує, причиною відмови у затвердженні розробленого проекту відведення земельної ділянки слугувала відсутність наданого позивачу дозволу на розробку такого проекту.
Позивач стверджує, що замовив розроблення проекту відведення земельної ділянки за мовчазною згодою відповідача.
Відповідач стверджує, що в межах визначеного Земельним кодексом України строків прийняв рішення про відмову позивачу у наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, відтак мовчазної згоди не було.
Судом встановлено, що 21 грудня 2020 до Генічеської міської ради надійшло клопотання (вх. №1472) від громадянина ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,1000 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на території Генічеського району Херсонської області згідно графічних матеріалів, на яких зображено бажане місце розташування земельної ділянки (а.с. 43-44).
Рішенням Генічеської міської ради від 18.01.2021 року №192 (пункт 20) відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, у зв`язку з не завершенням процедури реорганізації виконавчого комітету Щасливцевської сільської ради шляхом приєднання до виконавчого комітету Генічеської міської ради, якою передбачено передачу документів (генеральний план населеного пункту та інша містобудівна документація), що унеможливлює перевірити відповідність місця розташування об`єкта вимогам, зазначених у частині сьомій статті 118 Земельного кодексу України та рекомендовано звернутися повторно після завершення процедури вищезазначеної реорганізації (а.с. 48).
Витяг із рішення III сесії Генічеської міської ради VIII скликання від 18.01.2021року №192 (пункт 20) разом із супровідним листом відправлено громадянину ОСОБА_1 рекомендованим листом 10.02.2021 року (а.с. 47, 48, 52).
Разом із тим 13.02.2021 ОСОБА_1 надсилає Генічеській міській раді повідомлення про набуття права на замовлення розроблення документації із землеустрою (а.с. 19 – 20).
Надаючи оцінку позиціям сторін у справі, суд застосовує наступні правові норми.
Порядок набуття громадянами безоплатно земельних ділянок державної та комунальної власності (приватизація) унормований Земельним кодексом України.
Так ст. 118 ЗК України у редакції на час звернення позивача до Генічеської міської ради із клопотання про надання дозволу на розробку проекту відведення та прийняття за його розглядом рішення (грудень 2020 – січень 2021) передбачено наступне.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею (ч. 6. ст. 118 ЗК України).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (ч. 7 ст. 118 ЗК України).
Із аналізу наведених правових норм слідує, що право на замовлення розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання дозволу на розроблення проекту відведення виникає у особи у місячний строк з дня закінчення строку розгляду клопотання, тобто через два місяці після реєстрації відповідним органом клопотання про надання дозволу, за умови не надання органом місцевого самоврядування дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивованої відмови у його наданні.
Із матеріалів справи слідує, що заява позивача про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зареєстрована Генічеською міською радою 21.12.2020 (вх. №1472), відтак із 22 лютого 2021 у позивача могло виникнути право на замовлення проекту відведення за «мовчазною згодою» за умови не розгляду відповідачем його заяви.
Разом із тим судом встановлено, що заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,1000 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка зареєстрована Генічеською міською радою 21.12.2020 розглянуто та прийняте рішення
Рішенням ІІІ сесії Генічеської міської ради VIII скликання від 18.01.2021 №192 «Про відмови» пунктом 20 вирішено: «…20.Відмовити громадянину України ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,1000 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на території Генічеського району Херсонської області, у зв`язку з не завершенням процедури реорганізації Виконавчого комітету Щасливцевської сільської ради шляхом приєднання до Виконавчого комітету Генічеської міської ради, якою передбачено передачу документів (генеральний план населеного пункту та інша містобудівна документація), що унеможливлює перевірити відповідність місця розташування об`єкта вимогам, зазначених у частині сьомій статті 118 Земельного кодексу України. Рекомендувати звернутися повторно після завершенням процедури вище зазначеної реорганізації…».
Відтак Генічеська міська рада у місячний строк, передбачений ч. 7 ст. 118 ЗК України, розглянула клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,1000 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку та прийняла відповідне рішення від 18.01.2021 №192 «Про відмови».
Судом встановлено, що рішення ІІІ сесії Генічеської міської ради VIII скликання від 18.01.2021року №192 «Про відмови» оприлюднене на сайті Генічеської міської ради та витяг із нього надісланий позивачу супровідним листом 08.02.2021 № 02.08.14/1472 (а.с. 47, 48, 52).
Відтак судом встановлено, що позивач 04.02.2021 замовив розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,1000 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) при наявності рішення ІІІ сесії Генічеської міської ради VIII скликання від 18.01.2021року №192, яким йому відмовлено у наданні такого дозволу.
Тобто позивач порушив порядок набуття земельної ділянки у власність, встановлений ст.. 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
При вирішенні спорів щодо правомірності рішень/дій/бездіяльності суб`єкта владних повноважень, необхідно враховувати, що відповідно до вимог ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України обов`язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб`єктом владних повноважень покладається на суб`єкта владних повноважень.
Разом із тим у разі надання контролюючим органом доказів, які свідчать, що спірне рішення/дія/бездіяльність є правомірними, позивач має спростовувати ці доводи. Наведене випливає зі змісту частини першої ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення та ст. 9 КАС України, якою визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що відповідач обґрунтував та довів доказами правомірність спірного рішення, разом із тим, як доводи позивача про незаконність спірного рішення були спростовані відповідачем та не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, у зв`язку із чим у задоволенні позову належить відмовити.
За правилами статті 139 КАС України, у разі відмови позивачу у задоволенні позову, судові витрати на його користь стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Г.М. Морська
кат. 109020100