Ухвала суду № 102159018, 21.12.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2021
Номер справи
480/1891/20
Номер документу
102159018
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про встановлення порядку виконання судового рішення

21 грудня 2021 року Справа № 480/1891/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Гелета С.М.

за участю секретаря судового засідання – Високос Я.С.

позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Заіка І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми клопотання ОСОБА_1 про заміну порядку та способу виконання судового рішення від 01.07.2020 в частині стягнення судового збору по справі № 480/1891/20 за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 01.07.2020, із врахуванням постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 25.01.2021, частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Сумської міської ради про скасування рішення, зобов`язати вчинити певні дії. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 25.01.2021 пункт 3 резолютивної частини рішення суду від 01.07.2020 змінено та викладено в наступній редакції “Зобов`язати Сумську міську раду на найближчому пленарному засіданні чергової сесії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.11.2013 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення двох земельних ділянок, яким передбачена зміна їх цільового призначення, із земель сільськогосподарського призначення для індивідуального садівництва на землі житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд площею 0,0379 га кожна за адресою: АДРЕСА_1 , які знаходяться у приватній власності ОСОБА_1 (кадастрові номери 5910136600:18:016:0077 та 5910136600:18:016:0078), та прийняти рішення по проекту землеустрою щодо відведення двох земельних ділянок кадастровий номер 5910136600:18:016:0078 та кадастровий номер 5910136600:18:016:0077, площею 0,0379 га кожна, для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (у зв`язку із зміною цільового призначення) із земель, що знаходяться в його власності за адресою АДРЕСА_1 у відповідності до вимог ст. 20 Земельного кодексу України”. В іншій частині судове рішення від 01.07.2020 судом апеляційної інстанції по даній справі залишено без змін.

Позивач звернувся до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення суду від 01.07.2020 в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Сумської міської ради судового збору, стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради суму судового збору, а також зобов`язати Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради повернути позивачу оригінал виконавчого листа від 17.03.2021.

Заяву мотивує тим, що на даний час рішення суду в частині відшкодування позивачу судового збору не виконується Департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради. При цьому, згідно з Положенням про Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради № 1128-МР від 28.09.2016 р., Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради несе зобов`язання по сплаті коштів, стягнутих за судовими рішеннями з Сумської міської ради, Сумського міського голови по оплаті судового збору, виконавчого збору, витрат, пов`язаних з організацією та проведення виконавчих дій, штрафів та інших зобов`язань, які виникають в діяльності Департаменту. Позивачем було подано всі документи до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, надано також і оригінал виконавчого листа, який не було повернуто позивачу, але кошти не перераховуються, в листі Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради зазначив про відсутність повноважень перераховувати кошти.

Представник Сумської міської ради в судовому засіданні щодо поданої позивачем заяви заперечував, зазначив, що на даний час судове рішення в частині відшкодування суми судового збору можливо виключно за рахунок коштів Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради. Сумська міська рада не має відкритих рахунків у банках та інших фінансових установах України, відсутні відкриті рахунки в Управлінні Державної казначейської служби України.

Від Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, яке було повідомлено судом про розгляд заяви позивача, надійшли письмові заперечення, в яких просить відмовити в їх задоволенні. Зазначає, що позивач фактично просить змінити боржника у виконавчому провадженні, при цьому вимоги про стягнення судових витрат були заявлені саме Сумської міської ради як окремої юридичної особи, а не до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради.

Суд, дослідивши матеріали справи та заяви,поданої позивачем, встановив наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначає Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.

Відповідно до п. 2 Порядку боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.

На підставі п. 24 Порядку оригінал виконавчого документа подається до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник.

В судовому засіданні представник відповідача підтвердив, що Сумська міська рада не має відкритих рахунків у банках та інших фінансових установах України. Також в Управлінні Державної казначейської служби України немає рахунків Сумської міської ради.

Судом на час розгляду заяви позивача враховується те, що згідно з Положенням про Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради № 1128-МР від 28.09.2016 р., Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради несе зобов`язання по сплаті коштів, стягнутих за судовими рішеннями з Сумської міської ради, по оплаті судового збору, виконавчого збору, витрат, пов`язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, штрафів та інших зобов`язань, які виникають в діяльності Департаменту.

Отже, суб`єктом владних повноважень, за рахунок коштів якого має бути відшкодовано позивачу витрати зі сплати судового збору, є Сумська міська рада, кошти по сплаті судового забору за яку повинно відшкодовувати саме Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Садова, 33, код ЄДРПОУ 40456009).

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

В даному випадку у суду відсутні підстави для зміни способу і порядку виконання, оскільки спосіб та порядок виконання судом не було встановлено. Суд вважає за необхідне встановити порядок виконання виконавчого листа, виданого Сумським окружним адміністративним судом 17.03.2021 у справі № 480/1891/20, в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 1681,60 грн. судового збору.

Так, підставою для встановлення способу або порядку виконання, судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Матеріалами справи підтверджується, що постановою від 22.09.2021 державним виконавцем було повернуто виконавчий лист, виданий судом 17.03.2021 по справі № 480/1891/20, на підставі п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження». Крім того, позивачем у відповідності до Положення про Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради подано було до уповноваженого органу Сумською міською радою, зокрема, Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, письмову заяву від 28.09.2021 та оригінал виконавчого листа, але кошти на даний час позивачу не відшкодовані. Не зважаючи на те, що Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради несе зобов`язання по сплаті коштів, стягнутих за судовими рішеннями з Сумської міської ради, по оплаті судового збору, в листі від 20.10.2021 Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради зазначив позивачу про відсутність правових підстав для повернення таких коштів. Жодних доказів того, що Сумською міською радою було в добровільному порядку повернуто кошти по сплаті судового збору позивачу, представником відповідача суду не надано.

Разом із тим, не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо зобов`язання Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради повернути оригінал виконавчого листа, враховуючи те, що КАС України не передбачено заявлення таких вимог на стадії виконання судового рішення до особи, яка не стороною справи. Позивач не позбавлений права звернення до суду із окремими вимогами в разі порушення його прав в порядку, встановленому чинним законодавством із окремим позовом.

Враховуючи те, що Департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради було отримано відповідну заяву та оригінал виконавчого листа від позивача, з огляду на викладене, суд вважає за необхідне встановити порядок виконання виконавчого листа, виданого Сумським окружним адміністративним судом 17.03.2021 у справі № 480/1891/20, в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 1681,60 грн. судового збору, шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Сумської міської ради в особі Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської області.

Стосовно посилання Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради на те, що позивач просить замінити боржника у виконавчого провадження з Сумської міської ради на Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, суд зазначає, що в даному випадку, судом не здійснюється заміна сторони виконавчого провадження. В даному випадку, судом встановлюється виключно порядок виконання судового рішення в частині відшкодування судового збору, враховуючи визначення самою радою особи, яка несе зобов`язання по сплаті коштів, стягнутих за судовим рішенням з Сумської міської ради, які позивачу на час подання даної заяви не відшкодовано. Як зазначено вище, Сумська міська рада своїм рішенням затвердила відповідне Положення про Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради та визначила, що саме Департамент несе зобов`язання по сплаті коштів, стягнутих за судовими рішеннями з Сумської міської ради по оплаті судового збору.

Керуючись ст.ст. 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Клопотання ОСОБА_1 про заміну порядку та способу виконання судового рішення від 01.07.2020 в частині стягнення судового збору по справі № 480/1891/20 – задовольнити частково.

Встановити порядок виконання виконавчого листа, виданого Сумським окружним адміністративним судом 17.03.2021 у справі № 480/1891/20, в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Сумської міської ради (м. Суми, майдан Незалежності, 2, і.к. 23823253) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , і.к. НОМЕР_1 ) 1681,60 грн. судового збору, шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Сумської міської ради (м. Суми, майдан Незалежності, 2, і.к. 23823253) в особі Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської області (40009, м. Суми, вул. Садова, 33, код ЄДРПОУ 40456009).

В задоволенні інших вимог клопотання – відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з моменту її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали складено та підписано 23.12.2021

Суддя С.М. Гелета