
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2021 р. Справа № 480/4776/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом керівника Конотопської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави до Виконавчого комітету Конотопської міської ради про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що Конотопською окружною прокуратурою Сумської області встановлено, що Виконавчим комітетом Конотопської міської ради 24 лютого 2021 року прийнято рішення "Про встановлення плати за харчування для учнів 1-4 класів та дітей пільгових категорій у закладах загальної середньої освіти міста, а також встановлення вартості харчування у пришкільних та профільних таборах". Однак це рішення не відповідає вимогам чинного законодавства та не передбачає пільгові умови оплати харчування для окремих категорій сімей з дітьми, яким державою надані додаткові гарантії соціального захисту. Зокрема, рішенням не передбачено звільнення від оплати за харчування дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які навчаються у 5-11 (12) класах. Вказане рішення не відповідає вимогам ст. 56 Закону України "Про освіту", ч. 7 ст. 20 Закону України "Про повну загальну середню освіту", п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2002 р. N 856 "Про організацію харчування окремих категорій учнів у загальноосвітніх навчальних закладах" та порушує право на безоплатне харчування у комунальних закладах загальної середньої освіти дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям". Просив позов задовольнити та зобов`язати Виконавчий комітет Конотопської міської ради розглянути відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання про звільнення від плати за харчування у закладах загальної середньої освіти міста Конотоп учнів 5-11(12) класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".
Відповідач про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення йому копії ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, але у встановлений строк відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 24 лютого 2021 року Виконавчим комітетом Конотопської міської ради прийнято рішення № 78 "Про встановлення плати за харчування для учнів 1-4 класів та дітей пільгових категорій у закладах загальної середньої освіти міста, а також встановлення вартості харчування у пришкільних та профільних таборах" (а.с.11-12).
Цим Рішенням не передбачено звільнення від оплати за харчування дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".
Відповідно до інформації управління освіти Конотопської міської ради від 25.05.2021 № 01-12/29 у закладах загальної середньої освіти міста навчається 117 дітей з малозабезпечених сімей, станом на 25 травня 2021 року у закладах загальної середньої освіти навчається 31 дитина з малозабезпечених сімей із числа учнів 5-11 класів (а.с.13-14).
Відповідно до інформації Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради від 20.05.2021 № 09-02/3021 на обліку в управлінні перебувають 69 дітей із малозабезпечених сімей, які отримують державну соціальну допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" (а.с.15).
Задовольняючи позовні вимоги, суд враховує таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 7 ст. 20 Закону України "Про повну загальну середню освіту" харчування учнів у закладах освіти здійснюється відповідно до Закону України "Про освіту" та інших актів законодавства.
Відповідно до ч. 3 ст. 56 Закону України "Про освіту" органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти, забезпечують безоплатним гарячим харчуванням, зокрема, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах), дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які навчаються в закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2002 р. N 856 "Про організацію харчування окремих категорій учнів у загальноосвітніх навчальних закладах" установлено, що діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, та діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", забезпечуються безоплатними обідами у загальноосвітніх навчальних закладах у порядку, визначеному Міністерством освіти і науки.
На підставі наведених норм органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають комунальні заклади освіти, в обов`язковому порядку повинні забезпечити безоплатним харчуванням дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі – Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст. 11 Закону система місцевого самоврядування включає, зокрема, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо організації харчування у закладах освіти встановлені ст. 56 Закону України "Про освіту", ст. ст. 20 Закону України "Про повну загальну середню освіту", статтею 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
На підставі ч. 1 ст. 53, ч. 6 ст. 59 Закону основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є його засідання. Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Системний аналіз вказаних норм дозволяє дійти висновку, що до повноважень виконавчих органів рад у сфері освіти належить, зокрема, вирішення питання щодо забезпечення безоплатним харчуванням дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".
Дане питання вирішується виключно на засіданні виконавчого комітету відповідної ради, за результатами розгляду якого виконавчий комітет приймає рішення.
У даному випадку відповідач, встановивши спірним рішенням плату за харчування для учнів 1-4 класів та дітей пільгових категорій у закладах загальної середньої освіти міста, а також встановивши вартість харчування у пришкільних та профільних таборах, не передбачив звільнення від оплати за харчування дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які навчаються у 5-11 (12) класах.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що за наведених обставин і правових норм Виконавчий комітет Конотопської міської ради безпідставно не передбачив у спірному рішенні звільнення від оплати за харчування дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", у зв`язку з чим таке рішення відповідача не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому суд вважає необхідним зобов`язати відповідача розглянути відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання про звільнення від плати за харчування у закладах загальної середньої освіти міста Конотоп учнів 5-11(12) класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Конотопської окружної прокуратури в інтересах держави (41601, Сумська область, м. Конотоп, вул. Успенсько-Троїцька, 136) до Виконавчого комітету Конотопської міської ради (41600, Сумська область, м. Конотоп, пр. Миру, 8, ідентифікаційний код 04057971) про зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Зобов`язати Виконавчий комітет Конотопської міської ради розглянути відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання про звільнення від плати за харчування у закладах загальної середньої освіти міста Конотоп учнів 5-11(12) класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах