Рішення № 102158925, 22.12.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2021
Номер справи
480/2663/21
Номер документу
102158925
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2021 р. Справа №480/2663/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що він є пенсіонером органів прокуратури та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області. Після звільнення у 2014 році отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року N 1789-XII у розмірі 80% від суми місячної заробітної плати.

На підставі наказу Генерального прокурора України від 08.09.2020 N 414 днем початку роботи обласних прокуратур визначено 11 вересня 2020 року. У зв`язку з цим та з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 26 березня 2020 року N 6-р/2020 з вересня 2020 року заробітна плата працівникам прокуратури нараховується на підставі ст. 81 Закону України "Про прокуратуру", що потягло збільшення її розміру порівняно з заробітною платою, яка до цього нараховувалася на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 N 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" та від 30.08.2017 N 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури". Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року N 7-р(II)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Отже, цим Рішенням Конституційного Суду України повернуто право позивача як і інших пенсіонерів органів прокуратури на перерахунок пенсії, у тому числі пенсіонерів, яким пенсію призначено раніше, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року N 1789-XII. Зазначає, що у зв`язку з підвищенням у вересні 2020 року заробітної плати прокурорським працівникам він набув право на перерахунок призначеної йому пенсії за вислугу років з першого числа наступного місяця, в якому виникли підстави для перерахунку, тобто з 01.10.2020.

26.10.2020 Сумською обласною прокуратурою видано нову довідку про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. На звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення ГУ ПФУ в Сумській області проведено перерахунок, однак при цьому ним зменшено розмір пенсії у відсотках до заробітної плати, а саме з розміру 80% від заробітної плати до 60%, а також обмежено максимальний розмір пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність. На звернення за роз`ясненнями про підстави зменшення відсоткового розміру пенсії відповідач повідомив, що пенсійне забезпечення працівників прокуратури регулюється статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII, відповідно до ч. 2 ст. 86 якого пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати. За наслідками проведеного перерахунку пенсії на підставі поданої довідки розмір пенсії, обчислений відповідно до ч. 2 ст. 86 Закону N 1697-VII, склав 46852,40 грн. Разом з тим на підставі ч. 15 ст. 86 цього Закону максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Так, з 01.07.2020 розмір прожиткового мінімуму був встановлений у розмірі 1712,00 грн, з 01.12.2020 – 1769,00 грн. Таким чином, на виконання вимог ч. 15 ст. 86 Закону N 1697-VII до виплати позивачу нараховано пенсію за період 01.10.2020 по 30.11.2020 щомісяця в сумі 17120 грн, з 01.12.2020 – щомісяця в сумі 17690 грн. Вважає дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії у відсотках до заробітної плати при здійсненні її перерахунку та обмеження її максимального розміру протиправними та такими, що порушують його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просив позов задовольнити та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати з 01.01.2020 та виплачувати без обмеження максимального розміру пенсії призначену йому пенсію за вислугу років у розмірі 80% від суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного в довідці Сумської обласної прокуратури № 21-857вих-20 від 26.10.2020, та виплатити різницю в розмірі пенсії з 01.10.2020 з урахуванням проведених виплат.

Відповідач про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення йому копії ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, але відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів прокуратури та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області. Був звільнений із займаної посади начальника відділу прокуратури Сумської області та органів прокуратури у зв`язку з виходом на пенсію.

Після звільнення отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року N 1789-XII, основний розмір якої склав 80% від суми місячної заробітної плати.

26.10.2020 Сумська обласна прокуратура підготувала нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії (а.с.16).

На звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення ГУ ПФУ в Сумській області проведено перерахунок, однак при цьому зменшено розмір пенсії у відсотках до заробітної плати, а саме з розміру 80% від заробітної плати до 60%, а також обмежено максимальний розмір пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність.

Суд вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії позивача у відсотках до заробітної плати при здійсненні її перерахунку та обмеження її максимального розміру є необґрунтованими та суперечать вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України).

Як встановлено судом, на час призначення позивачу пенсії пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури регламентувалося статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року N 1789-XII (у редакції Закону України від 12.07.2001 р. N 2663-III, з наступними змінами, далі – Закон N 1789-XII), відповідно до частин 1 та 2 якої прокурори і слідчі за наявності передбаченої цим законом вислуги років мають право на пенсійне забезпечення незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону N 1789-XII (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року N 1166-VII до статті 50-1 Закону N 1789-XII внесено зміни, згідно з якими розмір пенсії у відсотках до заробітної плати зменшено з 80 до 70.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII (далі – Закон N 1697-VII). Закон N 1697-VII набрав чинності 15.07.2015.

Порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури врегульовано статтею 86 цього Закону, відповідно до частини 20 якої (у первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Надалі відповідно до Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року N 76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015 (далі – Закон N 76-VIII) частину 18 статті 50-1 Закону N 1789-XII та частину 20 ст. 86 Закону N 1697-VII викладено в редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.". Цим же Законом розмір пенсії у відсотках до заробітної плати зменшено з 70 до 60.

Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону N 1697-VII визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом Закон України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року N 1789-XII, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону N 76-VIII зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону. Тобто до кінця січня 2015 року Уряду необхідно було визначити умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури. Однак Кабінет Міністрів України не прийняв нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій.

Отже, з часу призначення позивачу пенсії на підставі Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 N 1789-XII до статті 50-1 цього Закону неодноразово вносилися зміни. Водночас нова редакція статті 50-1 Закону N 1789-XII та положення інших законів з питань пенсійного забезпечення звужують та обмежують зміст і обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, оскільки передбачають зменшення розміру пенсії у відсотках до заробітної плати. У свою чергу, відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 22, ч. 1 ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, чинна на момент призначення пенсії. Застосування нових положень законодавства щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури, у т.ч. норм Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 N 1697-VII, в частині зменшення розміру пенсії у відсотках до заробітної плати, обмеження максимального розміру пенсії до правовідносин, що виникли до набрання ним чинності, суперечить вимогам статті 58 Конституції України. У цій частині Закон N 1697-VII поширює свою дію на прокурорів і слідчих прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності. Тобто зміни стосуються призначення пенсії, а не її перерахунку.

Крім того, суд вважає необгрунтованими дії відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача при проведенні її перерахунку десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, з огляду на таке.

Так, відповідно до застосованого відповідачем при обмеженні максимального розміру пенсії позивача абзаца шостого частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 N 1697-VII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Зазначену норму введено Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року N 911-VIII, відповідно до пунктів 1, 2 розділу II "Прикінцеві положення" якого цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року. Дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

Враховуючи, що пенсію за вислугу років позивачу призначено до 01.01.2016, відповідачем до неї не може застосуватися обмеження максимального розміру, передбачене Законом N 1697-VII.

Конституційний Суд України у рішенні від 22 травня 2018 року N 5-р/2018 зазначив, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини, гарантії цих прав і свобод. Але, визначаючи їх, законодавець може лише розширювати, а не звужувати, зміст конституційних прав і свобод та встановлювати механізми їх здійснення. Отже, положення частини третьої статті 22 Конституції України необхідно розуміти так, що при ухваленні нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності. Зміст права громадян на соціальний захист, гарантований статтею 46 Конституції України, узгоджується із її приписами, за якими, зокрема, людина її життя і здоров`я, честь і гідність визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (частина перша статті 3); кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (стаття 48). На думку Конституційного Суду України, держава, виходячи з існуючих фінансово-економічних можливостей, має право вирішувати соціальні питання на власний розсуд. Тобто у разі значного погіршення фінансово-економічної ситуації, виникнення умов воєнного або надзвичайного стану, необхідності забезпечення національної безпеки України, модернізації системи соціального захисту тощо держава може здійснити відповідний перерозподіл своїх видатків з метою збереження справедливого балансу між інтересами особи та суспільства. Проте держава не може вдаватися до обмежень, що порушують сутність конституційних соціальних прав осіб, яка безпосередньо пов`язана з обов`язком держави за будь-яких обставин забезпечувати достатні умови життя, сумісні з людською гідністю.

Таким чином, новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений законами від 14.10.2014 N 1697-VII, від 28.12.2014 N 76-VIII не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, оскільки при цьому звужуються права позивача в частині розміру пенсії.

Враховуючи викладене, суд вважає, що за наведених обставин і правових норм ГУ ПФУ в Сумській області безпідставно зменшило розмір пенсії позивача у відсотках до заробітної плати при здійсненні її перерахунку та обмежило її максимальний розмір, у зв`язку з чим такі дії відповідача не відповідають критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому суд вважає необхідним зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату без обмеження максимального розміру пенсії позивачу у розмірі 80% від суми місячного (чинного) заробітку з урахуванням нової довідки про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

У свою чергу, що стосується вимоги позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплачувати надалі пенсію, перераховану на підставі довідки Сумської обласної прокуратури № 21-857вих-20 від 26.10.2020, суд зазначає, що суд не вирішує вимоги на майбутнє. Суд вирішує спори щодо вже порушених прав, тому дана вимога задоволенню не підлягає.

Крім того, що стосується вимоги позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити виплату різниці в розмірі пенсії з 01.10.2020 з урахуванням проведених виплат, суд зазначає, що вказана вимога є зайвою, оскільки охоплюється позовною вимогою про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2020 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, та не потребує окремого вирішення.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 908,00 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.21).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в частині зменшення розміру пенсії у відсотках до заробітної плати з розміру 80% від заробітної плати до 60% від заробітної плати та в частині обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, при здійсненні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно з його заявою від 28.10.2020 та довідкою Сумської обласної прокуратури № 21-857вих-20 від 26.10.2020 про розмір заробітної плати.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати з 01.01.2020 та виплатити без обмеження максимального розміру пенсії призначену ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у розмірі 80% від суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного в довідці Сумської обласної прокуратури № 21-857вих-20 від 26.10.2020.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 908,00 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах