
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2021 року Справа № 480/9981/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із розрахунку 70% замість 86% грошового забезпечення з 01.04.2019, та зменшенні розміру пенсії за рахунок виплати 75% замість 100% суми підвищення пенсії з 05.03.2019р., визначеного станом на 01 березня 2018 року, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із розрахунку 86% відповідних сум грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р., згідно довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 48748 від 25.02.2021 р., за рахунок виплати 100% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 р., визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням зобов`язань рішень Сумського окружного адміністративного суду у справах №480/2324/20 від 29.05.2020р.; № 480/8732/20 від 15.01.2021р.; № 480/3633/21 від 14.06.2021р., з урахуванням раніше проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду, відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача, виходячи з 70% грошового забезпечення, на підставі ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ внаслідок чого розмір грошового забезпечення позивача зменшився. Також, позивач зазначає, що при перерахунку пенсії з 05.03.2019, йому було зменшено суму підвищення пенсії з 100% на 75%, право на 100% суми підвищення пенсії підтверджено рішення Сумського окружного адміністративного суду. Позивач не погоджується із такими діями відповідача, у зв`язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав. Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно протоколу перерахунку пенсії від 01.07.2012 (а.с. 30) пенсія позивачу призначена у розмірі 86% від грошового забезпечення.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 по справі №480/2324/20 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, з 01.01.2018, виходячи з основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат (а.с. 32-34).
У подальшому рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 по справі №480/8732/20 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019, із розрахунку 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням раніше виплачених сум (https://reyestr.court.gov.ua/Review/94165470).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 по справі №480/3633/21 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі наданої Сумським обласним військовим територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 25.02.2021 №48748 про грошове забезпечення для перерахунку (нарахування) пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум (https://reyestr.court.gov.ua/Review/97624562).
Під час виконання рішення суду від 14.06.2021 по справі №480/3633/21, що набрало законної сили 15.07.2021, ГУ ПФУ в Сумській області був проведений перерахунок пенсії позивача, але здійснений був такий перерахунок, виходячи з 70% грошового забезпечення та 75% суми підвищення пенсії, тобто повторно здійснено зменшення позивачу розміру пенсії за вислугу років з 86% до 70% та зменшено суму підвищення пенсії з 100% до 75%, під час перерахунку пенсії з 01.04.2019.
Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії з врахуванням рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24.12.2018 по справі №480/4461/18, від 15.01.2021 по справі №480/8732/20 та надати належним чином завірену копію розрахунку.
За результатами розгляду звернення позивача, відповідач листом від 30.08.2021 №1800-0202-8/42449 повідомив позивача про те, що на виконання рішення суду у справі №480/3633/21, після набрання 15.07.2021 законної сили, у липні поточного року головним управлінням проведено перерахунок пенсії у межах покладених судом зобов`язань. Після проведеного перерахунку розмір пенсії складає 16591,05 грн. (23701,50 грн. х 70%), де 23701,50 грн. - грошове забезпечення згідно з довідкою від 25.02.2021 № 48748. При виконанні рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/3633/21, головним управлінням враховано зміст мотивувальної і резолютивної частини рішення суду, де конкретизовано встановлені судом зобов`язання, в межах яких органи Пенсійного фонду України виконують судові рішення. Таким чином, оскільки зобов`язання до головного управління здійснити перерахунок та виплату пенсії виходячи з відсоткового розміру пенсії 86% від сум грошового забезпечення згідно з довідкою від 25.02.2021 № 48748 судом не визначено, то при проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі № 480/3633/21 застосовані норми закону, чинні на момент його проведення, а саме статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення. Пенсія у перерахованому розмірі виплачена у серпні 2021 року. Кошти за період з 01.04.2019 по 31.07.2021 розраховані з урахуванням виплачених за цей період коштів та враховуючи чинне законодавство, яким обумовлено порядок виплати коштів. Так, у 2019 році виплата коштів здійснювалася відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії. Починаючи з січня 2020 року виплата здійснюється у розмірі 100% суми підвищення пенсії, або 3108,98 грн., згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1088 “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян” Таким чином, сума коштів 139699,05 грн. за період з 01.04.2019 по 31.07.2021 нарахована до виплати та буде виплачена за рахунок коштів, передбачених в бюджеті Пенсійного фонду України на цю мету, оскільки відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються статтею 23 цього Кодексу, а саме: будь-які бюджетні зобов`язання та платежі; бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України є порушенням бюджетного законодавства. Отже, виплата нарахованих згідно з рішенням суду коштів буде забезпечена у разі їх надходження до головного управління у порядку черговості.
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Стосовно позовних вимог про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок розміру пенсії за вислугу років із розрахунку 86% відповідних сум грошового забезпечення на підставі наданої відповідачу Сумським обласним військовим територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 25.02.2021 №48748 про грошове забезпечення для перерахунку (нарахування) пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугою строків служби.
Пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, категорій 2 та 3 - 80 процентів.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 04.07.2002 року № 51-IV, у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "85", "95" і "90" замінено відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінити словами і цифрою "до категорії 2".
У подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".
Таким чином суд зазначає, що Законами № 51-IV, № 3668-VІ та № 1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.
Разом з тим призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків, а в подальшому 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначених пенсій, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення такої пенсії.
Відтак, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись та норма, яка визначає розмір грошового забезпечення у відсотках на момент призначення пенсії.
Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.
Право на отримання пенсії в розмірі 86% грошового забезпечення позивачем підтверджено рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 по справі №480/2324/20 та підтверджується матеріалами справи.
Однак при перерахунку пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 по справі №480/3633/21, на підставі довідки Сумського обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 25.02.2021 №48748, позивачу повторно було зменшено суму пенсії до 70% грошового забезпечення. Факт перерахунку пенсії з 01.04.2019 в розмірі 70% не заперечується відповідачем у листі від 30.08.2021 №1800-0202-8/42449 (а.с. 16), підтверджується протоколом про перерахунок пенсії з 01.04.2019 на виконання судового рішення (а.с.17).
Таким чином, відповідачем протиправно було зменшено розмір пенсії позивачу під час перерахунку пенсії та здійснено з 01.04.2019 із розрахунку 70% грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, зменшення максимального обсягу пенсії у відсотках при її перерахунку не може застосовуватися для зменшення встановленого законом на момент первісного її призначення чи досягнутого пізніше максимального обсягу пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (ч. 2 ст. 55 Закону).
Так, при проведенні перерахунку відповідач керувався нормою, яка застосовується виключно при призначенні пенсії, та не підлягає застосуванню при проведенні перерахунку раніше призначених пенсій в силу чинності норми про незворотність дії законів та інших нормативно-правових актів у часі (ст. 58 Конституції України).
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу із розрахунку 70% грошового забезпечення, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати та виплатити пенсію позивачу в розмірі 86% відповідних сум грошового забезпечення з 01.04.2019 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії з 86% до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.04.2019 та вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років виходячи з 86% відповідних сум грошового забезпечення, визначеного станом на 01.04.2019.
Стосовно позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії за вислугу років позивачу за рахунок виплати 100% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 р., визначеного станом на 01 березня 2018 року, суд зазначає наступне.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 визнано протиправними та нечинними.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) ця постанова набирає чинності з 01.03.2018.
Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 в частині внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 є чинними.
Отже, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Визнання нечинним пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18 не впливає на вказані підстави.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
У зв`язку із визнанням нечинним пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Таким чином, позивач, отримуючи пенсію, відповідно Закону №2262-ХІІ, мав законні сподівання на своєчасне здійснення перерахунку пенсії у визначених законодавством випадках та виплату перерахованої пенсії без будь-яких обмежень.
Оскільки, судове рішення про визнання нечинним п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.02.2018 №103 набрало законної сили лише 05.03.2019, то враховуючи положення статті 265 КАС України, до вказано часу управління діяло в межах законодавства.
Отже, з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду у зразковій справі від 06.08.2019 №160/3586/19.
Верховним Судом у вищевказаній справі наголошено, що зі змісту пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України №103 вбачається, що нею врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку.
У зв`язку з чим суд зазначає, що питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям “порядок проведення перерахунку пенсії”.
Відповідно до вищевказаного рішення, висновки Верховного Суду у цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення осіб, звільнених з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб” до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких перебувають позивачі, з позовними вимогами щодо визнання протиправними дій відповідачів щодо зменшення розміру пенсії позивачів за рахунок виплати з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Таким чином саме з 05.03.2019 відповідач був зобов`язаний провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, що не було здійснено відповідачем.
Право на отримання пенсії в розмірі 100% суми підвищення пенсії позивачем підтверджено рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 по справі №480/8732/20 та підтверджується матеріалами справи.
Однак при перерахунку пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 по справі №480/3633/21, на підставі довідки Сумського обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 25.02.2021 №48748, позивачу повторно було зменшено суму підвищення пенсії до 75% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом про перерахунок з 01.04.2019 пенсії на виконання судового рішення (а.с.17).
У листі від 30.08.2021 №1800-0202-8/42449 (а.с. 16) відповідач зазначив, що пенсія позивачу у розмірі 100% суми грошового забезпечення виплачується з січня 2020 року, однак відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії з 01.04.2019.
Стосовно позовний вимог щодо зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії з 01.04.2019 із урахуванням зобов`язань рішень Сумського окружного адміністративного суду у справах №480/2324/20 від 29.05.2020р.; № 480/8732/20 від 15.01.2021р.; № 480/3633/21 від 14.06.2021р., суд відмовляє в їх задоволенні, з огляду на те, що в даному випадку у суду відсутні підстави в межах розгляду даної справи зобов`язувати виконувати відповідача судові рішення по іншим справам, а позивач, якщо вважає, що рішення суду по зазначеним справам не виконуються відповідачем не позбавлений права звернення в порядку судового контролю за виконанням рішення суду по кожній справі.
В даному випадку, враховуючи викладене, суд вважає за необхідне обрати належний спосіб захисту порушеного права та в зазначеній частині позовних вимог визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення з 01.04.2019 розміру пенсії позивачу за рахунок виплати 75% суми підвищення пенсії, та зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019 року на підставі довідки Сумського обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 25.02.2021 №48748 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Зазначений висновок суду узгоджується із правовою позицією Другого апеляційного адміністративного суду, викладеному в постанові від 17.09.2021 по справі № 520/5212/21.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 908,00 грн., сплачену позивачем при зверненні до суду, що підтверджується квитанцією від 16.09.2021, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи (а.с. 7).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 86% до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.04.2019, згідно оновленої довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 48748 від 25.02.2021 за рахунок виплати 75% суми підвищення пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 ) з 01.04.2019 на підставі отриманої довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 48748 від 25.02.2021 у розмірі 86% відповідних сум грошового забезпечення та з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, із врахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні інших вимог – відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 908,00 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Гелета