
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
23 грудня 2021 року м. Рівне №460/10993/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П. за участю секретаря судового засідання та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник
відповідача: представник
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області, в якому в якому просить визнати протиправним та скасувати: податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58081708 з податку на доходи фізичних осіб, яким позивачу донараховано грошове зобов`язання в сумі 95726,91 грн. та застосовано штрафну санкцію в сумі 13562,69 грн.; податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58100708 з військового збору, яким позивачу донараховано грошове зобов`язання в сумі 7977,24 грн. та застосовано штрафну санкцію в сумі 1130,22 грн.; податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58070708 з єдиного податку, яким позивачу донараховано грошове зобов`язання в сумі 8639,85 грн.; податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58130708 за платежем «адміністративні штрафи та інші санкції, місцевий бюджет», яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 340,00 грн.; податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58090708 з податку на доходи фізичних осіб, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 340,00 грн.; податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №28110707 з податку на доходи фізичних осіб, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 1020,00 грн.; податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58140708 з податку на додану вартість, яким позивачу донараховано грошове зобов`язання в сумі 46 085,00 грн. та застосовано штрафну санкцію в сумі 11521,25 грн.; податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №28150708 з податку на додану вартість, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 23042,50 грн.; податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58011708 з податку на додану вартість, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 680,00 грн.; рішення від 05.07.2021 №58060708 про застосування штрафних санкцій за донарахуванням відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 6934,62 грн.; вимогу про сплату боргу зі сплати єдиного внеску від 05.07.2021 №Ф-58050708 на суму 56493,36 грн.
Обґрунтовуючи позов, позивач зазначав, що висновки контролюючого органу про наявність порушення п.291.4 статті 294 Податкового кодексу України, а саме перевищення платником єдиного податку другої групи граничного обсягу доходу 1500000,00 грн., не відповідають дійсності з огляду на те, що ГУ ДПС у Рівненській області не враховано, що у 2019 році двічі було повернення коштів у зв`язку із розірванням договору та відсутністю поставки товару, зокрема, ФОП ОСОБА_2 на суму 55721,09 грн. та філії «Оператор ГТС України» в розмірі 3505,90 грн. Вказані операції належним чином підтверджено документально, оскільки вказані документи дають можливість ідентифікувати учасників та розкривають суть проведеної операції. На підставі наведеного, позивач просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою від 10.08.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву.
Відповідачем, у строк встановлений судом, подано відзив на позовну заяву з додатками. В обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначає, що за період з 01.08.2019 року по 31.03.2020 року фізична особа - платник податку ОСОБА_1 , обравши відповідно до глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, здійснював діяльність із застосуванням ставки єдиного податку II групи та сплачував до бюджету єдиний податок шляхом здійснення авансових платежів, відповідно до п. 295.1, п. 295.2 ст. 295 Податкового кодексу України. Отриманий дохід (обсяг виручки) фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за 2019 рік та 2020 рік проведеною перевіркою визначений на підставі податкових декларацій платника єдиного податку, відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків ДПС України, книги обліку доходів, банківської виписки, пояснення платника податків. Інших документів, що підтверджують отримані доходи, підприємцем для перевірки не надано. Згідно даних податкових декларацій платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця ФОП ОСОБА_1 поданих до податкового органу за місцем основної реєстрації, обсяг доходу за 2019 рік становить - 1373353,16 грн. Однак на підставі вищезазначених документів актом перевірки від 27.05.2021 року № 3312/17-00-07- 08/ НОМЕР_1 встановлено, що обсяг доходу за 2019 рік становить - 1 557 599 грн., що менше на 184245,84 грн. фактично отриманих доходів; за 2020 рік обсяг доходу - 230422,92 грн. Детальна інформація щодо обсягу доходу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за період з 01.08.2019 року по 31.12.2019 року відображена на арк. 7-9 акту перевірки від 27.05.2021 року №3312/17-00-07-08/ НОМЕР_1 . Відповідно до п. 291.2 ст. 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Згідно пп. 291.4.2 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України суб`єктами господарювання, які застосовують другу групу спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності є фізичні особи-підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
обсяг доходу не перевищує 1 500 000 гривень.
У відповідності до пп. 293.4.1 п. 293.4 ст. 293 Податкового кодексу України ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичні особи - підприємці) у розмірі 15 відсотків до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах 1, 2 і 3 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу. Підпунктом 293.8.2 пункту 293.8 статті 293 Податкового кодексу України передбачено. 0110,1 що платники єдиного податку другої групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу, в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування. Такі платники податків зобов`язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків. Заява подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу. Згідно з пп. 298.2.3.1 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Податкового кодексу України платники єдиного податку зобов`язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у таких випадках та в строки, а саме: у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку першої і другої груп та нездійснення такими платниками переходу на застосування іншої ставки - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення. У відповідності до п. 299.11 ст. 299 Податкового кодексу України у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб`єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом. Всупереч вищенаведеним нормам чинного законодавства платником податку ОСОБА_1 не подано заяву про перехід на третю групу спрощеної системи оподаткування та не відмовився від спрощеної системи до 20 січня 2020 року та не сплатив із суми перевищення (із 57 599 гри.) єдиний податок у розмірі 15% - 8639,85 гри., чим порушено ч.2 п. 293.4 ст. 293 Податкового кодексу України. Доходи від здійснення таких операцій платник податку ОСОБА_1 не відобразив в рядку 09 декларації платника єдиного податку за 2019 рік, не оподаткував за ставкою 15% та не сплатив до бюджету. Крім того, враховуючи зазначені порушення позивачем не подано до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2019 рік по граничному строку подання 10.02.2020 та за 2020 рік по граничному строку подання 30.04.2020. Також у ході перевірки встановлено не ведення позивачем книги обліку доходів та витрат. Разом з тим, у ході перевірки ФОП ОСОБА_1 було встановлено заниження загального оподаткованого доходу на 531816,12 грн., що стало підставою для донарахування контролюючим органом позивачу податку на доходи фізичних осіб на суму 95726,91 грн. та військового збору на суму 7977,24 грн. Крім того, у ході перевірки було встановлено заниження операцій на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою ПДВ на сум 230422,92 грн. та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні на податкові зобов`язання за проведені безготівкові операції з реалізації товарів (робіт, послуг) на загальну суму 46085 грн. Також у ході перевірки контролюючим органом встановлено не повідомлення позивачем податкового органу про об`єкти оподаткування або об`єкти пов`язані із оподаткуванням за формою № 20-ОПП по терміну подання до 19.07.2019 та не відображено у формі 1-ДФ за ознакою доходів «157» Дохід виплачений само зайнятій особі, а саме нарахований та виплачений дохід ОСОБА_3 за 3 кв. 2019 року на суму 42924 грн. Враховуючи наведене, оспорюванні рішення є правомірними та такими, що прийняті в межах повноважень, наданих чинним законодавством, з підстав наведених у відзиві на позовну заяву. Враховуючи викладене, просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Ухвалою суду від 15.09.2021, за обґрунтованим клопотанням позивача, відкладено підготовче засідання до18.10.2021.
Ухвалою від 18.10.2021закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 15.11.2021, за обґрунтованим клопотання представника позивача, розгляд справи відкладено до 30.11.2021.
Протокольною ухвалою суду від 30.11.2021 оголошено перерву у судовому засідання до 14.12.2021.
Ухвалою суду від 14.12.2021 продовжено розгляд справи №460/10993/21 у письмовому провадженні, за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження , відповідно до ч.4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований фізичною-особою підприємцем 004.07.2019, основний вид діяльності згідно КВЕД 46.73 оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням. Серед іншого, також КВЕД 69.70 неспеціалізована оптова торгівля та КВЕД 47.99 інші види роздрібної торгівлі поза магазином.
З 01 серпня 2019 року ФОП ОСОБА_1 платник єдиного податку другої групи.
Підприємницьку діяльність припинено 31.03.2020 року.
На підставі наказу №869-п від 13.05.2021 року Головним управлінням ДПС у Рівненській області у відповідності у відповідності до підпункту 78.1.7. пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу України №2755-IV від 02.12.2010 (далі – ПК України) у зв`язку припиненням юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця Головним управлінням ДПС у Рівненській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 04.07.2019 по 31.03.2020, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, виконання вимог валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 04.07.2019 по 31.03.2020, за наслідками якої складено акт від 27.05.2021 №3312/17-00-0708/ НОМЕР_1 .
Згідно висновків акту перевірки встановлено наступні порушення:
- ч.2 п. 293.4 ст. 293 ПК України, а саме заниження суми єдиного податку за 2019 рік на 8639,85 грн.;
- п.п. 16.1.3 п. 16.1. ст.16, п.п. 49.18.2, п.п. 49.18.5 п.49.18 ст. 49, п.177.5, п.177.11 ст.177 ПК України, а саме податкова декларація про майновий стан і доходи за 2019 рік, по граничному строку подання 10.02.2020, за 2020 рік (ліквідаційна), по граничному строку подання до 30.04.2020, не подано.
- абз.6 ст. 128 Господарського кодексу України, п.177.10 ст. 177 ПК України, а саме не ведення книги обліку доходів та витрат;
- п.167.1 ст. 167, п.177.1, п.177.2 ст.177 ПК України, заниження суми податку на доходи фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю на 95726,91 грн., в тому числі за 3 кв. 2019 р.- 54250,78 грн., за 1 кв. 2020 р. – 41476,13 грн.;
- п.п. 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6. п. 16.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, а саме заниження суми військового збору на 7977,24 грн., в тому числі за 3 кв. 2019 р. – 4520,90 грн., за 1 кв.2020 р. – 3456,34 грн.;
- п.51.1 ст. 51 глави 2, п.п. «б» п.176.2 ст. 176 ПК України, розділу ІІІ «Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу , нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку», затвердженого в новій редакції Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. №4, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 30.01.2015 №111/26556, а саме: не подано 1-ДФ за ознакою доходів «157» дохід, виплачений само зайнятій особі (п.п. 165.1.36 п. 165.1 ст. 165, ст. 177 та 178 розділу IV ПК України), а саме нараховану та виплачену орендну плату ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ) за 3 кв. 2019 по строку подання до 09.11.2019 року не подано;
- п.2 ч.1 ст.7, ч.5 ст.8 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», заниження суми єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 56493,36 грн., в тому числі за 3 кв. 2019 р. – на 12852,84 грн., за 1 кв. 2020р. – на 43640,52 грн.;
- п.181.1 ст.181, п.183.4 ст.183. п.185.1 ст.185, п.187.1 ст. 187, п.п.194.1.1. п.194.1 ПК України, керуючись п.п. 54.3.1. ст. 54 Розділу ІІ ПК України, заниження податкового зобов`язання з податку на додану вартість на 46085,00 грн., в тому числі за лютий 2020 р. на 10421,00 грн., березень 2020 р. – 35664,00 грн.
- п.201.4, п.201.10 ст. 210 ПК України, а саме: не зареєстровано в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, податкові накладні на податкові зобов`язання за проведені безготівкові операції з реалізації товарів (робіт, послуг) на загальну суму 46085,00 грн., в тому числі за лютий 2020 р. на 10421,00 грн.,березень 2020 р. – 35664,00 грн.;
- п.п. 49.18.1 п.49.18 ст. 49 ПК України , а саме неподання податкової декларації з ПДВ за лютий 2020 р., березень 2020 р.;
- п. 63.3 ст.63 ПК України та п.8.2, п.8.4 розд. VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 не повідомлено податковий орган про об`єкти, пов`язані з оподаткуванням за формою 20-ОПП по терміну подання до 19.07.2019 р.;
- п. 63.3 ст.63 ПК України та п.8.2, п.8.4 розд. VIII Порядку не повідомлено податковий орган про об`єкти, пов`язані з оподаткуванням за формою 20-ОПП по терміну подання до 14.04.2020 р.
На підставі висновків акту перевірки Головним управлінням ДПС у Рівненській області прийнято:
- податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58081708 з податку на доходи фізичних осіб, яким позивачу донараховано грошове зобов`язання в сумі 95726,91 грн. та застосовано штрафну санкцію в сумі 13562,69 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58100708 з військового збору, яким позивачу донараховано грошове зобов`язання в сумі 7977,24 грн. та застосовано штрафну санкцію в сумі 1130,22 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58070708 з єдиного податку, яким позивачу донараховано грошове зобов`язання в сумі 8639,85 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58130708 за платежем «адміністративні штрафи та інші санкції, місцевий бюджет», яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 340,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58090708 з податку на доходи фізичних осіб, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 340,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №28110707 з податку на доходи фізичних осіб, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 1020,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58140708 з податку на додану вартість, яким позивачу донараховано грошове зобов`язання в сумі 46 085,00 грн. та застосовано штрафну санкцію в сумі 11521,25 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №28150708 з податку на додану вартість, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 23042,50 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58011708 з податку на додану вартість, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 680,00 грн.;
- рішення від 05.07.2021 №58060708 про застосування штрафних санкцій за донарахуванням відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 6934,62 грн.;
- вимогу про сплату боргу зі сплати єдиного внеску від 05.07.2021 №Ф-58050708 на суму 56493,36 грн.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
До висновку щодо заниження бази оподаткування єдиного податку, податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску та військового збору, а також обов`язку реєстрації платником податку на додану вартість, подання звітності з ПДВ та необхідності реєстрації податкових накладних контролюючий орган прийшов на підставі аналізу доходів, зарахований на банківський рахунок з 01.08.2019 по 31.12.2019 коштів в розмірі 1 557 559,00 грн. Відповідно контролюючий орган вказав про порушення ФОП ОСОБА_1 п.291.4 статті 294 Податкового кодексу України, а саме перевищення платником єдиного податку другої групи граничного обсягу доходу 1500000,00 грн.
У відповідності до п.п. 1 п. 293.4. статті 293 ПК України ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичні особи - підприємці) у розмірі 15 відсотків: до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах 1, 2 і 3 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу.
Відповідно п.п. 5 п. 292.11 ст. 292 ПК України до складу доходу, визначеного цією статтею, не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів.
У 2019 році двічі було повернення коштів у зв`язку із відсутністю поставки товару, зокрема:
ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ) на підставі листа-заяви від 16.08.2019 №16/08 про повернення коштів, сплачених на виконання умов договору від №26/04/20 від 01.08.2019, повернення на суму 55721,09 грн. підтверджується квитанцією до прибуткового касового ордера ДУ ФОП ОСОБА_2 від 15.08.2019 №27.
Філії «Оператор ГТС України» (код ЄДРПОУ 42795490) по договору від 01.07.2019 р. на підставі листа про повернення коштів від 24.07.2019 №204, кошти сплачені 16.10.2019 в розмірі 1789,90 грн. та 24.09.2019 в розмірі 1716,00 грн., повернено 28.10.2019 у сумі 3505,9 грн., що підтверджується випискою по банківському рахунку.
З огляду на документальне підтвердження факту відсутності поставок товару на виконання умов вищевказаних договорів, наявності листів-заявок про повернення коштів та належним чином оформлених операцій повернення готівкових та безготівкового повернення коштів, під час розгляду справи встановлено, що поверненні кошти в розмірі 59226,99 грн. у відповідності п.п. 5 п. 292.11 ст. 292 ПК України не включаються до складу доходу ФОП ОСОБА_1 за 2019 рік, а тому наявними доказами у справі спростовуються висновки документальної позапланової перевірки п.291.4 статті 294 ПК України, а саме перевищення граничного обсягу доходу 1500000,00 грн.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58070708 з єдиного податку, яким позивачу донараховано грошове зобов`язання в сумі 8639,85 грн. підлягає скасуванню.
Крім того, порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку врегульований статтею 299 ПК України, відповідно до пункту 299.1 якої реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Відповідно до положень пункту 299.2 статті 299 ПК України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.
Відповідно до пункту 299.10 статті 299 ПК, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: 1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву; 2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення; 3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу.
Згідно з пп. 298.2.3.1 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 ПК України платники єдиного податку зобов`язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, шляхом подання заяви до контролюючого органу: у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.
Згідно з пунктом 299.11 статті 299 ПК України, у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб`єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.
Системний аналіз вищенаведених положень податкового законодавства дає підстави для висновку про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу лише у встановлених законом випадках.
Таким чином, способом реалізації владних управлінських функцій у разі встановлення обставин під час проведення документальної перевірки, за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), є прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників цього податку.
Вказана правова позиція відображена Верховним Судом у постановах від 19 червня 2020 року у справі №2040/6313/18 та від 21 січня 2021 року у справі № 808/4202/17.
Що стосується висновків контролюючого органу про обов`язок ФОП ОСОБА_1 зареєструватись платником податку на додану вартість, реєструвати податкові накладні та декларувати податкові зобов`язання суд зазначає наступне.
Пунктом 181.1. ст. 181 ПК України визначено, що у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп`ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов`язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.
Оскільки під час розгляду справи належними та допустимими доказами спростовано порушення позивачем вимог перебування на єдиному податку, то в нього відсутній був обов`язок реєструватись платником ПДВ, відповідно - реєструвати податкові накладні та декларувати податкові зобов`язання.
Таким чином, податкові повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58140708 з податку на додану вартість, яким позивачу донараховано грошове зобов`язання в сумі 46 085,00 грн. та застосовано штрафну санкцію в сумі 11521,25 грн., д №28150708 з податку на додану вартість, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 23042,50 грн. та №58011708 з податку на додану вартість, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 680,00 грн. підлягають скасуванню.
Проведеною перевіркою також встановлено, що обсяг доходу ФОП ОСОБА_1 за період перебування на загальній системі оподаткування в липні 2019 року становить 301393,20 грн., що підтверджується випискою по банківському рахунку.
Згідно п.177.2. ст. 172 ПК України об`єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов`язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
Разом з тим, відповідачем не враховано витрати позивача в липні 2019 року в розмірі 287234,38 грн.
Підпунктом 44.1 статті 44 ПК України встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, зокрема, на підставі первинних документів.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту (абзац другий вищевказаної правової норми).
Відповідно до частини другої статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-XIV (далі Закон № 996-XIV) фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
За вимогами частини першої статті 9 Закону № 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції (частина 2 статті 9 Закону № 996-XIV).
Факт понесення витрат підтверджується наступними первинними документами:
- Видатковою накладною та товарним чеком ФОП ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_4 ) від 26.07.2019 №26/07 на суму 60 825,60 грн.;
- Видатковою накладною та товарним чеком ФОП ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_4 ) від 24.07.2019 №24/07 на суму 61 056,00 грн.;
- Товарним чеком ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ) від 24.07.2019 №79 на суму 1000,00 грн.;
- Товарним чеком ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ) від 30.07.2019 №79 на суму 14254,00 грн.;
- Товарним чеком ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_5 ) від 22.07.2019 №157 на суму 39390,00 грн.;
- Товарним чеком ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_5 ) від 17.07.2019 №189 на суму 29961,00 грн.;
- Видатковою накладною та товарним чеком ФОП ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_6 ) від 29.07.2019 №62 на суму 3 775,50 грн.;
- Видатковою накладною та товарним чеком ФОП ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_6 ) від 25.07.2019 №26 на суму 3 506,00 грн.;
- Видатковою накладною та товарним чеком ФОП ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_6 ) від 30.07.2019 №117 на суму 8 564,70 грн.;
- Товарним чеком ФОП ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_6 ) від 30.07.2019 б/н на суму 6 359,08 грн.;
- Товарним чеком ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_7 ) від 30.07.2019 б/н на суму 5202,52 грн.;
- Товарним чеком ФОП ОСОБА_8 від 25.07.2019 №25/07 на суму 14 760,00 грн.;
- Товарним чеком ФОП ОСОБА_8 від 14.07.2019 №14/07 на суму 1 139,00 грн.;
Товарним чеком ФОП ОСОБА_8 від 29.07.2019 №29/07 на суму 24 931,00 грн.
Відповідно бази оподаткування складає 14158,82 грн., що є різницею між різниця між загальним оподатковуваним доходом 301393,20 грн. та документально підтвердженими витратами в розмірі 287234,38 грн.
Пунктом 167.1. статті 167 ПК України визначено, що ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв`язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Таким чином, сума податку на доходи фізичних осіб, яка підлягала декларуванню та сплаті позивачем у липні 2019 р. складає 2548,59 грн. (14158,82*18%).
У відповідності до п. 123.2 ст. 123 ПК України штрафна санкція застосовується в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування, даному випадку 637,15 грн. (2548,59*25%).
З огляду на вищевикладене, податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №580811708 підлягає скасуванню в частині 93178,32 грн. основного платежу та 12925,54 грн. штрафної санкції.
Оскільки, в ході розгляду справи спростовано доводи контролюючого органу щодо заниження позивача бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб в частині 93178,32 грн., то підлягає скасуванню рішення від 05.07.2021 №58060708 про застосування штрафних санкцій за донарахуванням відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 6934,62 грн. та вимога про сплату боргу зі сплати єдиного внеску від 05.07.2021 №Ф-58050708 на суму 56493,36 грн.
Згідно ч.5 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.
Згідно акту документальної перевірки вбачається, що позивачем сплачено у липні 2019 року єдиний соціальний внесок у розмірі 4173,00 грн., що не перевищує 22% оподаткованого доходу.
У відповідності до п.16-1 підрозділу розділу ХХ ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
Таким чином, позивач зобов`язаний з оподаткованого доходу 14158,82 грн. сплатити військовий збір в сумі 212,38 грн. основного платежу та згідно п.123.2 ст.123 ПК України штрафну санкцію в розмірі 53,10 грн. (212,38*25%).
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58100708 підлягає скасуванню в частині 7764,86 грн. основного платежу та 1077,12 грн. штрафної санкції.
Під час розгляду справи підтверджено висновки акту документальної перевірки від 27.05.2021 №3312/17-00-0708/ НОМЕР_1 в частині не подання позивачем податкових декларацій про майновий стан і доходи за 2019 рік, по граничному строку подання 10.02.2020, за 2020 рік (ліквідаційна), по граничному строку подання до 30.04.2020 та податкового розрахунку 1-ДФ за 3 кв. 2019 по строку подання до 09.11.2019 року , а також не повідомлено податковий орган про об`єкти, пов`язані з оподаткуванням за формою 20-ОПП по терміну подання до 14.04.2020 р.
За таких обставин податкові повідомлення-рішення від 05.07.2021 №58090708 з податку на доходи фізичних осіб, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 340,00 грн., № 28110707 з податку на доходи фізичних осіб, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 1020,00 грн. та № 58130708 за платежем «адміністративні штрафи та інші санкції, місцевий бюджет», яким позивачу застосовано штрафну санкцію в сумі 340,00 грн. прийняті відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, а суд згідно ст. 90 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, позивач частково довів суду обґрунтованість позовних вимог. Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, частково надав суду достатні та беззаперечні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтується його відзив, і частково довів правомірність його дій.
Отже, при зазначених обставинах, відзив відповідача частково відхиляється судом як безпідставний і такий, що суперечить чинному законодавству та фактичним обставинам справи.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє часткове підтвердження у ході розгляду справи, то поданий позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи наведене, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Рівненській області судові витрати у розмірі 4076,51 грн., сплачених згідно квитанції від 10.08.2021, що наявна в матеріалах справи.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області від 05.07.2021 № 58081708, від 05.07.2021 № 58100708, від 05.07.2021 № 58070708, від 05.07.2021 № 58140708, від 05.07.2021 № 28150708, від 05.07.2021 № 58011708, рішення від 05.07.2021 № 58060708 про застосування штрафних санкцій за донарахуванням відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску та вимогу про сплату боргу зі сплати єдиного внеску від 05.07.2021 №Ф-58050708.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Рівненській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 4076 (чотири тисячі сімдесят шість) грн. 51 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, 12, м. Рівне, 33023. ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)
Повний текст рішення складений 23 грудня 2021 року
Суддя Д.П. Зозуля