Рішення № 102157995, 22.12.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2021
Номер справи
380/15439/21
Номер документу
102157995
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/15439/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Карп`як О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання вчинити дії ,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП – НОМЕР_1 ) звернулася з вказаним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ – 13814885) в якому просить суд:

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, сформувати подання Управлінню Державної казначейської служби у Личаківському районі міста Львова про повернення ОСОБА_1 сплаченого згідно з квитанцією від 22.03.2021 року за № 0.0.2060114652.0 збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі операції купівлі нерухомого майна в розмірі 4750, 00 грн. (1% від вартості нерухомого майна).

Ухвалою від 20.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Позовні вимоги мотивовані тим, що під час укладення договору купівлі-продажу нерухомого майна позивач сплатила 4750, 00 грн., збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від його вартості, хоча була звільнена від його сплати на підставі п. 9 ст. 1 Закону України Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування. Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про повернення помилково сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, однак відповідачем відмовлено у задоволенні таких вимог.

Відповідач позов не визнав, долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому зазначив, що 26.09.2020 набрала чинності Постанова №866 від 23.09.2020, якою внесено зміни до Порядку №1740 від 03.11.1998. Пунктом 15-3 Порядку №1740 зі змінами передбачено, що саме на нотаріусів покладено обов`язок щодо звільнення громадян від сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу майна. Позивач сплатила збір на обов`язкове державне пенсійне страхування оскільки нотаріус вчинив дії, які суперечать чинному законодавству, адже громадяни, які придбавають житло вперше звільнені від сплати судового збору на підставі Закону, а не за рішенням органу Пенсійного фонду. Питання звільнення від сплати збору повинно було з`ясовуватися при оформленні договору.

Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

20.03.2021 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , ОСОБА_4 укладено договір купівлі-продажу квартири (в рівних частках по Ѕ частці кожен) квартири АДРЕСА_2 , який посвідчений приватним нотаріусом Сиротяком Ю.Р. та зареєстровано в реєстрі за № 375.

Відповідно до квитанції №0.0.2060114652.0 від 22.03.2021 року позивачем до бюджету Личаківського району м. Львова сплачено збір з операцій придбання нерухомого майна в розмірі 1% вартості майна 4750,50 грн.

Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просила повернути безпідставно сплачений нею збір у розмірі 1% від вартості квартири та Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило листом від 02.07.2021 № 1300-5604-8/59085 в задоволенні заяви, та повідомлено про підстави такої відмови. Зокрема зазначено, що із долученої копії довідки ОКП «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» № 1382 від 11.05.2021 року вбачається, що позивач є співвласником іншого житла.

При прийнятті рішення суд керувався наступним.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» № 400/97-ВР від 26 червня 1997 року (далі - Закон № 400/97) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до абзаців першого-третього пункту 9 статті 1 Закону № 400/97 платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Отже, відповідно до пункту 9 частини першої статті 1 Закону № 400/97 платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є, в тому числі фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, - за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

У статті 2 Закону № 400/97 зазначено, що об`єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Аналогічні за змістом норми передбачені пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року № 1740 (далі - Порядок № 1740).

Згідно з абзацами першим-другим пункту 15-3 Порядку № 1740 нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Документом, що підтверджує сплату збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір.

23 вересня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 866 «Про внесення змін до Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» (далі - Постанова № 866) (набрала чинності 26 вересня 2020 року), відповідно до якої, серед іншого, доповнив Порядок № 1740, а саме пункт 15-2 підпунктом «в» згідно з яким збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід`ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року).

Аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що із загального правила про обов`язковість сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, законодавець встановив винятки, зокрема, для громадян, які придбавають житло вперше. При цьому за змістом підпункту «в» пункту 15-2 Порядку № 1740 придбання особою житла вперше означає, що особа до укладення відповідного договору не має та раніше не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя).

У позовній заяві позивач стверджує, що придбала житло вперше, до укладення договору купівлі-продажу квартири 20 березня 2021 року інші об`єкти житлової нерухомості нею не придбавалась, а тому в розумінні пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» вона не є платником збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Також у позовній заяві позивач вказує, що при зверненні до ГУ ПФУ у Львівській області з заявою про повернення безпідставно сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі – продажу нерухомого майна, позивачем було надано довідку № 10013/0298/187 від 06.05.2021 року, яка видана Львівським обласним управлінням ПАТ «Державний ощадний банк України» про те, що на прізвище ОСОБА_5 залишок приватизаційних депозитних рахунків за номінальною вартістю житлового чека за адресою: АДРЕСА_3 складає 3 грн., 20 коп.; довідка Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради № 33-вих-38144 від 11.05.2021 року з місця проживання про реєстрацію місця проживання особи; довідка № 1382 від 11.05.2021 року, видана Обласним комунальним підприємством Львівської міської ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» про те, що згідно даних станом на 29.12.2012 року за ОСОБА_6 на підставі договору дарування № 1265 від 22.05.2009 року зареєстровано 1/7 частки квартири АДРЕСА_4 на підставі свідоцтва про право власності на квартиру № НОМЕР_2 від 30.07.2001 року посвідченого 16.06.2009 року Кміть Л.І., - приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу за р. № 1206.

З цього приводу суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (абзаци перший – четвертий частини другої статті 72 КАС України).

Частиною другою статті 74 КАС України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до наявної у матеріалах справи Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта у власності позивача перебуває об`єкт житлової нерухомості, а саме:

- квартира АДРЕСА_2 , підстава виникнення права власності: договір купівлі-продажу від 20 березня 2021 року, посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Сиротяк Ю.Р.

Однак, в матеріалах справи міститься докази, які були подані позивачем при зверненні до ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області, зокрема довідка № 1382 від 11.05.2021 року, видана Обласним комунальним підприємством Львівської міської ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» про те, що згідно даних станом на 29.12.2012 року за ОСОБА_6 на підставі договору дарування № 1265 від 22.05.2009 року зареєстровано 1/7 частки квартири АДРЕСА_4 на підставі свідоцтва про право власності на квартиру № НОМЕР_2 від 30.07.2001 року посвідченого 16.06.2009 року Кміть Л.І., - приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу за р. № 1206.

Отже, за умовами п.в) п. 15-2 Порядку № 1740 особа звільняється від сплати збору у випадку, якщо вона по-перше, придбаває житло вперше, при цьому, до придбання вперше не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя). По-друге, така інформація підтверджується відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації.

Встановлені обставини справи, свідчать про те, що до придбання квартири у 2021 році, позивач вже набула право власності на житло, а саме згідно довідки Обласного комунального підприємства Львівської міської ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» № 1382 від 11.05.2021 року, вбачається, що згідно даних станом на 29.12.2012 року за ОСОБА_6 на підставі договору дарування № 1265 від 22.05.2009 року зареєстровано 1/7 частки квартири АДРЕСА_4 на підставі свідоцтва про право власності на квартиру № НОМЕР_2 від 30.07.2001 року посвідченого 16.06.2009 року Кміть Л.І., - приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу за р. № 1206.

Отже, за умовами п.в) п. 15-2 Порядку № 1740 особа звільняється від сплати збору у випадку, якщо вона придбаває житло вперше, при цьому, до придбання вперше не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя).

З наведеного слідує, що до укладення договору купівлі-продажу квартири АДРЕСА_2 , (20 березня 2021 року) за ОСОБА_6 на підставі договору дарування № 1265 від 22.05.2009 року зареєстровано 1/7 частки квартири АДРЕСА_4 на підставі свідоцтва про право власності на квартиру № НОМЕР_2 від 30.07.2001 року посвідченого 16.06.2009 року Кміть Л.І., - приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу за р. № 1206. Тому з урахуванням положень пункту 15-2 Порядку № 1740, квартира АДРЕСА_2 не може вважатися вперше придбаним житлом позивача.

Таким чином, в силу вимог пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» та пункту 15-1 Порядку № 1740 відсутні підстави для звільнення позивача від сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування за купівлю квартири АДРЕСА_2 .

Так, законодавець не ототожнює поняття «придбання» та «купівля-продаж», позаяк купівля-продаж є лише одним із способів придбання (житла), якими можуть бути також приватизація, спадкування, отримання в дар, купівля частки в спільному майні подружжя. Адже це прямо вказано у підпункті «в» пункту 15-2 Порядку № 1740 (в редакції Постанови № 866), який був чинним на момент укладення позивачем договору купівлі-продажу квартири 20 березня 2021 року та сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Тому за наведеного правового регулювання спірних правовідносин, жодних сумнівів у тому, що пільгу щодо сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна не встановлено для осіб, які раніше набули у власність об`єкти житлової нерухомості у спосіб приватизації, спадкування, отримання в дар, купівлі частки в спільному майні подружжя, у суду немає.

В той же час, Порядок № 1740, який прийнятий з метою врегулювання питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», встановлює конкретний перелік способів придбання житла (приватизація, спадкування, отримання в дар, купівля частки в спільному майні подружжя), які виключають надання особі, яка придбаває житло вже після використання будь-якого з цих способів придбання об`єкта житлової нерухомості, пільги щодо сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Щодо довідки, яка знаходиться в матеріалах справи АТ «Ощадбанк» № 10013/0298/187 від 06 травня 2021 року, яка була адресована ОСОБА_1 та з якої вбачається, що на прізвище ОСОБА_5 приватизаційні депозитні рахунки за номінальною вартістю житлового чека за адресою: АДРЕСА_3 , використано 1,00 грн., залишок складає 3,20 грн. То, таку суд не враховує, оскільки зазначена обставина не спростовує факту набуття позивачем до укладення відповідного договору-купівлі квартири 20 березня 2021 року права власності на житло на підставі договору дарування, який в силу вимог підпункту «в» пункту 15-2 Порядку № 1740 виключає право позивача на отримання ним пільги щодо сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, як такого, що придбав житло не вперше.

Підсумовуючи вищенаведене, суд доходить висновку, що відповідач правомірно відмовив позивачу у поверненні збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, сплаченого на підставі договору купівлі-продажу квартири від 20 березня 2021 року у розмірі 4750,00 грн. Відтак, правові підстави для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати подання до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету про повернення позивачу суми такого збору відсутні.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України повернення судових витрат позивачу, якому відмовлено у задоволенні позову, не передбачено.

Керуючись ст.ст. 72,77,94,139, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд –

в и р і ш и в :

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП – НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про зобов`язання вчинити дії – відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Карп`як Оксана Орестівна