Рішення № 102157985, 23.12.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2021
Номер справи
380/15610/21
Номер документу
102157985
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/15610/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 грудня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Карп`як О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання провести перерахунок пенсії ,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП – НОМЕР_1 ) звернувся з вказаним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ – 13814885) в якому просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо проведення перерахунку пенсії з 22.12.2020 року в частині врахування заробітку за період з 01.07.2000 року по 31.12.2006 року за даними персоніфікованого обліку;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно провести перерахунок пенсії з 22.12.2020 року з врахуванням заробітку за період роботи з 01.06.1993 року по 31.05.1998 року, відповідно до поданих довідок про заробітну плату за період з січня 1992 року по грудень 1998 року за № 7к від 01.02.2021 року, яка видана адвокатом ОСОБА_1 , та за період з січня 1997 року по грудень 2001 року за № 3к від 02.03.2001 року, яка видана Адвокатським об`єднанням «Феміда Груп».

За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп`як О.О.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач за результатами розгляду відповідної заяви та доданих до неї документів з 22.12.2020 року призначив позивачу пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування". Поряд із цим відповідачем при призначенні пенсії позивачу в частині врахування заробітку за період з 01.07.2000 року по 31.12.2006 року за даними персоніфікованого обліку для перерахунку пенсії на думку позивача суперечать ст. 19 Конституції України та ч. 1 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Позивач не погоджується із такими діями відповідача, оскільки вони призвели до того, що він отримує пенсію в меншому розмірі ніж йому належить.

Ухвалою від 20 вересня 2021 відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників сторін та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву в якому вказує про те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійному Фонді України у Львівській облачсті, як одержувач пенсії за віком з 22.12.2020, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за № 1058. При призначенні пенсії враховано заробітну плату за період роботи з 01.07.2000 по 31.12.2016 за даними персоніфікованого обліку. При зверненні за призначенням пенсії, позивачем подано довідку про заробітну плату за період з 01.01.1992 по 31.07.1997, видану Кваліфікаційно- дисциплінарною комісією адвокатури Львівської області від 01.02.2021 № 7к та довідку про заробітну плату за період з 01.01.1997 по 30.06.2000, видану Адвокатським об`єднанням “Феміда груп”, від 02.03.2021 № Зк. Відділом контрольно-перевірочної роботи № 1 Управління контрольно- перевірочної роботи проведено перевірку відомостей, відображених у вищезазначених довідках про заробітну плату на підставі первинних документів (акт перевірки від 03.03.2021 № 410/1, акт перевірки від 29.04.2021 №756/1). Вказують, що відділом перерахунків пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення, 25.05.2021 проведено допризначення (перерахунок) пенсії позивачу з 22.12.2020 з врахуванням заробітку за період роботи з 01.06.1993 по 31.05.1998 (відповідно до поданих довідок про заробітну плату), та за період з 01.07.2000 по 31.12.2016 за даними персоніфікованого обліку. Розмір пенсії з 01.06.2021 становить 4754,04 грн. Доплата до пенсії за період з грудня 2020 року по травень 2021 року в сумі 15888,11 грн. виплачена відомостями червня 2021 року. Також вказують, що в листі Головного управління від 11.06.2021 №7038-5975/3-52/8-1300/21 помилково зазначено період з 01.07.2000 по 31.12.2006, замість дійсно взятого для обчислення пенсії періоду з 01.07.2000 по 31.12.2016. Вважають, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений Головним управлінням згідно норм чинного пенсійного законодавства.

03 листопада 2021 року на адресу суду позивачем подано відповідь на відзив.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Позивач з 22 грудня 2020 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позивачем при звернені за призначенням пенсії було подано довідки про заробітну плату за період з січня 1992 року по грудень 1998 року за № 7 к від 01.02.2021 року, яка видана адвокатом ОСОБА_1 та довідку про заробітну плату за період з січня 1997 року по грудень 2001 року за № 3к від 02.03.2001 року, яка видана Адвокатським об`єднанням «Феміди Груп».

Довідка від 01.02.2021 №7к видана Кваліфікаційною - Дисциплінарною комісією адвокатури Львівської області. Згідно цієї довідки вказано нарахування заробітної плати з січня 1992 року по грудень 1998 року.

Довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 02.03.2021 №3к, видана Адвокатським об`єднанням «Феміда Груп». Згідно цієї довідки вказано нарахування заробітної плати з січня 1992 року по грудень 2001 року (хоча графа квітень, травень грудень 1997 року не містить відомості про заробітну плату; січень, вересень, жовтень, грудень 1998 року не містить відомості про заробітну плату; січень, червень 1999 року не містить відомості про заробітну плату).

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведено позапланову перевірку відомостей, відображених у довідці про заробітну плату, виданій для обчислення пенсії згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за результатами якого складено акт від 03.03.2021 року. Даною перевіркою було встановлено, що на загальні суми заробітної плати, що зазначені у довідці для обчислення пенсії від 01.02.2021 № 7к, виданій на ім`я ОСОБА_1 , за 1993, 1994, 1995 роки страхові внески нараховані та сплачені. За 1996 рік, відповідно до акту перевірки повноти нарахування та своєчасності сплати внесків до Пенсійного фонду України громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю від 22.05.1998 нараховано страхових внесків на суму чистого доходу за 1996 рік - 4949,28 грн, відповідно до платіжних доручень: від 07.06.1996 № 004, від 12.06.1996 № 7, від 11.07.1996 № 013, від 25.07.1996 № 14, від 02.08.1996 № 16, від 17.12.1996 № 30, від 17.01.1997 № 1 в Пенсійний фонд за 1996 рік перераховано страхових внесків 3888,00 грн

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведено позапланову перевірку відомостей, відображених у довідці про заробітну плату, виданій для обчислення пенсії згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за результатами якого складено акт від 29.04.2021 року № 756/1. Даною перевіркою було встановлено, що при перевірці відомостей нарахування заробітної плати та довідки про заробітну плату від 02.03.2021 № Зк, виданій на ім`я ОСОБА_1 за період роботи з 01.01.1997 по 30.06.2000 АО “ФЕМІДА ГРУП”, розбіжностей не виявлено.

Листом Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 27.11.2020 року №8290/8336/З-56/8-1300/20 повідомлено позивача, про те, що ФОП ОСОБА_1 , перебував на обліку як фізична особа - підприємець в органах Пенсійного фонду України з 16.06.1993 та за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань припинив діяльність 29.07.2014. За період червень - грудень 1993 року, 1994, 1995, 1996 роки страхові внески нараховані та сплачені. Крім того, згідно додатково поданих документів, а саме - копії трудової книжки повідомляємо, що Адвокатське об`єднання “Адвокатська компанія «Балаєв і Забродський» взято на облік органах Пенсійного фонду України 24.12.1996. За період січень-грудень 1997 страхові внески нараховані та сплачені.

Листом Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.06.2021 року за № 7038-5975/З-52/8-1300/21, повідомлено позивача за результатами його звернення наступне: «Пенсійне забезпечення громадян в Україні здійснюється відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон 1058) та інших чинних нормативно-правових актів. Відповідно до абзацу п`ятого пункту 1 статті 40 Закону 1058 заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Відповідно до пункту 3 статті 44 Закону 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Ви перебуваєте на обліку як одержувач пенсії за віком з 22.12.2020, відповідно до Закону 1058. При призначенні пенсії враховано заробітну плату за період роботи з 01.07.2000 по 31.12.2006 за даними персоніфікованого обліку. При зверненні за призначенням пенсії Вами подано довідку про заробітну плату за період з 01.01.1992 по 31.07.1997, видану кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури Львівської області, від 01.02.2021 № 7к, та довідку про заробітну плату за період з 01.01.1997 по 30.06.2000, видану адвокатським об`єднанням “Феміда груп”, від 02.03.2021 №3к. Відділом контрольно-перевірочної роботи № 1 Управління контрольно- перевірочної роботи проведено перевірку відомостей, відображених у вищезазначених довідках про заробітну плату на підставі первинних документів (акт перевірки від 03.03.2021 № 410/1, акт перевірки від 29.04.2021 № 756/1). Враховуючи вищезазначене, відділом перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення 25.05.2021 проведено перерахунок Вашої пенсії з 22.12.2020 з врахуванням заробітку за період роботи з 01.06.1993 по 31.05.1998, відповідно до поданих довідок про заробітну плату, та за період з 01.07.2000 по 31.12.2006 за даними персоніфікованого обліку. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 17607,57 грн. (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, в розмірі 7763,17 грн. * 2,26809 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Страховий стаж, врахований до пенсії становить 27 років 25 днів. Коефіцієнт страхового стажу 0,27000. Розмір пенсії з 01.06.2021 становить 4754,04 грн. (17607,57 грн. * 0,27000). Доплата до пенсії за період з грудня 2020 року по травень 2021 року в сумі 15888,11 грн. виплачена відомостями червня 2021 року.».

Представник відповідача у відзиві покликається на те, що в листі Головного управління від 11.06.2021 № 7038-5975/3-52/8-1300/21 помилково зазначено період з 01.07.2000 по 31.12.2006, замість дійсно взятого для обчислення пенсії періоду з 01.07.2000 по 31.12.2016.

В позовній заяві позивач покликається, на те, що при призначенні йому пенсії пенсійним органом в частині врахування заробітку за період з 01.07.2000 року по 31.12.2006 року за даними персоніфікованого обліку для перерахунку пенсії суперечать ст. 19 Конституції України та ч. 1 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Не погоджуючись з таким діями суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій, рішень відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Статтею 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Згідно із ч.3 ст.4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Відповідно до змісту ст.5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Згідно з ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Отже, заробітна плата для обчислення пенсії враховується за увесь час, починаючи з 01.07.2000, та, за бажанням пенсіонера, за будь-які 60 місяців страхового стажу підряд за періоди до 01.07.2000. Тобто, на підставі довідок про заробітну плату (підтверджених первинними документами) враховується заробітна плата за будь-які 5 років страхового стажу до 01.07.2000.

Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1), визначено перелік документів, необхідних для призначення та перерахунку пенсії за віком.

Згідно з пп.3 п.2.1 зазначеного Порядку №22-1 для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п.2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Системний аналіз зазначених норм свідчить про те, що за загальним правилом підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.

Як передбачено ч.3 ст.44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

За змістом пп.3 п.4.2 Порядку №22-1, зокрема, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (п.4.3 Порядку №22-1).

Аналіз вказаних норм дає підстави дійти висновку, що пенсіонер має подати саме довідку про заробітну плату, в якій мають бути зазначені первинні документи, на підставі яких вона видана, а орган пенсійного фонду має право вимагати від підприємств, установ та організацій, її дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви, а також перевіряти обґрунтованість її видачі. Після надходження документів пенсійний орган вирішує питання про перерахунок пенсії.

Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 30.10.2018 у справі №667/4633/15-а (№К/9901/18164/18).

Cудом з`ясовано, що позивачем при поданні заяви про призначення пенсії представлено відповідачу довідки про заробітну плату за період з січня 1992 року по грудень 1998 року за № 7 к від 01.02.2021 року, яка видана адвокатом Забродським Андрієм Миколайовичем та довідку про заробітну плату за період з січня 1997 року по грудень 2001 року за № 3к від 02.03.2001 року, яка видана Адвокатським об`єднанням «Феміди Груп».

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області було проведено позапланові перевірки відомостей, відображених у довідках про заробітну плату, виданій для обчислення пенсії згідно із Законом України ««Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за результатами яких складено акти від 03.03.2021 року за № 410/1 та від 29.04.2021 року за № 456/1. Даними перевірками було встановлено, що у довідці для обчислення пенсії від 01.02.2021 № 7к, виданій на ім`я ОСОБА_1 , за 1993, 1994, 1995 роки страхові внески нараховані та сплачені. При перевірці відомостей нарахування заробітної плати та довідки про заробітну плату від 02.03.2021 № Зк, виданій на ім`я ОСОБА_1 за період роботи з 01.01.1997 по 30.06.2000 АО “ФЕМІДА ГРУП”, розбіжностей не виявлено.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 11.06.2021 № 7038-5975/З-52/8-1300/21 повідомлено, що відділом перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення 25.05.2021 проведено перерахунок пенсії позивача з 22.12.2020 з врахуванням заробітку за період роботи з 01.06.1993 по 31.05.1998, відповідно до поданих довідок про заробітну плату, та за період з 01.07.2000 по 31.12.2006 за даними персоніфікованого обліку. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 17607,57 грн. (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, в розмірі 7763,17 грн. * 2,26809 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Страховий стаж, врахований до пенсії становить 27 років 25 днів.

Позивач в позовній заяві покликається на те, що відповідачем заробітку за період роботи з 01.07.2000 року по 31.12.2006 року за даними персоніфікованого обліку для перерахунку пенсії значно зменшує його розмір пенсії, та суттєво погіршує його матеріальне становище. Також у позовній заяві зазначає, що за період з 01.07.2000 року по 31.12.2006 року (що дорівнює 78 календарним місяцям) страховий стаж склав 2 роки і 1 місяць (або 25 місяців).

Представник відповідача у відзиві покликається на те, що в листі Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області від 11.06.2021 № 7038-5975/3-52/8-1300/21 помилково зазначено період з 01.07.2000 по 31.12.2006, замість дійсно взятого для обчислення пенсії періоду з 01.07.2000 по 31.12.2016.

Проте, відповідачем до матеріалів справи не було подано жодних доказів на підтвердження того, що в листі Головного управління Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області від 11.06.2021 № 7038-5975/3-52/8-1300/21 помилково зазначено період з 01.07.2000 по 31.12.2006, замість дійсно взятого для обчислення пенсії періоду з 01.07.2000 по 31.12.2016.

На підставі ч.1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у ст.11 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

Оцінюючи викладені обставини у їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати протиправною, в контексті ч.2 ст.2 КАС України, відмову Головного управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення перерахунку пенсії позивача з 22.12.2020 року в частині врахування заробітку за період з 01.07.2000 року по 31.12.2006 року за даними персоніфікованого обліку.

Як передбачено п.4 ч.2 ст.245 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про зобов`язання відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд (ч.4 ст.245 КАС України).

Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов`язання відповідача прийняти рішення.

З правового аналізу зазначених норм вбачається, що такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав, свобод чи інтересів позивача і необхідність їх відновлення таким способом, який би гарантував повний захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечував його виконання та унеможливлював необхідність наступних звернень до суду.

Суд враховує положення обов`язкової до застосування судової практики Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі "Олссон проти Швеції" (Olsson v. Sweden) від 24.03.1988 року.

При вирішенні вказаної справи Європейський суд з прав людини прийшов до висновку, що яка-небудь норма не може вважатися "законом", якщо вона не сформульована з достатньою точністю так, щоб громадянин самостійно або, якщо знадобиться, з професійною допомогою міг передбачити з часткою ймовірності, яка може вважатися розумною в даних обставинах, наслідки, які може спричинити за собою конкретну дію. Проте досвід показує, що абсолютна точність недосяжна і що необхідність уникати надмірної жорсткості формулювань і слідувати за обставин, що змінюються, веде до того, що багато законів неминуче викладені в термінах, які більшою чи меншою мірою є невизначеними.

Фраза "передбачено законом" не просто відсилає до внутрішнього права, але має на увазі і якість закону, вимагаючи, щоб останній відповідав принципом верховенства права. Таким чином, мається на увазі, що у внутрішньому праві повинні існувати певні заходи захисту проти свавільного втручання публічних властей у здійснення прав, охоронюваних inter alia пункт 1 статті 8.

Закон, який передбачає дискреційні повноваження, сам по собі не є несумісним з вимогами передбачуваності за умови, що дискреційні повноваження та спосіб їх здійснення вказані з достатньою ясністю для того, щоб з урахуванням правомірності мети зазначених заходів забезпечити індивіду належний захист від свавільного втручання держави.

Крім того, згідно п.65 вказаного рішення Суду, втручання повинно бути зумовлено досягненням правомірної цілі.

Також Європейський суд з прав людини вказує, що у відповідності зі сформованою практикою Суду, під поняттям необхідності мається на увазі, що втручання відповідає якій-небудь нагальній суспільній потребі і що воно пропорційно законній меті. При визначенні того, чи є втручання "необхідним у демократичному суспільстві", Суд враховує, що за державами - учасницями Конвенції залишається певна свобода розсуду.

Суд констатує, що у спірних правовідносинах нормами чинного законодавства, не передбачено альтернативних способів поведінки, дій, рішень суб`єкта владних повноважень, а тому ефективним способом захисту, який забезпечить поновлення порушеного права та є адекватним наявним обставинам, буде зобов`язання відповідача повторно провести перерахунок пенсії позивача з 22.12.2020 року з врахуванням заробітку за період роботи з 01.06.1993 року по 31.05.1998 року, відповідно до поданих довідок про заробітну плату за період з січня 1992 року по грудень 1998 року за № 7к від 01.02.2021 року, яка видана адвокатом Забродським Андрієм Миколайовичем, та за період з січня 1997 року по грудень 2001 року за № 3к від 02.03.2001 року, яка видана Адвокатським об`єднанням «Феміда Груп», з урахуванням висновків суду у даній справі та з урахуванням попередньо виплачених сум.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Згідно із ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позов підлягає до задоволення, то до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 908,00 грн. згідно квитанції №9599 від 01.09.2021 року.

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд –

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП – НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ – 13814885) про визнання протиправними дій, зобов`язання провести перерахунок пенсії ,- задоволити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 22.12.2020 року в частині врахування заробітку за період з 01.07.2000 року по 31.12.2006 року за даними персоніфікованого обліку.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, повторно провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 22.12.2020 року з врахуванням заробітку за період роботи з 01.06.1993 року по 31.05.1998 року, відповідно до поданих довідок про заробітну плату за період з січня 1992 року по грудень 1998 року за № 7к від 01.02.2021 року, яка видана адвокатом Забродським Андрієм Миколайовичем, та за період з січня 1997 року по грудень 2001 року за № 3к від 02.03.2001 року, яка видана Адвокатським об`єднанням «Феміда Груп», з урахуванням висновків суду у даній справі та з урахуванням попередньо виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ – 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП – НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 (нуль) копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Карп`як Оксана Орестівна