Рішення № 102156633, 22.12.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2021
Номер справи
280/10046/21
Номер документу
102156633
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22 грудня 2021 року Справа № 280/10046/21 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, б. 158-Б, код ЄДРПОУ № 20490012)

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо застосування для перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року основного розміру пенсії 70 відсотків грошового забезпечення, при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду № 280/8362/21 від 10 лютого 2021 року, яке набрало законної сили 15 червня 2021 року та яким визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті з 05 березня 2019 року пенсії згідно оновленій довідці від 02 вересня 2020 року за № 95/C, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з 05 березня 2019 року згідно оновленій довідці від 02 вересня 2020 року за № 95/C, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки., з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, що містяться у довідці, з повною виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії з 05 березня 2019 року.

Ухвалою суду від 27 жовтня 2021 року відкрито провадження у справі №280/10046/21, ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що при виконанні рішення суду у справі №280/8362/21 від 10 лютого 2021 року Головним управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно перераховано позивачу пенсію з 05 березня 2019 року згідно оновленої довідки від 02 вересня 2020 року за № 95/C, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, проте в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення замість належних позивачу 80% відповідних сум грошового забезпечення. На заяву позивача про здійснення перерахунку пенсії з 05 березня 2019 року згідно оновленої довідки від 02 вересня 2020 року за № 95/C, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки з урахуванням всіх складових грошового забезпечення у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, відповідачем надано відповідь, якою відмовлено у здійсненні такого перерахунку. Оскільки в результаті такого перерахунку пенсії її розмір зменшено до 70% відповідних сум грошового забезпечення, що, відповідно, призвело до зменшення розміру пенсії позивача у грошовому вираженні, позивач вважає, що такі дії відповідача є протиправними, у зв`язку з чим він звернувся із цим позовом до суду.

В позовній заяві просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області проти позовних вимог заперечив у повному обсязі з підстав, викладених у письмовому відзиві вх.№66901 від 16 листопада 2021 року. Вказує, що посилання позивача на те, що для перерахунку пенсії необхідно застосувати довідку про грошове забезпечення, визначене станом на 05 березня 2019 року є безпідставними. Така позиція ґрунтується на скасуванні з 05 березня 2019 року пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Вважає, що вимога про здійснення перерахунку пенсії виходячи з грошового забезпечення з включенням інших видів, ніж ті, які виплачувалися діючим військовослужбовцям на момент виникнення права на перерахунок з 01 січня 2018 року є протиправною. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

З 02 липня 1996 року ОСОБА_1 , призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з розрахунку 90% грошового забезпечення, що підтверджується Розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі №ТЗ 51473 станом 01 січня 2017 року.

На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі №280/8362/20 від 10 лютого 2021 року, яке набрало законної сили 16 червня 2021 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області у 2021 році поточного року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року відповідно до наданої довідки від 02 вересня 2020 року № 95/С про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року.

При перерахунку позивачу пенсії відповідачем застосовано приписи статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та розмір пенсії обмежено 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Наведене підтверджується розрахунком пенсії за вислугу років позивача від 28 липня 2021 року.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 11 серпня 2021 року, в якій просив відновити його порушене право, та здійснити перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року у розмірі 90% грошового забезпечення.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №1000-8262/Б-02/8-0800/21 позивачу повідомлено, що виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі №280/8362/20 від 10 лютого 2021 року відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум, а також, що виплата заборгованості за рішенням суду буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Не погоджуючись із діями Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо застосування для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з01 квітня 2019 року основного розміру пенсії 70 відсотків грошового забезпечення, при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 280/8362/21 від 10 лютого 2021 року, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Конституції України (статті 22, 46, 64), Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (статті 13, 43, 51, 63), постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року за №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.

Стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.

Зокрема, згідно з частиною 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Велика Палата Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19 (провадження №11-20заі20) у постанові від 24 червня 2020 року зробила правовий висновок, що з 05 березня 2019 року (з дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Судом встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду по справі №280/8362/20 від 10 лютого 2021 року, яке набрало законної сили 16 червня 2021 року, задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії , зокрема:

визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до довідки від 02 вересня 2020 року № 95/С про грошове забезпечення, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення;

зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до довідки від 02 вересня 2020 року № 95/С про грошове забезпечення, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення (із врахуванням раніше виплачених сум).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області на виконання вищевказаного судового рішення в липні поточного року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року відповідно до наданої довідки від 02 вересня 2020 року № 95/С про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, проте при проведенні перерахунку відповідачем при обчисленні пенсії розмір грошового забезпечення зменшено з 90% до 70%.

Суд звертає увагу, що стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Постанова КМУ №45 і Постанова КМУ №103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.

Отже, позивач має право на перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно з частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Вирішуючи спір, суд також враховує, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій, такі гарантії не можуть бути звужені шляхом внесення змін до законодавства.

Також на користь зазначеного висновку суду свідчить стала практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).

Так, в рішенні ЄСПЛ по справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26 червня 2014 року (за заявою № 68385/10 та № 71378/10) зазначено, що якщо суть вимоги особи пов`язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є чинним Закон, який передбачає таке право, або є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 .

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» питання щодо розподілу судового збору не вирішується.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2,9, 77, 241, 243-246, 252, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, б. 158-Б, код ЄДРПОУ № 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо застосування для перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року основного розміру пенсії 70 відсотків грошового забезпечення, при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду № 280/8362/21 від 10 лютого 2021 року, яке набрало законної сили 15 червня 2021 року та яким визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті з 05 березня 2019 року пенсії згідно оновленій довідці від 02 вересня 2020 року за № 95/C, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з 05 березня 2019 року згідно оновленій довідці від 02 вересня 2020 року за № 95/C, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки., з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, що містяться у довідці, з повною виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії з 05 березня 2019 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Рішення складено та підписано 22 грудня 2021 року.

Суддя Д.В. Татаринов