
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2021 р. Справа№200/2943/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ушенка С.В.,
при секретарі судового засідання – Кабановій О.О.,
за участю
позивача – не з`явився,
представника позивача – Литвиненка В.І.,
представника відповідача 1 – не з`явився,
представника відповідача 2 – Зуб Г.В.,
представника відповідача 3 – не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з питань праці, Головного управління Держпраці у Донецькій області, Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про визнання незаконним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-
ВСТАНОВИВ:
У березні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної служби України з питань праці (відповідач 1), Головного управління Держпраці у Донецькій області (відповідач 2), Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (відповідач 3), в якому, з урахуванням уточнення, просить:
- визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держпраці у Донецькій області від 18 лютого 2021 року № 80-ЛК;
- поновити його на посаді начальника відділу нагляду у будівництві, котлонагляді та за підйомними спорудами;
- стягнути на його користь суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Ухвалою суду від 23 березня 2021 року позовну заяву залишено без руху і позивачеві встановлено час для усунення виявлених недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 27 квітня 2021 року позивачу продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 02 червня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначене на 06 липня 2021 року, яке відкладалось на 22 липня 2021 року.
Ухвалою суду від 22 липня 2021 року продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів та розгляд справи призначено на 07 вересня 2021 року.
Ухвалою суду від 07 вересня 2021 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті на 23 вересня 2021 року, який ухвалами суду відкладався на 29 вересня 2021 року та 06 жовтня 2021 року.
06 жовтня 2021 року у судовому засіданні оголошено перерву до 11 жовтня 2021 року.
Ухвалою суду від 11 жовтня 2021 року судовий розгляд справи відкладено на 19 жовтня 2021 року.
Ухвалою суду від 19 жовтня 2021 року судовий розгляд справи відкладено на 26 жовтня 2021 року.
Ухвалою суду від 26 жовтня 2021 року провадження в адміністративній справі зупинено до одужання позивача.
Ухвалою суду від 06 грудня 2021 року провадження в адміністративній справі поновлено, судове засідання призначене на 13 грудня 2021 року.
13 грудня 2021 року судом у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що фактичною підставою позову, на його думку, є незаконне звільнення його з посади. Зазначає, що наказом Головного управління Держпраці у Донецькій області від 18.02.2021 №80-ЛК, який підписано головним державним інспектором Фольварчуком Ф.М., як заступником голови ліквідаційної комісії, позивача було звільнено з посади начальника відділу нагляду у будівництві, котлонагляді та за підйомними спорудами управління нагляду в промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки.
Такі дії він вважає незаконними і такими, що порушують його право на працю та державну службу, і фактично є моббінгом. Протиправність вказаних дії підтверджується відсутністю повноважень у ОСОБА_2 на підписання спірного наказу; перебуванням ОСОБА_2 у відстороненні від виконання посадових обов`язків; порушенням прав викривача корупції; порушенням обов`язку повідомлення про ліквідацію державного органу; незаконністю ліквідації Головного управління Держпраці у Донецькій області; порушенням права на державну службу при фактичній реорганізації державного органу; порушенням переважного права на залишення на роботі.
З урахуванням викладеного, просить задовольнити позовні вимоги.
Головним управлінням Держпраці у Донецькій області поданий до суду відзив на адміністративний позов, в якому відповідач 2 вважає позовні вимоги необґрунтованими, безпідставними і такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 визначено, що головою комісії з припинення територіального органу призначається керівник або заступник керівника такого органу, який затверджує її персональний склад. Пунктом 3 Наказу № 122 Головою ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області призначено заступника начальника Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області Зуб Ганну Володимирівну.
Згідно пп. 1 п. 4 Наказу № 122 Голові ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області необхідно затвердити в триденний термін персональний склад ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області.
Наказом Головного управління Держпраці у Донецькій області “Про затвердження персонального складу ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області” від 29.09.2020 № 1172 затверджено персональний склад ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області, членом якої є головний державний інспектор відділу контролю північно-східного напрямку управління з питань праці - Фольварчук Федір Миколайович.
Згідно наказу Головного управління Держпраці у Донецькій області “Про визначення заступника Голови ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області зі змінами від 31.12.2020 № 1508 головного державного інспектора відділу контролю північно-східного напрямку управління з питань праці Фольварчука Федора Миколайовича визначено заступником Голови ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області.
Так, 18.02.2021 згідно наказу Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці від 18.02.2021 № 30-ВД “Про відрядження ОСОБА_3 ” Голова ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області перебувала у відрядженні, тому наказ Головного управління Держпраці у Донецькій області “Про звільнення ОСОБА_1 ” від 18.02.2021 № 80-лк підписано заступником Голови ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області Федором Фольварчуком, повноваження якого підтверджуються наказом Головного управління Держпраці у Донецькій області “Про визначення заступника Голови ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області (Головного управління Держпраці у Донецькій області) зі змінами від 31.12.2020 № 1508.
Вважає, що при винесенні спірного наказу про звільнення позивача не допущено порушення прав останнього, оскільки відповідач діяв у відповідності до статті 19 Конституції України, а тому просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідачами 1 і 3 відзивів на адміністративний позов у встановлений строк до суду не подано.
Дослідивши доводи, викладені у позові та видзиві на нього, перевіривши матеріали справи і заслухавши пояснення учасників справі у судовому засіданні, суд встановив наступне.
Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці” від 26 серпня 2020 року № 762 постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права Головне управління Державної служби з питань праці у Донецькій області та Головне управління Державної служби з питань праці у Луганській області, утворити Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці як юридичну особу публічного права.
Крім того, пунктом 3 цієї постанови установлено, що Головне управління Державної служби з питань праці у Донецькій області та Головне управління Державної служби з питань праці у Луганській області, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують виконувати свої повноваження та функції до завершення здійснення заходів, пов`язаних з утворенням Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці; здійснення заходів, пов`язаних з ліквідацією Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області та Головного управління Державної служби з питань праці у Луганській області згідно з пунктом 1 цієї постанови та утворенням Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці згідно з пунктом 2 цієї постанови, покладається на Державну службу з питань праці.
Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, що утворюється згідно з пунктом 2 цієї постанови, є правонаступником Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області та Головного управління Державної служби з питань праці у Луганській області, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови.
Постанова є чинною на час прийняття рішення у справі.
Суд не приймає до уваги заперечення позивача щодо відсутності ліквідації у зв`язку з тим, що відносини допускають перехід прав та обов`язків, оскільки у разі ліквідації суб`єкта владних повноважень у будь-якому випадку у нього є правонаступник, до якого переходить обов`язок по відновленню порушених прав особи (публічне правонаступництво).
Такий висновок відповідає приписам пункту 5 частини першої статті 238 КАС України, відповідно до якої суд закриває провадження у справі у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб`єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
На виконання вказаної постанови Кабінету Міністрів України наказом Державної служби України з питань праці від 03 вересня 2020 року № 103 наказано ліквідувати вказані головні управління та утворити Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.
Пунктом 3 цього наказу встановлено відповідно до частини п`ятої статті 105 Цивільного кодексу України двомісячний строк для заявлення кредиторами своїх вимог до юридичних осіб, що ліквідуються; підпунктом 6 пункту 6 наказу також наказано голові ліквідаційних комісій забезпечити письмове персональне попередження працівників, які мають статус державних службовців, про їх наступне звільнення не пізніше ніж за 30 календарних днів відповідно до Закону України “Про державну службу”.
Наказом Державної служби України з питань праці від 04 вересня 2020 року № 106 скасовано попередній наказ Державної служби України з питань праці від 03 вересня 2020 року № 103.
Іншим наказом Державної служби України з питань праці від 04 вересня 2020 року № 107 наказано здійснити заходи щодо утворення як юридичної особи публічного права Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.
Поряд з цим наказом Державної служби України з питань праці від 04 вересня 2020 року № 108 наказано ліквідувати Головне управління Державної служби з питань праці у Донецькій області; встановлено відповідно до частини п`ятої статті 105 Цивільного кодексу України двомісячний строк для заявлення кредиторами своїх вимог до юридичних осіб, що ліквідуються; наказано голові ліквідаційних комісій забезпечити письмове персональне попередження працівників, які мають статус державних службовців, про їх наступне звільнення не пізніше ніж за 30 календарних днів відповідно до Закону України “Про державну службу”.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 вересня 2020 року у справі № 640/21776/20 у порядку забезпечення позову заборонено Головному управлінню Держпраці у Донецькій області вчиняти дії щодо ліквідації юридичної особи публічного права відповідно до наказу Державної служби України з питань праці від 04 вересня 2020 року № 108 до моменту набрання законної сили судовим рішенням.
Наказом Державної служби України з питань праці від 21 вересня 2020 року № 119 визнано таким, що втратив чинність наказ від 04 вересня 2020 року № 108.
В той же час іншим наказом Державної служби України з питань праці від 28 вересня 2020 року № 122 наказано ліквідувати Головне управління Державної служби з питань праці у Донецькій області; встановлено відповідно до частини п`ятої статті 105 Цивільного кодексу України двомісячний строк для заявлення кредиторами своїх вимог до юридичних осіб, що ліквідуються; наказано голові ліквідаційних комісій забезпечити письмове персональне попередження працівників, які мають статус державних службовців, про їх наступне звільнення не пізніше ніж за 30 календарних днів відповідно до Закону України “Про державну службу”.
За запитом Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області від 24 грудня 2020 року надано інформацію про наявні вакансії у Державній службі України з питань праці та її територіальних органах за наведеними переліком напрямами, серед підрозділу нагляду в промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки.
Наказом Державної служби України з питань праці від 12 січня 2021 року № 1 з 13 січня 2021 року припинено повноваження Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області.
Іншим наказом Державної служби України з питань праці від 12 січня 2021 року №4 з 13 січня 2021 року розпочато здійснення Східним міжрегіональним управлінням Державної служби України з питань праці повноважень та виконання функцій, передбачених положенням про цей орган.
Отже, з 13 січня 2021 року Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці розпочало роботу як окремий орган.
Позивач працював у Головному управлінні Держпраці у Донецькій області на посаді начальника відділу нагляду у будівництві, котлонагляді та за підйомними спорудами управління нагляду в промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки.
08 жовтня 2020 року позивача попереджено про наступне звільнення у зв`язку з ліквідацією Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області 09 листопада 2020 року, про що свідчить його підпис.
Попередження підписано головою ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області ОСОБА_4 .
Вказана особа внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як представник Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області.
Листом від 15 лютого 2021 року Головне управління Держпраці у Донецькій області направило позивачу запрошення прибути 17 лютого 2021 року до ліквідаційної комісії для отримання пропозицій для подальшого працевлаштування у Східному міжрегіональному управлінні Державної служби з питань праці.
Лист від 15 лютого 2021 року підписано заступником голови ліквідаційної комісії ОСОБА_2 . Вказана особа внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як представник Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області.
Отримання листа та прибуття позивача на запрошення підтверджено його власноручним записом на «Результатах розгляду запропонованих для роботи в Східному міжрегіональному управлінні Державної служби України з питань праці ОСОБА_1 » від 17 лютого 2021 року, яким він фактично відмовився від запропонованих йому посад, оскільки вони не відповідають рівнозначній займаній ним посаді.
Зазначені обставини не є спірними між учасниками справи.
Наказом Головного управління Держпраці у Донецькій області від 18 лютого 2021 року № 80-ЛК позивача звільнено з посади начальника відділу нагляду у будівництві, котлонагляді та за підйомними спорудами управління нагляду в промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки у зв`язку з ліквідацією Головного управління Держпраці у Донецькій області відповідно до пункту 1-1 частини першої статті 87 Закону України “Про державну службу”.
Щодо права підпису спірного наказу заступником голови ліквідаційної комісії Ф. Фольварчуком, суд зазначає наступне.
Пунктом 17 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 (надалі Порядок - № 1074) визначено, що головою комісії з припинення територіального органу призначається керівник або заступник керівника такого органу, який затверджує її персональний склад.
Пунктом 3 Наказу № 122 Головою ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області призначено заступника начальника Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області Зуб Ганну Володимирівну.
У зв`язку з відстороненням ОСОБА_5 від виконання посадових обов`язків на посаді начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області, наказами Державної служби України з питань праці № 98-кт від 02.11.2020 та № 115-кт від 08.12.2020 покладено тимчасово виконання обов`язків начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області на заступника начальника цього ж Головного управління ОСОБА_4 на час відсторонення від виконання посадових обов`язків начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області.
Згідно пп. 1 п. 4 Наказу № 122 Голові ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області необхідно затвердити в триденний термін персональний склад ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області.
Наказом Головного управління Держпраці у Донецькій області “Про затвердження персонального складу ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області” від 29.09.2020 № 1172 затверджено персональний склад ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області, членом якої є головний державний інспектор відділу контролю північно-східного напрямку управління з питань праці - Фольварчук Федір Миколайович.
Згідно наказу Головного управління Держпраці у Донецькій області “Про визначення заступника Голови ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області (Головного управління Держпраці у Донецькій області) зі змінами від 31.12.2020 № 1508 головного державного інспектора відділу контролю північно-східного напрямку управління з питань праці Фольварчука Федора Миколайовича визначено заступником Голови ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області.
Відповідно до пункту 2 наказу Головного управління Держпраці у Донецькій області “Про визначення заступника Голови ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області (Головного управління Держпраці у Донецькій області) зі змінами від 31.12.2020 № 1508 у разі відсутності Голови ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області чи неможливості здійснювати ним повноважень та з інших причин, виконання обов`язків покладаються на заступника Голови ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області Фольварчука Федора Миколайовича.
Голова ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області Ганна Зуб також займає посаду у Східному міжрегіональному управлінні Державної служби України з питань праці, а саме заступника начальника. Крім того, листом Державної служби України з питань праці від 22.01.2021 № 417/1/11-21 до Головного управління Держпраці у Донецькій області доведено, що з метою уникнення затримки процесу ліквідації Управління Держпраці зміна складу ліквідаційної комісії є недоцільною.
Так, 18.02.2021 згідно наказу Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці від 18.02.2021 № 30-ВД “Про відрядження ОСОБА_3 ” Голова ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області перебувала у відрядженні, тому наказ Головного управління Держпраці у Донецькій області “Про звільнення ОСОБА_1 ” від 18.02.2021 № 80-лк підписано заступником Голови ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області Федором Фольварчуком, повноваження якого підтверджуються наказом Головного управління Держпраці у Донецькій області “Про визначення заступника Голови ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області (Головного управління Держпраці у Донецькій області) зі змінами від 31.12.2020 № 1508.
Позивач в позовній заяві стосовно відсутності повноважень у особи на підписання спірного наказу № 80-лк зазначає, що право підписувати документи щодо припинення органу виконавчої влади або територіального органу надається Голові комісії з моменту його затвердження до дня внесення запису про державну реєстрацію припинення органу виконавчої влади або територіального органу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Це також визначено в пункті 19 Порядку 1074. Але, наказ Головного управління Держпраці у Донецькій області “Про звільнення ОСОБА_1 ” від 18.02.2020 № 80-лк, який підписано заступником Голови ліквідаційної комісії Федором Фольварчуком, не є документом щодо припинення органу виконавчої влади або територіального органу.
Судом встановлено, що згідно з наказом Управління Держпраці від 15.02.2021 №49 головного державного інспектора Фольварчука Федора Миколайовича на час здійснення дисциплінарного провадження було відсторонено від виконання посадових обов`язків.
Відповідно до частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Так, згідно пункту 1 наказу Управління Держпраці від 05.02.2021 № 2/0/лк “Про визнання недійсними наказів Головного управління Держпраці у Донецькій області” визнано недійсними всі накази (доручення) Головного управління Держпраці у Донецькій області, які не підписані головою, та/або заступниками голови ліквідаційної комісії за період з 13.01.2021.
Зазначені обставини в ході розгляду справи не заперечувались представником позивача і також підтверджені рішеннями Донецького окружного адміністративного суду від 02.06.2021 по справі № 200/586/21-а і від 30.09.2021 у справі № 200/3012/21-а, які набрали законної сили, а тому вони доведенню не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що наказ Головного управління Держпраці у Донецькій області “Про звільнення ОСОБА_1 ” від 18.02.2020 № 80-лк, який підписано заступником Голови ліквідаційної комісії Федором Фольварчуком, повноваження якого підтверджуються наказом Головного управління Держпраці у Донецькій області “Про визначення заступника Голови ліквідаційної комісії Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області (Головного управління Держпраці у Донецькій області) зі змінами від 31.12.2020 № 1508, підписаний повноважною особою.
Щодо посилань позивача на порушення при звільненні його права як викривача корупції, суд зазначає, що в судовому засіданні з пояснень позивача і його представника судом встановлено про відсутність такої обставини, оскільки, як зазначено вказаними особами, посилання на неї у тексті позову вчинено помилково у зв`язку із підготовкою і направленням до суду на той час великої кількості позовів, які складалися шаблонно. Фактично позивач не є викривачем корупції.
Щодо доводів позивача про порушення обов`язку повідомлення про ліквідацію державного органу, суд зазначає.
Відповідно до статті 87 Закону України “Про державну службу” однією з підстав для припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення є ліквідація державного органу. Суб`єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення у зв`язку з ліквідацією державного органу у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів.
Управлінням Держпраці дотримано вищевказану норму та повідомлено позивача про наступне звільнення, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія попередження про наступне звільнення у зв`язку з ліквідацією Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області, з яким позивач ознайомився 08 жовтня 2020 року.
Частиною 3 статті 22 Закону України “Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності” №1045-ХІУ від 15.09.1999 (далі - Закон №1045-ХІУ) встановлено, що у разі, якщо роботодавець планує звільнення працівників з причин економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру або у зв`язку з ліквідацією, реорганізацією, зміною форми власності підприємства, установи, організації, він повинен завчасно, не пізніше як за три місяці до намічуваних звільнень надати первинним профспілковим організаціям інформацію щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень, а також провести консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом`якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень.
На виконання ч. 3 статті 22 Закону №1045-ХІУ Управлінням Держпраці надано профспілковим організаціям лист від 05.10.2020 № 03/6900/20 щодо надання інформації про звільнення працівників у зв`язку з ліквідацією Головного управління Держпраці у Донецькій області та запрошено для проведення консультацій про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом`якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень.
Голові ліквідаційної комісії Управління Держпраці в межах чинного законодавства звести кількість звільнень працівників Управління Держпраці до мінімуму шляхом сприяння їх працевлаштування. Інформація щодо консультацій з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму була висвітлена на офіційному сайті Управління Держпраці, за результатом консультацій з профспілками складено Протокол від 06.10.2021.
Управлінням Держпраці було отримано пропозиції від Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про звільнення позивача у порядку переведення для подальшої роботи у Східному управлінні на відповідних посадах, які були йому запропоновані 17 лютого 2021 року, і погодження на які він не надав.
Відповідно ст.1 Положення “Про державну службу України з питань праці”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно пунктів 1, 2 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 №84, Управління Держпраці є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Управління Держпраці у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністерсва соціальної політики, іншими актами законодавства України, а також Положенням про Головне управління Держпраці у Донецькій області .
Згідно з частиною 1 статті 5 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади” № 3166-VI міністерства та інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єр - міністра України.
Відповідно до п.п. 2-5 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 (Порядок - № 1074) органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються або ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єр-міністра України. Кабінет Міністрів України приймає безпосередню участь саме в утворенні, реорганізації або ліквідації органу виконавчої влади (нового або існуючого).
Так, 26.08.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову “Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці” № 762 (далі - Постанова №762).
Пунктом 1 Постанови № 762 ліквідовано як юридичні особи публічного права Головне управління Державної служби з питань праці у Донецькій області та Головне управління Державної служби з питань праці у Луганській області.
Пунктом 2 Постанови № 762 утворене Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці як юридичну особу публічного права.
Пунктом 3 Постанови № 762 визначено, що Головне управління Державної служби з питань праці у Донецькій області та Головне управління Державної служби з питань праці у Луганській області, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують виконувати свої повноваження та функції до завершення здійснення заходів, пов`язаних з утворенням Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
Абзацом 2 пункту 3 Постанови № 762 визначено, що здійснення заходів, пов`язаних з ліквідацією Управління Державної служби з питань праці у Донецькій області та Головного управління Державної служби з питань праці у Луганській області згідно з пунктом 1 цієї постанови та утворенням Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці згідно з пунктом 2 цієї постанови, покладається на Державну службу з питань праці. Таким чином пунктом 3 Постанови № 762 передбачено, що саме на Держпрацю покладено здійснення заходів, пов`язаних з ліквідацією Головного управління.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці” від 26 серпня 2020 р. № 762, відповідно до Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (зі змінами), Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади в порядку, визначеному Законом України “Про органи виконавчої влади”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074, Державною службою України з питань праці видано наказ “Про ліквідацію Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області” від 28.09.2020 № 122 (далі - Наказ № 122).
Частиною другою статті 104 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Частиною першою статті 110 ЦК України передбачено, що юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв`язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу відбувається відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” від 15.05.2003 № 755-ГУ (далі - Закон № 755). Відповідно до пункту 8 статті 4 Закону № 755 внесення відомостей до Єдиного державного реєстру здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону. Засадами державної реєстрації є об`єктивність, достовірність та повнота відомостей у Єдиному державному реєстрі (стаття 4 Закону № 755).
29 вересня 2020 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань внесено запис про перебування Головного управління Держпраці у Донецькій області в стані припинення (ЄДРПОУ 39790445) на підставі рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
Слід зазначити, що статтею 15 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” від 15.05.2003 № 755 визначено вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації. Статтею 28 Закону №755 визначено підстави для відмови у державній реєстрації.
Частиною 10 статті 17 Закону № 755 визначено перелік документів, що подаються для державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, прийнятого її учасниками або відповідним органом юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - відповідним державним органом. Так, зокрема, державному реєстратору було подано Наказ № 122, виданий на виконання Постанови № 762, із зазначенням назви юридичної особи, що припиняє свою діяльність. На підставі зазначених документів, враховуючи відсутність порушень при подачі документів, державним реєстратором прийнято рішення про внесення змін до відомостей в ЄДР про Головне управління Держпраці у Донецькій області та внесено запис про перебування Головного управління в стані припинення.
Спірним питанням у цій справі є факт звільнення позивача з 18 лютого 2021 року на підставі пункту 1-1 частини 1 статті 87 Закону України “Про Державну службу” у зв`язку з ліквідацією державного органу, чим на думку позивача порушено його право на працю, яке гарантовано статтею 43 Конституції України.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Частиною 2 ст. 38 Конституції України, громадянам гарантовано рівне право доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Частиною шостою зазначеної статті Конституції України громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначаються Законом України “Про державну службу” (тут і далі в редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України “Про державну службу” державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо:
1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів;
2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів;
3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг;
4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства;
5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням;
6) управління персоналом державних органів;
7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.
Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України “Про державну службу” цей Закон регулює відносини, що виникають у зв`язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 5 Закону України “Про державну службу” правове регулювання державної служби здійснюється Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Пункт 4 статті 83 Закону № 889-VIII серед підстав для припинення державної служби виділяє її припинення за ініціативою суб`єкта призначення.
Відносини, що виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом. Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.
Отже, норми КЗпП застосовуються до спірних правовідносин, якщо вони безпосередньо не врегульовані спеціальним Законом № 889-VIII.
Пунктом 1-1 частини першої статті 87 Закону № 889-VIII (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) серед підстав для припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення встановлює таку: ліквідація державного органу.
Частиною третьою цієї ж статті визначено, що суб`єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів. Суб`єкт призначення або керівник державної служби може пропонувати державному службовцю будь-яку вакантну посаду державної служби у тому самому державному органі (за наявності). При цьому не застосовуються положення законодавства про працю щодо обов`язку суб`єкта призначення отримання згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на звільнення. {Частину третю статті 87 доповнено новим абзацом першим згідно із Законом № 440-IX від 14.01.2020}.
Отже, процедура вивільнення державних службовців на підставі пункту 1-1 частини першої цієї статті чітко визначена, а тому регулюється безпосередньо Законом №889-VIII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що спірний наказ про припинення державної служби позивача відповідає приписам Закону України «Про державну службу», зокрема ст. 87, ст. 19 Конституції України та ст. 2 КАС України, а, отже, відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суд дійшов висновку про те, що відповідачем доведена правомірність звільнення позивача з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 КАС України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, у відповідності до приписів ст.139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з питань праці, Головного управління Держпраці у Донецькій області, Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про визнання незаконним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу – відмовити у повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 23 грудня 2021 року, його вступну і резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 13 грудня 2021 року.
Суддя С.В. Ушенко