Рішення № 102155630, 20.12.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2021
Номер справи
200/14859/21
Номер документу
102155630
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2021 р. Справа№200/14859/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грищенка Є.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Приватного нотаріусу Одеського нотаріального округу Червинської Ніли Євгенівни про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивача) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – відповідач, управління) про:

- визнання протиправною бездіяльність щодо не надання на запит приватного нотаріуса Одеського нотаріального округу Червинської Ніли Євгенівні від 07 вересня 2021 року № 87/02-14 довідки про недоотриману пенсію ОСОБА_2 за період з березня 2016 року по дату смерті – ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов`язання надати приватному нотаріусу Одеського нотаріального округу Червинській Нілі Євгенівні довідку про суму пенсії за період з березня 2016 року по 26 квітня 2021 року, яка належала померлій ОСОБА_2 і залишилась недоотриманою у зв`язку з її смертю.

В обґрунтування позову зазначено, що позивачка як спадкоємець померлої ОСОБА_2 першої черги звернулась до приватного нотаріуса щодо відкриття спадкової справи.

07 вересня 2021 року приватний нотаріус Одеського нотаріального округу Червинська Нілі Євгенівна направила запит до відповідача щодо надання довідки про недоотриману пенсію ОСОБА_2 з березня 2016 року, однак станом на 22 жовтня 2021 року відповіді надано не було.

Позивачка вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, оскільки Законом України «Про нотаріат» передбачено місячний строк для надання нотаріусу відомостей чи документів, необхідних для вчинення нотаріальних дій.

Ухвалою суду від 08 листопада 2021 року відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) учасників справи, звільнено позивачку від сплати судового збору, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору приватний нотаріус Одеського нотаріального округу Червинську Нілу Євгенівну (далі – третя особа).

10 грудня 2021 року до суду надійшли додаткові пояснення позивачки, де вона зазначила, що після звернення до суду приватному нотаріусу надійшла відповідь від відповідача. У вказаному листі зазначено про залишок пенсії у розмірі 76 077,86 грн. При цьому не вказано за який період відповідачем нараховано цей залишок. Позивачка вважає, що відповідачем протиправно зменшено суму недоотриманої пенсії, оскільки з березня 2016 року померлій ОСОБА_2 було припинено виплату пенсії.

15 грудня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечував проти позовних вимог та зазначив, що згідно запиту приватного нотаріусу, було надано відповідь про залишок недоотриманої пенсії за період з 23 вересня 2018 року по 30 квітня 2021 року на суму 76 077,86 грн. Пенсію було розраховано за три роки перед зверненням за недоотриманою пенсією по місяць смерті у відповідності до статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивачка – ОСОБА_1 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 27 серпня 2019 року № 5105-5000182676.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є онучкою ОСОБА_2 .

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

03 вересня 2021 року приватним нотаріусом Червинською Н.Є. було відкрито спадкову справу № 68243630 (номер у нотаріуса 17/2021)

07 вересня 2021 року приватним нотаріусом Одеського нотаріального округу Червинською Нілою Євгенівною було направлено запит до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якому вона просила надати довідку про недоотриману пенсію, що належить померлій ОСОБА_2 для видачі свідоцтва про право на спадщину за спадковою справою № 17/2021.

22 жовтня 2021 року відповідачем направлено приватному нотаріусу лист № 0500-1504-8/90945 в якому зазначено, що залишок недоотриманої пенсії померлої ОСОБА_2 становить 76 077,86 грн., який розрахований за три роки перед днем звернення за недоотриманою пенсією по місяць смерті включно.

Судом також встановлено та підтверджено листом відповідача від 02 червня 2021 року, що померлій ОСОБА_2 було призупинено виплату пенсії з березня 2016 року до з`ясування місця фактичного проживання.

Спірним питанням у даній справі є правомірність бездіяльності відповідача щодо не надання довідки про розмір пенсії померлої за період з березня 2016 року по 26 квітня 2021 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

У відповідності до статті 52 Закону № 1058 сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.

У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Вищевказана норма закону кореспондує зі статтею 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991, згідно якої суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера (з дня відкриття спадщини - стаття 1220 Цивільного кодексу України).

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Порядок №22-1, у редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 2.26 Порядку № 22-1 для виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника. Непрацездатними членами сім`ї, зазначеними у частині другій статті 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера. Члени сім`ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті. Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв`язку з відсутністю членів сім`ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.

Отже, згідно наведених приписів чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суми недоотриманої пенсії виплачуються членам сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, якщо відповідне звернення надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера, а вразі відсутності членів сім`ї, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в шестимісячний строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Відповідно до статті 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Положення частини третьої статті 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та статті 1227 ЦК України узгоджуються із положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення», де в частині першій статті 91 вказано, що суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності входять до складу спадщини.

Суд критично ставиться до посилання відповідача на приписи статті 46 Закону № 1058-IV, оскільки зазначена норма Закону регулює питання щодо виплати пенсії саме пенсіонерові за минулий час, яку він не отримав з власної вини чи з вини органу, а не щодо отримання недоодержаної пенсії, що залишилася після смерті пенсіонера членами його сім`ї чи на підставі свідоцтва про право на спадщину. Тобто, в даному конкретному випадку, вищевказана норма не регулює спірні правовідносини.

Підсумовуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що у межах спірних правовідносин відповідачем помилково застосовано під час обрахунку суми недоотриманої пенсії померлої бабусі позивачки трирічний строк виплати пенсії.

За таких обставин суд вважає обґрунтованими вимоги позивачки, проте наголошує, що відповідачем було надано відповідь на запит нотаріусу, в якій визначено невірний розмір грошових коштів недоотриманих за життя ОСОБА_2 , тобто відповідачем допущено не бездіяльність, в вчинено дії, корті мають бути визнані протиправними.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову відповідач суду не надав, а отже, позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб захисту права, що визначений позивачкою.

У зв`язку з тим, що ухвалою суду від 08 листопада 2021 року позивачку звільнено від сплати судового збору, судові витрати не відшкодовуються.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 32, 139, 243 – 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Приватного нотаріусу Одеського нотаріального округу Червинської Ніли Євгенівни про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо надання невірної інформації на запит Приватного нотаріуса Одеського нотаріального округу Червинської Ніли Євгенівни про суму нарахованої та недоотриманої пенсії за життя померлої ОСОБА_2 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) надати Приватному нотаріусу Одеського нотаріального округу Червинській Нілі Євгенівні довідку про суму недоотриманої пенсії померлої ОСОБА_2 за період з березня 2016 року по 26 квітня 2021 року.

Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 20 грудня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Є.І. Грищенко