
Провадження 3/557/1078/2021
Справа 557/1703/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2021 року смт Гоща
Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Оленич Ю.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з відділення поліції №5 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця в/ч А4152, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
14 жовтня 2021 року ОСОБА_1 о 13 годині 14 хвилин на вул. Тополева в с. Тучин керував транспортним засобом «RENAULT MEGAN», номерний знак « НОМЕР_1 », з явними ознаками наркотичного сп`яніння, а саме: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, неприродна блідість обличчя, виражене тремтіння пальців рук та, в порушення вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху, від проходження огляду з метою встановлення наркотичного сп`яніння у медичному закладі відмовився.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 своєї винуватості у вчиненні інкримінованого йому правопорушення не визнав та пояснив, що є військовослужбовцем та, перебуваючи в наряді, переодягнувшись у цивільний одяг, залишив військову частину та виїхав за товаришами, які мали заступити на зміну. При цьому ОСОБА_1 пояснив, що дійсно відмовився від проходження огляду на вимогу працівників поліції, так як не міг на довгий час залишити військову частину, вподальшому після здачі наряду він поїхав у КП «РОЦПЗН», де самостійно пройшов огляд, за результатами якого ознак сп`яніння не виявлено.
Заслухавши ОСОБА_1 , поліцейського СРПП ВП №5 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області Денисюка В.Ю., дослідивши матеріали справи, приходжу висновку, що в діях останнього наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Незважаючи на невизнання ОСОБА_1 своєї винуватості у вчиненні інкримінованого йому правопорушення, вина останнього стверджується даними наступних досліджених у судовому засіданні доказів:
-протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №158117 від 14 жовтня 2021 року, яким зафіксовано обставини вчинення правопорушення (арк. спр. 1);
-акту огляду на стан сп`яніння (арк. спр. 6) та направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 14 жовтня 2021 року (арк. спр. 5), в яких зазначено, що ОСОБА_1 від проходження медичного огляду відмовився;
-зобов`язання до протоколу, згідно якого ОСОБА_1 відсторонено від керування транспортними засобами протягом 24 годин, від підпису якого останній відмовився (арк. спр. 4);
-копії постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАО №4902250 від 14 жовтня 2021 року, з якої вбачається, що ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП, за що до нього застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу (арк. спр. 3);
-відеозапису, на якому зафіксована відмова ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп`яніння у встановленому порядку.
Крім того, опитаний в судовому засіданні поліцейський ОСОБА_2 підтвердив, що під розмови з водієм ОСОБА_1 , який допустив зупинку транспортного засобу на перехресті, у нього були виявлені ознаки наркотичного сп`яніння, у зв`язку з чим останньому було запропоновано пройти огляд на визначення стану сп`яніння, на що той відмовився, аргументувавши відмову тим, що так для нього буде краще. При цьому поліцейський зауважив, що водій був у цивільному одязі, вів себе порядно та прохав не вказувати у протоколі місце його роботи, так як він є військовослужбовцем.
Показання співробітника поліції є чіткими, зрозумілими та послідовними, узгоджуються із даними відеофіксації і сумнівів не викликають.
Зазначені вище докази є узгодженими між собою та іншими доказами у справі і сумніву у своїй належності та допустимості не викликають, тому такі суддя вважає належними і допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов`язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування.
При цьому суддею відхиляється наданий ОСОБА_1 висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №895 від 14 жовтня 2021 року, в якому зазначено, що ОСОБА_1 не перебував у стані сп`яніння, оскільки протокол щодо нього складено за відмову від проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння, що має самостійний склад адміністративної відповідальності, передбачений ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Крім того, критично оцінюючи такий наданий ОСОБА_1 доказ, суддя зауважує на тому, що огляд останнього на стан сп`яніння було здійснено у закладі охорони здоров`я о 17 годині 40 хвилин 14 квітня 2021 року, тобто за сплином двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення, що мало місце о 13 годині 14 хвилин цього ж числа.
Згідно приписів ч. 4 ст. 266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров`я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров`я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення, що визначено у п. 9 розділу ІІ Інструкції
про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України 09 листопада 2015 року № 1452/735.
Тобто, вимоги ст. 266 КУпАП та положення Інструкції зобов`язують, що з моменту встановлення підстав для проведення огляду в закладах охорони здоров`я такий огляд має бути проведений не пізніше двох годин.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративній відповідальності підлягають особи за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
З огляду на наявність достатніх даних про відмову 14 жовтня 2021 року ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп`яніння, вважаю, що в його діях наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
При цьому суддею зауважується на тому, що об`єктивних причин відмови ОСОБА_1 від проходження огляду у встановленому законом порядку на стан наркотичного сп`яніння в ході дослідження доказів не встановлено, з огляду на що суддею відхиляються та розцінюються як обраний спосіб захисту з метою уникнення відповідальності доводи ОСОБА_1 з даного приводу. Це ж стосується і наданого останнім витягу з наказу №282-НР від 13.10.2021, дані якого його винуватості у вчиненні інкримінованого правопорушення, не спростовують.
Враховуючи наведене вище, характер вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, те, що його дії характеризуються умисною формою вини, складають підвищену суспільну небезпечність, становлять небезпеку дорожньому руху та несуть загрозу для життя і здоров`я його учасників, вважаю за можливе притягнути останнього до адміністративної відповідальності та з метою його виховання та запобігання вчиненню ним нових правопорушень, призначити йому покарання у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, що передбачено санкцією означеної вище статті.
Крім того, згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, з ОСОБА_1 в доход держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 454 гривні.
Керуючись ст.ст. 40-1, 130, 283, 284, 287-289 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, і застосувати щодо нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні на рахунок №UА908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), за кодом класифікації доходів бюджету - 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Гощанський районний суд Рівненської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Ю.В. Оленич