Ухвала суду № 102121798, 21.12.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.12.2021
Номер справи
826/13438/18
Номер документу
102121798
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

21 грудня 2021 року м. Київ № 826/13438/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження питання про залучення третьої особи та витребування доказів в адміністративній справі за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до Житлово-будівельного кооперативу «Десна» про зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

21.08.2018 Державна архітектурно-будівельна інспекція України звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Житлово-будівельного кооперативу «Десна» про зобов`язання знести за власний рахунок самочинно збудований об`єкт будівництва - «Багатоквартирний житловий будинок», розташований за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Черкаська, 14.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив про проведення кооперативом будівельних робіт з будівництва багатоквартирного будинку без отримання вихідних даних, розроблення проектної документації та без отримання дозволу на проведення будівельних робіт.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів перевірок, що долучено до позовної заяви, земельна ділянка за вищезазначеною адресою використовується на підставі свідоцтва про право власності від 26.01.2015 індексний номер 32686791, цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

На забудову земельної ділянки отримані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видані відділом містобудування та архітектури Києво-Святошинської райдержадміністрації від 30.04.2013 № 72/2013 (далі - МБУ).

ТОВ ХІЦ «Експрес-Проект» ЛТД код 20923801 (головний архітектор проекту Найдьонов Іван Віталійович кваліфікаційний сертифікат серії АА № 001218) розроблено проектну документацію, що затверджена наказом замовника ЖБК «ДЕСНА» № 05/02 від 05.02.2015.

Департаментом зареєстровано Декларацію про початок виконання будівельних робіт від 06.03.2015 №КС 083150650354 III категорія складності.

Також Департаментом зареєстровано повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації про початок виконання будівельних робіт а саме: змінено особу відповідальну за здійснення авторського нагляду (Наказом ПП «Свєтличний» № 23-15 від 24.06.2015 відповідальним за здійснення авторського нагляд) призначено архітектора ОСОБА_1 кваліфікаційний сертифікат АА № 000693) від 09.07.2015 № КС 103151900477.

ТОВ ХІЦ «Експрес-Проект» ЛТД договором 23-06 про передачу (відчуження) виключення майнових прав на твір архітектури від 23.06.2015 передано ЖБК «Десна» майнові права інтелектуальної власності та твір архітектури (п. 1.1 Договору під твором архітектури розуміється твір у галузі мистецтва спорудження будівлі, а саме проектна документація щодо будівництва об`єкту «Житловий будинок за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Черкаська, 14»).

Зазначено також про те, що до Департаменту надійшов лист від 12.06.2015 №10/10-1206/3 про зміну техніко-економічних показників у зареєстрованій декларації про початок виконання будівельних робіт від 06.03.2015 №КС 083150650354 відповідно якого змінено загальну площу будинку, житлову площу, поверховість, кількість квартир.

В подальшому зазначено про те, що наказом Департаменту від 16.02.2017 №68 скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 06.03.2015 №КС 083150650354 зі змінами до неї від 09.07.2015 №КС 103151900477, від 12.06.2015 №10/10-1206/3, від 06.07.2015 №10/10-0607/35.

Окрім того, в Державному реєстрі речових прав зареєстровано речові права власності на квартири відповідного будинку.

Особливості державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб або у результаті діяльності житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу врегульовано відповідним розділом Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №553) (п. 77-81).

Так, для державної реєстрації права власності на відповідний об`єкт необхідним є документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, який не вимагається у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів. Відомості про реєстраційний номер документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, не зазначаються, а завірені кооперативом копії документів, передбачені цим пунктом, не подаються у разі, коли таким кооперативом відповідно до пункту 77 цього Порядку подано зазначені відомості та документи для долучення їх до Державного реєстру прав.

Відтак, наявність у Державному реєстрі речових прав зареєстрованих речових прав на квартири у відповідному будинку вказують на те, що такий будинок було введено в експлуатацію, а також про наявність відповідного підтверджуючого документу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.03.2021 витребувано у Центру надання адміністративних послуг при Києво-Святошинській районній державній адміністрації та позивача додаткові докази.

На виконання вимог ухвали суду Центром надання адміністративних послуг при Києво-Святошинській районній державній адміністрації подано лише матеріали реєстраційної справи на квартиру №1 у будинку 14, що по вул. Черкаська у с. Петропавлівська Борщагівка, Києво-Святошинського району Київської області , в частині що стосується первинної її реєстрації.

Інших, витребовуваних ухвалою суду пояснень даним суб`єктом не подано.

Іх відсутність, на думку суду, позбавляє можливості встановити обставини справи, а відтак, правильно вирішити заявлені суб`єктом владних повноважень вимоги.

Відповідно до частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно з частиною першою статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Окрім того, відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Враховуючи, що Обслуговуючий кооператив "ЖИТЛОВО-БУДІВЕЛЬНИЙ КООПЕРАТИВ "КОМФОРТ ПЛЮС" здійснює обслуговування об`єкту будівництва - «Багатоквартирний житловий будинок», розташованого за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Черкаська, 14, суд вважає, що наявні підстави для залучення їх третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Окрім того, судом встановлено, що згідно з п.п. 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2020 № 218 «Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» вирішено ліквідувати Державну архітектурно-будівельну інспекцію та утворити Державну сервісну службу містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2020 №219 «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду» передбачено утворити Державну інспекцію містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Установити, що забезпечення діяльності Державної інспекції містобудування у 2020 році здійснюється в межах видатків, передбачених Державній архітектурно-будівельній інспекції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2020 №1340 «Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду» постановлено:

утворити Державну інспекцію архітектури та містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду;

ліквідувати: Державну інспекцію містобудування та Державну сервісну службу містобудування, та установити, що забезпечення діяльності Державної інспекції архітектури та містобудування та заходи, пов`язані з ліквідацією Державної архітектурно-будівельної інспекції, у 2021 році здійснюються в межах видатків, передбачених Державній інспекції містобудування та Державній сервісній службі містобудування.

Крім того, Уряд вирішив визначити Державну інспекцію архітектури та містобудування суб`єктом управління індивідуально визначеного майна Державної інспекції містобудування та Державної сервісної служби містобудування, Державної архітектурно-будівельної інспекції, які ліквідовуються.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 №960 вирішено погодитися з пропозицією Міністерства розвитку громад та територій про можливість здійснення Державною інспекцією архітектури та містобудування повноважень і виконання функцій з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

За інформацією із офіційного веб-ресурсу Міністерства розвитку громад та територій України з 16.09.2021 розпочала роботу Державна інспекція архітектури та містобудування.

Водночас за даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 21.12.2021 Державної архітектурно-будівельної інспекції України перебуває у стані припинення.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 №960 «Питання Державної інспекції архітектури та містобудування» визнано такою, що втратила чинність, зокрема, постанова Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 №294 «Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України».

На даний час проводяться заходи щодо припинення діяльності Держархбудінспекції, зокрема, проведення експертизи цінності документів, передача справ та документів до ЦДАВО України на архівне зберігання, звільнення працівників і забезпечення своєчасного розрахунку з ними.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 72, 49, 248, 256 КАС України, суд

ухвалив:

Вдруге витребувати у Центру надання адміністративних послуг при Києво-Святошинській районній державній адміністрації (08132, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Л. Українки, 88) письмові пояснення з відповідно підтверджуючими їх належним чином засвідченими документами про те, чи подавався Житлово-будівельним кооперативом «Десна» документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, а саме будинку 14, що по вул. Черкаська у с.Петропавлівська Борщагівка, Києво-Святошинського району Київської області для долучення їх до Державного реєстру прав, відповідно до пункту 77 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127.

Витребувати у Центру надання адміністративних послуг при Києво-Святошинській районній державній адміністрації (08132, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Л. Українки, 88) письмові пояснення з відповідно підтверджуючими їх належним чином засвідченими документами, що долучалися до Державного реєстру речових прав із зазначенням у відповідній графі відомостей про реєстраційний номер документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, а саме, багатоквартирного житлового будинку №14, що по вул. Черкаська у с. Петропавлівська Борщагівка, Києво-Святошинського району Київської області.

Витребувані докази або письмові пояснення щодо неможливості їх подання надіслати до Окружного адміністративного суду міста Києва протягом п`яти днів з дня отримання ухвали.

Повідомити Центру надання адміністративних послуг при Києво-Святошинській районній державній адміністрації, що у випадку невиконання даного судового рішення без поважних причин, судом будуть застосовані заходи процесуального примусу, передбачені статтею 149 Кодексу адміністративного судочинства України.

Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Обслуговуючий кооператив "ЖИТЛОВО-БУДІВЕЛЬНИЙ КООПЕРАТИВ "КОМФОРТ ПЛЮС" код ЄДРПОУ 42958363, Україна, 08130, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, село Петропавлівська Борщагівка, вулиця Черкаська, будинок 14, приміщення 68.

Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державну інспекцію архітектури та містобудування України.

Встановити третім особам строк для подання письмових пояснень щодо позову та відзиву протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали та позову.

Письмові пояснення разом з доказами, якими підтверджуються обставини, на яких вони ґрунтуються, та документами, що свідчать про їх надіслання іншим учасникам справи, надати (надіслати) до Окружного адміністративного суду міста Києва, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Болбочана Петра, 8, корпус 1.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Чудак