
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2021 року м. Київ № 640/21786/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія - Новий розділ"
до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
про визнання протиправною та скасування постанови №1945 від 14.12.2018р.,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергія - Новий розділ" (далі також - позивач, ТОВ "Енергія - Новий розділ") звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі також - відповідач, НКРЕКП), в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати Постанову Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики комунальних послуг №1945 від 14.12.2018 року; - зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг видати ТОВ «Енергія Новий Розділ» (код ЄДРПОУ 33525073) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 03.12.2018 року позивач вже раніше, будучи ліцензіатом у сфері виробництва та постачання електричної та теплової енергії, звернувся до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг із заявою про отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та подав відомості про місця та засоби провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, а також, копії свідоцтв про право власності на нерухоме майно у вигляді трансформаторних підстанцій, зокрема на ТП-1, 1- А, ТП-2, та ТП-3.
Проте, 14.12.2018 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийняла постанову №1945 про відмову у видачі ТОВ «Енергія Новий Розділ» ліцензії з розподілу електричної енергії. Позивач вважає таку постанову відповідача протиправною та просить позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.01.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та зобов`язано відповідача подати суду у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі відзив на позовну заяву.
25.01.2019 року через канцелярію суду відповідачем подано відзив, в якому представник відповідача зазначає, що вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими, не відповідають фактичним обставинам, не підлягають задоволенню, оскільки ТОВ "Енергія - Новий розділ" на дату розгляду заяви про отримання ліцензії з розподілу електричної енергії, зареєстрованої в НКРЕКП 03.12.2018 року, не мало в провадженні та/або користуванні, які є невід`ємними складовими права власності, заявлених засобів провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, зокрема ТП-1, 1- А, ТП-2 та ТП-3 станом на 07.12.2018 в управлінні ПП «ГАРАНТ ЕНЕРГО М» на підставі договору управління майном від 24.09.2018, укладеного з Національним агентством України з питань виявлення розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі - АРМА). Відповідач просить відмовити у позові. Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ» є власником цілісного майнового комплексу Новороздільської теплоелектроцентралі, яка протягом багатьох років надає послуги з постачання електричної та теплової енергії споживачам та об`єктам соціальної інфраструктури м. Новий Розділ Львівської області.
До основних видів діяльності Позивача віднесено діяльність, пов`язану з: виробництвом промислових газів (код КВЕД 20.11); виробництвом електроенергії (основний, код КВЕД 35.11); передачею електроенергії (код КВЕД 35.12); торгівлею електроенергією (код КВЕД 35.14); постачанням пари, гарячої води та кондиційованого повітря (код КВЕД 35.30); забором, очищенням та постачанням води (код КВЕД 36.00); каналізацією, відведенням й очищенням стічних вод (код КВЕД 37.00); будівництвом житлових і нежитлових будівель (код КВЕД 41.20).
03.12.2018 року Позивач, вже раніше будучи ліцензіатом у сфері виробництва та постачання електричної та теплової енергії, звернувся до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг із заявою про отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та подав відомості про місця та засоби провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, а також копії свідоцтв про право власності на нерухоме майно у вигляді трансформаторних підстанцій, зокрема, на ТП-1, 1- А, ТП-2 та ТП-3.
14.12.2018 року Відповідач провів засідання у формі відкритого слухання та прийняв рішення про відмову у видачі Позивачу ліцензії з розподілу електричної енергії, оформлене постановою №1945 від 14.12.2018 року.
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1945 від 14.12.2018 року, підставою для відмови у видачі ліцензії ТОВ "Енергія - Новий розділ" стала невідповідність підприємства вимогам абз. 3 п. 1.3, пп.1 п.2.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затвердженої постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1470 (далі - Ліцензійні умови №1470) щодо наявності у здобувача ліцензії заявлених засобів провадження господарської діяльності на праві власності, господарського відання (щодо державного або комунального майна) або в управлінні на підставі договору управління активами, укладеного з Національним агентством України з питань виявлення розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, засоби провадження господарської діяльності у зв`язку з тим, що:
- в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна наявна інформація про передачу в управління ПП «Гарант Енерго М» трансформаторних підстанцій належних Позивачу, зокрема ТП-1, 1-А, ТП-2 та ТП-3;
- ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 07.06.2018 року у справі №760/14539/18 було накладено арешт на ці трансформаторні підстанції та заборонено ТОВ «Енергія - Новий Розділ» ними розпоряджатися або користуватися. Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, відповідь на відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22 вересня 2016 року №1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
За приписами частини першої статті 2 Закону №1540-VIII регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема у сфері енергетики: - діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії; - діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, трейдерської діяльності.
Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України (частина перша статті 3 Закону №1540-VIII).
Як зазначено в частині другій статті 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Згідно частини третьої статті 3 Закону №1540-VIII основними завданнями Регулятора є, зокрема: - забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; - реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; - інші завдання, передбачені законом.
Основними принципами діяльності Регулятора, за статтею 4 Закону №1540-VIII є: 1) законність; 2) самостійність і незалежність у межах, визначених законом; 3) компетентність; 4) ефективність; 5) справедливість; 6) прогнозованість та своєчасність прийняття рішень; 7) адресність регулювання; 8) неупередженість та об`єктивність під час прийняття рішень; 9) відкритість і прозорість, гласність процесу державного регулювання; 10) недопущення дискримінації; 11) відповідальність за прийняті рішення.
Порядок організації роботи Регулятора та прийняття рішень визначений статтею 14 Закону №1540-VIII.
Засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті (частина перша статті 14 Закону №1540-VIII).
Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію (частина друга статті 14 Закону №1540-VIII). Згідно частини четвертої статті 14 Закону №1540-VIII Регулятор на своїх засіданнях, у тому числі: - розглядає та приймає рішення з питань, що належать до його компетенції; - розглядає справи щодо видачі ліцензій та дотримання суб`єктами господарювання ліцензійних умов, а також щодо застосування санкцій за порушення ліцензійних умов та законодавства з питань державного регулювання діяльності суб`єктів природних монополій та суміжних ринків.
Відповідно до приписів частини п`ятої статті 14 Закону №1540-VIII рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями.
Рішення Регулятора є обов`язковими до виконання суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг (частина дев`ята статті 14 Закону №1540-VIII).
Функції та повноваження Регулятора визначені статтею 17 Закону №1540-VIII, зокрема для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор: - приймає обов`язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції; - розробляє та затверджує нормативно-правові акти, у тому числі: ліцензійні умови провадження господарської діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; порядки контролю за дотриманням вимог законодавства у відповідній сфері регулювання та ліцензійних умов; правила ринку, правила ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку та зміни до них відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії»; порядки (методики) формування, розрахунку та встановлення державних регульованих цін і тарифів для суб`єктів природних монополій у сферах енергетики та комунальних послуг, а також для інших суб`єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо відповідні повноваження надані Регулятору законом.
Так, постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1470 затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії (надалі - Ліцензійні умови).
Ліцензійні умови, згідно їх підпункту 1.1 пункту 1, встановлюють вичерпний перелік документів, які додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії (далі - ліцензована діяльність), а також визначають вичерпний перелік вимог, умов і правил, обов`язкових для виконання під час провадження ліцензованої діяльності.
Суб`єкт господарювання, який має намір отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії (далі - здобувач ліцензії), має відповідати цим Ліцензійним умовам, а суб`єкт господарювання, який має ліцензію на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії (далі - ліцензіат), зобов`язаний виконувати вимоги цих Ліцензійних умов (підпункт 1.2 пункту 1 Ліцензійних умов
Суб`єкт господарювання, який має намір отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії (далі - здобувач ліцензії), має відповідати цим Ліцензійним умовам, а суб`єкт господарювання, який має ліцензію на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії (далі - ліцензіат), зобов`язаний виконувати вимоги цих Ліцензійних умов (підпункт 1.2 пункту 1 Ліцензійних умов).
Так, відповідно до підпункту 1.4 пункту 1 Ліцензійних умов здобувач ліцензії, який має намір провадити господарську діяльність з розподілу електричної енергії, подає до НКРЕКП заяву про отримання ліцензії за встановленою формою. Згідно підпунктів 1.5, 1.6 пункту 1 Ліцензійних умов до заяви про отримання ліцензії здобувачем ліцензії додаються документи згідно з переліком, який є вичерпним: 1) копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або довіреної особи) із відміткою органу державної податкової служби про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами-підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби); 2) копії схем та актів розмежування балансової належності, узгоджені з іншими власниками електричних мереж (ліцензіатами з виробництва, передачі та розподілу електричної енергії та суб`єктами господарювання, через електричні мережі яких здійснюється надходження та/або віддача електричної енергії від інших ліцензіатів); 3) відомість про місця та засоби провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії (додаток 2), до якої додаються електронні географічні карти відповідних територій адміністративно-територіальних одиниць (область, район, місто, село тощо) на електронному носії із нанесеними на них системами розподілу електричної енергії здобувача ліцензії (напругою 6 кВ та вище) (із зазначенням точок розмежування балансової належності між ліцензіатом та іншими власниками електричних мереж (ліцензіатами з виробництва, передачі та розподілу електричної енергії та суб`єктами господарювання, через електричні мережі яких здійснюється надходження та/або віддача електричної енергії від інших ліцензіатів)) та електронні копії документів на електронному носії, що підтверджують перебування на законних підставах у власності, господарському віданні (щодо державного або комунального майна) або в управлінні на підставі договору управління активами, укладеного з Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, здобувача ліцензії засобів провадження господарської діяльності (напругою 6 кВ та вище) (крім тих, що занесені до державних паперових чи електронних інформаційних ресурсів, по яких необхідно вказати реквізити пошуку на відповідному ресурсі); 4) інформація, яка надається за підписом керівника здобувача ліцензії, про точки комерційного обліку, прилади та автоматизовані системи, що забезпечують комерційний облік електричної енергії на межі розмежування балансової належності між ліцензіатом та іншими власниками електричних мереж (ліцензіатами з виробництва, передачі та розподілу електричної енергії та суб`єктами господарювання, через електричні мережі яких здійснюється надходження та/або віддача електричної енергії від інших ліцензіатів): місце встановлення приладів та автоматизованих систем обліку, їх тип та клас точності, інформація про власників приладів та автоматизованих систем обліку електричної енергії; 5) розрахунок тарифу на розподіл електричної енергії, здійснений відповідно до вимог нормативно-правових актів НКРЕКП; 6) інформація про підтвердження відсутності здійснення контролю за діяльністю суб`єкта господарювання у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України» (додаток 3). Якщо здобувач ліцензії відповідає таким критеріям: має чинну ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами або розподілу електричної енергії; має встановлені НКРЕКП тарифи на розподіл/передачу електричної енергії; не змінює місця провадження господарської діяльності відповідно до чинної ліцензії, то для отримання нової ліцензії з розподілу електричної енергії здобувач ліцензії до заяви про отримання ліцензії додає: 1) відомість про місця та засоби провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії (додаток 2), до якої додаються електронні географічні карти відповідних територій адміністративно-територіальних одиниць (область, район, місто, село тощо) на електронному носії із нанесеними на них системами розподілу електричної енергії здобувача ліцензії (напругою 6 кВ та вище) (із зазначенням точок розмежування балансової належності між ліцензіатом та іншими власниками електричних мереж (ліцензіатами з виробництва, передачі та розподілу електричної енергії та суб`єктами господарювання, через електричні мережі яких здійснюється надходження та/або віддача електричної енергії від інших ліцензіатів)), без надання інших документів, визначених пунктом 1.5 глави 1 цих Ліцензійних умов; 2) заяву про анулювання чинної на момент звернення ліцензії на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами або розподілу електричної енергії з дати набрання чинності новою ліцензією.
Відповідно постанови від 18.10.2018 № 1229 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, внесено до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 27 грудня 2017 року № 1470, такі зміни: доповнити главу 1 новим пунктом 1.6 такого змісту: « 1.6. Якщо здобувач ліцензії відповідає таким критеріям: має чинну ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами або розподілу електричної енергії; має встановлені НКРЕКП тарифи на розподіл/передачу електричної енергії; не змінює місця провадження господарської діяльності відповідно до чинної ліцензії, то для отримання нової ліцензії з розподілу електричної енергії здобувач ліцензії до заяви про отримання ліцензії додає: 1) відомість про місця та засоби провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії (додаток 2), до якої додаються електронні географічні карти відповідних територій адміністративно-територіальних одиниць (область, район, місто, село тощо) на електронному носії із нанесеними на них системами розподілу електричної енергії здобувача ліцензії (напругою 6 кВ та вище) (із зазначенням точок розмежування балансової належності між ліцензіатом та іншими власниками електричних мереж (ліцензіатами з виробництва, передачі та розподілу електричної енергії та суб`єктами господарювання, через електричні мережі яких здійснюється прийом та/або віддача електричної енергії від інших ліцензіатів)), без надання інших документів, визначених пунктом 1.5 глави 1 цих Ліцензійних умов.
Як вбачається із матеріалів справи, ТОВ «Енергія Новий Розділ» здійснювало діяльність пов`язану із: виробництвом промислових газів (код КВЕД 20.11); виробництвом електроенергії (основний, код КВЕД 35.11); передачею електроенергії (код КВЕД 35.12); торгівлею електроенергією (код КВЕД 35.14); постачанням пари, гарячої води та кондиційованого повітря (код КВЕД 35.30); забором, очищенням та постачанням води (код КВЕД 36.00); каналізацією, відведенням й очищенням стічних вод (код КВЕД 37.00); будівництвом житлових і нежитлових будівель (код КВЕД 41.20).
03.12.2018 року ТОВ «Енергія Новий Розділ», звернулося до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг із заявою про отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії.
Постановою НКРЕКП від 14 грудня 2018 року №1945 в прийнято рішення про відмову ТОВ «Енергія Новий Розділ» у видачі ліцензії з розподілу електричної енергії у зв`язку з невідповідністю здобувача ліцензії ліцензійним умовам, встановленим для провадження виду господарської діяльності, зазначеного в заяві про отримання ліцензії (невідповідність абз. 3 п. 1.3, пп.1 п.2.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затвердженої постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1470).
Зокрема, у постанові від 14 грудня 2018 року №1945 відмічалося, що згідно з абзацом третім пункту 1.3 Ліцензійних умов засоби провадження господарської діяльності - система розподілу електричної енергії, що перебуває у власності, господарському віданні (щодо державного або комунального майна) або в управлінні на підставі договору управління активами, укладеного з Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, здобувача ліцензії (ліцензіата) та зазначена у документах, що додаються до заяви про отримання ліцензії (з урахуванням змін до документів, поданих ліцензіатом в установленому цими Ліцензійними умовами порядку).
Крім того, відповідно до положень підпункту 1 пункту 2.3 Ліцензійних умов однією з технологічних умов провадження діяльності з розподілу електричної енергії є належність ліцензіату засобів провадження господарської діяльності на праві власності, господарського відання (щодо державного або комунального майна) або в управлінні на підставі договору управління активами, укладеного з Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
На підтвердження права власності на заявлені засоби провадження господарської діяльності у наданій ТОВ «Енергія Новий Розділ» відомості про місця та засоби провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії здобувачем ліцензії були надані, зокрема, копії свідоцтв про право власності на нерухоме майно, а саме на трансформаторні підстанції.
Відповідно до положень статті 331 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Разом з тим інформації з Державного реєстру речових прав на право власності на нерухоме майно - трансформаторні підстанції - ТОВ "Енергія - Новий розділ" надано не було.
При цьому, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 07 грудня 2018 року, а саме Відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, заявлені ТОВ "Енергія - Новий розділ" засоби провадження, зокрема трансформаторні підстанції ТП-1, 1-А, ТП-2, ТП-3, перебувають в управлінні ПП «ГАРАНТ ЕНЕРГО М» на підставі договору управління майном від 24 вересня 2018 року, укладеного з Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, переданих в управління АРМА згідно з ухвалою Солом`янського районного суду від 07 червня 2018 року у справі № 760/14539/18.
ТОВ "Енергія - Новий розділ" не має права розпорядження та/або користування, які є складовими права власності, заявленими засобами провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, оскільки ці засоби перебувають в управлінні ПП «ГАРАНТ ЕНЕРГОМ». Крім того, розрахунок тарифу на розподіл електричної енергії, поданий ТОВ "Енергія - Новий розділ", не відповідає вимогам постанови НКРЕКП від 05 жовтня 2018 року № 1175 «Про затвердження Порядку встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії».
Таким чином, ТОВ "Енергія - Новий розділ" не відповідає вимогам абзацу третього пункту 1.3, підпункту 1 пункту 2.3 Ліцензійних умов щодо наявності у здобувача ліцензії заявлених засобів провадження господарської діяльності на праві власності, господарського відання (щодо державного або комунального майна) або в управлінні на підставі договору управління активами, укладеного з Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Підставою для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії за результатом розгляду заяви і підтвердних документів про отримання ліцензії є встановлення невідповідності здобувача ліцензії ліцензійним умовам, у тому числі заява або хоча б один із документів, що додається до заяви про отримання ліцензії, складені не за встановленою формою або не містять даних, які обов`язково вносяться до них згідно з цим Порядком або ліцензійними умовами.
У разі відмови у видачі ліцензії на підставі встановлення невідповідності здобувача ліцензії ліцензійним умовам здобувач ліцензії після усунення причин, що стали підставою для прийняття такого рішення, може подати до НКРЕКП нову заяву про отримання ліцензії.
При повторному розгляді документів не допускається відмова у видачі ліцензії з причин, раніше не зазначених у рішенні про відмову у видачі ліцензії (крім не усунення чи усунення не в повному обсязі здобувачем ліцензії причин, що стали підставою для попередньої відмови; наявності в новій інформації, поданій здобувачем ліцензії, підстав для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії), за умови, що на момент повторного розгляду раніше подані документи зберегли свою актуальність.
Отже, у відповідності до вищенаведеного, Ліцензійними умовами визначено вичерпний перелік документів, необхідність подачі яких є підставами для отримання суб`єктом господарювання ліцензії на провадження діяльності з розподілу електричної енергії, а також встановлено вичерпний перелік вимог, умов і правил, що є обов`язковими для виконання під час провадження такої ліцензованої діяльності.
Суд звертає увагу, що пунктом 1.2 глави 1 Ліцензійних умов встановлено умову, згідно якої здобувач ліцензії задля отримання останньої повинен відповідати вимогам Ліцензійних умов, а ліцензіат - їх виконувати. Так, у відповідних підпунктах Ліцензійних умов вказано, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися, зокрема таких організаційних вимог: - провадити ліцензовану діяльність виключно за місцем провадження господарської діяльності ліцензіата та із застосуванням заявлених засобів провадження господарської діяльності, зазначених у документах, що додаються до заяви про отримання ліцензії (з урахуванням змін до документів, поданих ліцензіатом до НКРЕКП); - здійснювати ліцензовану діяльність за принципом економічної доцільності для забезпечення досягнення найнижчої вартості послуг з розподілу електричної енергії.
Таким чином, відповідачем під час розгляду заяви позивача щодо отримання ліцензії на провадження діяльності з розподілу електричної енергії було встановлено його невідповідність, як здобувача ліцензії Ліцензійним умовам та прийнято рішення про відмову у її наданні.
Відповідно до постанови НКРЕКП від 14 грудня 2018 року №1945, зазначено, що якщо ТОВ "Енергія - Новий розділ" має намір звернутися із новою заявою про отримання ліцензії з розподілу електричної енергії, НКРЕКП пропонує усунути причини, що стали підставою для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії, а саме надати документи, що підтверджують відповідність ТОВ "Енергія - Новий розділ" вимогам абзацу третього пункту 1.3, підпункту 1 пункту 2.3 Ліцензійних умов, та надати розрахунок тарифу на розподіл електричної енергії, здійснений відповідно до вимог постанови НКРЕКП від 05 жовтня 2018 року № 1175 «Про затвердження Порядку встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії».
Так, за визначенням, наведеним у підпункті 1.3 пункту 1 Ліцензійних умов, тариф на послуги з розподілу електричної енергії - плата за послуги з розподілу електричної енергії, яка розрахована згідно з затвердженою НКРЕКП методикою (порядком).
Водночас, за визначенням пункту 1.2 глави 1 Порядку встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 05 жовтня 2018 року №1175 (Порядок №1175), тариф на послуги з розподілу електричної енергії (далі - тариф) - розмір плати в розрахунку на одиницю обсягу розподілу електричної енергії електричними мережами визначеної якості, що забезпечує відшкодування ліцензіату обґрунтованих витрат на здійснення діяльності, а також отримання прибутку.
Власне, Порядок №1175 встановлює перелік документів та наводить відповідні формули обрахунку, у тому числі доходів та витрат суб`єкта господарювання з розподілу електричної енергії, які є необхідними складовими при здійсненні розрахунку тарифів на послуги з розподілу електричної енергії. Згідно Порядку №1175 економічні коефіцієнти прогнозованих технологічних витрат електроенергії на 1 та 2 класі напруги є складовими формули визначення прогнозованих обсягів технологічних витрат електричної енергії на її розподіл на рік , та які встановлюються відповідно до Положення про порядок подання, визначення та затвердження економічних коефіцієнтів нормативних та прогнозованих технологічних витрат електроенергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 27 липня 2017 року №981 (Положення №981).
За визначенням, наведеним у підпункті 1.2 пункту 1 Положення №981 економічний коефіцієнт прогнозованих технологічних витрат електричної енергії (далі - ЕКПТВЕ) - відносна величина, розрахована згідно з цим Положенням.
Також, приписи Положення №981 містять формули розрахунку, підстави, порядок затвердження та перегляду ЕКПТВЕ.
Суд звертає увагу, що згідно пункту 2.4 глави 2 Порядку №1175 НКРЕКП може запросити у ліцензіата письмові обґрунтування наданих матеріалів та/або будь-яку іншу додаткову інформацію і документи, необхідні для розгляду заяви та доданих до неї документів.
Відтак, вказане є свідченням того, що відповідач, як орган ліцензування, наділений повноваженнями затребувати необхідні документи, пояснення тощо, які є необхідними для розгляду відповідної заяви здобувача ліценції та в тому числі - доданих до такої заяви документів.
Зокрема, пункти 3.6 та 3.8 глави 3 Порядку №1175 передбачають право НКРЕКП повідомляти заявника про можливі виявлені помилки у його заяві та/або поданих документах, а також приймати рішення щодо перегляду або уточнення тарифів.
Згідно положень частини 1 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
В розрізі приписів частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю; 7) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об`єднання громадян; 8) примусовий розпуск (ліквідацію) об`єднання громадян; 9) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів; 11) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України або про продовження строку такого затримання; 12) затримання іноземця або особи без громадянства до вирішення питання про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні; 13) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 14) звільнення іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 15) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини другої статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, оцінивши всі доводи учасників справи, суд дійшов до висновку відповідність оскаржуваної постанови в її частині критеріям, які встановлені частиною другою статті 2 КАС України, що в свою чергу, має своїм наслідком наявність підстав для відмови в задоволенні адміністративного позову. Частиною першою статті 143 КАС України встановлено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Приймаючи до уваги те, що адміністративний позов задоволенню не підлягає, то судові витрати відшкодуванню не підлягають. Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 5, 73, 77-78, 139, 143, 243-246, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія - Новий розділ" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 287, 293, 295 - 297 КАС України.
У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до пункту 4 частини п`ятої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України:
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергія - Новий розділ" (вул. М. Грушевського, 37, м. Новий Розділ , Миколаївський район, Львівська область, 81652, код ЄДРПОУ 33525073); Відповідач: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, б. 19, код ЄДРПОУ 39369133) .
Повне судове рішення складено 20.12.2021 року.
Суддя Л.О. Маруліна