
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/7874/21
17 грудня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мандзія О.П. за участю:
секретаря судового засідання Порплиці Т.В.
представника позивача Фігель О.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Бережанської окружної прокуратури до Зборівської міської ради Тернопільського району Тернопільської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Бережанська окружна прокуратура (далі – позивач) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Зборівської міської ради Тернопільського району Тернопільської області (далі – відповідач, Зборівська міська рада), в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Зборівської міської ради щодо не затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, розташованого на в м.Зборів по вул.Тернопільська Тернопільського району Тернопільської області.
зобов`язати Зборівську міську раду вчинити дії, а саме: провести технічну інвентаризацію та паспортизацію дитячого майданчика, розташованого в м.Зборів по вул.Тернопільська Тернопільського району Тернопільської області.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Зборівським відділом Бережанської окружної прокуратури вивчено стан законності щодо дотримання законодавства України про охорону дитинства та щодо дотримання вимог законодавства забезпечення благоустрою населених пунктів на території Зборівської територіальної громади. Під час вивчення виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, що розташовані на території м.Зборів, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд, і можуть призвести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків. Згідно інформації Зборівської міської ради №1072/02-21 від 21.10.2021 на території м.Зборів по вул.Тернопільська знаходиться дитячий майданчик, який введений в експлуатацію у 2020 році. Проте, відповідачем не вжито заходів щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, оскільки на даний об`єкт благоустрою відсутні паспорт та інвентаризаційна справа.
У зв`язку з бездіяльність відповідача щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, розташованого по вул.Тернопільська в м.Зборів Тернопільського району Тернопільської області, позивач в інтересах держави звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 16.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін та призначено судове засідання на 17.12.2021.
На адресу суду 06.12.2021 надійшла заява Зборівської міської ради, якою повідомлено, що паспортизацію дитячого майданчика, розташованого по вул.Тернопільська в м.Зборів Тернопільського району Тернопільської області, не було проведено у зв`язку із обмеженим бюджетом. В проекті бюджету Зборівської міської ради на 2022 рік передбачені кошти на проведення інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, розташованого по вул.Тернопільська в м.Зборів Тернопільського району Тернопільської області. щодо позовних вимог відповідач не заперечує.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, наведених в позовній заяві, просила позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, хоча Зборівську міську раду належним чином повідомлено про дату, час та місце судового розгляду відповідно до ст.124, 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) . Причину неявки відповідачем не повідомлено, що в силу приписів п.1 ч.3 ст.205 КАС України, не перешкоджає розгляду справи за відсутності такого учасника справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.
Судом встановлено, що Зборівським відділом Бережанської окружної прокуратури вивчено стан законності щодо дотримання законодавства України про охорону дитинства та щодо дотримання вимог законодавства забезпечення благоустрою населених пунктів на території Зборівської територіальної громади.
Під час вивчення виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, що розташовані на території м.Зборів, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд, і можуть призвести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків.
Так, 08.10.2021 Бережанською окружною прокуратурою, в порядку ст.23 Закону України "Про прокуратуру", скеровано Зборівському міському голові запит про надання розширену інформації про наявність на території м.Зборів об`єктів благоустрою (дитячих та спортивних майданчиків).
Згідно інформації Зборівської міської ради №1072/02-21 від 21.10.2021 на території м.Зборів по вул.Тернопільська знаходиться дитячий майданчик. Елементами дитячого майданчика, придбаного за кошти Зборівської міської ради, є: ігровий комплекс "Дві Башти", карусель велика, гойдалка подвійна металева, лавка, балансир "Стандарт", пісочний столик, пісочниця середня. Балансова вартість дитячого майданчика становить 52125 грн. Дитячий майданчик введений в експлуатацію у 2020 році.
Проте, згідно інформації Зборівської міської ради №1072/02-21 від 21.10.2021 на вказаний дитячий майданчик відсутній технічний паспорт. Програма благоустрою населених пунктів Зборівською міською радою не розроблялася, грошові кошти на утримання чи ремонт дитячого майданчика по вул.Тернопільська не виділялися.
Надаючи правову оцінки встановленим обставинам та спірним правовідносинам сторін суд виходить з наступного.
Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України від 06.09.2005 №2807-IV "Про благоустрій населених пунктів" (далі – Закон №2807-IV) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Відповідно до ст.2 Закону №2807-IV, благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об`єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об`єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об`єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов`язків суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Згідно з ч.1 ст.20 Закону №2807-IV, організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста) (ч.2 ст.20 Закону №2807-IV).
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону №2807-IV, до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.
За змістом п.1, 2 ч.1 ст.13 Закону №2807-IV об`єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.
Елементами (частинами) об`єктів благоустрою є, зокрема, обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків (п.8 ч.1 ст.21 Закону №2807-IV).
Згідно з п.5 ч.2 ст.18 Закону №2807-IV підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані: проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об`єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
На виконання приписів ст.18 Закону №2807-IV Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29.10.2012 за №550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція).
Відповідно до п.1.3 Інструкції, паспортизація об`єктів благоустрою - складання технічних паспортів об`єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об`єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об`єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об`єкті благоустрою.
Згідно з п.1.4 Інструкції, технічна інвентаризація та паспортизація об`єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Відповідно до п.1.5 Інструкції, технічна інвентаризація об`єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою.
Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта благоустрою; закінчення ремонту об`єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об`єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об`єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об`єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об`єкта благоустрою.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що організацію благоустрою повинна забезпечувати сільська рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.
Разом з тим, матеріалами справи підтверджується, що Зборівська міська рада після прийняття на баланс дитячого майданчику, розташованого в м.Зборів по вул.Тернопільська Тернопільського району Тернопільської області, інвентаризацію та паспортизацію майданчику не здійснила.
Як передбачено ч.2 ст.6 Закону України "Про охорону дитинства" №2402-III від 26.04.2001 передбачено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров`я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров`я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.
Відповідно до ч.2 ст.31 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, яка ратифікована Україною 27.02.1991, Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
За даних обставин, суд дійшов висновку про те, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації об`єктів благоустрою свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, що, зважаючи на цільове призначення такого об`єкту благоустрою як дитячий майданчик, невиконання суб`єктами благоустрою своїх обов`язків у цій сфері порушує права користувачів цих об`єктів на безпечні умови для життя і розвитку.
Отже, загрозою порушення інтересів держави у сфері охорони дитинства в даному випадку є бездіяльність Зборівської міської ради, як балансоутримувача об`єктів благоустрою, що виражається у незатвердженні планів інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою (дитячого майданчику), що є компетенцією сільської ради. Вказаний факт, на переконання суду, негативно впливає на організацію належного утримання територій і споруд, а зважаючи на цільове призначення таких об`єктів, невиконання суб`єктами благоустрою своїх обов`язків у цій сфері може призвести до настання тяжких наслідків або шкоди користувачам, у тому числі дітям.
Відповідно до ч.4 ст.47 КАС України крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.
Згідно з ч.4 ст.189 КАС України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, визнані відповідачем, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.
За приписами ч.1 ст.142 КАС України, якій кореспондують норми ч.3 ст.7 Закону України "Про судовий збір", у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п`ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у сумі 2270,00 грн. відповідно до платіжного доручення №2058 від 02.11.2021.
Отже, враховуючи визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд дійшов висновку за необхідне повернути позивачу п`ятдесят відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, що складає 1135,00 грн. відповідно до ч.1 ст.142 КАС України.
Керуючись ст.139, 142, 241-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Зборівської міської ради Тернопільського району Тернопільської області щодо не затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, розташованого на в м.Зборів по вул.Тернопільська Тернопільського району Тернопільської області.
Зобов`язати Зборівську міську раду Тернопільського району Тернопільської області провести технічну інвентаризацію та паспортизацію дитячого майданчика, розташованого в м.Зборів по вул.Тернопільська Тернопільського району Тернопільської області.
Повернути Бережанській окружній прокуратурі з Державного бюджету України судові витрати в розмірі 1135 (одна тисяча сто тридцять п`ять) гривень 00 (нуль) копійок, що становить п`ятдесят відсотків сплаченого судового збору, згідно платіжного доручення №2058 від 02.11.2021.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 21 грудня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Бережанська окружна прокуратура (місцезнаходження/місце проживання: вул. Пирогова, 5А,м. Бережани,Тернопільська область,47501 код ЄДРПОУ/РНОКПП 035482);
відповідач:
- Зборівська міська рада Тернопільського району Тернопільської області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Б. Хмельницького, 13,м. Зборів,Тернопільська область,47201 код ЄДРПОУ/РНОКПП 04058410);
Головуючий суддя Мандзій О.П.