
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2021 року справа № 480/6924/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.,
за участю секретаря судового засідання - Гонтаренко І.І.
представника позивача - Матюхи Д.М.
представника відповідача - Сінько О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/6924/21 за позовом Державної екологічної інспекції у Сумській області до Комунального підприємства "Сумижилкомсервіс" Сумської міської ради про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду,-
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Сумській області звернулася з позовом до Комунального підприємства "Сумижилкомсервіс" Сумської міської ради про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства «Сумижилкомсервіс» Сумської міської ради у вигляді тимчасової заборони (зупинення) експлуатації Полігону для складування твердих побутових відходів на території Великобобрицького старостинського округу Верхньосироватської сільської ради Сумського району, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 5922380800:06:001:0100 в частині приймання та розміщення твердих побутових відходів до моменту повного виконання вимог пункту 1 Екологічних умов провадження планової діяльності Висновку з оцінки впливу на довкілля № 21/01-2020996539/1 від 03.02.2021.
Вимоги мотивовані тим, що за результатами планової перевірки Комунального підприємства "Сумижилкомсервіс" Сумської міської ради встановлено, що на вищевказаному полігоні для складування твердих побутових відходів розпочато планову діяльність з реконструкції полігону, а саме: укріплення існуючих огороджувальних дамб. Вказана реконструкція полігону для складування твердих побутових відходів з укріплення існуючих огороджувальних дамб здійснюється на підставі Висновку з оцінки впливу на довкілля № 21/01-2020996539/1 від 03.02.2021. Однак, відповідачем не проведена додаткова процедура оцінки впливу на довкілля, що було передбачено
п.1 Екологічних умов провадження планової діяльності Висновку з оцінки впливу на довкілля. Здійснення планової діяльності без оцінки впливу на довкілля є порушенням вимог ст. ст. 3, 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
Комунальне підприємство "Сумижилкомсервіс" Сумської міської ради у відзиві на позов зазначає, що на Полігоні для складування твердих побутових відходів на території Великобобрицького старостинського округу Верхньосироватської сільської ради Сумського району не здійснюються роботи з укріплення існуючих огороджувальних дамб, оскільки не проведена додаткова процедура оцінки впливу на довкілля, що передбачено п.1 Екологічних умов провадження планової діяльності Висновку з оцінки впливу на довкілля. Техніка, яка знаходилася в районі полігону, виконувала інші роботи не пов`язані з укріпленням існуючих огороджувальних дамб та облаштування дороги.
Ухвалою від 02.08.2021 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Згідно з ухвалою від 20.10.2021 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
Протокольною ухвалою від 15.11.2021 суд закрив підготовче провадження, призначив справу до розгляду по суті.
У судовому засіданні представник позивача Матюха Д.М. позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача Сінько О.А. позов не визнала з підстав, викладених у відзиві на позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, свідків, вивчивши письмові матеріали справи, суд встановив такі обставини.
У період з 22 по 29 червня 2021 року Державною екологічною інспекцією у Сумській області проведено планову перевірку на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунальним підприємством «Сумижилкомсервіс» Сумської міської ради, за результатами якої складено акт від 29.06.2021 № 280/03.
В акті перевірки зазначено, що відповідно до Паспорту місця видалення відходів (MBB) реєстраційний номер №23 від 19.02.2009 Комунальне підприємство "Сумижилкомсервіс" Сумської міської ради є власником вказаного місця MBB «Полігон для складування твердих побутових відходів на території Великобобрицької сільської ради Краснопільського району». На вказаному полігоні для складування твердих побутових відходів розпочато планову діяльність з реконструкції полігону для складання твердих побутових відходів з укріплення існуючих огороджувальних дамб. Реконструкція полігону для складання твердих побутових відходів з укріплення існуючих огороджувальних дамб здійснюється на підставі Висновку з оцінки впливу на довкілля № 21/01-2020996539/1 від 03.02.2021 наданого КП «Сумижилкомсервіс» Сумської міської ради. Проте, відповідачем не виконано пункт 1 Екологічних умов провадження планової діяльності Висновку з оцінки впливу на довкілля № 21/01-2020996539/1 від 03.02.2021, а саме: відповідачем не проведена додаткова процедура оцінки впливу на довкілля, що є порушенням вимог ст. ст. 3, 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
У зв`язку з виявленням вказаного порушення Державна екологічна інспекція у Сумській області просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства «Сумижилкомсервіс» Сумської міської ради у вигляді тимчасової заборони (зупинення) експлуатації Полігону для складування твердих побутових відходів на території Великобобрицького старостинського округу Верхньосироватської сільської ради Сумського району, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 5922380800:06:001:0100 в частині приймання та розміщення твердих побутових відходів до моменту повного виконання вимог пункту 1 Екологічних умов провадження планової діяльності Висновку з оцінки впливу на довкілля № 21/01-2020996539/1 від 03.02.2021.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з частиною першою ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема, щодо виконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля, висновків державної екологічної експертизи та питань поводження з відходами.
Пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 р. № 275, передбачається, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до пункту 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Наказом Державної екологічної інспекції України від 12.02.2021 № 52 було затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію у Сумській області.
За приписами пунктів 1 – 3 Положення про Державну екологічну інспекцію у Сумській області визначено, що Державна екологічна інспекція у Сумській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Сумської області. Основним завданням Інспекції є реалізація повноважень Державної екологічної інспекції України у межах Сумської області.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 3 Закону України ««Про оцінку впливу на довкілля» здійснення оцінки впливу на довкілля є обов`язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.
Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» передбачається, що висновок з оцінки впливу на довкілля є обов`язковим для виконання. Екологічні умови провадження планованої діяльності, зазначені у частині п`ятій цієї статті, є обов`язковими.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» визначено, що правопорушенням у сфері оцінки впливу на довкілля є недотримання під час провадження господарської діяльності, експлуатації об`єктів, інших втручань у природне середовище і ландшафти, у тому числі з видобуванням корисних копалин, використанням техногенних родовищ корисних копалин, екологічних умов, визначених у висновку з оцінки впливу на довкілля, рішенні про провадження планованої діяльності та проектах будівництва, розширення, перепрофілювання, ліквідації (демонтажу) об`єктів, інших втручань у природне середовище і ландшафти, у тому числі з видобуванням корисних копалин, використанням техногенних родовищ корисних копалин, а також змін у цій діяльності або подовження строків її провадження.
Згідно з ст. 16 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» діяльність суб`єктів господарювання незалежно від форми власності, що провадиться з порушенням законодавства про оцінку впливу на довкілля, може бути:
1) тимчасово заборонена (зупинена) - до виконання встановлених у висновку з оцінки впливу на довкілля екологічних умов зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання;
2) припинена - повністю припиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання.
У разі тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств забороняються всі викиди і скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів підприємства в цілому чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання.
Діяльність підприємств тимчасово забороняється (зупиняється) у разі порушення законодавства у сфері оцінки впливу на довкілля, зокрема у разі недотримання під час провадження господарської діяльності, експлуатації об`єктів, інших втручань у природне середовище і ландшафти, у тому числі з видобуванням корисних копалин, використанням техногенних родовищ корисних копалин, екологічних умов, передбачених у висновку з оцінки впливу на довкілля, рішенні про провадження планованої діяльності та проектах будівництва, розширення, перепрофілювання, ліквідації (демонтажу) об`єктів, інших втручань у природне середовище і ландшафти, у тому числі з видобуванням корисних копалин, використанням техногенних родовищ корисних копалин, а також змін у цій діяльності або подовження строків її провадження, - до моменту забезпечення виконання таких екологічних умов.
Підставою для припинення діяльності підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання є провадження планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, без здійснення такої оцінки та отримання рішення про провадження планованої діяльності або систематичні порушення у сфері оцінки впливу на довкілля, що не можуть бути усунені з технічних, економічних або інших причин.
Рішення про тимчасову заборону (зупинення) або припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про оцінку впливу на довкілля приймається виключно судом за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, його територіальних органів або за позовом інших осіб, права та інтереси яких порушено.
Частина 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачає, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
На сторінках 9, 10,11, 12 Висновку з оцінки впливу на довкілля № 21/01- 2020996539/1 від 03.02.2021наданого КП «Сумижилкомсервіс» визначено, що планова діяльність з реконструкції полігону для складання твердих побутових відходів з укріплення існуючих огороджувальних дамб та улаштування дороги може вплинути на компоненти довкілля. Впливу можуть зазнати : ґрунт, повітряне та водне середовище.
На підставі наведених у Звіті з ОВД даних не представляється за можливе оцінити вплив від планової діяльності на ґрунти та земельні ресурси. У зв`язку із чим, замовник планової діяльності має здійснити таку оцінку під час процедури оцінки впливу на довкілля у порядку, визначеному Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».
На підставі наведених у Звіті з ОВД даних не представляється за можливе оцінити вплив від планової діяльності на атмосферне повітря. У зв`язку із чим, замовник планової діяльності має здійснити таку оцінку під час процедури оцінки впливу на довкілля у порядку, визначеному Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».
На підставі наведених у Звіті з ОВД даних не представляється за можливе оцінити вплив від планової діяльності на водне середовище. У зв`язку із чим, замовник планової діяльності має здійснити таку оцінку під час процедури оцінки впливу на довкілля у порядку, визначеному Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».
Пунктом 1 Екологічних умов провадження планової діяльності Висновку з оцінки впливу на довкілля № 21/01-2020996539/1 від 03.02.2021 року наданого КП «Сумижилкомсервіс» визначено, що забороняється проваджувати планову діяльність без визнання її допустимою за результатами додаткової процедури оцінки впливу на довкілля.
Судом встановлено, що відповідачем додаткова процедура оцінки впливу на довкілля в частині визначення впливу від планової діяльності на ґрунт, повітряне та водне середовище - не проведена, чого не заперечує і сам відповідач.
Проте, як стверджує представник КП «Сумижилкомсервіс» планова діяльність з реконструкції полігону для складання твердих побутових відходів з укріплення існуючих огороджувальних дамб та улаштування дороги на час проведення перевірки не проводилася і не проводиться до теперішнього часу, саме у зв`язку з невиконанням додаткової процедури оцінки впливу на довкілля в частині визначення впливу від планової діяльності на грунт, повітряне та водне середовище.
Аналогічні пояснення були надані відповідачем як в ході перевірки, так і після її проведення, що підтверджується актом перевірки та запереченням на акт.
У той же час, Державна екологічна інспекція у Сумській області, як суб`єкт владних повноважень не надала доказів того, що під час проведення перевірки було зафіксовано проведення відповідачем планової діяльності з реконструкції полігону для складання твердих побутових відходів з укріплення існуючих огороджувальних дамб та улаштування дороги.
Допитані в судовому засіданні в якості свідків особи, що здійснювали перевірку: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , не змогли суду пояснити які роботи, яким підприємством та якими технічними засобами проводилися на полігоні, оскільки під час перевірки такі питання ними не з`ясовувалися.
Отже, Державна екологічна інспекція у Сумській області не довела, що відповідачем під час перевірки проводилася планова діяльність з реконструкції полігону для складання твердих побутових відходів з укріплення існуючих огороджувальних дамб та улаштування дороги.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, у суду відсутні законні підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства «Сумижилкомсервіс» Сумської міської ради у вигляді тимчасової заборони (зупинення) експлуатації Полігону для складування твердих побутових відходів на території Великобобрицького старостинського округу Верхньосироватської сільської ради Сумського району, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 5922380800:06:001:0100 в частині приймання та розміщення твердих побутових відходів до моменту повного виконання вимог пункту 1 Екологічних умов провадження планової діяльності Висновку з оцінки впливу на довкілля № 21/01-2020996539/1 від 03.02.2021.
Оскільки у задоволенні позовних вимог суд відмовляє, то судові витрати на користь позивача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Сумській області до Комунального підприємства "Сумижилкомсервіс" Сумської міської ради про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення складений 20.12.2021.