
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/11832/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Великорублівської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 /далі – позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Великорублівської сільської ради /далі – відповідач/ про:
- визнання протиправним та скасування рішення дев`ятої сесії Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 27 травня 2021 року "Розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" в частині відмови у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства;
- зобов`язання Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 травня 2021 року, яка зареєстрована за номером 515 від 06 травня 2021 року у відділі ЦНАП Виконавчого комітету Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства з урахуванням висновків суду /а.с.1-6/.
Позов обґрунтований тим, що позивач звернувся до Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області. Рішенням дев`ятої сесії Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 27 травня 2021 року "Розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" вирішено з урахуванням рішення восьмої сесії Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання "Про особливості задоволення заяв громадян щодо надання земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства" від 30 квітня 2021 року надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,50 га. Позивач не погоджується із вказаним рішенням відповідача, внаслідок прийняття якого йому надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства лише площею 0,50 га, оскільки вважає, що відповідно до положень статті 121 Земельного кодексу України він має право на отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га незалежно від місця його реєстрації (проживання).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 39-43/ зазначив, що рішенням ХІ сесії Великорублівської сільської ради восьмого скликання від 16 липня 2021 року внесено зміни до рішення VІІІ сесії Великорублівської сільської ради восьмого скликання від 30 квітня 2021 року "Про особливості задоволення заяв громадян щодо надання земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства" шляхом викладення пункту 2 резолютивної частини в новій редакції, а саме: "рекомендувати постійній комісії сільської ради з питань АПК, земельних відносин, природокористування, архітектури, екології та благоустрою при розробці проектів рішень сесій сільської ради щодо надання земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства визначати розміри площ до 0,5 га для осіб, які мають державну реєстрацію місця проживання за межами Великорублівської сільської ради". Оскаржуваним рішенням від 27 травня 2021 року дев`ятої сесії Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання "Розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" надано позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,50 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Микілка на території Великорублівської сільської ради. Оскільки положеннями статті 121 Земельного кодексу України визначено лише верхню межу розміру земельної ділянки, яка може бути передана у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства, та вказаний Кодекс не містить заборони розпоряднику земельної ділянки зменшувати такий розмір, то рішення від 27 травня 2021 року прийнято відповідачем відповідно до норм чинного законодавства.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12, статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд установив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 звернувся до Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області із заявою від 06 травня 2021 року (вх.№515 від 06 травня 2021 року) /а.с. 30-31, 44/, в якій просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області. До вказаної заяви додав: графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, та копії паспорту та реєстраційного номеру облікової картки платника податків.
Рішенням ІХ сесії Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області VІІІ скликання "Розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" від 27 травня 2021 року /а.с. 32/, прийнятим за результатами розгляду заяви гр. ОСОБА_1 , жителя АДРЕСА_1 , про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства на підставі статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України, статті 50 Закону України “Про землеустрій”, рішення VІІІ сесії VІІІ скликання від 30 квітня 2021 року “Про особливості задоволення заяв громадян щодо надання земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства” та рекомендацій постійної комісії з питань АПК, земельних відносин, природокористування, архітектури, екології та благоустрою, вирішено:
1. Надати гр. ОСОБА_1 , жителю АДРЕСА_1 , дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,5 га. Земельна ділянка розташована за межами с. Микілка на території Великорублівської сільської ради.
2. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погодити та затвердити у відповідності до вимог чинного законодавства.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань АПК, земельних відносин, природокористування, архітектури, екології та благоустрою.
Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовані Земельним кодексом України №2768-ІІІ від 25 жовтня 2001 року (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) /далі - ЗК України/.
Відповідно до положень статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
За змістом пункту "б" частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.
Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною сьомою цієї статті встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Частиною першою статті 122 ЗК України встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
У відповідності до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Згідно з частинами першою та другою статті 59 цього Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що будь-який громадянин України має право звернутися до уповноваженого органу із клопотанням та визначеними законодавством документами про надання йому дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку. При поданні клопотання особа самостійно визначає бажане місце розташування земельної ділянки та її розмір (площу) в межах встановлених пунктом "б" частини першої статті 121 ЗК України максимальних її розмірів. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Тобто Земельним кодексом України встановлено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а саме: надати дозвіл або мотивовану відмову в наданні дозволу.
При цьому положеннями Земельного кодексу України не передбачено можливості відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування самостійно визначати або змінювати розмір (площу) та місце розташування земельної ділянки, яку позначено особою на поданих графічних матеріалах, та обмежувати розмір (площу) для осіб залежно від реєстрації місця їх проживання.
Судовим розглядом встановлено, що позивач подав до Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області заяву від 06 травня 2021 року, в якій просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області та до вказаної заяви додав, зокрема графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Проте рішенням ІХ сесії Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області VІІІ скликання "Розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" від 27 травня 2021 року позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Микілка на території Великорублівської сільської ради лише орієнтовною площею 0,5 га.
Враховуючи вищевикладені висновку суду щодо обов`язку органів місцевого самоврядування діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та за відсутності у відповідача повноважень самостійно визначати/змінювати площу земельної ділянки, стосовно якої особа звертається за отриманням дозволу на розробку проекту землеустрою, суд доходить висновку, що рішення ІХ сесії Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області VІІІ скликання "Розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" від 27 травня 2021 року прийнято відповідачем не у межах його повноважень, що визначені законодавством України.
Враховуючи положення частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд погоджується із правильністю обраного позивачем способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах та вважає за можливе визнати протиправним та скасувати рішення ІХ сесії Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області VІІІ скликання "Розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" від 27 травня 2021 року та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 06 травня 2021 року (вх.№515 від 06 травня 2021 року) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, на підставі статей 118, 121, 122 Земельного кодексу України та за результатами її розгляду по суті прийняти рішення відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України з урахуванням висновків суду.
Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За подання позову до суду позивач поніс витрати у вигляді сплати судового збору в сумі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією АТ КБ "ПРИВАТБАНК" №0.0.2282335952.1 від 27 вересня 2021 року /а.с. 20/. Доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.
Таким чином, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Великорублівської сільської ради (вул. Центральна, буд. 36, с. Велика Рублівка, Котелевський район, Полтавська область, 38623, ідентифікаційний код 21046868) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення ІХ сесії Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області VІІІ скликання "Розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" від 27 травня 2021 року.
Зобов`язати Великорублівську сільську раду Полтавського району Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 травня 2021 року (вх.№515 від 06 травня 2021 року) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, на підставі статей 118, 121, 122 Земельного кодексу України та за результатами її розгляду по суті прийняти рішення відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України з урахуванням висновків суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Великорублівської сільської ради на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень нуль копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк