
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/13109/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 грудня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Кравців О.Р.,
секретар судового засідання Шийович Р.Я.,
за участю:
представник позивача Цепко І.С.,
представник відповідача Терех І.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, про зобов`язання до вчинення дій.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі – відповідач, ГУНП у Львівській області) у якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління національної поліції у Львівській області щодо відмови 09.07.2021 у внесенні змін до пункту наказу ГУНП у Львівській області №159 о/с від 01.06.2020 щодо формулювань причин звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції з 01.06.2020 (через хворобу – за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції);
- зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області внести зміни у наказ №159 о/с від 01.06.2020 щодо формулювань причин звільнення ОСОБА_1 з п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) на п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію України» (через хворобу – за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) з проведенням відповідних розрахунків при звільненні з поліції через хворобу з 01.06.2020.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рапорт на звільнення від 25.05.2020 було подано позивачем вимушено у зв`язку з погіршенням стану здоров`я, пов`язаного з особливістю проходження служби. У позивача не було бажання звільнятися зі служби за власним бажанням, адже ним попередньо було подано рапорт від 12.05.2020 на ім`я керівника ГУНП у Львівській області з проханням звільнити його зі служби в поліції у зв`язку із погіршенням стану здоров`я і відповідно отриманням скерування для проходження військово-лікарської комісії.
Стосовно позивача у постанові №31 від 09.10.2020 медичної військово-лікарської комісії протокол ВЛК №26 від 09.10.2020 зазначено «Захворювання, так, пов`язане з проходженнями служби в поліції». У зв`язку з тривалою бездіяльністю відповідача позивач звернувся до нього із заявою від 17.06.2021 з проханням внести зміни до пункту наказу №159 о/с від 01.06.2020 про звільнення, замінивши частину запису «за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням)» на «за п. 2 ч. 1 ст. 77 за станом здоров`я (через хворобу)». Однак протиправно, на переконання позивача, відповідач повідомив його про відсутність підстав для внесення змін до наказу в частині звільнення позивача.
Також позивач обґрунтовує свою правову позицію тим, що відповідач не розглянув його рапорт від 12.05.2020 та на час прийняття наказу №159 о/с від 01.06.2020 не мав підстав для звільнення позивача. Позивач звертає увагу на те, що відповідач розумів суттєву відмінність поданих рапортів, однак залишив їх без розгляду по суті, що спонукало позивача до відповідних дій поза власною волею.
З урахуванням того, що на час звільнення зі служби 01.06.2020 позивач був непридатним до служби в поліції, він міг би підлягати звільненню відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 77 закону України «Про національну поліцію» через хворобу, однак у зв`язку з протиправними діями керівництвом ГУНП у Львівській області рішення медичної комісії про непридатність до служби в поліції прийнято лише 09.10.2020.
Враховуючи викладене. позивач вважає, що слід зобов`язати відповідача змінити формулювання причин звільнення з проведенням відповідних розрахунків при звільненні з поліції через хворобу.
ГУНП У Львівській області проти позову заперечило з підстав викладених у відзиві. Вказує, що у встановленому законом порядку задоволено обидва прохання позивача шляхом видачі йому направлення на медичний огляд для проведення військово-лікарської комісії. Наголошено, що на момент видачі наказу про звільнення в наявності у ГУНП у Львівській області був лише рапорт позивача про звільнення за власним бажанням, жодних відомостей про непридатність останнього до проходження служби в поліції до ГУНП у Львівській області не надходило. Вказує, що постанова військово-лікарської комісії не створює жодних наслідків для ГУНП у Львівській області в частині необхідності змінити причину звільнення ОСОБА_1 .
Позивач подав відповідь на відзив. Зазначає, що твердження відповідача викладені у відзиві не відповідають дійсності, оскільки рапорти позивача станом на 12.05.2020 не були зареєстровані відповідачем. Проходження позивачем медичної військово-лікарської комісії відбувалося не за направленням від 12.05.2020, а від 11.09.2020 вже як колишнім працівником органів внутрішніх справ. При цьому, причиною звільнення з поліції позивача є саме хвороба що спричинила непридатність до служби в поліції.
Також від позивача надійшли пояснення по суті справи. Вказує, що рапорт на звільнення за власним бажанням від 25.05.2020 був вимушеним, та поданим всупереч його волі. Оскільки позивач не планує поновлюватись на службі, а згідно ч. 3 ст. 235 КЗпП України у разі визнання формулювання причин звільнення неправильним або таким що не відповідає чинному законодавству, у випадках коли це не тягне за собою поновлення працівника на роботі, орган який розглядає трудовий спір зобов`язаний змінити формулювання і вказати в рішенні причину звільнення у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства та з посиланням на відповідну статтю (пункт) закону.
Крім цього позивач доповнив свої пояснення. Вказав, що позивач, як діючий працівник подавав рапорт, а не звернення згідно із Законом України «Про звернення громадян», яке згідно з поданим журналом надійшло поштою.
У судовому засіданні з розгляду справи представник позивача заявлені вимоги підтримала, просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні.
Суд заслухав доводи представників сторін, дослідив подані докази, з`ясував фактичні обставини, та –
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 з 2000 року по 01.06.2020 проходив службу у структурних підрозділах податкової міліції, Міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції /арк. спр. 14-17/.
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 20.10.2015 позивач має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій.
На підставі наказу ГУНП у Львівській області від 18.02.2020 №667 відповідно до графіку проведено комплексний медичний огляд працівників ГУНП у Львівській області.
12.05.2020 за вх. №107/66-20 Управлінням «Корпусу оперативно раптової дії ГУНП у Львівській області» зареєстровано рапорт ОСОБА_1 з проханням звільнити його зі служби в Національній поліції у зв`язку із погіршенням стану здоров`я.
Також 12.05.2020 за вих. №249/15 Управлінням кадрового забезпечення ГУНП у Львівській області видано ОСОБА_1 направлення на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи.
25.05.2020 ОСОБА_1 подав рапорт зареєстрований Управлінням кадрового забезпечення ГУНП у Львівській області за вх. №РП-1560 з проханням звільнити його зі служби в поліції за власним бажанням з 01.06.2020.
26.05.2020 сформоване подання про звільнення зі служби з Національної поліції ОСОБА_1
01.06.2020 згідно з витягом з наказу №1590 о/с ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про національну поліцію» звільнений зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням).
Із вказаним витягом з наказу позивач відповідно до розписки ознайомлений /арк. спр. 69/.
Управлінням кадрового забезпечення ГУНП у Львівській області за вих. №495/21 від 11.09.2020 видано ОСОБА_1 направлення на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи.
Постановою медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» №31 (на час звільнення зі служби 01.06.2020) від 09.10.2020 встановлено, щодо ОСОБА_1 , що «Захворювання, ТАК, пов`язане з проходженням служби в поліції».
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААБ №354475 ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності, захворювання пов`язане з проходженням служби в поліції.
У зв`язку з викладеним позивач звернувся до відповідача із заявою зареєстрованою ГУНП у Львівській області 17.06.2021 за вх. №с-399/ос про зміну формулювання причини звільнення вказаної у наказі 3159 о/с від 01.06.2020 з п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) на п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» (через хворобу – за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції).
Листом від 09.07.2021 №С-880/Оп/05/13-2021 ГУНП у Львівській області повідомило ОСОБА_1 що на момент звільнення, жодного рішення медичної комісії про непридатність до служби в поліції не було, а тому підстави для внесення змін до наказу ГУНП у Львівській області від 01.06.2020 №159 о/с в частині щодо зміни пункту звільнення відсутні.
Не погоджуючись з відмовою відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи справу суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон № 580-VIII).
Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону №580-VIII проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
За змістом ч. 1 ст. 77 Закону №580-VIII поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється у випадках: 1) у зв`язку із закінченням строку контракту; 2) через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції; 3) за віком - у разі досягнення встановленого для нього цим Законом граничного віку перебування на службі в поліції; 4) у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів; 5) через службову невідповідність; 6) у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України; 7) за власним бажанням; 8) у зв`язку з переходом у встановленому порядку на роботу до інших міністерств і відомств (організацій); 9) у зв`язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі; 10) у разі набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, або кримінального правопорушення; 11) у зв`язку з набуттям громадянства або підданства іншої держави.
У свою чергу, організацію діяльності медичних (військово-лікарських) комісій МВС щодо проведення лікарської та військово-лікарської експертизи визначено Положенням про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.04.2017 №285 (далі - Положення №285).
Відповідно до абз. 9 п. 5 Розділу І Положення №285 постанови щодо ступеня придатності до служби колишніх поліцейських, колишніх військовослужбовців, осіб рядового й начальницького складу, причинного зв`язку їх захворювань, травм (поранень) приймаються ВЛК відповідно до цього Положення, законодавства чинного на момент звільнення зазначених осіб зі служби.
Направлення на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи здійснюють відповідні підрозділи кадрового забезпечення Національної поліції України, командири частин НГУ (п. 1 Розділу ІІІ Положення №285).
Згідно з пунктом 13 Розділу VI Положення №285 колишні поліцейські або колишні особи рядового й начальницького складу можуть ініціювати питання щодо визначення придатності до служби за станом здоров`я на час звільнення зі служби та причинного зв`язку їх захворювань, травм (поранень). У такому випадку вони звертаються до підрозділу кадрового забезпечення за місцем колишньої служби для отримання направлення на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК за місцем проживання. Перегляд раніше прийнятої постанови ВЛК проводиться за заявою колишнього поліцейського, колишньої особи рядового чи начальницького складу.
За результатами лікарської та військово-лікарської експертизи ВЛК приймають постанови, які включають діагноз, встановлений особі за результатами проведеного обстеження, рішення щодо ступеня придатності чи про непридатність до служби та висновок про причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) (п. 1 Розділу VIІ Положення №285).
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд встановив, що 12.05.2020 ОСОБА_1 подав рапорт про звільнення його зі служби в поліції у зв`язку з погіршенням стану здоров`я та отримав направлення на медичний огляд. 25.05.2020 ОСОБА_1 подав рапорт про звільнення його зі служби в поліції за власним бажанням, який і став підставою його звільнення.
Проте у зв`язку із встановленням третьої групи інвалідності і захворюванням пов`язаним з проходженням служби в поліції, спірним є право позивача на внесення змін до наказу про звільнення в частині зміни підстави звільнення.
Оскільки Законом України “Про Національну поліцію” не врегульовано питання зміни формулювань підстав звільнення, застосуванню підлягають норми КЗпП України.
Відповідно до ч. 3 ст. 235 КЗпП України у разі визнання формулювання причини звільнення неправильним або таким, що не відповідає чинному законодавству, у випадках, коли це не тягне за собою поновлення працівника на роботі, орган, який розглядає трудовий спір, зобов`язаний змінити формулювання і вказати в рішенні причину звільнення у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства та з посиланням на відповідну статтю (пункт) закону. Якщо неправильне формулювання причини звільнення в трудовій книжці перешкоджало працевлаштуванню працівника, орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу в порядку і на умовах, передбачених частиною 2 цієї статті.
Суд звертає увагу, що бажання поновитися на службі в поліції позивач не виявив.
Також суд встановив, що позивач подав два рапорта. Перший у зв`язку з погіршенням стану здоров`я та другий - за власним бажанням. На час подання вказаних рапортів позивач через хворобу рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції не визнавався. Тому відповідач на час прийняття Наказу №1590 о/с від 01.06.2020 не мав підстав для звільнення позивача за станом здоров`я.
Водночас постанова медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» №31 від 09.10.2020 винесена на підставі медичних документів на час звільнення позивача зі служби 01.06.2020 /арк. спр. 26/.
Отже, на момент звільнення із служби в поліції позивач був непридатним до служби в поліції, і міг підлягати звільненню відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 77 Закону України “Про Національну поліцію” через хворобу, однак рішення медичної комісії про непридатність до служби в поліції прийнято 09.10.2020.
При цьому, суд враховує і дані обставини не спростовані відповідачем, що враховуючи вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», Доручення міністра внутрішніх справ від 11.03.2020 №7616/9 з 16.03.2020 у ДУ «ТМО України по Львівській області» було призупинено проведення профілактичного медичного огляду працівників. Тобто, на день звільнення 01.06.2020 позивач об`єктивно з незалежних від нього причин не міг надати відповідачу доказів того, що його захворювання пов`язане із проходженням служби в поліції.
Оскільки позивача рішенням медичної комісії через хворобу визнано непридатним до служби в поліції на час звільнення зі служби 01.06.2020, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови внести зміни у пункт наказу №159 о/с від 01.06.2020 щодо формулювань причин звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції з 01.06.2020 (через хворобу – за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції).
Суд зазначає, що відповідач не позбавлений права на прийняття певного управлінського рішення якщо таке не суперечить принципу належного урядування та не виходить за межі повноважень. Ба більше суд враховує, що позивач віднесений до категорії громадян яким належать додаткові пільги та гарантії у зв`язку з особливістю та характером проходження публічної служби.
Тому для належного захисту прав позивача слід зобов`язати відповідача внести зміни у наказ №159 о/с від 01.06.2020 щодо формулювань причин звільнення ОСОБА_1 з п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) на п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію України» (через хворобу – за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) з проведенням відповідних розрахунків при звільненні з поліції через хворобу з 01.06.2020.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Судовий збір стягненню на користь позивача не підлягає, оскільки він звільнений від сплати судового збору. Доказів понесення інших витрат пов`язаних з розглядом справи суду не надано.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, суд -
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо відмови 09.07.2021 у внесенні змін до пункту наказу ГУНП у Львівській області №159 о/с від 01.06.2020 щодо формулювань причин звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції з 01.06.2020 (через хворобу – за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції).
3. Зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка,34 ЄДРПОУ 40108833) внести зміни у наказ №159 о/с від 01.06.2020 щодо формулювань причин звільнення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) з п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) на п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію України» (через хворобу – за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) з проведенням відповідних розрахунків при звільненні з поліції через хворобу з 01.06.2020.
4. Судові витрати з відповідача не стягувати.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 20.12.2021.
Суддя Кравців О.Р.