
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про призначення судової експертизи та
зупинення провадження у справі
Справа № 380/10322/21
14 грудня 2021 р.
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Грень Н.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М.,
представник позивача Рісна Ю.Б.,
представник відповідача Гульчій І.А.,
розглянувши у підготовчому засіданні клопотання представника позивача про призначення судової експертизи з питань землеустрою у справі за позовом ОСОБА_1 до Моршинської міської ради про визнання протиправними та нечинним рішення, -
встановив:
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Моршинської міської ради, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та нечинним рішення Моршинської міської ради від 05.07.2018 №645 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Моршина”.
29.11.2021 представник відповідача подав клопотання про призначення судово-будівельної експертизи, відповідно до якого просить суд поставити на вирішення наступні питання:
- Чи відповідає виконана нормативно грошова оцінка земель міста Моршин, затверджена рішенням Моршинської міської ради від 05 липня 2018 року № 645 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Моршина», вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, методології, методам, оціночним процедурам? Якщо не відповідає, то в чому полягає невідповідність?
- Чи відповідає розроблена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Моршин, затверджена рішенням Моршинської міської ради від 05 липня 2018 року № 645 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Моршина», вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідає, то в чому полягає невідповідність?
Проведення експертизи просить доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (030557, м. Київ, вул. Смоленська, 6.).
В обгрунтування клопотання зазначає, що висновок державної експертизи технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Моршин містить суттєві недоліки, що робить неможливим його використання органом місцевого самоврядування при прийнятті оскаржуваного рішення.
Представник позивача подав до суду заперечення щодо задоволення клопотання про призначення судової експертизи з питань землеустрою. Зазначив, що Технічна документація з нормативно грошової оцінки земель м. Моршина вже пройшла обов`язкову державну експертизу землевпорядної документації, що підтверджується відповідним Висновком від 17.05.2018 № 1085-18. Такий висновок ніким не оскаржувався та не скасовувався у судовому порядку і на сьогоднішній день є чинним.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для призначення судової експертизи з питань землеустрою по адміністративній справі №380/10322/21, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Згідно з ч. 3 ст. 102 КАС України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Частинами 4, 5 ст. 102 КАС України визначено, що питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Відповідно до підпункту 3.3 розділу 3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5 у документі про призначення експертизи (залучення експерта) зазначаються такі дані: місце й дата винесення постанови чи ухвали; посада, звання та прізвище особи, що призначила експертизу (залучила експерта); назва суду; назва справи та її номер; обставини справи, які мають значення для проведення експертизи; підстави для призначення експертизи; прізвище експерта або назва експертної установи, експертам якої доручається проведення експертизи; питання, які виносяться на вирішення експертові; перелік об`єктів, що підлягають дослідженню (у тому числі порівняльних зразків та інших матеріалів, направлених експертові, або посилання на такі переліки, що містяться в матеріалах справи); інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Відповідно до ч. 1 ст. 103 КАС України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Згідно з ч. 3 ст. 103 КАС України ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об`єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі).
В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків (ч. 5 ст. 103 КАС України).
Суд зазначає, що подане клопотання представника позивача про призначення судової експертизи з питань землеустрою є обґрунтованим, оскільки для всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин справи необхідні спеціальні знання.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
За таких обставин, враховуючи обмежений строк розгляду справи та з метою недопущення його порушення, суд вважає за необхідне зупинити провадження в адміністративній справі до одержання результатів експертизи.
Керуючись статтями 102, 103, 236, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
у х в а л и в:
1. Клопотання представника позивача про призначення судової експертизи з питань землеустрою - задовольнити.
2. Призначити в адміністративній справі № 380/10322/21 судову експертизу з питань землеустрою, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (030557, м. Київ, вул. Смоленська, 6.).
3. На вирішення судової експертизи поставити наступні питання:
- Чи відповідає виконана нормативно грошова оцінка земель міста Моршин, затверджена рішенням Моршинської міської ради від 05 липня 2018 року № 645 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Моршина», вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, методології, методам, оціночним процедурам? Якщо не відповідає, то в чому полягає невідповідність?
- Чи відповідає розроблена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Моршин, затверджена рішенням Моршинської міської ради від 05 липня 2018 року № 645 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Моршина», вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідає, то в чому полягає невідповідність?
4. Попередити експерта про кримінальну відповідальність за статтями 384 та 385 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків відповідно до ч. 5 ст.103 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 4 Закону України "Про судову експертизу".
5. Ухвалу та матеріали справи № 380/10322/21 направити до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (030557, м. Київ, вул. Смоленська, 6.).
Після проведення експертизи матеріали справи разом із експертним висновком, калькуляцією витрат (із зазначенням складності експертизи та кількості експерто-годин) та актом виконаних робіт підлягають поверненню до Львівського окружного адміністративного суду.
6. Зобов`язати позивача провести попередню оплату витрат з проведення експертизи на підставі виставленого рахунку, докази чого разом із калькуляцією витрат, актом виконаних робіт та інформацією про складність експертизи надати у судове засідання, яке буде призначене після проведення експертизи.
7. Зобов`язати учасників процесу надати експерту всі необхідні документи для вирішення поставлених ним питань.
8. Зобов`язати експерта після проведення судової експертизи невідкладно надіслати на адресу Львівського окружного адміністративного суду висновок експерта та матеріали справи. Висновок експерта виготовити у кількості відповідно до кількості учасників справи.
9. Зупинити провадження у справі до одержання результатів судової експертизи з питань землеустрою.
10. Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складено та підписано 20.12.2021.
Суддя Грень Н.М.