Рішення № 102114535, 22.12.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2021
Номер справи
360/6404/21
Номер документу
102114535
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

22 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/6404/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі – відповідач 2), в якому позивач просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 124150003487 від 15 вересня 2021 року про відмову у призначенні пенсії на підставі пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 ;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області вих. № 11/24 від 31 серпня 2021 року в частині відмови у зарахуванні до пільгового стажу за Списком № 1 періоду трудової діяльності з 19.09.1999 по 30.11.1999 та з 26.02.2000 по 31.03.2004 в ВАТ «Краситель», з 01.05.2000 по 31.03.2001 в ТОВ «Контакт-Краситель» та ТОВ «Ефір-Краситель» (правонаступник «Нафтол - Краситель»), та в частині підтвердження періоду ВАТ «Краситель» з 07.04.1998 по 18.09.1999 та з 01.12.1999 по 30.04.2000 за фактично відпрацьований час;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганської області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи з 19.09.1999 по 30.11.1999 та з 26.02.2000 по 31.03.2004 в ВАТ «Краситель», з 01.05.2000 по 31.03.2001 в ТОВ «Контакт-Краситель» та ТОВ «Ефір-Краситель» (правонаступник «Нафтол - Краситель»), та в частині підтвердження періоду роботи в ВАТ «Краситель» з 07.04.1998 по 18.09.1999 та з 01.12.1999 по 30.04.2000 календарно;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу навчання в СПТУ №11 м. Рубіжне в період з 01.09.1985 по 15.07.1988 та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах призначення пенсії на підставі пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі поданої заяви про призначення пенсії (а.с.1-10).

В обґрунтування вимог зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 21.07.2021 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

За наслідками розгляду заяви та доданих до неї документів, Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області 31.08.2021 прийнято рішення №11/24 про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи. Вказаним рішенням підтверджено право на зарахування періодів роботи у ВАТ «Краситель» в якості апаратника синтезу цеху №14 з 07.04.1998 по 18.09.1999 за фактично відпрацьованим часом 1 рік 25 днів та з 01.12.1999 по 30.04.2000 за фактично відпрацьованим часом 4 місяці 3 дні до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до вимог пункту п.1 ч.2 ст.114 Закону № 1058-IV.

Не зараховано до пільгового стажу період роботи з 19.09.1999 по 30.11.1999 у зв`язку із відсутністю атестації робочих місць за умовами праці; з 26.02.2002 по 31.03.2004 у зв`язку з відсутністю в наказі по підприємству від 01.12.1999 №317-25 «Про атестацію робочих місць за умовами праці» атестації робочих місць працівників цеху №25.

Відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи у ТОВ «Контакт-Краситель» та ТОВ «Ефір-Краситель» (правонаступник «Нафтол-Краситель») з 01.05.2000 по 31.03.2001 та з 01.04.2001 по 25.02.2002 в якості апаратника синтезу у зв`язку із відсутністю атестації робочих місць за умовами праці.

15.09.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було прийнято рішення № 124150003487 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

В рішенні №124150003487 від 15.09.2021 зазначено, що «пенсійний вік визначений п.1 ч.2 ст.114 Закону України № 1058-IV становить 50 років. Вік заявника 51 рік 1 місяць 11 днів. Необхідний страховий стаж визначений п.1 ч.2 ст.114 Закону України № 1058-IV становить 20 роки. Страховий стаж особи становить 30 років 3 місяці 23 дня. Необхідний пільговий стаж на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, визначений п.1 ч.2 ст.114 Закону України № 1058-IV, становить 7 років 6 місяців. Пільговий стаж особи складає 3 роки 5 місяців 28 днів.

В ході розгляду документів до страхового стажу не зараховано період навчання з 01.09.1985 по 15.07.1988, оскільки рік вступу до навчального закладу на українській мові не співпадає з російською. Рекомендовано надати довідку з місця навчання.

Не працює. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує».

За таких обставин Відповідач 2 відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через відсутність необхідного пільгового стажу роботи. Позивач вважає протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 124150003487 від 15 вересня 2021 року та протиправним рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області вих. № 11/24 від 31 серпня 2021 року, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відповідач 1 позовні вимоги не визнав, до відділу діловодства та обліку звернення громадян 08.12.2021 за вхідним реєстраційним номером 43366/2021 надав відзив на позовну заяву від 01.12.2021 №1200-0803-7/54277, в якому зазначив наступне (а.с.78-80).

09 вересня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до управління із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

За наслідками розгляду заяви позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішенням №124150003487 від 15.09.2021 відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно п.1 ч.2 ст.114 Закону України 1058.

Рішенням комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 31.08.2021 №11/24 вирішено підтвердити ОСОБА_2 право на зарахування періодів роботи ВАТ «Краситель» в якості апаратника синтезу цеху №14 з 07.04.1998 по 18.09.1999 та за фактично відпрацьованим часом 1 рік 25 днів та з 01.12.1999 по 30.04.2000 за фактично відпрацьованим часом 4 місяці 3 дні (позиція 1080А010 пункту 1 підрозділу А розділу VIII «Хімічне виробництво» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право па пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162) до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно вимог п.1 ч.2 ст.114 Закону 1058 та за результатами атестації робочих місць за умовами праці.

Не зараховано до пільгового стажу періоди роботи: 19.09.1999 по 30.11.1999 у зв`язку з відсутністю атестації робочих місць за умовами праці та з 26.02.2000 по 31.03.2004 в ВАТ у зв`язку з відсутністю в наказі по підприємству від 01.12.1999 №317-35 «Про атестацію робочих місць за умовами праці» атестації робочих місць працівників цеху №25.

Відмовлено ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи у ТОВ «Контакт-Краситель» та ТОВ «Ефір-Краситель» (правонаступник «Нафтол - Краситель») з 01.05.2000 по 31.03.2001 та з 01.04.2002 по 25.02.2002 в якості апаратника синтезу у зв`язку з відсутністю атестації робочих місць за умовами праці.

Відповідач також зазначив, що вимога позивача про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганської області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи з 19.09.1999 по 30.11.1999 та з 26.02.2000 по 31.03.2004 в ВАТ «Краситель», з 01.05.2000 по 31.03.2001 в ТОВ «Контакт-Краситель» та ТОВ «Ефір-Краситель» (правонаступник «Нафтол - Краситель»), та в частині підтвердження періоду роботи в ВАТ «Краситель» з 07.04.1998 по 18.09.1999 та з 01.12.1999 по 30.04.2000 календарно є взагалі безпідставною та не відповідає чинному законодавству. Враховуючи вищезазначене, відповідач 1 просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідач 2 правом надання відзиву не скористався.

Ухвалою суду від 15.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.72-73).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, паспорт серії НОМЕР_1 виданий 07.12.1999 Кремінським РВУМВС України у Луганській області, ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.59-60,61).

Рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області № 11/24 від 31 серпня 2021 року за результатами розгляду заяви позивача від 21.07.2021 вирішено підтвердити ОСОБА_2 право на зарахування періодів роботи ВАТ «Краситель» в якості апаратника синтезу цеху №14 з 07.04.1998 по 18.09.1999 та за фактично відпрацьованим часом 1 рік 25 днів та з 01.12.1999 по 30.04.2000 за фактично відпрацьованим часом 4 місяці 3 дні (позиція 1080А010 пункту 1 підрозділу А розділу VIII «Хімічне виробництво» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право па пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162) до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно вимог п.1 ч.2 ст.114 Закону 1058 та за результатами атестації робочих місць за умовами праці.

Не зараховано до пільгового стажу періоди роботи: 19.09.1999 по 30.11.1999 у зв`язку з відсутністю атестації робочих місць за умовами праці; з 26.02.2000 по 31.03.2004 у зв`язку з відсутністю в наказі по підприємству від 01.12.1999 №317-35 «Про атестацію робочих місць за умовами праці» атестації робочих місць працівників цеху №25.

Відмовлено ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи у ТОВ «Контакт-Краситель» та ТОВ «Ефір-Краситель» (правонаступник «Нафтол - Краситель») з 01.05.2000 по 31.03.2001 та з 01.04.2002 по 25.02.2002 в якості апаратника синтезу у зв`язку з відсутністю атестації робочих місць за умовами праці (а.с.13, 134-135).

09.09.2021 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно п.1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», надавши відповідний пакет документів (а.с.81).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 15.09.2021 №124150003487 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Крім того, не зараховано до страхового стажу період навчання з 01.09.1985 по 15.07.1988, оскільки рік вступу до навчального закладу на українській стороні диплому не співпадає з російською. Рекомендовано надати довідку з місця навчання (а.с.12, 136).

В матеріалах справи наявна трудова книжка позивача НОМЕР_3 від 21.07.1988 (а.с.14-18); диплом НОМЕР_4 від 18.07.1988 (а.с.21); довідка Рубіжанського професійного хіміко-технологічного ліцею від05.05.2021 №500 (а.с.22); архівна довідка від 27.05.2021 №№133/1, 133/2, 133/3, 133/4, 133/5, 133/6 (а.с.23,24,25,26,27,28); архівна довідка від 28.05.2021 №№144/1, 144/2, 144/3, 144/4, 144/5, 144/6 (а.с.29,30,31,32,33,34); перелік робочих місць ОАО «Краситель» працівникам яких за результатами атестації робочих місць підтверджено права на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1 (а.с.35-36,37-39); архівний витяг з історичної довідки ВАТ «Краситель» від 28.05.2021 №№144/7, 144/8, 144/9, 144/10, 144/11 (а.с.40, зворотні бік а.с.40, а.с.41,42,43); наказ ВАТ «Краситель» від 04.11.99 №282 (а.с.44); наказ ВАТ «Краситель» від 27.10.99 №270 (а.с.45); наказ ВАТ «Краситель» від 13.10.99 №258 (а.с.46-47); лист від 19.11.2004 №11/6205-33 (а.с.48); лист від 10.08.2004 №11/4459-33 (а.с.49); довідка №5 від 15.03.2018 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (а.с.50); уточнююча довідка від 15.03.2018 (а.с.51); наказ щодо атестації від 01.12.2004 №358 (а.с.52); наказ про атестацію робочих місць від 10.02.2000 (а.с.53,54); індивідуальні відомості про застраховану особу Форми ОК-5 (а.с.55-58).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги, відзив та пояснення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки (пункт 6 абз. 1 статті 92 Конституції України).

Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно з частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Статтею 62 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Порядку).

Пунктом 20 Порядку 637 передбачено, що у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

В довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу: професія або посада, характер роботи: розділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включаються цій період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до пункту 1.1 Порядку № 22-1 Заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:

про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (абзац 1 підпункту 2);

для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (абзаци 1 та 2 підпункту 3).

Абзацом першим пункту 2.7 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;

з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

За приписами пункту 4.3 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).

Відповідно до пункту 4.3 Порядку №383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Пунктом 10 Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

З аналізу вищезазначених правових норм суд дійшов висновку, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки; після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації, як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Відповідно до пункту 20 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 року № 637 (із змінами), пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121 (із змінами), правління Пенсійного фонду України постановою від 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 затвердив "Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії" (далі Порядок № 18-1).

Згідно із пунктами 1, 2 Порядку №18-1, він визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника.

Дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Пунктами 3, 4 Порядку № 18-1 передбачено, що підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії.

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об`єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об`єднань.

Згідно із пунктами 6, 7, 9, 10 Порядку № 18-1, основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.

Для виконання покладених на Комісію завдань їй надається право:

-заслуховувати на своєму засіданні особу, яка подала заяву про підтвердження стажу роботи, або її законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально;

-запрошувати на засідання як консультантів та експертів фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій;

-отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку;

-інформувати територіальні органи Пенсійного фонду України з питань, що входять до компетенції Комісії.

Комісії повідомляють заявника про час, дату та місце розгляду заяви про підтвердження стажу роботи та розглядають її не пізніше двох місяців з дня звернення за підтвердженням стажу роботи.

Рішення про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи приймається більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою Комісії або його заступником та набуває чинності з дня його прийняття.

Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Порядку № 18-1, територіальні органи Пенсійного фонду України надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.

Заява про підтвердження стажу роботи разом з документами, визначеними у пункті 11, абзаці дев`ятому пункту 12 цього Порядку, протягом п`яти робочих днів передаються на розгляд Комісії.

Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п`яти робочих днів з дня його прийняття повідомляють заявника про прийняте рішення.

Таким чином, у разі якщо в трудовій книжці позивача, який звернувся із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установленого для окремих категорій працівників, за заявою позивача, або його довіреної особи проводиться засідання Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, утвореної при головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.

Про проведення засідання Комісії позивач повинен бути повідомлений, так як він має право взяти участь у її засіданні.

Комісія наділена певними повноваженнями, достатніми для того щоб забезпечити наявність при розгляді заяви позивача всіх документів, підтверджуючих право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, або відсутності такого права та прийняти обґрунтоване рішення відповідно до вимог чинного законодавства.

Дослідженням трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 , в межах спірних періодів роботи позивача, встановлено наступне:

- з 01.09.1985 по 15.07.1988 - навчання в СПТУ №11 м. Рубіжне. Диплом А №227613 від 18.07.1988;

- з 21.07.1988 по 20.11.1995 - монтажник радіоелектронної апаратури та приборів по 3 р цех 49 Привольнянський завод «Електроприбор»;

- з 07.04.1998 по 30.04.2000 - апаратник синтезу 4 розряду цех 14 ВАТ «Краситель». За результатами атестації робочих місць підтверджено право на пільгову пенсію за Списком №1 р.VIII, наказ-постанова №317-25 від 01.12.1999;

- з 01.05.2000 по 31.03.2001 - апаратник синтезу ТОВ «Контакт-Краситель». За результатами атестації робочих місць підтверджено право на пільгову пенсію за Списком № 1 p.VIII, наказ - постанова №317-25 від 01.12.1999;

- з 01.04.2001 по 25.02.2002 - апаратник синтезу 4 розряду ТОВ «Ефір-Краситель». За результатами атестації робочих місць підтверджено право на пільгову пенсію за Списком №1 p.VIII, наказ-постанова №317-25 від 01.12.1999;

- з 26.02.2002 по 31.03.2004 - апаратник синтезу 4 розряду цех №25 ВАТ «Краситель». За результатами атестації робочих місць підтверджено право на пільгову пенсію за Списком №1 p.VIII, наказ - постанова №317-25 від 01.12.1999. Внесено запис про підтвердження права на пільгову пенсію по Списку №1 по виборке на підставі наказу №388 від 15.10.2003;

- з 01.04.2004 по 21.09.2006 - апаратник синтезу 4 розряду цех №25 ТОВ «Рубіжанський Краситель». За результатами атестації робочих місць підтверджено право на пільгову пенсію за Списком №1 p.VIII (виборка), наказ №88 від 14.05.2004 (а.с.14-18).

Як вже зазначав суд раніше, рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області вих. № 11/24 від 31 серпня 2021 року позивачу не зараховано до пільгового стажу періоди роботи з 19.09.1999 по 30.11.1999 у зв`язку з відсутністю атестації робочих місць за умовами праці та з 26.02.2002 по 31.03.2004 у зв`язку з відсутністю в наказі про підприємству від 01.12.1999 №317-25 «Про атестацію робочих місць за умовами праці» атестація робочих місць працівників цеху №25. Також, вказаним рішенням відмовлено позивачу в зарахуванні до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи в ТОВ «Контакт-Краситель» та ТОВ «Ефір-Краситель» (правонаступник «Нафтол - Краситель») з 01.05.2000 по 31.03.2001 та 01.04.2001 по 25.02.2002 в якості апаратника синтезу, у зв`язку з відсутністю атестації робочих місць за умовами праці.

Щодо не зарахування до пільгового стажу періоди роботи з 19.09.1999 по 30.11.1999, суд зазначає наступне.

З 07.04.1998 по 30.04.2000 позивач працював апаратником синтезу 4 розряду цех 14 ВАТ «Краситель» (а.с.14).

Атестація на підприємстві була проведена 01.12.1999.

Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442 пенсії за віком на пільгових умовах призначаються за результатами атестації робочих місць, яка також надає інші пільги і компенсації, передбачені законодавством, а саме надбавка за роботу в зазначених умовах, право на скорочений робочий день, додаткову відпустку й одержання лікувально-профілактичного лікування. Атестація повинна проводитися на підприємстві не рідше одного разу на п`ять років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Контроль за проведенням атестації, правильністю застосування Списків покладено на Держпраці.

Отже, своєчасність та проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівника і не може обмежувати його право на отримання пенсії.

Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку № 442 строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23 жовтня 2018 року у справі № 348/1079/17.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність зарахувати періоди роботи позивача з 19.09.1999 по 30.11.1999 в ВАТ «Краситель» до пільгового стажу.

Щодо не зарахування до пільгового стажу періоди роботи з 26.02.2000 по 31.03.2004, суд зазначає наступне.

В трудовій книжці позивача вказано, що з 07.04.1998 по 30.04.2000 позивач працювала в ВАТ «Краситель», з 01.05.2000 по 31.03.2001 в ТОВ «Контакт-Краситель», з 01.04.2001 по 25.02.2002 в ТОВ «Ефір-Краситель» та з 26.02.2002 по 31.03.2004 в ВАТ «Краситель».

Підставою для не зарахування періоду роботи з 26.02.2000 по 31.03.2004 відповідач 1 зазначив про відсутність в наказі по підприємству від 01.12.1999 №317-25 «Про атестацію робочих місць за умовами праці» атестації робочих місць працівників цеху №25.

При цьому в трудовій книжці наявні відбитки штампу та записи, що за результатами атестації робочих місць підтверджено право на пільгову пенсію за Списком 1 р.VІІІ, наказ-постанова №317-25 від 01.12.1999. Внесено запис про підтвердження права на пільгову пенсію по Списку №1 по виборке на підставі наказу №388 від 15.10.2003 (ВАТ «Краситель»).

Крім того, позивачем до матеріалів справи надано архівну копію від 28.05.2021 №144/9 витягу з наказу від 15.10.2003 №388, в якому зазначено, що з 01.11.2003 на підприємстві ВАТ «Краситель» введено облік робочого часу працівників, що мають право на пільгову пенсію за Списком №1 та №2 по виборке. Штампи про атестацію робочого місця вважати дійсними до 01.11.2003 (а.с.41).

Також позивачем надано архівну копію від 28.05.2021 №144/10 витягу з наказу від 11.05.2004 №232/К, №144/11 від 28.05.2015 витягу з наказу від 11.05.2004 №233/К, якими підтверджено, що ОСОБА_1 має право на пільгову пенсію за Списком №1 як працівник на підприємстві ВАТ «Краситель» (а.с.42,43).

Крім того, відповідач 1 не врахував, що цех №25 спочатку був утворений (наказ №258 від 13.10.1999), а потім у зв`язку з втратою штампа цеха №25 наказ про його утворення був скасований (наказ №282 від 27.10.1999), в подальшому наказом від 04.11.1999 №282 наказ №270 від 27.10.1999 скасовано та виробництво контактного антрахінона повернуто під загальне керівництво цеха №14, який буде включений в ТОВ «Контакт-Краситель» (а.с.44,45,46-47).

Вказані обставини свідчать про те, що на час проведення атестації на підприємстві 01.12.1999 цеху №25 вже не існувало і його атестація не проводилась, проте цех №14 пройшов атестацію і професія апаратник (всіх стадій виробництва цеху) увійшла у перелік атестованих робочих місць.

Таким чином, у зв`язку з нескінченними перетвореннями на підприємстві позивач опинався в ситуації, коли по незалежним від нього обставинам робочі місця цеху №25 атестацію не пройшли, проте підприємство визнало за нею право на пільгову пенсію, видавши відповідні накази та зазначивши про це в трудовій книжці.

Те ж саме стосується і періодів роботи в ТОВ «Контакт-Краситель» та ТОВ «Ефір-Краситель».

Зокрема, згідно наказу-постанови ВАТ «Краситель» від 01.12.1999 № 317/25 «Про атестацію робочих місць за умовами праці», затверджено перелік робочих місць ВАТ «Краситель», робітники яких за результатами атестації мають право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1, що зазначено у Додатку №1.

Протягом 2000 року діючі цеха ВАТ «Краситель» були виділені в окремі товариства з обмеженою відповідальністю з правами юридичної особи, зокрема, на базі цеху № 14 було створено ТОВ «Контакт-Краситель», на базі цеху № 12 було створено ТОВ «Ефір-Краситель», правонаступником яких став ТОВ «Нафтол-Краситель».

Викладене підтверджується зокрема, наказом № 282 від 04.11.1999, наказом №10 від 10.02.2000 (а.с.44,53-54).

Підприємства продовжували працювати в незмінному режимі цехів ВАТ «Краситель», з використанням тієї ж сировини, матеріалів, обладнання хімічного виробництва, виробляючи ту ж саму хімічну продукцію, яку виробляли у вищеназваних цехах. Склад працівників при цьому теж не змінювався.

Також ВАТ «Краситель» передав документацію по атестації робочих місць за умовами праці в особливо шкідливих умовах, так як, відповідно до вимог діючого на той час пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою КМУ від 01.1992 року N 442, атестація проводиться атестаційною комісією в строки, передбачені колективним договором, але не раніше одного разу на 5 років а позачергова атестація проводиться у разі докорінної зміни умов і характеру праці з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, профспілкового комітету, трудового колективу або його виробничого органу, органів Державної експертизи умов праці з участю установ СЕЗ МОЗ.

При перетворенні цехів зміни, які передбачають позачергову атестацію, не відбулися.

Суд погоджується з доводами позивача про те, що такий же порядок проведення позачергової атестації застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із зазначенням правонаступника, вищевказаний Порядок не передбачає. Це передбачено лише п. 4.2 Порядку затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18 листопада 2005 року N 383 і стосується тих підприємств, перетворення яких відбулися після видання вказаного наказу.

Отже, результати проведення атестації робочих місць за умовами праці в особливо шкідливих умовах, яку проведено у ВАТ «Краситель» 01.12.1999 є дійсними та розповсюджуються на спірні періоди роботи позивача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що підстави для відмови у зарахуванні до пільгового стажу час роботи у вказаних підприємствах є безпідставними.

Крім того, факт роботи позивача підтверджується архівними довідками №№ 133/1, 133/2, 133/3, 133/4, 133/5, 133/6 від 27.05.2021, формою ОК-5 (а.с.23-28, 55-58).

З вказаного реєстру вбачається, що з 01.05.2000 по 31.03.2001 позивач працював у роботодавця та мав безпосередньо спеціальний стаж на підприємстві з кодом страхувальника – 05800159, 30663909 та за кодами підстави обліку спецстажу - НОМЕР_5 (а.с.58).Відповідно до постанов правління Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) № 7-6 від 10.06.2004 «Про затвердження Порядку формування і подачі органам ПФУ відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування», № 26-1 від 05.11.2009 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування органам ПФУ», № 22-2 від 08.10.2010 «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та № 25-2 від 03.12.2013 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови правління ПФУ від 08.10.2010 № 22-2», якими затверджувалися «Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства», встановлено код підстав для обліку спецстажу за № НОМЕР_5 для застрахованих осіб, які є працівниками, що зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці:

-код НОМЕР_5 - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці – жінкам.

Тобто, при здачі звітів страхувальниками до органів ПФУ зазначалося, що страхові внески за позивача вносилися за вищевказаними професіями за відповідними кодами, що в свою чергу відповідає положенням ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Таким чином суд враховує, що відомості вказані в наданих позивачем довідках, постановах про проведення атестації та трудовій книжці позивача є достатніми для зарахування спірного періоду до стажу роботи позивача, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що трудова книжка позивача, надані позивачем довідки, накази та індивідуальні відомості про застраховану особу - позивача, за формою ОК-5 повністю підтверджують той факт, що період роботи з 19.09.1999 по 30.11.1999 та з 26.02.2000 по 31.03.2004 в ВАТ «Краситель», з 01.05.2000 по 31.03.2001 та з 01.04.2001 по 25.02.2002 в ТОВ «Контакт-Краситель» та ТОВ «Ефір-Краситель» (правонаступник «Нафтол - Краситель») має бути зарахований до пільгового стажу позивача.

Щодо вимоги позивача про зарахування до пільгового стажу роботи, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині підтвердження періоду роботи в ВАТ «Краситель» з 07.04.1998 по 18.09.1999 та з 01.12.1999 по 30.04.2000 календарно, суд зазначає наступне.

В оскаржуваному рішенні Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області вих. № 11/24 від 31 серпня 2021 року зазначено про підтвердження право на зарахування періодів роботи у ВАТ «Краситель» в якості апаратника синтезу цеху №14 з 07.04.1998 по 18.09.1999 за фактично відпрацьованим часом 1 рік 25 днів та з 01.12.1999 по 30.04.2000 за фактично відпрацьованим часом 4 місяці 3 дні.

При цьому відповідач жодним чином не обґрунтував правомірність свого висновку про необхідність здійснення розрахунку за фактично відпрацьованим часом, тим самим зменшив пільговий стаж з 1 року 10 місяців 12 днів до 1 року 4 місяців 28 днів.

У рішенні Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області не зазначено підстав вчинення таких дій.

При цьому надані позивачем довідки та дані трудової книжки не містять відомостей про переведення позивача на неповний робочий день, навпаки вони свідчать про те, що умови праці були однакові впродовж вказаного періоду роботи.

У зв`язку з викладеним, суд погоджується з доводами позивача про те, що відповідачем неправильно розрахований пільговий стаж роботи в якості апаратника синтезу цехів №14 ВАТ «Краситель» за фактично відпрацьованим часом -1 рік 4 місяці 28 днів.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 31.08.2021 № 11/24 є протиправним та воно підлягає скасуванню.

Щодо вимог про зарахування до страхового стажу періоду навчання в СПТУ №11 м.Рубіжне з 01.09.1985 по 15.07.1988, суд зазначає наступне.

Так, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 124150003487 від 15 вересня 2021 року винесено рішення про відмову у призначенні пенсії на підставі пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 .

Вищевказаним рішенням період навчання позивача в СПТУ №11 м. Рубіжне з 01.09.1985 по 15.07.1988 не зараховано, оскільки рік вступу до начального закладу на українській стороні диплому не співпадає з російською.

Пунктом 8 Порядку №637 передбачено, що час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.

Позивачем на підтвердження факту навчання в СПТУ № 11 м. Рубіжне надано трудову книжку, копію диплому НОМЕР_4 , та довідку від 05.05.2021 №500 (а.с.14-28,21,22).

В дипломі в частині, що викладена на українській мові, дійсно допущена описка в даті вступу позивача. При цьому і в трудовій книжці позивача, і в довідці №500 від 05.05.2021 містяться необхідні дані про дійсний період навчання позивача – з 01.09.1985 по 15.07.1988, а тому підстав для не зарахування спірного періоду до страхового стажу при призначенні пенсії позивачу у відповідача 2 не було.

Враховуючи те, що відповідачем 1 протиправно не зараховано періоди пільгового стажу відповідача, що вплинуло на прийняття відповідачем 2 рішення щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, а також не зарахування періоду навчання позивача до страхового стажу, суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 124150003487 від 15 вересня 2021 року.

Відновленням порушеного права позивача є зобов`язання відповідача 1 зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 19.09.1999 по 30.11.1999 та з 26.02.2000 по 31.03.2004 в ВАТ «Краситель», з 01.05.2000 по 31.03.2001 та з 01.04.2001 по 25.02.2002 в ТОВ «Контакт-Краситель» та ТОВ «Ефір-Краситель» (правонаступник «Нафтол - Краситель»), та в частині підтвердження періоду роботи в ВАТ «Краситель» з 07.04.1998 по 18.09.1999 та з 01.12.1999 по 30.04.2000 календарно, а також до страхового стажу період навчання позивача – з 01.09.1985 по 18.07.1988 та повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії на пільгових умовах від 09.09.2021.

Обираючи такий спосіб захисту порушених прав позивача, суд керується тим, що статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії. При цьому позивач подавав документи про призначення пенсії саме до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, при її призначенні він буде перебувати на обліку в даному управлінні, яке в подальшому буде нараховувати та виплачувати йому пенсію.

Отже, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повинно відповідати за цими вимогами.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з виходом за межі заявлених позовних вимог з метою повного захисту порушених прав позивача.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

При зверненні до суду із позовом позивачем сплачено судовий збір у загальному розмірі 1816,00 грн, що підтверджується квитанцією від 27.10.2021 №58983131 (а.с.11) та від 05.11.2021 №59151726 (а.с.69).

Відповідно до статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що суд фактично дійшов висновку про задоволення позовних вимог з обранням належного способу захисту порушених прав позивача, відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України позивачу необхідно відшкодувати 1816,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, оскільки саме його первинні протиправні дії (рішення) стали наслідком прийняття в подальшому рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 31 серпня 2021 року № 11/24 "Про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи".

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 15 вересня 2021 року №124150003487, яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) зарахувати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ):

до пільгового стажу роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1, періоди:

- з 19.09.1999 по 30.11.1999 та з 26.02.2000 по 31.03.2004 в ВАТ «Краситель»;

- з 01.05.2000 по 31.03.2001 та з 01.04.2001 по 25.02.2002 в ТОВ «Контакт-Краситель» та ТОВ «Ефір-Краситель» (правонаступник «Нафтол - Краситель»);

- з 07.04.1998 по 18.09.1999 та з 01.12.1999 по 30.04.2000 в ВАТ «Краситель» календарно;

до страхового стажу період навчання в СПТУ №11 м. Рубіжне з 01.09.1985 по 15.07.1988.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) від 09.09.2021 про призначення пенсії на пільгових умовах за віком згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.

В іншій частині у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Басова