
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
16 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/6201/21
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Ірметової О.В.
за участю
секретаря судового засідання: Попової Н.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці до Фермерського господарства «Віктор» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
ВСТАНОВИВ:
25 жовтня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (далі – позивач) до Фермерського господарства «Віктор» (далі – відповідач) у якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Фермерського господарства «Віктор», шляхом зобов`язання повного зупинення виконання робіт за відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах та виконання робіт, а саме: заправних колонок марок NOVA КЕД 100-0,25-1-А-1-01, заводський № 2568 2011, NOVA КЕД 50-0,25-1-А-2-02, заводський № 2569 2011 року виготовлення, ємностей з рідким паливом № 1,2, 3, що знаходяться за адресом: 93300, Луганська обл., Попаснянський р-н, м. Попасна. вул. Піщана, буд. 39 у зв`язку із загрозою життю людей.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі надання Доручення Прем`єр-міністра України від 11.03.2021 №10033/1/1-21 та Окремого доручення т.в.о. Голови Державної служби України з питань праці від 12.03.2021 № Д — 124/1 /5.з-21 згідно із ст.ст. 4. 6 і 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V (далі- Закону № 877), і у відповідності з наказом Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці від 21.07.2021 №1303 та направленням на перевірку від 21.07.2021 №л54/5.5, з 22.07.2021 по 23.07.2021 головним державним інспектором відділу нагляду східного напрямку управління нагляду в промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки Тарасенком Дмитром Юрійовичем разом з заступником начальника відділу нагляду південно-західного напрямку управління нагляду в промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_1 була проведена позапланова перевірка з дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на виробничому об`єкті зберігання пального суб`єкта господарювання Фермерського господарства «Віктор» (далі - ФГ «Віктор») за наступною адресою: - 93300. Луганська область, місто Попасне, вул. Піщана, будинок 39.
Предмет здійснення перевірки: дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки (згідно до наказу та направлення).
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 877-У підставами для здійснення позапланових заходів є Доручення Прем`єр-міністра України від 11.03.2021 р. №10033/1/1-21 та Окреме доручення т.в.о. Голови Державної служби України з питань праці від 12.03.2021 р. № Д - 124/1/5.3-21.
За результатами перевірки складений акт перевірки від 23.07.2021 №5.5/0088/18/4 та припис від 29.07.2021 р. №5.5/0088/18/4, у яких зафіксовано 16 порушень вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці.
Зазначені вище в пунктах 11, 13, 14 факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів України з охорони праці на об`єкті зберігання пального Фë³ктор» створюють загрозу здоров`ю і життю працівників суб`єкта господарювання, а саме:
- п. 11 не проведена ідентифікація об`єкту підвищеної небезпеки, а саме паливо заправної станції для власних потреб. Це може привести до аварії та створити загрозу здоров`ю і життю працівників суб`єкта господарювання.
- п. 13 відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, (паливо роздавальних колонок), а саме: NOVA КЕД 100-0,25-1-А-1-01, заводський № 2568 2011 виготовлення, заправна колонка марки NOVA КЕД 50-0,25-1-А-2-02, заводський № 2569 2011 виготовлення, ємності з рідким паливом № 1,2, 3, не забезпечена безпечна експлуатація устаткування, що може створити загрозу здоров`ю і життю працівників.
- п. 14 - Відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах. Це може привести до аварії та створити загрозу здоров`ю і життю працівників суб`єкта господарювання.
12.10.2021 на підставі Конвенції Міжнародної організації праці №81 1947 р. про інспекцію праці у промисловості і торгівлі, що ратифікована Україною 08.09.2004 р., ч.1 ст. 6 Закону України 877 з метою перевірки виконання суб`єктом господарювання припису щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю), наказу Східного міжрегіонального управління Держаної служби України з питань праці від 08.10.2021 № 2038 направленню від 08.10.2021 № 591/5.5., проведена позапланова перевірка виконання вимог припису від 29.07.2021 р. № 5.5/0088/18/4 та складений акт від 12.10.2021 №5.5/0088/33/6 де зазначено, що порушення встановлені попередньою перевіркою на теперішній час не усунуті.
На підставі зазначеного позивач просив:
- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Фермерського господарства «Віктор», шляхом зобов`язання повного зупинення виконання робіт за відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах та виконання робіт, а саме: заправних колонок марок NOVA КЕД 100-0,25-1-А-1-01, заводський № 2568 2011 року, NOVA КЕД 50-0,25-1-А-2-02, заводський № 2569 2011 року виготовлення, ємностей з рідким паливом № 1, 2, 3, що знаходяться за адресом: 93300, Луганська обл., Попаснянський р-н, м. Попасна. вул. Піщана, буд. 39 у зв`язку із загрозою життю людей.
15 листопада 2021 року від Фермерського господарства "Віктор" надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 61-64). У відзиву відповідач зазначив, що ФГ «Віктор» користується автозаправною станцією для власних потреб розташованою за адресою АДРЕСА_1 , за договором оренди № 10 від 01.02.2021, укладеним з фізичною особою ОСОБА_2 . Вказана автозаправна станція належить Орендодавцю на праві власності, що підтверджується Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно комунального йідприємства Попаснянське районне бюро технічної інвентарізації № 22439463 від 10.04.2009. Пунктом 3.1.2 Договору передбачено утримання орендованого об`єкта в повній справності і належному санітарному та протипожежному стані, визначеному чинним законодавством, виконання приписів органів Держпраці, ДСНС, Держекоінспекції, державної санітарно-епідеміологічної служби, Держархбудінспекції, до повернення його Орендодавцю.
Приписом № 5.5/0088/18/4 від 28 07.2021 за результатом перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці зобов`язало ФГ «Віктор» отримати дозволи на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, (паливо роздавальних) колонок, а саме:
- NOVA КЕД 100-0,25-1-А-1-01, заводський номер 2568 2011 року виготовлення;
- NOVA КЕД 50-0,25-1-А-2-02, заводський номер 2569 2011 року виготовлення;
- Ємкості з рідким паливом № 1, 2, 3,
а також дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме виконання робіт у вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних зонах.
Також приписом № 5.5/0088/18/4 від 28.07.2021 зобов`язано ФГ «Віктор» провести ідентифікацію об`єкту підвищеної небезпеки, а саме паливо заправної станції для власних потреб.
На вимогу ст. 9 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» та виконання вище приведених порушень законодавства у сфері охорони праці, ФГ «Віктор» проведено ідентифікацію автозаправної станції для власних потреб. За результатами ідентифікації автозаправна станція ФГ «Віктор» не належить до об`єктів підвищеної небезпеки. Однак, в порушення вимог п. 18 постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року № 956 повідомлення про результати ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки за формою ОПН - 1 не було надіслано ФГ «Віктор» у двотижневий термін відповідним територіальним органам Держпраці, ДСНС, Держекоінспекції, державної санітарно-епідеміологічної служби, Держархбудінспекції, а також відповідній місцевій держадміністрації або виконавчому органу місцевої ради.
При проведені позапланової перевірки виконання ФГ «Віктор» припису від 29 липня 2021 року № 5.5/0088/18/4, незважаючи на надання ФГ «Віктор» суб`єктам перевірки Повідомлення про результати ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки, за результатами якої автозаправна станція ФГ «Віктор» не належить до об`єктів підвищеної небезпеки, так як маса небезпечних речовин 2 класу що знаходитися на зберіганні Фермерського господарства «Віктор», не дорівнює та не перевищує нормативи порогових мас 1 та 2 класу небезпеки, позивачем складено акт за результатами проведення планового заходу державного нагляду щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони праці від 12.10.2021, в якому зазначені порушення. ФГ "Виктор" надало заперечення на акт перевірки.
За результатом позапланової перевірки виконання припису від 29 липня 2021 року N5.5/0088/18/4, ФГ «Віктор» повторно була проведена ідентифікація об`єктів підвищеної небезпеки, за результатами якої автозаправна станція не належить до об`єктів підвищеної небезпеки. На виконання вимог п. 18 постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки» повідомлення про результати ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки за формою ОПН - 1 були надіслані Фермерським господарством «Віктор» 22.10.2021 на адреси Східного міжрегіонального управління державної служби України з питань праці, Головного Управління ДСНС України у Луганській області, Державної екологічної інспекції у Луганській області, Попаснянської міської військово - цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.
16 грудня 2021 року позивач надав суду письмові пояснення по справі (а.с. 122-124), в яких зазначив, що на сьогоднішній час жодних документів до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці щодо ідентифікація об`єкту підвищеної
небезпеки паливо заправної станції згідно журналів вхідної кореспонденції не надходило.
Ухвалою суду від 29 жовтня 2021 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці до Фермерського господарства «Віктор» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю). Справу призначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у відкритому судовому засіданні (а.с. 54-55).
Ухвалою суду від 07 грудня 2021 року у задоволенні клопотання Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про виклик свідка - відмовлено (а.с.106).
У судове засідання представник позивача не прибув, надав клопотання про розгляд справи за відсутністю представника позивача.
У судовому засіданні представник відповідача підтривам відзив, надав пояснення, аналогічні доводам, викладеним у відзиву, просив відмовити у задоволенні позову.
Врахував доводи сторін, досліжив матеріали справи, надав оцінку доказам в межах вимог ст.ст. 72-79, 90 КАС України, суд дійшов висновку обгрунтованості позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено те підтверджено належними доказами наступні обставини справи.
На підставі надання Доручення Прем`єр-міністра України від 11.03.2021 №10033/1/1-21 (а.с. 9), окремого доручення т.в.о. Голови Державної служби України з питань праці від 12.03.2021 № Д - 124/1/5.3-21 (зворотній бік а.с. 9), Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці видало наказ від 21.07.2021 №1303 "Про проведення позапланової перевірки Фермерського господарства "ВІКТОР" (а.с. 10).
На виконання зазначеного наказу позивачем видано направлення на перевірку від 21.07.2021 № 354/5.5 (а.с. 11), про проведення перевірки ФГ "Віктор" з 22.07.2021 по 23.07.2021 головним державним інспектором відділу нагляду східного напрямку управління нагляду в промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки Тарасенком Д.Ю. разом з заступником начальника відділу нагляду південнозахідного напрямку управління нагляду в промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_1 проведена позапланова перевірка з дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на виробничому об`єкті зберігання пального суб`єкта господарювання Фермерського господарства «Віктор» за адресою: 93300, Луганська область, місто Попасне, вул. Піщана, будинок 39. Предмет здійснення перевірки: дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За наслідками проведеної перевірки складений акт перевірки від 23.07.2021 №5.5/0088/18/4 (а.с. 12-19) та припис від 29.07.2021 № 5.5/0088/18/4 (а.с. 21-23), у яких зафіксовано 16 порушень вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці.
Зазначені в пунктах 11, 13, 14 акта факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів України з охорони праці на об`єкті зберігання пального ФГ «Віктор» створюють загрозу здоров`ю і життю працівників суб`єкта господарювання, а саме:
- п. 11 не проведена ідентифікація об`єкту підвищеної небезпеки, а саме паливо заправної станції для власних потреб. Це може привести до аварії та створити загрозу здоров`ю і життю працівників суб`єкта господарювання;
- п. 13 відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, (паливо роздавальних колонок), а саме: NOVA КЕД 100-0,25-1-А-1-01, заводський № 2568 2011 року виготовлення, заправна колонка марки NOVA КЕД 50-0,25-1-А-2-02, заводський № 2569 2011 року виготовлення, ємності з рідким паливом № 1, 2, 3, не забезпечена безпечна експлуатація устаткування, що може створити загрозу здоров`ю і життю працівників;
- п. 14 відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах. Це може привести до аварії та створити загрозу здоров`ю і життю працівників суб`єкта господарювання.
Наказом Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці від 08.10.2021 № 2038 призначено проведення позапланової перевірки виконання ФГ "Віктор" виконання припису від 29.07.2021 № 5.5/0088/18/4 в період з 12.10.2021 по 13.10.2021 (а.с. 25).
На виконання зазначеного наказу видано направлення про проведення перевірки від 08.10.2021 № 591/5.5 (а.с. 26).
За наслідками проведенної перевірки складено атк від 12 жовтня 2021 року № 5./0088/33/6 (а.с. 27-47), де зазначено, що порушення встановлені попередньою перевіркою на теперішній час не усунуті.
Вирішуючи спір по суті суд враховує наступні норми права.
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
За вимогами ч. 4 ст. 4 Закону № 877 виключно законами встановлюються:
органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;
види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);
повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;
вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;
спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);
санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду (ч. 5 ст. 4 Закону № 877).
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень (ч. 6 ст. 4 Закону № 877).
Відповідно до п.п. 16 п. 4 Положення про Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці, завтердженого наказом Дерджавної служби України з питань праці 29.10.2020 № 140 (а.с. 5-8), на позивача покладенні завдання з питань здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та інши засобами індивідуального та колективного захисту;
- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Відповідно до стаття 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено поняття дозвільної системи у сфері господарської діяльності - сукупність урегульованих законодавством відносин, які виникають між дозвільними органами, адміністраторами та суб`єктами господарювання у зв`язку з видачею документів дозвільного характеру, переоформленням, анулюванням документів дозвільного характеру.
Суб`єкт господарювання - зареєстрована в установленому законодавством порядку юридична особа України або іншої держави незалежно від її організаційно-правової форми та форми власності, яка здійснює господарську діяльність, крім органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також фізична особа - підприємець.
Згідно зі статтею 2 дія цього Закону поширюється на дозвільні органи, адміністраторів, уповноважений орган та суб`єктів господарювання, які мають намір провадити або провадять господарську діяльність.
Стаття 21 Закону України «Про охорону праці» визначає, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Стаття 1 Закону України «Про охорону праці» встановлює поняття роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган, незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, і фізична особа, яка використовує найману працю.
Тобто, ФГ "Віктор", як на роботодавця покладено обов`язок одержання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
В свою чергу, відповідно до пункту 3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 встановлено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCI), та об`єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об`єкта до експлуатації (далі - декларація).
Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками, а також комплексів (будов), до складу яких входять об`єкти з різними класами наслідків (відповідальності), здійснюється на підставі акта готовності об`єкта до експлуатації шляхом видачі відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката.
З огляду на зазначені норми, саме на ФГ "Віктор" покладено обов`язок отримання дозвільних документів.
В свою чергу відповідач, заперечуючи про необхідність отримання дозвільних документів власником об`єкту підвищеної небезпеки, не надав суду декларації про готовність об`єкту до експлуатації, отриманної ОСОБА_2 , як власника АЗС.
Щодо доводів відповідача про проведення ідентифікації об`єкту підвищеної небезпеки, суд зазначає наступне.
Суд зазначає, що розміщення АЗС має здійснюватися відповідно до Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки», що передбачає проведення їх ідентифікації в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки» (далі - постанова № 956).
Відповідно п. 18 Постанови № 956 суб`єкт господарювання складає повідомлення про результати ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки за формою ОПН-1 (додаток 1) і надсилає його у двотижневий термін відповідним територіальним органам Держпраці, ДСНС, Держекоінспекції, державної санітарно-епідеміологічної служби, Держархбудінспекції, а також відповідній місцевій держадміністрації або виконавчому органу місцевої ради (далі - уповноважені органи).
Місцеві держадміністрації або виконавчі органи місцевих рад публікують відомості про об`єкти підвищеної небезпеки за формою згідно з додатком 4 в друкованих засобах масової інформації регіональної сфери розповсюдження протягом 30 днів після отримання повідомлення.
Суд зазначає, що порушення п. 18 Постанови № 956 встановлено позивачем як під час перевірки, яка відбулася 23.07.2021, так і під час контрольної перевірки 12.10.2021.
На день розгляду справи відповідачем не спростовано факт проведення ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки у встановленому законодавством порядку.
ФГ «Віктор» експлуатує устаткування підвищеної небезпеки, що підтверджує відеозапис, на якому зафіксовано виробничий процес, а саме: заправлення горючою рідиною виробничої тари на території підприємства.
Згідно із відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осібпідприємців та громадських формувань ФГ «ВІКТОР» зареєстровано 18.08.1998
Основними видами економічної діяльності є:
01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур;
01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві;
01.63 Післяурожайна діяльність;
01.64 Оброблення насіння для відтворення;
10.41 Виробництво олії та тваринних жирів;
46.2-1 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин;
46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами;
49.41 Вантажний автомобільний транспорт;
52.10 Складське господарство.
Відповідно до п 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 (далі - Порядок), дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається:
роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 року № 77.
Відповідно до п 7 Порядку дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки видається територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця.
Згідно із Порядком, експлуатація машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - довготривалий період використання під час виробничого процесу машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки з урахуванням їх експлуатаційних характеристик.
Довготривалий період використання обумовлюються постійністю фактора виробництва. Оцінка постійності фактора виробництва обумовлюється постійністю витрат виробництва. Витрати підприємства на паливні матеріали є постійними за відношенням витрат до процесу виробництва.
Під час судового засідання представник відповідача не заперечував проти факту використанням паливораздавальних колонок, а також ємностей паливо заправного пункту.
Представник відповідача зазначив, що підприємство застосовує для зберігання дизельного палива три наземних резервуари місткістю 57,310 куб.м., 6,492 куб.м., 12,593 куб.м. та для зберігання бензина наземний резервуар місткістю 5,492 куб.м. Згідно з додатком 2 Порядку, горючі рідини відносяться до другої категорії небезпечних речовин, отже потенційно небезпечним об`єктом є резервуари з пальним. Максимальна заповнюваність резервуарів - не більше 90%.
Представник відповідача зазначає, що дані резервуари не відносяться до об`єктів підвищеної небезпеки.
Пунктом 15 Постанови № 956 визначено, що якщо сумарні маси всіх індивідуальних небезпечних речовин, категорій або груп небезпечних речовин, визначені згідно з пунктами 6-12 цього Порядку, менші за нормативи порогової маси небезпечних речовин 1 класу, але хоча б одна з них дорівнює нормативу порогової маси небезпечних речовин 2 класу згідно з додатками 1 і 2 до нормативів чи нормативу, розрахованому згідно з пунктом 10 цього Порядку, або перевищує їх, потенційно небезпечний об`єкт відноситься до об`єктів підвищеної небезпеки 2 класу.
Якщо сумарні маси всіх індивідуальних небезпечних речовин, категорій або груп небезпечних речовин, визначені згідно з пунктами 6-12 цього Порядку, менші за нормативи порогової маси небезпечних речовин 2 класу згідно з додатками 1 і 2 до нормативів або нормативи, розраховані згідно з пунктом 10 цього Порядку, потенційно небезпечний об`єкт не відноситься до об`єктів підвищеної небезпеки.
Суд зазначає, що відповідачем не надано суду докази на підтвердження заповнюваності резервуарів, з яких можливо надати оцінку віднесення/не відневсння даних об`єктів до об`єктів підвищеної небезпеки.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За вимогами ч. 1 ст. 79 КАС України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч.ч. 1, 2 ст. 90 КАС України).
Оскільки в судовому засіданні достовірно встановлено порушення ФГ "Віктор" вимог чинного законодавства з питань охорони праці, а доводи відповідача не спростували такий факт, суд дійшов висновку обгрунтованості позовних вимог Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Фермерського господарства «Віктор», та застосувати заходи реагування відповідно до вимог ч. 5 ст. 4 Закону № 877, а саме шляхом повного зупинення виконання робіт за відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах та виконання робіт, заправних колонок марок NOVA КЕД 100-0,25-1-А-1-01, заводський № 2568 2011 року, NOVA КЕД 50-0,25-1-А-2-02, заводський № 2569 2011 року виготовлення, ємностей з рідким паливом № 1, 2, 3, що знаходяться за адресом: 93300, Луганська обл., Попаснянський р-н, м. Попасна. вул. Піщана, буд. 39 до усунення порушень.
В силу вимог ст. 139 КАС України питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці до Фермерського господарства «Віктор» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Фермерського господарства «Віктор» (вул. Піщана, буд. 39, м. Попасна, Попаснянський р-н, Луганська обл., 93300, код ЄДРПОУ 30053491), шляхом повного зупинення виконання робіт за відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах та виконання робіт, заправних колонок марок NOVA КЕД 100-0,25-1-А-1-01, заводський № 2568 2011 року, NOVA КЕД 50-0,25-1-А-2-02, заводський № 2569 2011 року виготовлення, ємностей з рідким паливом № 1, 2, 3, що знаходяться за адресом: 93300, Луганська обл., Попаснянський р-н, м. Попасна. вул. Піщана, буд. 39 до усунення порушень.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 21 грудня 2021 року.
Суддя О.В. Ірметова