Рішення № 102114119, 21.12.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2021
Номер справи
320/4774/20
Номер документу
102114119
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2021 року Київ №320/4774/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДС ПРОМ ГРУП" до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "ДС ПРОМ ГРУП" з позовом до Головного управління ДПС у Київській області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 27.03.2020 №0008670511 та №0008680511, що прийняті на підставі акта перевірки від 19.02.2020 №169/10-36-05-11/39810010.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що покладені в основу оскаржуваних рішень висновки контролюючого органу про відсутність здійснення фінансово-господарських операцій між позивачем та його контрагентами є необґрунтованими, оскільки відповідні взаємовідносини з його контрагентами були реальними, призвели до зміни майнового стану їх учасників та підтверджуються належним чином оформленими документами. Також позивач посилається на те, що контролюючим органом порушено встановлений порядок проведення перевірок, оскільки в акті перевірки на підставі висновків якої прийнято оскаржувані рішення міститься посилання на пп. 75.1.4 п. 75.1 ст. 75 ПК України, який відсутній у ПК України. Також в акті перевірки та податкових повідомленнях-рішеннях контролюючий орган посилається на різні пункти ст.ст. 198 та 200 ПК України.

16 червня 2020 року Київський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ДС ПРОМ ГРУП" без руху, у якій зазначив недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення та встановив строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення копії даної ухвали позивачу. Позивач усунув недоліки позовної заяви у встановлений судом строк.

Згідно з ухвалою від 30.06.2020, суд відкрив провадження в адміністративній справі, визначив, що справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження, розпочав підготовку справи до судового розгляду та призначив підготовче засідання.

Відповідач подав до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому стверджує, що позовні вимоги є необґрунтованими, а оскаржувані рішення є правомірними. Так, відповідач посилається на те, що фінансово-господарські операції між позивачем та його контрагентами не мали реального характеру та фактично не були здійснені.

Згідно з ухвалою від 15.08.2020, суд закрив підготовче провадження у даній справі та призначив справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні 17.09.2020 суд прийняв рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження ні підставі наявних доказів, про що постановив протокольну ухвалу.

Розглянувши позовну заяву, відзив відповідача на позов, дослідивши докази та оцінивши їх у сукупності, суд встановив наступне.

ТОВ "ДС ПРОМ ГРУП" є юридичною особою, має статус платника податку на додану вартість.

Видами економічної діяльності підприємства є: 42.11 Будівництво доріг і автострад (основний) 23.63 Виробництво бетонних розчинів, готових для використання 23.99 Виробництво неметалевих мінеральних виробів, н.в.і.у. 43.11 Знесення 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику 43.31 Штукатурні роботи 43.33 Покриття підлоги й облицювання стін 43.34 Малярні роботи та скління 43.39 Інші роботи із завершення будівництва 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у. 46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами 46.51 Оптова торгівля комп`ютерами, периферійним устаткуванням і програмним забезпеченням 77.32 Надання в оренду будівельних машин і устаткування 81.29 Інші види діяльності із прибирання 46.66 Оптова торгівля іншими офісними машинам й устаткуванням 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля 49.41 Вантажний автомобільний транспорт 49.42 Надання послуг перевезення речей (переїзду) 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту 52.24 Транспортне оброблення вантажів 55.90 Діяльність інших засобів тимчасового розміщування 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна 68.31 Агентства нерухомості 72.19 Дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природничих і технічних наук 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів 1.10 Організація будівництва будівель 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель 42.13 Будівництво мостів і тунелів 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах 77.39 Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, н.в.і.у.

Посадовими особами ГУ ДПС у Київській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "ДС ПРОМ ГРУП" з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинам з ТОВ "Одеса Укрбуд" за період з 01.06.2019 по 30.06.2019, ТОВ "Кантарелл Україна" за період з 01.07.2019 по 31.08.2019, ТОВ " Грін Форсес" за період з 01.07.2019 по 31.08.2019, ТОВ "Діннер Вайс" за період з 01.08.2019 по 31.08.2019, ТОВ "Новобуд Сіті" за період з 01.09.2019 по 30.09.2019, за наслідками якої складений акт від 19.02.2020 №169/10-36-05-11/39810010 (т. 1, а.с. 20-38).

Згідно з висновками акта, перевіркою встановлено порушення позивачем пп. 198.1 ст. 198, п. 200.1 ст. 200 ПК України, що призвело до завищення від`ємного значення з ПДВ за вересень 2019 року на суму 1 325 985 грн, та заниження податку на додану вартість за червень 2019 року на суму 95 830 грн.

На підставі висновків акта перевірки контролюючим органом прийнято податкові повідомлення-рішення від 27.03.2020:

- №008670511, яким позивачу визначено грошові зобов`язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 143 745 грн., з яких 95 830 грн за податковим зобов`язанням, та 47 915 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями,

- №0008680511, яким позивачу визначено суму завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у розмірі 1325 985 грн. (т. 1, а.с. 40, 41).

Вважаючи протиправними вказані рішення, позивач звернувся до суду з позовом про їх оскарження.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України).

Відповідно до п. 198.1 ст. 198 ПК України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Пунктом 198.3 ст. 198 ПК України визначено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті; ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно з п. 198.2 ст. 198 ПК України, датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.

Відповідно до п. 198.6 ст. 198 ПК України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Згідно з п. 200.1 ст. 200 ПК України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.2 ст. 200 ПК України визначено, що при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Відповідно до п. 200.4 ст. 200 ПК України, при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу; б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Згідно з п. 200.7 ст. 200 ПК України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Аналіз наведених вище положень ПК України дає підстави для висновку, що суми податку на додану вартість, сплачені платником податків авансом у попередньому або звітному податковому періодах постачальникам товарів/послуг, враховуються при розрахунку суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у випадку прийняття платником податків рішення про повернення суми бюджетного відшкодування за умови наявності у такого платника податків відповідного права на отримання бюджетного відшкодування.

Згідно з пунктом 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 №996-XIV (далі - Закон №996-XIV), бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону №996-XIV, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської звітності підприємствами, їх об`єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (крім банків) незалежно від форм власності, установ та організацій, основна діяльність яких фінансується за рахунок коштів бюджету встановлений "Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/704.

Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку передбачено, зокрема, що господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення (пункт 1.2); первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення (пункт 2.1); первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: ідентифікаційний код підприємства, установи з Державного реєстру, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу - одержувача, тощо (пункт 2.4).

З системного аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що єдиною підставою документального підтвердження спірних сум податкового кредиту, є належним чином складені та підписані повноважними особами первинні документи за результатами реальної господарської операції, що підтверджують її повноту та зміст відповідно до цілей господарської діяльності платника податків.

Податкове законодавство не встановлює перелік первинних документів, складенням яких мають оформлюватися ті чи інші операції. Разом з тим, відповідні первинні документи повинні містити усі необхідні реквізити, визначені ч.ч. 1, 2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", повну інформацію про виконану господарську операцію та виступати носіями достовірних відомостей про таку операцію та її учасників.

Як встановлено судом, відповідачем ставляться під сумнів господарські відносини між позивачем із його контрагентами.

Так, зі змісту акта слідує, що операції по взаємовідносинах з ТОВ "ОДЕСА УКРБУД" (ЄДРПОУ 42388753) відображені позивачем в декларації за червень 2019 року - ТОВ "ДС ПРОМ ГРУП" задекларовано податковий кредит з податку на додану вартість за червень 2019 у сумі 3 054 828 грн.

Перевіркою повноти визначення податкового кредиту при взаємовідносинах із ТОВ "ОДЕСА УКРБУД" (ЄДРПОУ 42388753) контролюючий орган дійшов висновку про його завищення у розмірі 144 959 грн.

З матеріалів справи слідує, що між ТОВ "ОДЕСА УКРБУД" (ЄДРПОУ 42388753) (Субпідрядник) і ТОВ "ДС ПРОМ ГРУП" (Підрядник) укладено Договір субпідряду 20.05.2019 №20/05-1 від (т. 1, а.с. 44-49).

Згідно з даним договором, Субпідрядник за завданням Підрядника зобов`язується на свій ризик, своїми силами та засобами у відповідності до діючих будівельних норм і правил, якісно виконати підрядні роботи (надалі - Роботи), об`єкту: "Навчально-житловий комплекс за адресою: вул. Польова, 38 Солом`янський район, м. Київ", (надалі - Об`єкт), а Підрядник зобов`язується прийняти Роботи та сплатити їх вартість, а також, при необхідності, вартість використаних Підрядником при виконанні Робіт матеріалів та комплектуючих виробів.

Датою закінчення виконання Робіт Субпідрядника за цим Договором є дата підписання Підрядником та Генеральним підрядником Остаточного акта прийняття всіх виконаних субпідрядних робіт.

Остаточний акт - документ підписаний Сторонами про завершення Субпідрядником всіх Робіт, передбачених цим Договором, усунення всіх виявлених недоліків в роботах.

Остаточна вартість Робіт, яку має сплатити Підрядник на користь Субпідрядника визначається на підставі актів приймання - передачі виконаних робіт, підписних сторонами.

Для здійснення технічного нагляду та контролю за виконанням робіт Субпідрядник зобов`язаний на першу вимогу Підрядника, Генерального підрядника надавати всі необхідні документи сертифікати відповідності про відповідність матеріалів, що використовуються, вимогам чинного законодавства та нормативно-технічним документам.

Підрядник сплачує Субпідряднику платежі після виконання кожного етапу робіт у розмірі, узгодженому Сторонами у Додаткових угодах до даного Договору. Розрахунки за виконані роботи (по кожному етапу) проводяться після підписання Сторонами актів приймання-передачі виконаних робіт.

Остаточна вартість Робіт, яку має сплатити Підрядник на користь Субпідрядника, визначається на підставі актів приймання-передачі виконаних робіт, підписаних Сторонами.

Також Сторонами підписано Додаткові угоди №№1, 2, 3 до Договору субпідряду №20/05-1 від 20.05.2019 (т. 1, а.с. 50-52).

Розрахунки проводились в безготівковій формі.

Водночас, зі змісту акта слідує, що позивачем не було надано до перевірки передбачених Договором субпідряду від 20.05.2019 №20/05-1 остаточного акт прийняття всіх виконаних субпідрядних робіт, актів приймання-передачі виконаних робіт, сертифікатів відповідності про відповідність матеріалів, що використовувались, вимогам чинного законодавства та нормативно-технічним документам.

Також в ході перевірки контролюючий орган встановив, що ТОВ "ОДЕСА УКРБУД" (ЄДРПОУ 42388753) зареєстроване 10.08.2018, за перевіряємий період звітність не подано, чисельність працюючих - інформація відсутня, інформація про основні засоби - інформація відсутня.

Контролюючим органом на підставі поданої звітності, наявної бази даних проведено аналіз, щодо наявності фізичних та технічних можливостей проведення господарської діяльності даним підприємством.

За результатами даного аналізу встановлено, що господарська діяльність ТОВ "ОДЕСА УКРБУД" має наступні ознаки нереальності здійснення операцій, а саме: звіт малого підприємства ТОВ "ОДЕСА УКРБУД" не подавався, тому не встановлено основних засобів для здійснення господарських операцій.

Крім цього відсутність виробничого обладнання, транспортних засобів та торгівельного обладнання, відсутність у підприємства необхідних умов для здійснення господарської діяльності в частині, виробництва, переробки, зберігання та відвантаження товарно-матеріальних цінностей свідчить про неможливість здійснення господарської діяльності.

З аналізу Єдиного реєстру податкових накладних згідно номенклатури за червень 2019 року по ТОВ "ОДЕСА УКРБУД" (код ЄДРПОУ 42388753) встановлено реєстрацію податкових накладних на придбання товару: біжутерія, продукти харчування, ремонтні роботи, банки, автомобільні товари, корм для тварин та ін.

Водночас, з часу державної реєстрації у ТОВ "ОДЕСА УКРБУД" відсутні факти придбання послуг з виконання робіт, які в подальшому реалізовувалась на адресу ТОВ "ДС ПРОМ ЕРУП", згідно з Додатковими угодами №№1, 2, 3.

Також встановлено, що за червень 2019 постачальником товарів та послуг на адресу ТОВ "ОДЕСА УКРБУД", було підприємство ТОВ "Краун Брідж" (код ЄДРПОУ 41698290).

Аналізуючи звітність ТОВ "Краун Брідж" контролюючий орган встановив, що звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів (форма Д4) не подано, інформація про кількість працюючих відсутня.

З аналізу можливості виконання оформлених господарських операцій з придбання (виробництва)/продажу ідентифікованих товарів/послуг наявним трудовим ресурсом встановлено, що кількість працюючих - інформація відсутня; основні фонди (складські приміщення, автотранспортні засоби) відсутні; основний вид діяльності - неспеціалізована оптова торгівля, тоді як відповідно аналізу ЄРПН встановлено маніпулювання звітністю шляхом зміни номенклатури товару та відображення в реалізації товарів (робіт, послуг), придбання яких відсутнє або не підтверджується по ланцюгу від постачальника; значні обсяги відображених операцій в податковій звітності при відсутності працюючих (персоналу - лише директор та бухгалтер, директор являється засновником); зазначене свідчить про відсутність фактичного руху товарів (робіт, послуг), за відсутності можливості виконання оформлених господарських операцій ТОВ "ОДЕСА УКРБУД" (код ЄДРПОУ 42388753) та його контрагентами.

Під час аналізу Єдиного реєстру податкових накладних згідно номенклатури за червень 2019 року контролюючим органом встановлено, що ТОВ "Краун Брідж" (код ЄДРПОУ 41698290) відображено придбання товарів з номенклатурою: морозиво, іграшки, одяг, м`ясні вироби.

Доказів на спростування вказаних обставин позивач суду не надав.

Щодо наданих позивачем суду копій актів виконаних робіт, суд зазначає наступне (т. 1, а.с. 53-59).

Згідно з п. 44.6 ст. 44 ПК України, у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту 86.7 статті 86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

Водночас, такі акти виконаних робіт не були надані позивачем контролюючому органу у встановлений законом порядок та строк.

З цих підстав, суд дійшов висновку, що такі документи були відсутні у позивача на час складення звітності та, відповідно, не спростовують висновків акта перевірки.

На підстави викладеного суд вважає обґрунтованим висновок контролюючого органу про відсутність факту здійснення фінансово-господарських операцій між ТОВ "ОДЕСА УКРБУД" (код ЄДРПОУ 42388753) та позивачем.

Щодо господарських взаємовідносин між позивачем і ТОВ "ГРІН ФОРСЕС" (код ЄДРПОУ 42163942) за період з 01.07.2019 по 31.08.2019, суд зазначає наступне.

Так, операції по взаємовідносинах з ТОВ "ГРІН ФОРСЕС" (код ЄДРПОУ 42163942) відображені позивачем в деклараціях за липень - серпень 2019 року.

ТОВ "ДС ПРОМ ГРУП" задекларовано податковий кредит з податку на додану вартість за липень 2019 у сумі - 5 531 735 грн., за серпень 2019 року у сумі - 7 440 428 грн.

Перевіркою повноти визначення податкового кредиту при взаємовідносинах із ТОВ "ГРІН ФОРСЕС" (код ЄДРПОУ 42163942) контролюючим органом встановлено його завищення за липень 2019 року у сумі 430 540 грн., за серпень 2019 року у сумі 456 385 грн.

Так, між ТОВ "ГРІН ФОРСЕС" (код ЄДРПОУ 42163942) (Постачальник) і ТОВ "ДС ПРОМ ГРУП" (Покупець) укладено Договір поставки нафтопродуктів від 23.07.2019 №ГФ-23/07/19 (т. 1, а.с. 68-72).

Згідно з даним Договором, Постачальник зобов`язується передати в погоджені строки, а Покупець прийняти і оплатити на умовах, викладених в Договорі, нафтопродукти, іменовані далі за текстом - "Товар", найменування, кількість, ціна яких вказується в накладних документах на Товар, які оформлюються на кожну окрему партію Товару.

Номенклатура Товару, його кількість, ціна встановлюються Сторонами за обопільною згодою на основі заявки Покупця й зазначаються в розрахункових документах (рахунках-фактурах) та/чи в відвантажувальних документах (видаткових накладних) на Товар, котрі являються специфікацією в розумінні ст. 266 Господарського кодексу України та складають невід`ємну частину цього Договору.

Якість Товару, який поставляється, повинна відповідати діючим ДСТУ і у випадках, передбачених діючим законодавством, супроводжуватись паспортами якості та/або сертифікатами відповідності заводу-виробнику.

Товар поставляється погодженими партіями, у відповідності із заявками ПОКУПЦЯ на поставку тої чи іншої партії Товару. Заявка вважається оформленою ПОКУПЦЕМ належним чином, якщо вона була надіслана письмово (факсом або електронною поштою) з урахуванням п.6.7 Договору. Поставка Товару підтверджується накладними та/або актами приймання-передачі), які підписані представниками обох сторін.

Товар вважається переданий Постачальником і прийнятим Покупцем по якості - відповідно до технічних умов і інших нормативно-технічних актів (паспорт, сертифікат заводу-виробника) з урахуванням умов "Інструкції з контролюванням якості нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України", затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики №271/121 від 04.06.2017.

Покупець проводить прийомку Товару по кількості і якості у відповідності з умовами "Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску і обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях України", затвердженої спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки, Міністерства транспорту та зв`язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики №281/171/578/155 від 20.05.2008, (далі Інструкція-281), згідно з діючим законодавством України, а також з умовами даного Договору та додаткових угод до нього.

Сторони погодили, що відвантаження Товару (партії Товару), що поставляється згідно умов цього Договору та видача відповідних документів на Товар здійснюється Постачальником на підставі належним чином оформленого доручення, на отримання Товару(партії Товару).

Щомісяця Сторони підписують акт звірки взаєморозрахунків.

Водночас, позивачем не було надано до перевірки наступні первинні документи, наявність яких передбачено Договором поставки нафтопродуктів від 23.07.2019 №ГФ-23/07/19, а саме:

- власні письмові заявки на придбання товару,

- паспорта якості та/або сертифікати відповідності заводу-виробнику,

- належним чином оформлене доручення на отримання товару,

- акти приймання-передачі товару,

- акт звірки взаєморозрахунків.

Щодо наданих позивачем до перевірки товарно-транспортних накладних №391 від 26.07.2019, №393 від 27.07.2019, №395 від 30.07.2019, №396 від 30.07.2019, №447 від 08.08.2019, №448 від 09.08.2019, №621 від 29.08.2019, №622 від 29.08.2019, №623 від 30.08.2019, суд зазначає наступне (т. 1, а.с. 96-104).

Так, зі змісту вказаних товарно-транспортних накладних, суд встановив наступні недоліки, які позбавляють можливості підтвердити і розкрити суть здійснених операцій.

Пунктом навантаженням вказано м. Київ, а пункт розвантаження - згідно подорожного листа (без номера/без дати).

Водночас, зазначення неповної адреси унеможливлює встановлення фактичного місця відвантаження товару.

При цьому, позивач не надав ні до перевірки ні суду відповідних подорожніх листів, що унеможливлює встановлення фактичної адреси поставки товару.

Також відсутні реквізити довіреностей, маса нафтопродукту (нафти), температура, густина.

Не вказано також дату і час виїзду з підприємства - вантажовідправника, дату і час прибуття до вантажоодержувача.

Фактом підтвердження здійснення транспортування товару є товарно-транспортна накладна, оформлена у відповідності до законодавства.

Пунктом 11.1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363 (далі - Правила), визначено, що основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна.

При перевезенні вантажів автомобільним транспортом обов`язковим є оформлення товарно-транспортної накладної незалежно від умов оплати за роботу автомобіля, умов перевезення вантажів (як на комерційних засадах, так і для власних потреб), а також видів перевезень. Товарно-транспортна накладна додається до подорожнього листа.

Товарно-транспортна накладна є основним первинним документом, на підставі якого відбувається списання товарно-матеріальних цінностей у вантажовідправника та оприбуткування їх у вантажоодержувача при перевезенні вантажів у межах України, а також для їх складського, оперативного та бухгалтерського обліку. Товарно-транспортна накладна оформляється вантажовідправником на кожну поїздку автомобіля і для кожного вантажоодержувача окремо.

Товарно-транспортна накладна може оформлюватись суб`єктом господарювання без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім`я, по батькові) перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які надають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.

Розділом 5 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.09.2008 за №805/15496 (далі - Інструкція №281) передбачено, що перевезення нафтопродуктів автомобільним транспортом здійснюється згідно з Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Мінтрансу України від 14.10.1997 №363, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 20 лютого 1998 року за №128/2568, та ГОСТ 27352-87 "Автотранспортные средства для заправки и транспортирования нефтепродуктов. Типы, параметры и общие технические требования".

З прибуттям нафтопродуктів до вантажоодержувача в автоцистерні перевіряється наявність і цілісність пломб, технічний стан автоцистерни, відповідність об`єму і густини нафтопродукту в автоцистерні об`єму і густині, зазначеним у товарно-транспортній накладній на відпуск нафтопродуктів (нафти) за формою №1-ТТП (нафтопродукт), відповідність найменування, марки і виду (залежно від масової частки сірки) нафтопродукту, зазначених у ТТН і паспорті якості на відвантажений нафтопродукт. Відповідність густини нафтопродукту під час відвантаження та приймання визначається після її приведення до температури 20°С відповідно до ГОСТ 3900.

Маса нафтопродукту в автоцистерні визначається зважуванням на автомобільних вагах або об`ємно-масовим методом.

В товарно-транспортних накладних, згідно переліку наведеного вище, не зазначена температура нафтопродукту, його густина та об`єм нафтопродукту, що є обов`язковим до складання у відповідності до вимог Інструкції №281/171/578/155.

Вимоги цієї Інструкції є обов`язковим для всіх суб`єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України.

Нафтопродукт це - продукт, отриманий під час перероблення нафти, газового конденсату або їх суміші, за винятком продуктів нафтохімії.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про перевезення небезпечних вантажів", перевезення небезпечних вантажів допускається за наявності відповідно оформлених перевізних документів, перелік і порядок подання яких визначається нормативно-правовими актами, що регулюють діяльність транспорту.

Стаття 19 Закону України "Про перевезення небезпечних вантажів" встановлює вимоги до транспортних засобів, якими перевозяться небезпечні вантажі.

Так, транспортні засоби, якими перевозяться небезпечні вантажі, повинні відповідати вимогам державних стандартів, безпеки, охорони праці та екології, а також у встановлених законодавством випадках маги відповідне маркування і свідоцтво про допущення до перевезення небезпечних вантажів. У разі дорожнього перевезення небезпечних вантажів відповідні свідоцтва, згідно з законодавством, видаються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено наступні документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення.

Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є:

- для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

Таким чином, підприємство, яке придбаває та реалізує продукт переробки нафтопродуктів повинно мати інформацію щодо відповідності транспортних засобів, обладнання, якими перевозяться нафтопродукти, необхідної підготовки водіїв, відповідні свідоцтва на допуск водіїв та транспортних засобів до перевезення нафтопродуктів, узгодження маршруту дорожнього перевезення небезпечних вантажів, виданих Державтоінспекцією та ін.

Проте, перелічені документи позивач до перевірки та до суду не надав.

Інструкцією також визначено, що приймання нафти і нафтопродуктів за кількістю здійснюється відповідно до вимог цієї Інструкції та договорів постачання, купівлі-продажу тощо.

Комісійне приймання під час надходження залізничним транспортом нафти або нафтопродукту за кількістю здійснюють уповноважені наказом керівника підприємства-вантажоодержувача особи, які мають відповідну освіту, кваліфікацію та досвід роботи з питань визначення кількості нафти і нафтопродуктів у залізничних цистернах, на яких покладено відповідальність за дотримання правил приймання нафти і нафтопродуктів, установлених цією Інструкцією та іншими нормативно-правовими актами та нормативними документами.

Комісійне приймання нафти і нафтопродуктів відбувається за участі представників охоронної організації, що супроводжували нафту або нафтопродукти (у разі, якщо згідно з відповідним договором вантаж супроводжується охоронною організацією).

За потреби до приймання нафти або нафтопродуктів можуть залучатись представники незалежної експертної організації, якщо її визначено у відповідному договорі.

Особи, які беруть участь у комісійному прийманні нафти і нафтопродуктів, повинні проходити відповідну підготовку з цих питань та періодичну перевірку знань згідно з порядком, установленим керівником підприємства.

Результати комісійного приймання нафти або нафтопродуктів оформлюються актом приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою №5-НП, який складається одразу після приймання вантажу та затверджується керівництвом підприємства не пізніше наступного дня після його складання.

Акт приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП є підставою для оприбутковування нафти і нафтопродуктів у складському обліку та відображення на відповідних рахунках бухгалтерського обліку в підзвіт матеріально відповідальних осіб.

На всіх підприємствах ведеться облік нафти і нафтопродуктів із записом у журналі реєстрації проведення вимірювань нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою №7-НП (додаток 6) (на НПЗ у спеціальних регістрах складського обліку) для кожного резервуара з відображенням усіх технологічних операцій, що здійснюються кожною зміною.

Сторінки журналу нумеруються, шнуруються і скріплюються печаткою та підписом керівника підприємства (організації).

Нафта та нафтопродукти мають зберігатись відповідно до вимог ДСТУ 4454.

Відпуск нафти і нафтопродуктів до мір повної місткості та нафтопродуктів, розфасованих до тари, оформлюється ТТН у чотирьох примірниках, з яких:

- перший - залишається у товарного оператора вантажовідправника і є первинним документом складського обліку з подальшим здаванням до бухгалтерської служби підприємства;

- другий - використовується водієм як перепустка під час виїзду з підприємства, а після виїзду - залишається в охорони підприємства з подальшим здаванням до бухгалтерської служби підприємства;

- третій та четвертий - засвідчені підписом представника вантажоодержувача та відміткою про час виїзду з підприємства - передаються перевізнику. При цьому третій примірник є супровідним документом вантажу і після його здавання передається вантажоодержувачу. Четвертий примірник передається експедитору (водію) і є підставою для обліку транспортної роботи.

Бланки ТТН на підприємстві є документами суворої звітності.

ТТН на вивезення нафти або нафтопродуктів автотранспортом вантажоодержувача оформлюється на підставі довіреності вантажоодержувача, а під час постачання вантажовідправником - на підставі подорожнього листа автотранспортного підприємства.

Відпуск нафти або нафтопродуктів здійснюється в день оформлення ТТН за наявності усіх її примірників.

У ТТН оператор зазначає номер резервуара, з якого відпущено нафту або нафтопродукт, розписується в ній і здає для оформлення.

У ТТН зазначаються найменування, марка та вид нафти або нафтопродукту, об`єм, маса, густина і температура, за якої визначалась густина, а також дата і час виїзду автоцистерни з підприємства.

Разом з тим, в наданих позивачем товарно-транспортних накладних відсутня зазначена інформація.

Також в ході перевірки контролюючий орган використав наступну інформацію ІС Податковий Блок по контрагенту позивача ТОВ "ГРІН ФОРСЕС" (код ЄДРПОУ 42163942):

Так, згідно з поданим звітом про нарахування єдиного внеску встановлено, що за період з 01.07.2019 по 31.08.2019 на ТОВ "ГРІН ФОРСЕС" кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення) становила 1 особа.

Відповідно до звіту, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (Форма №1 ДФ) встановлено, що ТОВ "ГРІН ФОРСЕС" здійсню виплати за 101 ознакою доходу 1 особі.

Згідно з поданим ТОВ "ГРІН ФОРСЕС" фінансовим звітом мікро підприємства №9161903419 від 25.07.2019 за ІІ квартал 2019 року встановлено відсутність основних засобів, необхідних для ведення господарської діяльності.

У перевіряємому періоді ТОВ "ГРІН ФОРСЕС" поставило на адресу ТОВ "ДС ПРОМ ГРУП" товари з номенклатурою: Олива індустріальна І-20А, та розчинник складний органічний "SOLVENT SPECIAL".

Придбання ТОВ "ГРІН ФОРСЕС" товару Олива індустріальна І-20А від підприємств постачальників встановити не вдалось.

При цьому встановлено, що підприємством формує податковий кредит за рахунок наступного асортименту товарів: Дизельне паливо ДТ-Л-К5, сорт С; Газовий конденсат стабільний; Бензин АИ-92-К5-Евро; Ізобутанол.

Зважаючи на викладене, суд вважає обґрунтованими висновки контролюючого органу про відсутність фату здійснення фінансово-господарських операцій між ТОВ "ГРІН ФОРСЕС" (код ЄДРПОУ 42163942) та позивачем.

Щодо господарських взаємовідносин між позивачем і ТОВ "ДІННЕР ВАЙС" (код ЄДРПОУ 42185130) за період з 01.08.2019 по 31.08.2019, суд зазначає наступне.

Так, операції по взаємовідносинах з ТОВ "ДІННЕР ВАЙС" (код ЄДРПОУ 42185130) відображені позивачем у декларації за серпень 2019 року, де ТОВ "ДС ПРОМ ГРУП" задекларовано податковий кредит з податку на додану вартість за серпень 2019 року у сумі 7 440 428 грн.

Перевіркою повноти визначення податкового кредиту при взаємовідносинах із ТОВ "ДІННЕР ВАЙС" (код ЄДРПОУ 42185130) контролюючим органом встановлено його завищення серпень 2019 року у сумі 203 749 грн.

Так, між ТОВ "ДІННЕР ВАЙС" (код ЄДРПОУ 42185130) (Постачальник) і ТОВ "ДС ПРОМ ГРУП" (Покупець) укладено Договір поставки нафтопродуктів від 20.08.2019 №ДВ-20/08/19 (т. 1, а.с. 105-109).

Згідно з даним договором, Постачальник зобов`язується передати в погоджені строки, а Покупець прийняти і оплатити на умовах, викладених в Договорі, нафтопродукти, іменовані далі за текстом - "Товар", найменування, кількість, ціна яких вказується в накладних документах на Товар, які оформлюються на кожну окрему партію Товару.

Номенклатура Товару, його кількість, ціна встановлюються Сторонами за обопільною згодою на основі заявки Покупця й зазначаються в розрахункових документах (рахунках-фактурах) та/чи в відвантажувальних документах (видаткових накладних) на Товар, котрі являються специфікацією в розумінні ст. 266 Господарського кодексу України та складають невід`ємну частину цього Договору.

Товар поставляється погодженими партіями, у відповідності із заявками Покупця на поставку тої чи іншої партії Товару. Заявка вважається оформленою Покупцем належним чином, якщо вона була надіслана письмово (факсом або електронною поштою) з урахуванням п.6.7 Договору.

Поставка Товару підтверджується накладними та/або актами приймання-передачі), які підписані представниками обох сторін.

Товар вважається переданий Постачальником і прийнятим Покупцем по якості - відповідно до технічних умов і інших нормативно-технічних актів (паспорт, сертифікат заводу-виробника) з урахуванням умов "Інструкції з контролюванням якості нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України", затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики №271/121 від 04.06.2017.

Покупець проводить прийомку Товару по кількості і якості у відповідності з умовами "Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску і обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях України", затвердженої спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки, Міністерства транспорту та зв`язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155, (далі - Інструкція-281), згідно з діючим законодавством України, а також з умовами даного Договору та додаткових угод до нього.

Сторони погодили, що відвантаження Товару (партії Товару), що поставляється згідно умов цього Договору та видача відповідних документів на Товар здійснюється Постачальником на підставі належним чином оформленого доручення, на отримання Товару (партії Товару).

Щомісяця Сторони підписують акт звірки взаєморозрахунків.

Проте, позивачем не надано до перевірки наступні первинні документи, наявність яких передбачена Договором поставки нафтопродуктів від 20.08.2019 №ДВ-20/08/19:

- письмові заявки на придбання товару,

- паспорта якості та/або сертифікати відповідності заводу-виробнику,

- належним чином оформлене доручення на отримання товару,

- акти приймання-передачі товару,

- акт звірки взаєморозрахунків.

Щодо наданих до перевірки товарно-транспортних накладних: №558 від 23.08.2019 №637 від 29.08.2019, №638 від 29.08.2019, суд зазначає наступне. (т. 1, а.с. 118-121).

Так, зі змісту вказаних товарно-транспортних накладних суд встановив, що вони містять ті ж недоліки, як і товарно-транспортні накладні: №391 від 26.07.2019, №393 від 27.07.2019, №395 від 30.07.2019, №396 від 30.07.2019, №447 від 08.08.2019, №448 від 09.08.2019, №621 від 29.08.2019, №622 від 29.08.2019, №623 від 30.08.2019.

Також в ході перевірки контролюючим органом з інформації ІС Податковий Блок по контрагенту ТОВ "ДІННЕР ВАЙС" (код ЄДРПОУ 42185130) встановлено наступне.

Так, стан підприємства - 0 "платник основним місцем обліку", зареєстровано 2655.ГУ ДПС У М.КИЄВІ (ПЕЧЕРСЬКИЙ Р-Н М.КИЄВА). Вид діяльності підприємства: 46.71-ОПТОВА ТОРГІВЛЯ ТВЕРДИМ, РІДКИМ, ГАЗОПОДІБНИМ ПАЛИВОМ І ПОДІБНИМИ ПРОДУКТАМИ.

На основі поданої звітності, наявної бази даних контролюючий орган дійшов висновку про відсутність фізичних та технічних можливостей даного підприємства проводити господарську діяльність і за результатами даного аналізу встановлено, що господарська діяльність ТОВ "ДІННЕР ВАЙС" має наступні ознаки нереальності здійснення операцій.

Згідно з поданим звітом про нарахування єдиного внеску за період з 01.08.2019 по 31.08.2019 на ТОВ "ДІННЕР ВАЙС", кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховане грошове забезпечення) становить 1 особа.

Відповідно до податного ТОВ "ДІННЕР ВАЙС" фінансового звіту малого підприємства за 2 квартал 2019 року, встановлено відсутність основних засобів, необхідних для ведення господарської діяльності.

У перевіряємий період ТОВ "ДІННЕР ВАЙС" поставило на адресу ТОВ "ДС ПРОМ ЕРУП" товар з номенклатурою: розчинник органічний "Сольвентол".

При цьому, встановлено, що походження товарів у ТОВ "ДІННЕР ВАЙС" від наступних постачальників:

ТОВ "РЕНДЖ ОІЛ" (код за СДРПОУ 43019109) стан підприємства - 0 "платник основним місцем обліку 1603.ЕУ ДПС У ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (М.КРЕМЕНЧУК), вид діяльності підприємства: 46.71-оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

На основі поданої звітності, наявної бази даних контролюючий орган дійшов висновку про відсутність фізичних та технічних можливостей даного підприємства проводити господарську діяльність і за результатами даного аналізу встановлено, що господарська діяльність ТОВ "РЕНДЖ ОІЛ" має наступні ознаки нереальності здійснення операцій

Згідно з поданим звітом про нарахування єдиного внеску №9214695792 від 19.09.2019 встановлено, що за період з серпень 2019 на ТОВ "РЕНДЖ ОІЛ" кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення) - 2 особи.

Відповідно до податного ТОВ "РЕНДЖ ОІЛ" фінансового звіту малого підприємства №9173562660 від 08.08.2019 встановлено відсутність основних засобів, необхідних для ведення господарської діяльності.

В ході аналізу Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що протягом 2019 року ТОВ "РЕНДЖ ОІЛ" придбано у постачальників ряд товарів з наступною номенклатурою: "Сировина вуглеводнева", Суміш ациклічних вуглеводнів стабілізована ТУ У 06.1-25158009005:2015, Автопослуги та інше.

Аналізом Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що у відповідний період ТОВ "РЕНДЖ ОІЛ" реалізовано: Деетанпропанбутанізований конденсат. Сировина вуглеводнева ТУ У 20 1-32869581-002:2012 UN 1203(3.1).

Зважаючи на викладене, суд вважає обґрунтованими висновки контролюючого органу про відсутність фату здійснення фінансово-господарських операцій між ТОВ "ДІННЕР ВАЙС" (код ЄДРПОУ 42185130) та позивачем.

Щодо взаємовідносин ТОВ "ДС ПРОМ ГРУП" з ТОВ "НОВОБУД СІТІ" (код за СДРПОУ 42980307) за період з 01.09.2019 по 30.09.2019, суд зазначає наступне.

Так, операції по взаємовідносинах з ТОВ "НОВОБУД СІТІ" (код ЄДРПОУ 42980307) відображені в позивачем у декларації за вересень 2019 року.

ТОВ "ДС ПРОМ ГРУП" задекларовано податковий кредит з податку на додану вартість за вересень 2019 року у сумі 18 386 564 грн.

Перевіркою повноти визначення податкового кредиту при взаємовідносинах із ТОВ "НОВОБУД СІТІ" (код ЄДРПОУ 42980307) контролюючим органом встановлено його завищення в сумі ПДВ за вересень 2019 року у сумі 186 182 грн.

Так, ТОВ "Новобуд Сіті" (код ЄДРПОУ 42388753) (Субпідрядник) і ТОВ "ДС ПРОМ ГРУП" (Підрядник) укладено Договір субпідряду від 22.08.2019 №22/08-1 (т. 1, а.с. 141-146).

Згідно з умовами даного Договору, Субпідрядник за завданням Підрядника зобов`язується на свій ризик, своїми силами і азасобами у відповідності до діючих будівельних норм і правил, якісно виконати підрядні роботи (надалі - Роботи), об`єкту: "Навчально-житловий комплекс за адресою: вул. Польова, 38 Солом`янський район, м. Київ", (надалі - Об`єкт), а Підрядник зобов`язується прийняти Роботи та сплатити їх вартість, а також, при необхідності, вартість використаних Підрядником при виконанні Робіт матеріалів та комплектуючих виробів.

Субпідрядник гарантує, що має технічні можливості для виконання всього обсягу Робіт, вказаних в Договорі, і має відповідні дозвільні документи для виконання всього обсягу Робіт, вказаних цьому Договорі.

Датою закінчення виконання Робіт Субпідрядника за цим Договором є дата підписання Підрядником та Генеральним підрядником Остаточного акта прийняття всіх виконаних субпідрдних робіт.

Остаточний акт - документ підписаний Сторонами про завершення Субпідрядником всіх Робіт, передбачених цим Договором, усунення всіх виявлених недоліків в роботах.

Остаточна вартість Робіт, яку має сплатити Підрядник на користь Субпідрядника визначається на підставі актів приймання - передачі виконаних робіт, підписних сторонами.

Для здійснення технічного нагляду та контролю за виконанням робіт Субпідрядник зобов`язаний на першу вимогу Підрядника, Генерального підрядника надавати всі необхідні документи сертифікати відповідності про відповідність матеріалів, що використовуються, вимогам чинного законодавства та нормативно-технічним документам.

Розрахунки за виконані роботи будуть на підставі актів виконаних робіт, що приймаються виключно по фактичному надходженню коштів на рахунок Підрядника від Генерального підрядника, проміжними платежами по мірі виконаних робіт.

Також сторонами укладено Додаткові угоди №1, №2, №3, №4, №5 до Договору субпідряду №22/08-1 від 22.08.2019 (т. 1, а.с. 147-151).

Водночас, позивачем не надано до перевірки наступні первинні документи, наявність яких передбачено договором №22/08-1 від 22.08.2019, а саме:

- остаточний акт прийняття всіх виконаних субпідрядних робіт,

- акти приймання-передачі виконаних робіт,

- сертифікати відповідності про відповідність матеріалів, що використовувались, вимогам чинного законодавства та нормативно-технічним документам,

- відповідні дозвільні документи на виконання робіт.

Також ході перевірки контролюючим органом з ІС Податковий Блок по контрагенту ТОВ "НОВОБУД СІТІ" встановлено наступне.

Стан підприємства - 0 "платник основним місцем обліку)", зареєстровано 829. ТУ ДПС у Запорізькій обл. (Вознесенський район).

На основі поданої звітності, наявної бази даних контролюючий орган дійшов висновку про відсутність фізичних та технічних можливостей даного підприємства проводити господарську діяльність і за результатами даного аналізу встановлено, що господарська діяльність ТОВ "НОВОБУД СІТІ" має наступні ознаки нереальності здійснення операцій.

Згідно з поданим звітом про нарахування єдиного внеску за період вересень 2019 на ТОВ "НОВОБУД СІТІ" кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення) становить 3 особи.

Фінансовий звіт ТОВ"НОВОБУД СІТІ" не подано, таким чинним встановити наявність основних засобів, необхідних для ведення господарської діяльності не можливо.

Крім цього відсутність виробничого обладнання, транспортних засобів та торгівельного обладнання, відсутність у підприємства необхідних умов для здійснення господарської діяльності в частині, виробництва, переробки, зберігання та відвантаження товарно-матеріальних цінностей свідчить про неможливість здійснення господарської діяльності.

Вищезазначене свідчить про відсутність можливості здійснення фінансово-господарських операцій ТОВ "НОВОБУД СІТІ".

З аналізу Єдиного реєстру податкових накладних згідно номенклатури за період червень 2019 по ТОВ "НОВОБУД СІТІ" (код ЄДРПОУ 42980307) контролюючий орган встановив реєстрацію податкових накладних на придбання товару з номенклатурою: рекламні послуги, щетина натуральна, риба, іграшки.

Отже, ТОВ "НОВОБУД СІТІ" не має чисельності працюючих для надання відповідних послуг з виконання робіт по влаштуванню благоустрою, та відповідно до ЄРПН відсутнє придбання матеріалів, які використовувались в роботі.

Також, суд зазначає, що надані роботи передбачають значний обсяг трудовитрат, особистої участі персоналу, необхідність наявності значної кількості кваліфікованих спеціалістів в різних діапазонах галузей за спеціальною освітою та відповідним рівнем оплати праці та свідчить про фізичну неможливість здійснення такого об`єму господарської діяльності без наявності допоміжних послуг.

Враховуючи зазначене, та фактичну кількість працівників, неможливо підтвердити виконання зазначених обсягів наявними трудовими ресурсами.

Зважаючи на викладене, суд вважає обґрунтованими висновки контролюючого органу про відсутність фату здійснення фінансово-господарських операцій між ТОВ "НОВОБУД СІТІ" (код ЄДРПОУ 42980307) та позивачем.

Також судом враховується, що позивач не надав доказів, які би підтверджували факт залучення його контрагентами як субпідрядниками інших підприємств для виконання вимог договорів.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що операції відображені позивачем у податковій звітності за перевіряємий період не є господарською діяльністю підприємства, в розумінні пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПК України, відповідно до якого під господарською діяльністю розуміється діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Судом встановлено, що діяльність позивача з його контрагентами мають наступні ознаки нереальності здійснення операцій, а саме:

- придбання товару (робіт) у сумнівних суб`єктів господарювання та відсутність реального джерела (походження) товару (робіт);

- неможливість реального здійснення зазначених операцій з огляду на обсяг робіт (постачання товарів) за відсутності необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності у зв`язку з відсутністю управлінського та технічного персоналу, основних коштів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів;

- здійснення операцій з надання податкової вигоди третім особам з метою штучного формування податкового кредиту, та які не мають реального характеру.

Тобто, відбувається здійснення операцій з надання податкової вигоди третім особам з метою штучного формування податкового кредиту, та які не мають реального характеру.

Враховуючи те, що ні у ході розгляду справи, ні перевіркою не підтверджено реального руху активів та реальність надання послуг та продажу товарів на адресу позивача від його контрагентів у перевіряємий період, суд дійшов висновку про оформлення первинних документів з метою створення зовнішніх ознак фактичного здійснення операцій та отримання позивачем необґрунтованої податкової вигоди у вигляді сум податкового кредиту з ПДВ.

Отже, відповідач дійшов обґрунтованого висновку у акті перевірки про порушення позивачем пп. 198.1 ст. 198, п. 200.1 ст. 200 ПК України, що призвело до завищення від`ємного значення з ПДВ за вересень 2019 року на суму 1 325 985 грн, та заниження податку на додану вартість за червень 2019 року на суму 95 830 грн.

Суд також бере до уваги висновки викладені у постанові Верховного Суду від 10.04.2020 по справі №816/4409/15 за позовом ТОВ "Альянс Фурнітура" до ДПІ у м. Полтаві ГУ ДФС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, у якому зазначається наступне: "про відсутність реального характеру відповідних операцій можуть свідчити, зокрема, наявність таких обставин: неможливість здійснення платником податку зазначених операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для виробництва товарів, виконання робіт або послуг, нездійснення особою, яка значиться виробником товару, підприємницької діяльності, відсутність у платника податку необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу відсутності управлінського або технічного персоналу, основних коштів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів, здійснення операцій з товарно-матеріальними цінностями, які не вироблялися або не могли бути вироблені в обсязі, зазначеному платником податку в документах обліку.

Таким чином, на підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, платник повинен мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами та, які в сукупності з встановленими обставинами справи, зокрема, і щодо можливостей здійснення господарюючими суб`єктами відповідних операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна, обсягу матеріальних та трудових ресурсів, економічно необхідних для виконання умов, обумовлених договорами, мають свідчити про беззаперечний факт реального вчинення господарських операцій, що і є підставою для формування платником податкового обліку".

Також у постанові Верховного Суду від 31.01.2020 у справі №520/10953/18 за позовом ТОВ "БЕЛАБРАЗИВ" до ГУ ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, зазначається що: "Податковому обліку з податку на додану вартість операції з придбання товарів (послуг) та суми податкового кредиту за такими операціями повинні бути підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, які містять відомості про господарську операцію, підтверджують її фактичне здійснення. Податковий кредит має бути обов`язково підтверджений податковою накладною.

Якщо господарська операція фактично не відбулася, то первинні документи, складені платником податку та/або його контрагентом на підтвердження такої операції, не відповідають дійсності.

В силу викладеного, будь-які документи (у тому числі договори, видаткові накладні, податкові накладні тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. За відсутності факту придбання товарів (послуг) відповідні суми не можуть включатися до складу податкового кредиту навіть за наявності формально складених, але недостовірних документів або сплати грошових коштів".

Доводи позивача про те, що контролюючим органом порушено встановлений порядок проведення перевірок, оскільки в акті перевірки на підставі висновків якої прийнято оскаржувані рішення міститься посилання на пп. 75.1.4 п. 75.1 ст. 75 ПК України, який відсутній у ПК України, і на те, що в акті перевірки та податкових повідомленнях-рішеннях контролюючий орган посилається на різні пункти ст.ст. 198 та 200 ПК України судом оцінюються критично, скільки такі обставини не спростовують обґрунтованість висновків самої перевірки.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На переконання суду, відповідачем доведена правомірність винесення спірних податкових повідомлень-рішень, а тому підстави для їх скасування відсутні.

Отже, адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Підстави для відшкодування судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Басай О.В.