Рішення № 102113795, 22.12.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2021
Номер справи
280/7589/21
Номер документу
102113795
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22 грудня 2021 року Справа № 280/7589/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м.Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ ВП 44118663) про скасування податкового повідомленя-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - Відповідач), в якому позивач просить суд скасувати податкове повідомлення рішення №0091229-2411-0832 від 15.03.2021, яким визначено податкове зобовязання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичною особою, яка є власником об`єкту нежитлової нерухомості, за 2020 рік на суму 25799.86 грн., як протиправне та незаконне.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржуване Податкове повідомлення рішення прийняте Головним управлінням ДПС у Запорізькій області з порушенням норм законодавства, є протиправними та підлягає скасуванню.

Позивачем зазначено, що відповідачем в березні 2021 року прийняте спірне рішення, та направлено за помилковою адресою АДРЕСА_2 , не дивлячись на те, що адреса реєстрації та фактичного проживання з лютого 2000 р. відповідає адресі АДРЕСА_1 , тому і отримано 29.04.2021 р. Підставою для нарахування є факт реєстрації в Державному реєстрі нерухомого майна, на підставі Свідоцтва про право на нерухоме майно від 07.06.2006 р., за фізичною особою Позивачем комплексу промислових будівель загальною площею 945.4 м.2, які складаються: промислової будівлі А-2 площею 847.7 м.2, та промислова будівля Б-1, розташованого за адресою АДРЕСА_3 . Свідоцтво видавалось на підставі Договору купівлі-продажу від 07.04.2006 р., про придбання будівлі загальною площею 914.2 м.2, нежитловою площею 847.6 м.2, та гаражу 64.5 м.2. Однак, з незрозумілих причин, Відповідачем в Розрахунку додатку до ППР вказана помилкова загальна площа 993 м.2.

Позивач звернула увагу, що нарахування здійснено вперше, не дивлячись що процедура існує з січня 2015 р. Кожного року відвідувала Мелітопольську ОДПІ та надавала підтверджуючі технічні документи, що вказані будівлі відносяться до цехів для виробничої діяльності, де безпосередньо розташовані станки та виготовлюються запасні частини для автотракторної техніки. Приміщення має навіть кран-балку. Відповідно Звіту Мелітопольського філіалу Запорізької торгово-промислової палати, комплекс будівель складається з Сварочного цеху, Токарного цеху та механічної обробки, Механічного цеху, Слесарного цеху, Електричного цеху та підсобних до них приміщень. Згідно Технічного паспорту №210508 від 07.05.2021 р., Звіту про експертну оцінку зазначений комплекс відноситься до будівель промисловості, виробничих корпусів, цехів, складських приміщень.

На підставі п.266.2 ст.266 Податкового Кодексу, вказана категорія приміщень не відноситься до обєктів оподаткування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Також послалась на прийняте Рішення Мелітопольської міської ради №6/3 від 30.05.2019 «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території м.Мелітополя Запорізької області на 2020р.». Згідно норм п.3 передбачені пільги для фізичних та юридичних осіб власників приміщень, за переліком додатку 2. За змістом якого, при оподаткуванні податком, на будівлі промисловості розповсюджується 100 відсоткова пільга. Просив позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 30.08.2021 відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 29.09.2021.

Ухвалою суду від 29.09.2021 строк підготовчого провадження продовжено та відкладено підготовче засідання на 22.11.2021.

25.09.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує щодо задоволення позовної вимоги, та зазначає, що згідно Податкового кодексу до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов`язковими до сплати на території відповідних територіальних громад. Відповідно до підпункту 266.3.1 та підпункту 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу визначено, що базою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості та обчислюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) платника податку на відповідні платіжні реквізити за місцезнаходженням об`єкту житлової та нежитлової нерухомості. Згідно Податкового кодексу, ставки податку для об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування території громад, залежно від місця розташування та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 0.6 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 м бази оподаткування. Нарахування відбулось за 2020 рік, на підставі отриманого листа управління зберігання інвентаризаційних справ та обліку житла Мелітопольської міської ради, в якому була вказана загальна площа комплексу 993 м.2. Також згідно відомостей з Єдиного реєстру заборон відчуження нерухомого майна, вказаний обєкт був предметом іпотеки по договору від 19.08.2011 р., площа вказувалась в розмірі 993.2 м.2. Позивачка з 24.09.2004 р. зареєстрована фізичною особою підприємцем, та припинила свою діяльність 16.12.2020 р. Представник відповідача, вказує що приміщення дійсно за функціональним призначенням відносяться до будівель промисловості, але належать фізичній особі, а не підприємству, а тому на її думку не розповсюджується поняття звільнення від оподлаткування. Щодо виявленої різниці площі обєкта комплексу промислових будівль 993.2 м.2, а за данними Державного реєстру площа складає 945.4 м.2, Позивач повинна була здійснити звірку в податковому органі, цим правом не скористувалась. Вважає що дії контролюючого органу були правомірними та просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 07.10.2021 у задоволенні клопотання представника відповідача про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції відмовлено.

Ухвалою суду від 22.11.2021 підготовче провадження було закрито та призначено розгляд справи по суті на 20.12.2021.

Представник позивача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце слухання справи був належним чином повідомлений, просив розглядати справу за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце слухання справи був належним чином повідомлений, просив розглядати справу за його відсутності.

Згідно ч.4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані позивачем документи та матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що відповідно до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності Витяг від 17.08.2021 р., за Позивачем зареєстровано комплекс будівель та споруд, загальною площею 945.4 м.2, складається з будівель промисловості : будівля промисловості А-2 (основна площа 847.7 м.2), та будівля промисловості Б-1, навіс В, убиральня-душ –Г, розташований за адресою м.Мелітополь, вул..Чкалова, 2/4

15.03.2021 ГУ ДФС у Запорізькій області згідно із п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України та відповідно до п.п. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України винесено податкове повідомлення-рішення №0091229-2411-0832 про стягнення з фізичної особи ОСОБА_1 податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичною особою, яка є власником об`єкту нежитлової нерухомості, за 2020 р. на суму 25799.86 грн., яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості за 2020 рік

Позивач вважає прийняте податкове повідомлення-рішення протиправними, у зв`язку з чим звернувся до суду.

Відповідно до статті 8 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов`язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Згідно зі статтею 10 Кодексу до місцевих податків належать податок на майно та єдиний податок, а до місцевих зборів: збір за місця для паркування транспортних засобів і туристичний збір.

Місцеві ради обов`язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).

Місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору.

Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

Підпунктом 12.1.2 пункту 12.1. статті 12 Податкового кодексу України визначено, що Верховна Рада України встановлює на території України загальнодержавні податки та збори і визначає перелік місцевих податків та зборів, установлення яких належить до компетенції сільських, селищних, міських рад та рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад.

Як передбачено пунктом 12.3. статті 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 12.3.1. пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України).

Відповідно до положень підпункту 12.3.3. пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів.

Згідно з підпунктом 12.3.4. пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до підпункту 12.4.3 пункту 12.4 статті 12 Податкового кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад та рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів належать: до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об`єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов`язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.

Пункт 12.5. статті 12 Податкового кодексу України встановлює, що офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.

Таким чином, законодавець встановив чіткий строк, до якого органами місцевого самоврядування необхідно прийняти рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким статтю 266 Податкового кодексу України щодо податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, викладено в новій редакції.

У відповідності до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Згідно підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є житлова та нежитлова нерухомість, в тому числі її частка.

Відповідно до положень підпунктів 266.3.1 та 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України, базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

За змістом підпункту 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу України, ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об`єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями). Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об`єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.

Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об`єктів нежитлової нерухомості, встановлюються в залежності від майна, яке є об`єктом оподаткування.

Органи місцевого самоврядування до 1 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням об`єкта житлової нерухомості відомості стосовно пільг, наданих ними відповідно до цього підпункту.

Рішенням Мелітопольської міської ради №6/3 від 30.05.2019 р., «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території м.Мелітополя Запорізької області за 2020 р.» яке опубліковано шляхом розміщення на офіційному сайті міськради (далі Рішення), встановлений податок на нерухоме майно для обєктів житлової та нежитлової нерухомості.

Пунктом 3 Рішення затверджені ставки на об`єкти нерухомості включно на території м.Мелітополя Запорізької області, та передбачені пільги для фізичних та юридичних осіб, відповідно до додатку 2. В змісті Додатку 2, на будівлі промисловості розповсюджується 100 відсоткова пільга.

Зазначене Рішення Мелітопольської міської ради судом протиправним та нечинними не визнавалось.

Належність об`єкта нерухомості Позивача до будівель промисловості підтверджується фактом Державної реєстрації, долученим Витягом з державного реєстру, Технічним паспортом від 07.05.2021 р., в якому описані як Будівля промисловості «А-2», Будівля промисловості «Б-1», корпус для відпочинку «Г-1», Навіс-«В», Убиральня-душ «Г». Загальна площа 945.4 м.2, з яких основна площа 847.7 м.2, допоміжна (підсобна) площа 97.7 м.2.

Також представник Відповідача не спростовує вказану функціональність та призначення приміщень.

Судом критично аналізується лист управління зберігання інвентаризаційних справ та обліку житла Мелітопольської міської ради, в якому була вказана загальна площа комплексу 993 м.2., він не може бути кваліфікований як допустимий доказ по справі. Так як Законом передбачене нарахування лише підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення від №0091229-2411-0832 від 15.03.2021 р. прийняте ГУ ДПС у Запорізькій області всупереч приписів пп.266.4.2 п.266.4 ст.266 ПК України, та Рішення органу місцевого самоврядування Мелітопольської міської ради про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)», у зв`язку з чим спірне рішення контролюючого органу є протиправним та підлягає скасуванню.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності рішень, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м.Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ ВП 44118663) про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0091229-2411-0832 від 15.03.2021, винесене Головним управління ДПС у Запорізькій області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663).

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 22.12.2021.

Суддя А.В. Сіпака