Рішення № 102103044, 07.12.2021, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
07.12.2021
Номер справи
905/1519/21
Номер документу
102103044
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

_________________

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

07.12.2021 Справа №905/1519/21

Господарський суд Донецької області у складі судді Бокової Ю.В., при секретарі судового засідання Мальованій О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом: акціонерного товариства "ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" (84302, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Комерційна, будинок 8; код ЄДРПОУ: 00131268)

до відповідача: фізичної особи-підприємця Роїка Миколи Степановича ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 )

про стягнення 325 694,57 грн., з яких вартість необлікованої електричної енергії 301 240,25 грн., 3 % річних в розмірі 5 298,46 грн., інфляційні втрати в розмірі 19 158,86 грн.,-

за участю представників сторін:

від позивача: Єжова А.О. (довіреність №306/2021 від 22.03.2021)

від відповідача: Шведа А.М. (ордер ДН№153476 від 20.08.2021)

С У Т Ь С П О Р У

Акціонерне товариство "ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом до фізичної особи-підприємця Роїк Миколи Степановича про стягнення 325 694,57 грн., з яких вартість необлікованої електричної енергії 301 240,25 грн., 3% річних в розмірі 5 298,46 грн., інфляційні втрати в розмірі 19 158,86 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на виявлене під час проведення технічної перевірки за об`єктом ФОП Роїк М.С. (за адресою м. Слов`янськ, вул. Комяхова, 15) порушення п. 8.4.2(2) Правил ПРРЕЕ, а саме відсутність пломб С22724357, С22724358/ДОЭ10ГКУЭСЛАВ, які були прийняті відповідачем на збереження у відповідності до акту пломбування та здачі пломб на збереження №519794 від 19.02.2019. Вказане порушення підтверджується актом про порушення №008785 від 11.11.2020, який було розглянуто на засіданні комісії 25.11.2020, на якому встановлено, що загальний обсяг недоврахованої електричної енергії становить 85781 к ВТ/год., вартістю 301 240,25 грн.

Як зазначає позивач, відповідачем у належний строк не було сплачено вартості необлікованої електричної енергії, що стало підставою для нарахування акціонерним товариством "ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" 3% річних в розмірі 5298,46 грн., інфляційних втрат в розмірі 19 158,86 грн.

Представник позивача під час розгляду даної справи наполягав на задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача під час розгляду даної справи проти задоволення позовних вимог заперечував. У відзиві на позовну заяву (а.с. 91-100) відповідач наполягав на тому, що ТП-214 є власністю АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» та фізично розташований на неохоронюваній загальнодоступній земельній ділянці спільного користування громади, поза межами приватного цеху відповідача, у зв`язку з чим забезпечення схоронності пломб на трансформаторній підстанції для останнього фактично унеможливлено. Крім того, в акті про порушення зазначено факт проведення 30.10.2020 представниками РЕМ останнього контрольного огляду ТП-214 та приладу обліку, у зв`язку з чим є безпідставним стягнення вартості не облікованої електроенергії з період з 17.08.2020 по 11.11.2020. Вимога відповідача про призначення та проведення відповідних експертиз елементів ТП-214 та знайденої біля підстанції пошкодженої пломби (яка після виявлення залишилась у відповідача) з метою спростування звинувачень у необлікованому використанні електроенергії комісією залишено без задоволення.

Також у відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що за результатами скарги про визнання неправомірним та скасування рішення комісії Слов`янського РЕМ з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії за протоколом № 33/20 від 25.11.2020 про визначення Роїку М.С. обсягу недорахованої електроенергії 85781 кВт/год. і вартості недорахованої електроенергії 301240 грн. 25 коп. по акту про порушення № 008785 від 11.11.2020 НКРЕКП було прийнято рішення, за яким Регулятор встановив безпідставність застосування позивачем до ФОП Роїка М.С. положень глави 8.4 розділу VІІІ ПРРЕЕ для здійснення обрахунку обсягу та вартості необлікованої електроенергії на підставі вказаного акту.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши обставини спору, доводи учасників судового процесу суд, -

В С Т А Н О В И В

26.06.2012 між публічним акціонерним товариством “ДТЕК Донецькобленерго”, правонаступником якого є АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (далі - постачальник) та фізичною особою-підприємцем Роїком Миколою Степановичем (далі - споживач) було укладено договір про постачання електричної енергїї № 4228 (далі - договір), відповідно до п. 1 якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача із загальною (за всіма об`єктами) приєднаною потужністю 50,0 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Точка продажу електричної енергії зазначається у додатку №1 “Однолінійна схема надання доступу до місцевої (локальної) електромережі” до цього договору.

Згідно п. 2.1. договору під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема, Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).

Споживач зобов`язується дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановки згідно з умовами додатків № 3 “Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії” та № 4 “Порядок визначення обсягу електричної енергії та його вартості у разі завантаження схеми обліку нижче мінімально допустимого рівня та у разі невідповідності температурного режиму експлуатації засобів обліку вимогам, визначеним нормативно-технічними документами та/або паспортними даними засобів обліку” до цього договору (п. 2.3.2. договору).

Згідно п. 2.3.4 договору споживач зобов`язується оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 3 “Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії”, та № 5 “Порядок розрахунків” до цього договору.

Відповідно до п. 4.2.3 договору споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до чинної “Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією” (далі - Методика), за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання і їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою та ПКЕЕ.

За день відновлення обліку приймається день складання спільного акта про відновлення роботи засобів обліку після завершення ремонтних та налагоджувальних робіт схеми обліку.

Споживач не несе відповідальності перед постачальником відповідно до вимог пунктів 4.2.1.- 4.2.3. цього договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини постачальника або є наслідком дії обставин непереборної сили (п. 4.2.4. договору).

Згідно п. 7.1. договору облік електроенергії, спожитої споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення споживачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електроенергії визначаються постачальником шляхом розрахунку згідно з вимогами ПКЕЕ, умовами договору та додатків № 3 “Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії”, № 4 “Порядок визначання обсягу електричної енергії та його вартості у разі завантаження схеми обліку нижче мінімально допустимого рівня та у разі невідповідності температурного режиму експлуатації засобів обліку вимогам, визначеним нормативно-технічними документами та/або паспортними даними засобів обліку” і № 5 “Порядок розрахунків” до цього договору.

Згідно п.9.5 договору він набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2012. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Вищезазначений договір підписано представниками сторін без зауважень, підписи скріплені печатками.

В акті розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, що є додатком 2 до договору (а.с. 13-14) зазначено, що балансова належність електромереж та установок:

Постачальника п/ст. Слов`янськ 110/35/6 кВ;

Електропередавальної організації п/ст. «Тягова- Слов`янськ»;

Споживача: ТП-214, електрообладнання ТП-214, кабельна ЛЕП-0,4 кВ від РУ-0,4 кВ ТП-2014 до РЩ-0,4 кВ цеху ПП Роїк, засіб обліку та струмоприймачі знаходяться на балансі обслуговування споживача.

19.02.2019 на підставі акту про пломбування та здачі пломб і засобів обліку на збереження № 519794 відповідачем отримано на збереження засоби обліку (а.с. 20) та зазначено про цілісність знов встановлених пломб та пломб, що залишались непорушними (в тому числі пломби С22724357, С22724358/ДОЭ10ГКУЭСЛАВ); пломбувального дроту; трансформаторів струму та напруги; ланцюгів вимірювання та лічильників електроенергії. Вказаний акт підписаний представниками обох сторін без зауважень.

17.08.2020 Слов`янським РЕМ акціонерного товариства “ДТЕК Донецькі електромережі” було проведено контрольний огляд лічильника № 05083485, що підтверджується актом контрольного огляду № 063976 (а.с. 24).

11.11.2020 уповноваженими представниками Слов`янського РЕМ акціонерного товариства “ДТЕК Донецькі електромережі” було проведено перевірку об`єкту (ФОП Роїк М.С., керамічний цех) за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ , вул. Комяхова, 15.

Під час проведення даної перевірки за вказаною адресою було виявлено відсутність пломб на дверях ячейки трансформатору току, а саме: відсутні пломби С22724357, С22724358/ДОЭ10ГКУЭСЛАВ. Зазначені пломби прийняті споживачем на збереження у відповідності до акту про пломбування та здачі пломб на збереження № 519794 від 19.02.2019.

За результатами вищезазначеної перевірки інженером технічного аудиту Слов`янської РЕС Кривобоком О.В., посвідчення № 1114, спеціалістом ОТА Єфименко О.А., посвідчення № 169 та спеціалістом ОТА Джеломановим А.В., посвідчення № 170, за участю споживача Роїка Миколи Степановича було складено акт про порушення №008785 від 11.11.2020. Споживачем (ФОП Роїк М.С.) було підписано вказаний акт із зауваженнями, що під час перевірки одну з пломб виявлено на землі, другої не було виявлено, 30.10.2020 на КТП-214 проводився контрольний огляд, пломби були на місці. Режим роботи підприємства можна побачити згідно АСКОЕ. Зауважень до співробітників немає.

Також 11.11.2020 було складено акт технічної перевірки збереження пломб вузла обліку (засобу вимірювальної техніки) № 027777 (а.с. 23), в якому зазначено місця та номера встановлених пломб та зазначено про те, що вказані пломби не ушкоджені.

За результатами розгляду акту про порушення №008785 від 11.11.2020, комісією з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії Слов`янським РЕМ було прийнято рішення, оформлене протоколом № 33/20 щодо здійснення нарахування обсягу та вартості необлікованої електроенергії згідно п. 8.4 ПРРЕЕ, а саме: порушення згідно з п. 8.4.2.2, термін нарахування згідно з п. 8.4.8.1, за формулою 4 згідно з п. 8.4.10. Період нарахування з 17.08.2020 по 11.11.2020.

На підставі вищезазначеного протоколу відповідачу було виставлено та направлено рахунок № 4228 на загальну суму 301 240,25 грн. за період з 17.08.2020 по 11.11.2020. Рахунок станом на час розгляду спору не оплачено, у зв`язку з чим позивач звернувся із даним позовом до суду для захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Оцінюючи позовні вимоги суд виходить з наступного.

Правове регулювання спірних відносин охоплює положення договору про постачання електричної енергії № 4228 від 26.06.2012, норми Господарського та Цивільного кодексів України, а також діючого на момент виявлення порушення та застосування відповідальності законодавства у сфері електроенергетики, зокрема, Закону України “Про ринок електричної енергії” та Правил роздрібного ринку електричної енергії в редакції, що діяла на момент проведення перевірки.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно з ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії". Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим у національних стандартах або технічних умовах.

Частинами першою-третьою статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Як було зазначено вище, пунктом 4.2.3 договору визначено необхідність сплати споживачем вартості недоврахованої електроенергії, розрахованої відповідно до Методики, внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.

Згідно з п. 4, 5 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про ринок електричної енергії» основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема, кодексом комерційного обліку та правилами роздрібного ринку.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 311 затверджено Кодекс комерційного обліку електричної енергії (далі - Кодекс КОЕЕ), який визначає принципи організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії України, процеси та процедури для забезпечення формування даних щодо обсягу виробленої, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії з метою використання таких даних на ринку електричної енергії, права та обов`язки сторін стосовно організації комерційного обліку електричної енергії та отримання точних і достовірних даних комерційного обліку для здійснення комерційних розрахунків із дотриманням рівних прав і без дискримінації учасників ринку електричної енергії.

Згідно п. 14 п. 1.2.1. розділу І «Загальні положення» Кодексу КОЕЕ (в редакції чинній на дату складення акта про порушення) вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) - сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з`єднаних між собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання. До складу вузла обліку можуть входити лічильники електричної енергії, трансформатори струму, трансформатори напруги, устаткування автоматичного відключення чи обмеження потужності, засоби захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинні кола струму і напруги та інші допоміжні засоби (тестові блоки, перетворювачі імпульсів, блоки живлення, обладнання дистанційної передачі даних тощо). Характеристики складових вузла обліку мають бути достатніми для вимірювання електричної енергії із заданою періодичністю та похибкою.

Згідно п. 53 п. 1.2.1 розділу І «Загальні положення» Кодексу КОЕЕ (в редакції чинній на дату складення акта про порушення) пошкодження пломб (індикаторів) - відсутність чи пошкодження цілісності пломб та/або індикаторів, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, зокрема відсутність чи пошкодження пломб з відбитками тавр про повірку, чи підтверджений факт підробки (фальсифікації) пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).

Відповідно до п. 7.1.2. глави 7.1 «Вимоги до метрологічного забезпечення» розділу VII «Метрологічне забезпечення засобів вимірювальної техніки) Кодексу КОЕЕ (в редакції чинній на дату складення акта про порушення) лічильники трансформатори струму та трансформатори напруги, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії, належать до законодавчо регульованих ЗВТ.

Пунктом 6.4.2. глави 6. 4 «Виявлення фактів порушення стану комерційного обліку, втручання в роботу вузлів обліку та/або інших ознак розкрадання електричної енергії» розділу VI. Перевірка та інспекція вузлів обліку електричної енергії Кодексу КОЕЕ (в редакції чинній на дату складення акта про порушення) визначено, що у разі виявлення факту втручання в роботу ЗКО та/або обладнання вузла обліку та/або інших ознак розкрадання електричної енергії (зовнішнього пошкодження, несправності або відсутності ЗКО, зриву, відсутності або пошкодження пломб, пломбувального матеріалу та індикаторів, спрацювання індикаторів, порушення форми магнітної суспензії індикаторів, виявлення позаоблікових підключень або підключень, які можуть призвести до викривлення результатів вимірювання та/або комерційного обліку електричної енергії тощо) особа, яка це виявила, має негайно повідомити про це оператора системи та ВТКО, а також, у разі потреби, Національну поліцію України (у разі виявлення фактів розкрадання електричної енергії, крадіжки або пошкодження ЗКО або іншого обладнання вузлів обліку тощо) у порядку, встановленому законодавством. Водночас ВТКО повинна повідомити відповідних ППКО, оператора системи та електропостачальника про виявлені факти.

Главою 5.16 «Пломбування/розпломбування вузлів обліку» розділу V. «Улаштування вузлів обліку та інших засобів комерційного обліку електричної енергії» Кодексу КОЕЕ (в редакції чинній на дату складення акта про порушення) встановлено, що з метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують.

ЗВТ мають бути опломбовані на затискній кришці пломбою оператора системи. Пломби з тавром оператора системи мають бути встановлені також на пристроях вузла обліку, що закривають:

1) первинні і вторинні кола живлення ЗВТ;

2) кришки важелів і кнопок управління комутаційних апаратів та захисних автоматичних вимикачів, встановлених у цих колах;

3) двері комірок трансформаторів напруги;

4) кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, апаратних інтерфейсах зв`язку ЗВТ;

5) всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до відкритих струмоведучих та сигнальних частин ЗВТ.

Згідно з п. 5.16.15. глави 5.16 «Пломбування/розпломбування вузлів обліку» розділу V «Улаштування вузлів обліку та інших засобів комерційного обліку електричної енергії» Кодексу КОЕЕ (в редакції чинній на дату складення акта про порушення) після пломбування/розпломбування ЗВТ та пристроїв ВОЕ на об`єкті складається акт пломбування/розпломбування, що підтверджує факт установлення/зняття пломб та індикаторів на/у ЗВТ (зокрема передбачених виробником ЗВТ), відповідність їх стану (неспрацьований/спрацьований), а також передачі встановлених ЗВТ та інших складових ВОЕ, пломб та індикаторів на збереження. Акт пломбування/розпломбування має також містити інформацію про місце кожної пломби/індикатора, найменування суб`єкта, який встановлює/знімає пломбу/індикатор, і суб`єкта, відповідального за збереження та цілісність пломби/індикатора.

Акт пломбування/розпломбування підписується представниками сторін, які брали участь у процедурі пломбування/розпломбування. Кожному підписанту надається по одному примірнику акта пломбування/розпломбування. (п. 5.16.17 ) глави 5.16 «Пломбування/розпломбування вузлів обліку» розділу V «Улаштування вузлів обліку та інших засобів комерційного обліку електричної енергії» Кодексу КОЕЕ (в редакції чинній на дату складення акта про порушення).

У відповідності до п. 2.3.4. Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі – ПРРЕЕ), відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

Підпунктами 5, 8 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ (в редакції чинній на дату складення акта про порушення) передбачено, що споживач електричної енергії зобов`язаний: дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно з п. 4, 14 ч. 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.

У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням (п. 8.2.5 ПРРЕЕ (в редакції чинній на дату складення акта про порушення)).

Відповідно до п. 8.2.4 ПРРЕЕ (в редакції чинній на дату складення акта про порушення) у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Згідно з п. 8.4.1 ПРРЕЕ (в редакції чинній на дату складення акта про порушення) оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

Пункту 8.4.2 ПРРЕЕ (в редакції чинній на дату складення акта про порушення) передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:

1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки);

2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії);

3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо);

4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів);

5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку;

6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку;

7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку;

8) використання «штучного нуля», що призвело до споживання необлікованої електричної енергії;

9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки.

Згідно вимог пункту 8.4.4 ПРРЕЕ (в редакції чинній на дату складення акта про порушення) факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.

Для забезпечення проведення експертизи оператор системи має зняти, упакувати, опломбувати та направити на експертизу пломби та/або засоби вимірювальної техніки, а також інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності).

У разі визнання споживачем факту пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факту втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, про що окремо зазначається в акті про порушення, письмової відмови споживача від проведення експертизи або ненадання власником засобів вимірювальної техніки чи споживачем оператору системи документів, що підтверджують передачу засобів вимірювальної техніки на експертизу (з винесенням, у тому числі, питань від оператора системи) протягом встановленого цим пунктом строку (якщо оператором системи були передані засоби вимірювальної техніки їх власнику для направлення на експертизу), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

Підпунктом 4 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ (в редакції чинній на дату складення акта про порушення) передбачено, що споживач електричної енергії зобов`язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.

У відповідності до п. 8.2.7 ПРРЕЕ (в редакції чинній на дату складення акта про порушення) кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

З аналізу наведених положень законодавства вбачається, що до у разі виявлення представниками оператора системи порушень передбачених п. 8.2.4 Правил, обов`язковою умовою для застосування до відповідача наслідків визначених главою 8.4 Правил щодо здійснення розрахунку обсягу необлікової електричної енергії є наявність дій відповідача, які призвели до зміни показників приладу обліку. Оператор системи визначає споживачу обсяг та вартість необлікованої електричної енергії на підставі акта про порушення складеного у разі виявлення порушення цілісності пломбувального матеріалу та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, втручання споживача у схему обліку електричної енергії, які призвели до зміни показників приладу обліку, яке в свою чергу має бути підтверджено експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства. Обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи без проведення відповідної експертизи, у разі, зокрема визнання споживачем факту втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, про що окремо зазначається в акті про порушення або письмової відмови споживача від проведення експертизи.

Застосовуючи оперативно-господарську санкцію до споживача постачальник посилався на відсутність пломб енергопостачальника на дверях ячейки трансформатору току, а саме відсутність пломб С22724357, С22724358/ДОЭ10ГКУЭСЛАВ, які прийняті відповідачем на збереження відповідно до акту про пломбування та здачі пломб на збереження № 519794 від 19.02.2019.

Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилався на п. 4.2.4. договору та п. 2.3.4. Правила роздрібного ринку електричної енергії, оскільки трансформатори струму є складовою частиною вузла обліку, а отже пломбуються, а ТП-214 є власністю АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» та фізично розташований на неохоронюваній загальнодоступній земельній ділянці спільного користування громади, поза межами приватного цеху відповідача, в 70 метрах від охоронюваної території керамічного цеху ФОП Роїк Н.С., у зв`язку з чим забезпечення схоронності пломб на трансформаторній підстанції для останнього фактично унеможливлено. Крім того, відповідач наполягає на тому, що його вимога про призначення та проведення відповідних експертиз елементів ТП-214 та знайденої біля підстанції пошкодженої пломби (яка після виявлення залишилась у відповідача) з метою спростування звинувачень у необлікованому використанні електроенергії комісією залишено без задоволення. Як на безпідставність застосування положень глави 8.4 розділу VІІІ ПРРЕЕ для здійснення розрахунку обсягу та вартості не облікованої електричної енергії на підставі акту про порушення від 11.11.2020 відповідач посилався також на лист Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 807/20.3/8-21 від 01.03.2021 за результатами розгляду скарги фізичної особи-підприємця Роїка М.С. від 23.12.2019 року №1703.

Як вже зазначалося, згідно п. 2.3.4. Правила роздрібного ринку електричної енергії відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

Оскільки ТП-214 є власністю АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» та знаходиться за межами приміщення відповідача, то саме на позивача як на власника покладено обов`язок збереження цілісності засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр).

Як встановлено судом, факт пошкодження приладу обліку, втручання в його роботу з метою зміни показів приладу обліку – матеріалами справи не підтверджуються та змістом акту про порушення не конкретизуються. Вказаний акт про порушення не містить визнання та погодження відповідачем вчинення ним дій, які призвели до зміни показників приладу обліку електричної енергії.

Зі змісту наданого відповідачем листа Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 807/20.3/8-21 від 01.03.2021 за результатами розгляду скарги фізичної особи-підприємця Роїка М.С. від 23.12.2019 року №1703 вбачається наступне.

Згідно з протоколом № 33/20 від 25.11.2020 засідання комісії з розгляду акта було прийнято рішення злійснити розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за період 18.08.2020 по 11.11.2020 за формулою 4 ПРРЕЕ з урахуванням здійснених замірів сили струму по трьом фазам (А=2,8А, В=2,7А, С=2,8А), встановленого трансформатора струму 300/5, напруги 0,22 кВ, тривалості роботи обладнання 24 години, коефіцієнта використання струмоприймачів рівним 0,6. Сума нарахувань склала 301240,25 грн. Разом із тим, актом не зафіксовано факту втручання в роботу засобу обліку та/або схему його підключення.

Згідно з інформацією, наданою споживачем, точка комерційного обліку, щодо якої складено акт, включена в АСКОЕ оператора системи розподілу. При цьому журналом подій лічильника та/або АСКОЕ не було зафіксовано зняття живлення засобу обліку, а тому в схему обліку не можливо було здійснити втручання.

Таким чином, якщо засіб обліку споживача включений в АСКОЕ оператора системи розподілу та АСКОЕ або засобом обліку (в журналі подій) не було зафіксовано факту (ознак) втручання в роботу засобу обліку (схему його підключення), а також враховуючи те, що актом не зафіксовано факту втручання в роботу засобу обліку та/або схему його підключення, НКРЕКП вважає, що факт споживання споживачем необліклваної електричної енергії не було підтверджено та, у цьому разі, АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» не мав підстав для застосування положень глави 8.4 розділу VІІІ ПРРЕЕ для здійснення розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії на підставі акту.

Відповідно до п. 8.2.7 ПРРЕЕ спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.

Відповідно до статті 124 Конституції України встановлено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншим органами чи посадовими особами не допускається.

Суд зазначає, що згідно Указу Президента України від 27 серпня 2014 р. №694/2014, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) є органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг що утворена та функціонує на виконання Закону України «Про природні монополії», «Про електроенергетику», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг».

У своїй діяльності НКРЕКП керується, окрім іншого, Положенням «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», затвердженим Указом Президента України від 10.09.2014 року №715/2014 (далі - Положення).

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президентові України і підзвітним Верховній Раді України. НКРЕКП є органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг. НКРЕКП у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням (п.п. 1, 2 Положення).

Згідно п. 6 Положення, для забезпечення виконання своїх завдань і функцій, НКРЕКП має право, зокрема, приймати у межах своєї компетенції рішення, що є обов`язковими до виконання суб`єктами природних монополій; приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій (штрафів) до суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках у випадках і розмірах, передбачених законом; складати відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення протоколи про порушення посадовими особами суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках законодавства про природні монополії, електроенергетику, ринок природного газу, про теплопостачання, централізоване водопостачання і водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів; приймати в межах своєї компетенції рішення, що є обов`язковими для виконання суб`єктами природних монополій; приймати з питань, що належать до компетенції НКРЕКП, нормативно-правові акти, контролювати їх виконання.

Згідно п. 5 ст. 21 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» рішення, прийняте Регулятором у ході досудового розгляду спору, є обов`язковим до виконання учасниками спору і може бути оскаржене в суді.

Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону України «Про ринок електричної енергії», регулятор має право, зокрема, видавати обов`язкові для виконання учасниками ринку рішення; накладати санкції на учасників ринку (крім споживачів), які порушили свої зобов`язання відповідно до цього Закону та інших актів законодавства. До повноважень Регулятора на ринку електричної енергії належать: розгляд скарг і вирішення спорів, що виникають на ринку електричної енергії (п. 14 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Судом встановлено, що за результатами розгляду скарги відповідача НКРЕКП встановлено відсутність підстав у АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» застосування положень глави 8.4 розділу VІІІ ПРРЕЕ для здійснення розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії на підставі акту з огляду на те, що актом не зафіксовано факту втручання в роботу засобу обліку та/або схему його підключення, які не оскаржено позивачем в судовому порядку.

Суд також зазначає, що окрім іншого, визначальним у даному спорі є доведеність факту вчинення споживачем дій, які були спрямовані та призвели до зміни показів обліку.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 31.10.2019 року у справі №904/3079/18.

Суд зазначає, що факт вчинення споживачем дій, які призвели до зміни показів розрахункового засобу обліку електричної енергії, зокрема, несанкціонованого втручання споживачем в схему обліку, з метою зміни показників лічильника та безоблікового споживання електричної енергії, має бути підтверджено експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства.

Відповідач не визнає факт вчинення ним дій, які призвели до зміни показників приладу обліку електричної енергії та пошкодження пломбувального матеріалу встановленого на шафі з трансформаторами струму з метою зміни показників приладу обліку електричної енергії та зазначає про обов`язковість проведення експертного дослідження для підтвердження факту втручання відповідача в параметри розрахункового засобу обліку з метою зміни його показників, яке (експертне дослідження) позивач не провів.

Доказів наявності письмової відмови споживача від проведення експертизи, за наявності якої обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень глави 8.4 ПРРЕЕ без проведення відповідної експертизи позивач суду не надав.

Отже, при порушенні цілісності пломб № С222724357 та С22724358/ДОЭ10ГКУЭСЛАВ, що розташовані на дверцятах ячейки трансформаторів струму, факт втручання споживачем в схему обліку електричної енергії, що призвело до недообліку спожитої відповідачем електричної електроенергії, про який (факт) стверджує позивач, в силу положень п. 14 п. 1.4, п. 56 п. 1.4 розділу І «Загальні положення» Кодексу КОЕЕ, п. 8.4.2, 8.4.4 ПРРЕЕ (в редакції чинній на дату складення акта про порушення) має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства.

Таким чином, позивач не надав суду належних та допустимих доказів, які доводять те, що виявлені та зафіксовані в акті порушення здійснено відповідачем з метою зміни показників розрахункового засобу обліку вимірювальної техніки (лічильника), що є обов`язковою умовою для застосування до відповідача наслідків визначених главою 8.4 ПРРЕЕ.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги матеріали справи в сукупності, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для стягнення з відповідача вартості необлікованої електричної енергії в у сумі 301 240,25 грн., а також 3% річних в розмірі 5 298,46 грн. та інфляційних втрати в розмірі 19 158,86 грн., які є похідними вимогами, у зв`язку з чим відмовляє у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Згідно ч.1-4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Судові витрати відповідно до ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України покласти на позивача.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 42, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог акціонерного товариства "ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" до фізичної особи-підприємця Роїк Миколи Степановича про стягнення 325 694,57 грн., з яких вартість необлікованої електричної енергії 301 240,25 грн., 3% річних в розмірі 5 298,46 грн., інфляційні втрати в розмірі 19 158,86 грн., відмовити .

Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені Главою 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу України (з урахуванням п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

У судовому засіданні 07.12.2021 проголошено та підписано вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 17.12.2021.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя Ю.В. Бокова