Постанова № 102095722, 21.12.2021, Жовківський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
21.12.2021
Номер справи
444/2500/21
Номер документу
102095722
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 444/2500/21

Провадження № 2-а/444/48/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2021 року Жовківський районний суд Львівської області в складі :

головуючого судді Олещук М. М.,

секретар судового засідання Мачіха Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Жовква Львівської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Львівській області про визнання незаконної та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАО №4526946,-

встановив:

18.08.2021 року ОСОБА_1 через свого представника звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову серії ЕАО №4526946 від 23.07.2021 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 23.07.2021 року він був притягнений до адміністративної відповідальності згідно із вказаною постановою. Згідно зі змістом вищезазначеної постанови, 23.07.2021 11:03:58 /Ад підхід до міста Львова м06 2 км водій керував причіпом craven tasket ширина якого, 2.80 м, при дозволених 2.60 м без відповідного дозволу, погодження з органами Національної Поліції/чим порушив п.22.5 ПДР – Порушення ПДР по перевезенню небезпечних вантажів, правило проїзду великогабаритних і великовагових ТЗ автомоб. дорогами. вул. або заліз. переїздами. Стаття частина статті КУпАП: ст. 132-1 ч. 1. Зазначає, що оскаржена постанова не базується на наявності належних та достатніх доказів, які б могли підтверджувати склад вищезазначеного адміністративного правопорушення, і, відповідно, обґрунтованість та правомірність Постанови. Зокрема, відсутні матеріали фото- та відеофіксації, які б могли підтвердити факт перевезення вантажу з порушеннями. Позивач вважає, що Постанова серії ЕАО №4526946 від 23.07.2021 року не містить доказів, що ширина вантажу становила дійсно 2.80 м., оскільки відсутнє підтвердження здійснення відповідних замірів. Також Постанова не містить відомостей про те, яким саме засобом і методом здійснювалось вимірювання ширини вантажу. У зв`язку з цим позивач вважає факт перевезення ОСОБА_1 вантажу, шириною 2.60 м - не підтвердженим. Просить позов задовольнити, визнати протиправною та скасувати постанову серії ЕАО №4526946 від 23.07.2021 року.

Ухвалою судді Жовківського районного суду Львівської області від 25 серпня 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків, вказаних у позовній заяві.

Після усунення недоліків позовної заяви ухвалою судді Жовківського районного суду Львівської області від 16 листопада 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.

В судове засідання позивач не прибув, подав клопотання про розгляд справи без його участі та зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі (арк. спр. 33).

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, у поданому на позовну заяву відзиві представник відповідача Вахула Р.О. просить розглянути справу за відсутності сторони відповідача (арк. спр. 41-42).

У відзиві на позовну заяву відповідач посилається на зміст оскарженої постанови відповідно до якої 23.07.2021 о 11 год. 03 хв. позивач, рухаючись автомобільною дорогою Підхід до міста Львова М-06 2км керував транспортним засобом Mercedes-Benz Actros 1844 номерний знак НОМЕР_1 з причіпом Craven Tasket номерний знак НОМЕР_2 , ширина якого 2.80м, при дозволених 2.60м, без відповідного дозволу, погодження з органами Національної поліції, чим порушив пункт 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306.

Відповідач зазначає, що відповідно до частини 1 статті 132-1 КУпАП, порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, відповідальних за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, уповноважених з питань безпеки перевезення небезпечних вантажів, громадян - суб`єктів господарської діяльності - у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також відповідач посилається на пункт 22.5 ПДР згідно з яким за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги -4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів -11,5 т), здвоєні осі -16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Відповідач стверджує, що адміністративне правопорушення полягає у тому, що Позивач перевозив вантаж, який перевищує нормативно-встановлені параметри (габарити), без погодження з органами Національної поліції України і так як він є водієм, він зобов`язаний слідкувати за тим, які саме документи йому передаються для належного перевезення товару.

Відповідно до п. 2.3 “б” ПДР бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом на дорозі.

Незважаючи на це, ОСОБА_1 здійснював перевезення вже з порушенням норм чинного законодавства.

Справа про адміністративне правопорушення відносно позивача розглядалась на місці вчинення правопорушення та в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (позивача). Інспектор, що розглядав справу, оголосив, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснив Позивачу його права і обов`язки, згідно з ч. 1 ст.268 КУпАП.

Таким чином, з огляду на все вищезазначене в діях Позивача є склад адміністративного правопорушення. Інспектором дотримано процедури та порядку складання адміністративних матеріалів, відповідно до законодавства.

Просить відмовити повністю у задоволенні позову у зв`язку з безпідставністю такого та розглянути справу за відсутності сторони Відповідача.

В силу вимог ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності зібрані в справі докази, суд дійшов наступного висновку.

За умовами ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності із законом.

Судом встановлено, що інспектором УПП у Львівській області старшим лейтенантом поліції Стадник Тарасом Теодозійовичем 2 бат. 4 рота 23.07.2021 року винесено постанову серії ЕАО №4526946 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, передбачене ч. 1 ст. 132-1 КУпАП.

Згідно з цією постановою 23.07.2021 11:03:58 ОСОБА_1 , на автодорозі підхід до міста Львова М-06 2км керував транспортним засобом Mercedes-Benz Actros 1844 номерний знак НОМЕР_1 з причіпом Craven Tasket номерний знак НОМЕР_2 , ширина якого 2.80м, при дозволених 2.60м, без відповідного дозволу, погодження з органами Національної поліції, чим порушив пункт 22. Правил дорожнього руху – Порушення правил проїзду великовагових Т/З автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами. Стаття частина статті КУпАП: ст. 132-1 ч. 1.

За вчинення вказаного правопорушення на позивача було накладено штраф у розмірі 510,00 грн.

Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30, згідно з п.2 яких транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306.

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах 4,35 м), за довжиною 22 м (для маршрутних транспортних засобів 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах до 46 т), навантаження на одиночну вісь 11 т (для автобусів, тролейбусів 11,5 т), здвоєні осі 16 т, строєні 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь 11 т, здвоєні осі 18 т, строєні 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23 грудня 2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У ній зокрема, необхідно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.

Відповідно до положень КУпАП, правопорушення, виявлені в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, мають бути зафіксовано за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.

Згідно із ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Обов`язок доказування правомірності складання постанови про адміністративне правопорушення, наявності в діях особи складу правопорушення покладено законом на відповідача.

Норми КАС України покладають на суб`єкта владних повноважень обов`язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльність та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів, невиконання відповідачем свого обов`язку довести правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності, свідчить про достовірність повідомлених позивачем обставин і не викликає у суду обґрунтованого сумніву.

Відповідно до ст.62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Позивач ОСОБА_1 , обґрунтовуючи позовні вимоги, заперечив факт порушення ним ПДР та вчинення адміністративного правопорушення.

В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що ширина транспортного засобу Mercedes-Benz Actros 1844 номерний знак НОМЕР_1 з причіпом Craven Tasket номерний знак НОМЕР_2 , яким керував ОСОБА_1 становила 2.80м, при дозволених 2.60 м, оскільки відсутнє підтвердження здійснення відповідних замірів. Також оскаржена постанова не містить відомостей про те, яким саме засобом і методом здійснювалось вимірювання ширини вантажу.

Доводи позивача, що викладені у позовній заяві, відповідачем не спростовані.

Вказане дає суду підстави вважати, що відповідач, не встановивши дійсні габарити вантажу, склав оскаржену постанову.

Відповідач не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження обставин порушення позивачем ПДР, зокрема у матеріалах відсутні матеріали фото- чи відео зйомки вчиненого порушення або інші докази, якими суб`єкт владних повноважень обґрунтовує правомірність прийнятого ним рішення.

Зі змісту долученої до матеріалів справи постанови серії ЕАО №4526946 від 23.07.2021 року встановлено, що в графі до постанови додаються не зазначено жодних додатків.

Об`єктивних доказів, свідчень або інших відомостей, необхідних для вирішення справи про наявність обставин порушення позивачем ПДР відповідачем надано не було. Доказів їх наявності відповідачем до суду не надано.

Відповідно до п.3 ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

З огляду на викладене, суд вважає, що постанову серії ЕАО №4526946 від 23.07.2021 року накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, передбачене ч. 1 ст.132-1 КУпАП належить скасувати та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 20, 44, 72, 77, 241, 243-246, 271, 286 КАС України суд, -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАО №4526946 від 23.07.2021 року винесену інспектором УПП у Львівській області старшим лейтенантом поліції Стадник Тарасом Теодозійовичем 2 бат. 4 рота про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення в розмірі 510 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.132-1 КУпАП, а провадження у справі закрити.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Департамент патрульної поліції Управління патрульної поліції у Львівській області: юридична адреса: 79053, м. Львів, вул. Перфецького, 19, Львівської області, ЄДРПОУ 40108646, e-mail: public@patrol.police.gov.ua.

Повний текст рішення суду складено 21.12.2021 року.

Суддя М. М. Олещук