Рішення № 102092437, 22.12.2021, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
22.12.2021
Номер справи
583/4774/21
Номер документу
102092437
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 583/4774/21

2/583/1085/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2021 року Охтирський міськрайсуд Сумської області в складі:

головуючого судді Сидоренка Р.В.,

за участю секретаря судового засідання Шаміладзе В.В.,

розглянувши в порядку спрощеного провадженняу відкритому судовому засіданні в залі суду №5 в м. Охтирці цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманих коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,

встановив:

23 листопада 2021 року Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради звернулося до суду із вищевказаним позовом в якому просять стягнути із ОСОБА_1 на свою користь надмірно отримані кошти у вигляді державної соціальної допомоги в розмірі 6624,20 грн.. Свої вимоги мотивує тим, 30.11.2019 відповідач звернулась до Управління заяву про призначення державної соціальної допомоги. Разом із заявою відповідачем було подано декларацію про доходи і майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій зазначено, що доходом сім`ї за період з 01.05.2019 р. по 31.10.2019 є заробітна плата та соціальна допомога. На підставі поданої заяви та декларації відповідачу було призначено державну соціальну допомогу на період з 01.11.2019 року по 30.04.2020 року. При зверненні відповідачки для призначення соціальної допомоги на наступний період на підставі даних ДПС встановлено що відповідачка у жовтні 2019 р. отримала дохід в розмірі 30000 грн. від продажу земельної ділянки за договором купівлі-продажу. Інформацію про цей дохід відповідачка не зазначила у декларації при зверненні за соціальною допомогою 30.11.2019, тобто, надала недостовірні дані про свій майновий стан, в результаті чого неправомірно отримала кошти соціальної допомоги на дітей одинокій матері у сумі 10552,66 грн.

21.10.2020 відповідач подала заяву згідно якої зобов`язалась щомісячно утримувати кошти з діючої допомоги по 1000 грн. В результаті цього із серпня по листопад 2020 року позивачем утримано кошти у розмірі 3928,46 грн. Загальна сума неповернених коштів становить 6624,20 грн., яку і прохають стягнути із відповідачки.

Представник позивача в судове засідання не з`явилась, згідно поданої письмової заяви просить розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує і просить стягнути з відповідача надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в повному обсязі.

Відповідач, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилась, про причини неявки суд не повідомила. Відзиву на позов не надала, а тому зважаючи на клопотання представника позивача, яке задоволено, суд визнав за можливе розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних у справі доказів за правилами глави 11 розділу ІІІ ЦПК України.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши думку учасників процесу, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що 30.11.2019 ОСОБА_1 звернулась до Управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги. Разом із заявою відповідачем було подано декларацію про доходи і майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій у розділі ІІ зазначено, що доходом сім`ї за період з 01.05.2019 р. по 31.10.2019 є заробітна плата та соціальна допомога.

На підставі поданої заяви та декларації відповідачу було призначено державну соціальну допомогу на період з 01.11.2019 року по 30.04.2020 року.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено що відповідачка у жовтні 2019 р. реалізувала належну їй на праві власності земельну ділянку за договором купівлі-продажу від чого отримала дохід. Інформацію про цей дохід відповідачка не зазначила у декларації при зверненні за соціальною допомогою 30.11.2019,

Згідно розрахунку суми надмірно виплачених коштів ОСОБА_1 вказана сума за період із 01.11.2019 року по 30.04.2020 становить 10552,66 грн.

21.10.2020 відповідач подала заяву згідно якої зобов`язалась щомісячно утримувати кошти з діючої допомоги по 1000 грн. В результаті цього із серпня по листопад 2020 року позивачем утримано кошти у розмірі 3928,46 грн. Загальна сума неповернених коштів становить 6624,20 грн.

Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-XII (в редакції, чинній на момент звернення відповідачки до УСЗН, відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Відповідно до ст. 3, 5 зазначеного Закону, допомога на дітей одиноким матерям є одним з видів державної допомоги сім`ям з дітьми що призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Відповідно до ст. 1 Закону, порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 (в редакції, чинній на момент звернення відповідачки до УСЗН Охтирської міської ради, визначає умови призначення і виплати такого виду державної допомоги сім`ям з дітьми, передбаченого Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» як, зокрема, допомоги на дітей одиноким матерям, що здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі створення) рад.

Відповідно до п. 34 Порядку, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І-ІУ рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім`ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно - технічних та вищих навчальних закладах І-ІУ рівня акредитації і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II групи або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Пунктом 48 Порядку передбачено, що органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.

Відповідно до п. 1 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 року № 1091 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року № 1098), головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор - посадові особи структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі створення) рад (далі - орган соціального захисту населення) наділені повноваженнями із здійснення контролю за правильністю надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, допомоги на дітей одиноким матерям, яка призначається з урахуванням доходу сім`ї, субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та компенсації додаткових витрат на оплату.

Пунктом 49 Порядку та ст. 22 Закону передбачено, що суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

За таких обставин, враховуючи, що помилкова державної соціальної допомоги в період з 01.11.2019 року по 30.04.2020 здійснена позивачем внаслідок недобросовісної поведінки відповідача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2270 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. 1, 7, 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», ст. 18-1, 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», ст. 1212, 1215 ЦК України, ст. ст. 4, 10, 76, 141, 247, 264, 265, 268, 273 - 274 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (код ЄДРПОУ: 23294808, вул. Перемоги, 1, м. Охтирка, Сумська область) надмірно отримані кошти у вигляді державної соціальної допомоги в розмірі 6624 гривні 20 копійок та судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 2270 гривень, а всього - 8894 (вісім тисяч вісімсот дев`яносто чотири) гривні 20 копійок.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Охтирського міськрайонного суду Р.В.Сидоренко