
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2021 року Справа № 160/11996/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
19 липня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви про призначення пенсії від 18.06.2021 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи за Списком № 1 один місяць служби за три час проходження військової служби в особливий період, а саме, період безпосередньої участі в антитерористичній операції та участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони: з 17.11.2014 по 04.01.2015; з 03.03.2015 по 25.03.2015; з 14.11.2020 по 01.02.2021; з 17.02.2021 по 25.04.2021;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи за Списком № 1 один місяць служби за три період проходження військової служби при частковій мобілізації: з 21.08.2014 по 17.11.2014; з 04.01.2015 по 03.03.2015; з 25.03.2015 по 24.07.2015;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 один місяць служби за три період проходження військової служби за контрактом: з 01.02.2021 по 17.02.2021; з 25.04.2021 по 14.05.2021;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви про призначення пенсії, з 18.06.2021 року.
В обгрунтування позову позивачем зазначено, що 18.06.2021 року він звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах у відповідності до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Разом із заявою були подані документи, що підтверджували необхідний стаж для призначення пенсії. Рішенням від 25.06.2021 року № 046350007735 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило у призначенні пенсії на пільгових умовах з посиланням на те, що страховий стаж позивача становить 26 років 3 місяці 28 днів, пільговий стаж складає – 24 роки 7 місяців 20 днів, що є недостатнім для призначення пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Вважаючи, що відповідачем безпідставно не зараховано у кратному розмірі (один місяць за три) період його перебування на військовій службі за контрактом, в період часткової мобілізації та безпосередньої участі в антитерористичній операції та участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 28.07.2021 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
13.08.2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач проти позову заперечує та просить відмовити у його задоволенні. Так, відповідачем зазначено, що рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу на пільгових умовах, є правомірним, оскільки згідно наданих документів страховий стаж позивача становить 26 років 3 місяці 28 днів, пільговий стаж складає – 24 роки 7 місяців 20 днів, що є недостатнім для призначення пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Також зазначають, що посилання позивача про обов`язок зарахувати період перебування його на військовій службі за контрактом, в період часткової мобілізації та безпосередньої участі в антитерористичній операції та участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони у кратному розмірі (один місяць за три) є помилковим, оскільки наказ Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» застосовується при призначенні пенсій за вислугу років, а не на загальних підставах.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що 18.06.2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах у відповідності до положень ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Разом із заявою до пенсійного органу були надані: трудова книжка НОМЕР_1 від 12.08.1994 року; довідка про підтвердження пільгового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 18.06.2021 року, видану ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ»; військовий квіток НОМЕР_2 ; посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_3 від 09.10.2015 року; довідку військової частини 3017 від 16.11.2020 року № 885 щодо перебування ОСОБА_1 на військовій службі по мобілізації з 21.08.2014 по 24.07.2015; копію контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового та сержантського складу (строком на 6 місяців) від 14.11.2020; довідка військової частини А0536 від 11.12.2020 № 2/6348 про перебування ОСОБА_1 на військовій службі за контрактом з 14.11.2020 по т/ч; довідка видана військовою частиною 3017 від 16.11.2020 №721 про безпосередню участь ОСОБА_1 в період з 17.11.2014 по 04.01.2015 та з 03.03.2015 по 25.03.2015 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах антитерористичної операції м. Слов`янськ Донецької області; довідка видана військовою частиною А0536 від 25.05.2021 № 1464, про те, що ОСОБА_1 в період з 14.11.2020 по 01.02.2021 та з 17.02.2021 по 25.04.2021 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькі та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення.
За результатами розгляду заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було прийнято Рішення від 25.06.2021 року № 046350007735 про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах з посиланням на те, що страховий стаж позивача становить 26 років 3 місяці 28 днів, пільговий стаж складає – 24 роки 7 місяців 20 днів, що є недостатнім для призначення пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Вважаючи рішення про відмову у призначенні пільгової пенсії відповідно до ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» протиправним та безпідставне неврахування до пільгового стажу у кратному розмірі (один місяць за три) періодів:
- безпосередньої участі в антитерористичній операції та участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони: з 17.11.2014 по 04.01.2015; з 03.03.2015 по 25.03.2015; з 14.11.2020 по 01.02.2021; з 17.02.2021 по 25.04.2021;
- проходження військової служби при частковій мобілізації: з 21.08.2014 по 17.11.2014; з 04.01.2015 по 03.03.2016; з 25.03.2015 по 24.07.2015;
- проходження військової служби за контрактом: з 01.02.2021 по 17.02.2021; з 25.04.2021 по 14.05.2021, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Спірним питанням є не врахування відповідачем періодів проходження служби в Збройних Силах позивача у пільговому обчисленні (один місяць служби за три місяці).
Відповідно до статті 19 Конституції Україниоргани державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцієюта законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Згідно із преамбулою Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058) встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі Порядок № 383).
Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
З 11.03.1994 року по 16.01.2003 року діяли Списки виробництв, робіт; професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162.
В період з 17.01.2003 року по 03.008.2016 року діяли Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.
В період 03.08.2016 рік і по теперішній час діють Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені, затверджені постановою Кабінету міністрів України від 24.06.2016 року №461.
Згідно з приписами статті 62 Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. №1788-XII (далі - Закон №1788) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок №637).
Відповідно до п.1, п.2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з абз.1 п.3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з записами в трудовій книжці позивача НОМЕР_1 від 12.08.1994 року та Довідці про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої ПрАТ «ПАВЛОГРОДВУГІЛЛЯ» 18.06.2021 року № 562, ОСОБА_1 працював (в т.ч. на шахті «Благодатна» в/о «ПАВЛОГРПДВУГІЛЛЯ») на посадах: учня гірника підземного з повним робочим днем під землею; гірником підземним з повним робочим днем під землею; учнем гірника з ремонту гірничих виробок підземний з повним робочим днем під землею; гірника з ремонту гірничих виробок підземний з повним робочим днем під землею в період з 06.02.1998 по 18.06.2021 року.
Згідно з розрахунком стажу для призначення пільгової пенсії ОСОБА_1 , пенсійним органом вищенаведені періоди роботи позивача зараховані до пільгового стажу за Списком № 1 та складають – 23 роки 01 місяць 16 днів.
Спір з цього питання між сторонами відсутній.
Водночас, спір між сторонами виник щодо зарахування до трудового стажу в кратному обчисленні (один місяць за три) періоду: безпосередньої участі в антитерористичній операції та участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони з 17.11.2014 по 04.01.2015; з 03.03.2015 по 25.03.2015; з 14.11.2020 по 01.02.2021; з 17.02.2021 по 25.04.2021; проходження військової служби при частковій мобілізації з 21.08.2014 по 17.11.2014; з 04.01.2015 по 03.03.2016; з 25.03.2015 по 24.07.2015; проходження військової служби за контрактом з 01.02.2021 по 17.02.2021; з 25.04.2021 по 14.05.2021 для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною шостою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період та військову службу за контрактом.
Відповідно до статті 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (далі - Порядок №413).
Відповідно до пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Пунктом 4 Порядку №413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
При цьому основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом №2011-XII, який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України"Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
В Україні особливий період розпочався 18 березня 2014 року згідно з Указом Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17.03.2014 р. №303/2014, який набрав чинності 18 березня 2014 р.
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналогічна правова позиці висловлена Верховним Судом у постановах від 5 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17 та від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17).
У справі, яка розглядається судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 , видане 09 жовтня 2015 року Головним управлінням Національної гвардії України.
Згідно з Довідкою військової частини 3017 від 16.11.2020 року № 885, ОСОБА_1 перебував на військовій службі по мобілізації в період з 21.08.2014 по 24.07.2015 року.
Довідкою, виданою військовою частиною 3017 від 16.11.2020 №721 також підтверджено, що ОСОБА_1 в період з 17.11.2014 по 04.01.2015 та з 03.03.2015 по 25.03.2015 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах антитерористичної операції м. Слов`янськ Донецької області.
Матеріалами справи підтверджено, що в період проходження військової служби за контрактом про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового та сержантського складу (строком на 6 місяців) від 14.11.2020, ОСОБА_1 з 14.11.2020 по 01.02.2021 та з 17.02.2021 по 25.04.2021 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькі та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (Довідка, видана військовою частиною А0536 від 25.05.2021 №1464.
В ході розгляду справи було встановлено, що при підрахунку пільгового стажу позивача були зараховані до загального та спеціального стажу періоди військової служби ОСОБА_1 , а саме: з 01.09.2014 по 24.07.2015 року (00 років 10 місяців 24 дні) та з 14.11.2020 по 31.01.2021 ( 00 років 04 місяці 18 днів).
При цьому, час проходження служби, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах антитерористичної операції м.Слов`янськ Донецької області з 17.11.2014 по 04.01.2015 та з 03.03.2015 по 25.03.2015 та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькі та Луганській областях з 14.11.2020 по 01.02.2021 та з 17.02.2021 по 25.04.2021, відповідачем було зараховано до спеціального та пільгового стажу на умовах - один місяць служби за один.
Таким чином, в ході розгляду справи було встановлено, що відповідачем безпідставно не було враховано до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах – один місяць за три період проходження позивачем військової служби протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах антитерористичної операції м. Слов`янськ Донецької області з 17.11.2014 по 04.01.2015 та з 03.03.2015 по 25.03.2015 та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькі та Луганській областях з 14.11.2020 по 01.02.2021 та з 17.02.2021 по 25.04.2021.
За таких обставин, наявні правові підстави для зарахування відповідачем саме до страхового стажу позивача вказаних періодів служби у трикратному розмірі.
Зважаючи на встановлення судом протиправності відмови відповідача зарахувати позивачеві до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період проходження позивачем військової служби протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах антитерористичної операції м. Слов`янськ Донецької області з 17.11.2014 по 04.01.2015 та з 03.03.2015 по 25.03.2015 та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькі та Луганській областях з 14.11.2020 по 01.02.2021 та з 17.02.2021 по 25.04.2021 на пільгових умовах – один місяць за три, позовні вимоги в цій частині позову підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог в частині зарахування інших періодів проходження служби, в тому числі в період проходження служби за контрактом з урахуванням кратності (однин місяць за три), які були враховані відповідачем без застосування вказаного правила, суд вважає, що в цій частині позову слід відмовити, оскільки пенсійним органом правомірно було зараховано ці періоди із розрахунку один місяць за один.
Також, суд звертає увагу на ту обставину, що пенсійним органом у Рішенні від 25.06.2021 року № 046350007735 про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах визнавалось підтвердження пільгового стажу позивача, до якого також було враховано і періоди військової служби – 24 роки 7 місяців 20 днів.
Тобто, з урахуванням встановлених судом обставин та необхідності зарахування до спеціального та пільгового стажу періодів проходження позивачем військової служби протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах антитерористичної операції м. Слов`янськ Донецької області з 17.11.2014 по 04.01.2015 та з 03.03.2015 по 25.03.2015 та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькі та Луганській областях з 14.11.2020 по 01.02.2021 та з 17.02.2021 по 25.04.2021 на пільгових умовах – один місяць за три – у позивача є наявним пільговий стаж (25 років) для призначення пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
За таких обставин, суд вважає, що Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 25.06.2021 року № 046350007735 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах – є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому, суд також критично ставиться до тверджень відповідача, що позивач має право на зарахування строку проходження служби в кратному розрахунку, у випадку якщо б звернувся з заявою про призначення пенсії за вислугу років як особа звільнена з військової служби, оскільки цей довід спростовується аналізом наведених вище нормами законодавства.
Разом з тим, суд не знаходить підстав для задоволення іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відносно зобов`язання відповідача призначити та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» згідно з заявою від 18.06.2021 року, з огляду на таке.
Так, у рішеннях у справах "Клас та інші проти Німеччини", "Фадєєва проти Росії", "Єрузалем проти Австрії" Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.
Згідно з положеннями Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № 11(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно - дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Виходячи зі змісту положень Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Призначення, нарахування (перерахування) та виплата пенсії відносить до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України, а тому суд не може втручатися в його дискреційні повноваження щодо розрахунку стажу та призначення пенсії.
Частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зважаючи на наведене, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 18.06.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, та прийняти рішення згідно з вимогами законодавства.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», з відповідача судові витрати у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не стягуються.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення від 25.06.2021 року № 046350007735 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за заявою про призначення пенсії від 18.06.2021 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати час проходження ОСОБА_1 військової служби в особливий період, а саме: період проходження позивачем військової служби протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах антитерористичної операції м. Слов`янськ Донецької області з 17.11.2014 по 04.01.2015 та з 03.03.2015 по 25.03.2015 та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькі та Луганській областях з 14.11.2020 по 01.02.2021 та з 17.02.2021 по 25.04.2021 на пільгових умовах – один місяць за три до спеціального та пільгового стажу роботи за професією гірника очисного забою підземного.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.06.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, та прийняти рішення згідно з вимогами законодавства.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева