
380/2328/21
2-а/465/309/21
РІШЕННЯ
Іменем України
02.12.2021 року м. Львів
Франківський районний суд м. Львова у складі:
головуючого:судді Марків Ю.С.,
за участю секретаря судового засідання Чапля В.С.,
представника відповідача Пашко Є.О.,
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася в суд із позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Позовну заяву мотивує тим, що протоколом про адміністративне правопорушення від 27.10.2020 року за №496-ДК/0154П/07/01/-20 встановлено, що 22.10.2020 року порушено вимоги земельного законодавства, а саме п.ґ ст.211 ЗК України (невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням) та ст.53 КУпАП на земельній ділянці кадастровий номер 4620987700:12:017:0185 площею 0,04 га. На підставі вказаного протоколу на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.53 КУпАП та 27.10.2020 року складено припис за №496-ДК/0155Пр/03/01/-20, яким приписано усунути порушення вимог земельного законодавства на вказаній земельній ділянці. Вказує, що відповідач всупереч закону в один день складає протокол, постанову та припис про усунення порушень. Окрім цього, зазначає, що відповідач не зміг встановити, які саме порушення допущені позивачкою при використанні вказаної земельної ділянки, відсутні відомості, які б підтверджували вчинення нею правопорушення, передбаченого ст.53 КУпАП. Враховуючи вищевикладене, просить суд скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення від 27 жовтня 2020 року № 496-ДК/0161По/08/01/- 20 про накладення на неї за ст. 53 КУпАП штрафу в розмірі 340 гривень і закрити справу про адміністративне правопорушення за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення
Не погоджуючись з позовом, від представника відповідача надійшов до суду відзив на позовну заяву, в якому просять в задоволенні позову відмовити повністю, мотивуючи таке тим, що на виконання наказу від 08.10.2020 року №496-ДК державним інспектором здійснено захід щодо дотримання вимог земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій та форм власності, родючості грунтів шляхом проведення перевірки земельної ділянки площею 0,04 га, кадастровий номер 4620987700:12:017:0185. З виходом державного інспектора на місце проведення перевірки встановлено порушення вимог земельного законодавства, а саме п.ґ ст.211 ЗК України, а саме невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням та ст.53 КУпАП шляхом встановлення торгового намету та будівництва житлового будинку. На підставі вищевикладеного, складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 22.10.2020 року №496-ДК/375/АП/09/01/-20, акт обстеження земельної ділянки від 23.10.2020 року №496-ДК/125/АО/10/01-20.
Позивачка в судове засідання не з`явилась, однак в матеріалах справи наявна заява такої про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 27.10.2020 року за №496-ДК/0154П/07/01/-20, 22.10.2020 року ОСОБА_1 порушено вимоги земельного законодавства, а саме п.ґ ст.211 ЗК України (невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням) та ст.53 КУпАП на земельній ділянці кадастровий номер 4620987700:12:017:0185 площею 0,04 га.
Постановою державного інспектора Управління з контролю за використанням та охороною земель Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 496-ДК/0161По/08/01/- 20 від 27.10.2020 року ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.52 КУпАП та накладено адміністративне стягнення.
Відповідно до вищевказаної постанови ОСОБА_1 порушила вимоги п.ґ ст.211 ЗК України (невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням) та ст.53 КУпАП на земельній ділянці площею 0,04 га, кадастровий номер 4620987700:12:017:0185 на території Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області. За категорією замлі сільськогосподарського призначення.
27.10.2020 року державним інспектором Управління з контролю за використанням та охороною земель Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру складено припис відносно ОСОБА_1 про усунення порушень вимог земельного законодавства, а саме п.ґ ст.211 ЗК України (невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням) та ст.53 КУпАП на земельній ділянці площею 0,04 га, кадастровий номер 4620987700:12:017:0185 на території Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області. За категорією замлі сільськогосподарського призначення.
Відповідно до ч.1,2 ст.2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Відповідно до ст. 187 Земельного кодексу України, контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Відповідно до ст.188 Земельного кодексу України, державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В ст.72 КАС України вказано, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
В ч.1 ст.77 КАС України вказано, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно ч. 2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В рекомендації №R(91)1 Ради Європи Державам-членам стосовно адміністративних санкцій від 13 лютого 1991 року рекомендовано урядам держав-членів керуватися у своєму праві та практиці принципом, згідно з яким обов`язок забезпечення доказів покладається на адміністративний орган влади (принцип 7).
Відповідно до ст.283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити серед іншого, зокрема опис обставин, установлених під час розгляду справи.
Пленум Верховного суду України в пункті 24 постанови від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» розяснив, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченими статтями 283 і 284 КУпАП. У постанові зокрема потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, а саме постанови № 496-ДК/0161По/08/01/- 20 від 27.10.2020 року, яку просить скасувати позивачка, в такій не зазначено опису обставин, установлених під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, а містить лише загальне посилання на положення Земельного кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення, що суперечить приписам ч. 2 ст. 283 КУпАП.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, встановлених обставин справи, системного аналізу положень чинного законодавства, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.53 КУпАП не доведена, прийняте рішення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є необґрунтованим, відповідно постанова №496-ДК/0161/По/08/01/-20 про накладення на ОСОБА_1 за ст.53 КУпАП штрафу в розмірі 340 гривень підлягає скасуванню, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закриттю.
Керуючись ст.2,77,205,241-246,255,295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.251,288,289,293 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
В И Р І Ш И В :
позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про скасування постанови про адміністративне правопорушення задоволити.
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення від 27.10.2020 року №496-ДК/0161/По/08/01/-20 про накладення на ОСОБА_1 за ст.53 КУпАП штрафу в розмірі 340 гривень скасувати.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.53 КУпАП -закрити.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та строки передбачені ст.286, 293.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Львівській області, код ЄДРПОУ 39769942, адреса: м.Львів, пр.Чорновола, буд.4.
Повний текст рішення виготовлено 13.12.2021 року.
Cуддя Марків Ю.С.