Рішення № 102082899, 21.12.2021, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
21.12.2021
Номер справи
522/25248/21
Номер документу
102082899
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.12.2021

м. Одеса

Справа № 522/25248/21

Провадження № 2-а/522/531/21

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого - судді Ярема Х.С.

при секретарі судового засідання - Насарая А.В.

за участю:

перекладача - Тумбрукакі Н.В.

представника позивача - Погожий Д.О.

відповідача - ОСОБА_1

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області

до громадянина Російської Федерації ОСОБА_1

про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.

ВСТАНОВИВ:

1.20.12.2021 Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області звернулось до суду з позовом до громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 .

Просить затримати громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 20.05.2022 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

2.Позов мотивовано тим, що 17.12.2021 співробітниками УСБУ виявлено двох громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_3 в Одеській області, смт. Красні Окни. Під час перевірки встановлено, що ОСОБА_1 незаконно перетнув державний кордон України поза межами КПП; документів, що посвідчує його особу не має. Встановлене є порушенням правил перебування іноземців в Україні. На даний час громадянин гр. Російської Федерації ОСОБА_1 на території України знаходиться незаконно, постійного офіційно зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має. Того ж дня, 17.12.2021 за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме проживання без документів на право проживання в Україні, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 203 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення та протокол про адміністративне затримання. Оскільки відомості про перебування ОСОБА_1 на території України на законних підставах відсутні, документів, що посвідчують його особу у нього немає, він прибув на територію України нелегально, є підстави для його затримання з метою ідентифікації.

3. ОСОБА_1 забезпечено право мати перекладача. В судовому засіданні він пояснив, що усвідомлює своє прибуття на територію України нелегально в пошуках заробітку. Національний паспорт загубив вже на території України. Фото першої сторінки паспорта знаходиться у нього в телефоні. Проте особисті речі були відібрані працівниками СБУ. Бажає повернутись в країну свого походження, має фінансову можливість.

Судом встановлено такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

4.17.12.2021 працівниками УСБУ в Одеській області виявлено за адресою смт. Красні Окни, Одеська області та доставлено до ГУ ДМС в Одеській області, громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

5.Оскільки документ в особи був відсутній, 17.12.2021 особу було встановлено з його слів, про що складено довідку про особу та внесено до єдиної електронної бази відповідні біометричні дані про особу.

6.Встановлено, що затриманий є громадянином Російської Федерації - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Санк-Петербург.

7.17.12.2021 відносно громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 складено протокол ПР МОД 007160 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП та постанову про накладення адміністративного стягнення ПН МОД 007223, штрафу у розмірі 1700 грн.

8.У зв`язку з вчиненням правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП, 17.12.2021 о 21.00 год. було затримано громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , про що складно протокол про адміністративне затримання МОД 000141. Протокол складено в присутності двох понятих. Проведено особистий огляд речей затриманого та встановлено, що речі та цінності відсутні. Родичі не повідомлялись, оскільки затриманий таких немає на території України.

9.17.12.2021 ГУ ДМС України в Одеській області повідомило Миколаївський ПТТІ ДМС України про поміщення гр. Російської Федерації ОСОБА_1 до пункту тимчасового тримання.

10.На підставі рішенням від 17.12.2021 гр. Російської Федерації ОСОБА_1 поміщено у Миколаївський ПТТІ ДМС України.

11.Згідно з актом приймання-передачі іноземця, складеного 18.12.2021 о 05.36 год. передано гр. Російської Федерації ОСОБА_1 .

12.18.12.2021 ГУ ДМС України в Одеській області повідомило Генеральне консульство Російської Федерації м. Одеси про затримання та доставлення до Миколаївського ПТТІ ДМС України гр. Російської Федерації ОСОБА_1 . У зв`язку з цим, висловлено прохання щодо забезпечення ідентифікації особи, підтвердження чи спростування громадянства, а у разі підтвердження - документувати свідоцтвом на повернення до Російської Федерації.

Вирішуючи спір суд виходив з наступного.

13.Так, особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців та осіб без громадянства визначені статтею 289 Кодексу адміністративного судочинства України.

14.Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" визначено правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України.

15.Відповідно до статті 30 вказаного Закону іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більше як вісімнадцять місяців. У разі звернення особи під час її перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вона продовжує перебувати в зазначеному пункті до остаточного прийняття рішення за заявою.

16.Відповідно до ч.1 ст.289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, на підставі заяви поданої органом охорони державного кордону до іноземця або особи без громадянства суд може застосувати такий захід як затримання з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.

17.Згідно з приписами ч.11-13 ст.289 КАС України передбачено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

18.Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:

1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації;

2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

19.Зі змісту наведених приписів слідує, що під час вирішення питання про затримання іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, обов`язковому дослідженню судом підлягає, зокрема, неможливість ідентифікації іноземця або особи без громадянства та/або неможливість забезпечення примусового видворення особи.

20.У разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, до нього може бути застосовано судом такий захід, як затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.

21.Згідно з п. 2.7 Інструкції, у разі відсутності в іноземця документів, що посвідчують особу, територіальний орган, територіальний підрозділ ДМС, орган СБУ або орган охорони державного кордону України вживають заходів щодо їх ідентифікації та документування (запити до дипломатичних представництв або консульських установ із долученням двох кольорових фотокарток на кожну особу).

22.Відповідно до вимог пункту 1 Типового положення, пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, є державною установою, що призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства: стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення за межі України; стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі України, у тому числі прийнятих відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; затриманих ДМС, її територіальними органами та підрозділами на строки та в порядку, передбачені законодавством; затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

23.За змістом пункту 5 Типового положення, іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців з дня фактичного затримання особи.

24.Таким чином, підставою для затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації є відсутність документів, які його ідентифікують.

25.Судом встановлено, що громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 національного паспорту, що посвідчує його особу немає з причин його випадкової втрати під час потрапляння на територію України. Закордонного паспорта немає. Таким чином, документи, які його ідентифікують відсутні.

26.Отже, неможливість ідентифікації іноземця є перешкодою для початку процедури його примусового повернення чи видворення, оскільки питання країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства залишається не з`ясованим.

27.Отож, на момент затримання ОСОБА_1 законних підстав для перебування на території України не мав, оскільки немає жодного документу, що посвідчує його особу.

28.Таким чином, суд погоджується з доводами позивача щодо необхідності затримання іноземного громадянина з метою його ідентифікації.

29.Водночас ст. 371 КАС України передбачено перелік судових рішень, які виконуються негайно та не передбачено допущення до негайного виконання рішення суду про затримання іноземця.

Керуючись ст.ст. 72-79, 255, 289 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області задовольнити.

Затримати громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з метою забезпечення ідентифікації та примусового видворення за межі території України - строком на 6 (шість) місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення.

Повний текст рішення складено 21.12.2021.

Суддя Х.С. Ярема