
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2021 року Чернігів Справа № 620/13772/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заяць О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до товариства з обмеженою відповідальністю "ЕС СІ ГРУП" (ТОВ "ЕС СІ ГРУП") про зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Управління Держпраці у Чернігівській області звернулося до суду з позовом, у якому просить:
зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю "EC СІ ГРУП", код ЄДРПОУ 42107031, Чернігівська область, м. Чернігів, вул. Козацька, буд. 36 Б, приміщення 4, в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей, зупинити роботи (виробництво), а саме: експлуатацію ліфта пасажирського (змонтований за адресою: м. Прилуки, вул. Михайлівська, буд. 63/1).
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами проведеної планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а тому є підстави для негайного зупинення робіт (виробництва).
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами, відповідачу встановлено 15-денний строк, з дня вручення її копії для подання відзиву на позов разом з доказами.
Вказана ухвала суду була отримана відповідачем 29.10.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Однак у встановлений судом строк відповідач відзиву на позов не подав, про причини не подання відзиву суд не повідомив, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до направлення на проведення перевірки від 01.07.2021 № 568, на підставі наказу від 01.07.2021 № 1068-Н, Управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 06.07.2021 по 19.07.2021 проведено планову перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, гігієни праці товариство з обмеженою відповідальністю "EC СІ ГРУП", код ЄДРПОУ 42107031, Чернігівська область, м. Чернігів, вул. Козацька, буд. 36 Б, приміщення 4.
Під час перевірки згідно розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» акту від 19.07.2021 № 06-05/568 (далі - акт перевірки) виявлено 42 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких зазначені у рядках № № 21-42 порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Керуючись ч. 7, 8 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» головним державним інспектором відділу нагляду в будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв`язку ОСОБА_1 19.07.2021 видано припис про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці № 06-05/568.
На підставі наказу Управління від 22.09.2021 № 1513-Н та направлення на проведення контрольного заходу від 22.09.2021 № 723 Управлінням Держпраці у Чернігівській області в період з 23.09.2021 по 29.09.2021 проведено позапланову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "EC СІ ГРУП" щодо виконання суб`єктом господарювання припису від 19.07.2021 № 06-05/568, про що складено акт від 29.09.2021 № 06-05/723 ПЗ.
За результатом проведення позапланового заходу державного контролю товариства з обмеженою відповідальністю "EC СІ ГРУП", встановлено, що порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей (зазначені в акті від 19.07.2021 № 06-05/568) у рядках №№ 23, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 усунуті відповідачем.
Порушення зазначені у рядках №№ 21, 22, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 розділу V акту від 19.07.2021 № 06-05/568 не усунуто відповідачем та створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:
1. Не представлені відомості про організацію, яка здійснювала монтаж ліфта пасажирського за адресою: м. Прилуки, вул. Михайлівська, буд. 63/1 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», постанова Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на використання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», пункт 7.2.1 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 № 937/15628), пункт 1.2 розділу 7, пункт 1.2 розділу 8 НПАОП 45.2-7.03-17 «Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 23.06.2017 № 1050, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2017 № 1111/30979).
2. Відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме ліфта пасажирського за адресою: м. Прилуки, вул. Михайлівська, буд. 63/1 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», постанова Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на використання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», пункт 1.2 розділу 7, пункт 1.2 розділу 8 НПАОП 45.2- 7.03-17 «Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 23.06.2017 № 1050, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2017 № 1111/30979).
3. Не представлений акт технічної готовності ліфта пасажирського за адресою: м. Прилуки, вул. Михайлівська, буд. 63/1 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 9.1.3 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 № 937/15628), пункт 1.2 розділу 7, пункт 1.2 розділу 8 НПАОП 45.2-7.03-17 «Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 23.06.2017 № 1050, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2017 № 1111/30979).
4. Не представлений протокол перевірки ланцюга між нулевим проводом вводу і зануленнями елементами електроустаткування ліфта пасажирського за адресою: м. Прилуки, вул. Михайлівська, буд. 63/1 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 9.1.3 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 № 937/15628), пункт 1.2 розділу 7, пункт 1.2 розділу 8 НПАОП 45.2-7.03-17 «Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 23.06.2017 № 1050, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2017 № 1111/30979).
5. Не представлений протокол перевірки опору заземлювача ліфта пасажирського за адресою: м. Прилуки, вул. Михайлівська, буд. 63/1 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 9.1.3 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 № 937/15628), пункт 1.2 розділу 7, пункт 1.2 розділу 8 НПАОП 45.2-7.03-17 «Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 23.06.2017 № 1050, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2017 № 1111/30979).
6. Не представлений протокол перевірки стану ізоляції електроустаткування і електричних мереж ліфта пасажирського за адресою: м. Прилуки, вул. Михайлівська, буд. 63/1 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 9.1.3 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 № 937/15628), пункт 1.2 розділу 7, пункт 1.2 розділу 8 НПАОП 45.2-7.03-17 «Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 23.06.2017 № 1050, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2017 № 1111/30979).
7. Не представлений протокол виміру повного опору петлі «фаза-нуль» ліфта пасажирського за адресою: м. Прилуки, вул. Михайлівська, буд. 63/1 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 9.1.3 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 № 937/15628), пункт 1.2 розділу 7, пункт 1.2 розділу 8 НПАОП 45.2-7.03-17 «Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 23,06.2017 № 1050, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2017 № 1111/30979).
8. Не представлений акт на приховані роботи (перекриття, установлення закладних деталей тощо) ліфта пасажирського за адресою: м. Прилуки, вул. Михайлівська, буд. 63/1 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 9.1.3 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 № 937/15628), пункт 1.2 розділу 7, пункт 1.2 розділу 8 НПАОП 45.2-7.03-17 «Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 23.06.2017 № 1050, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2017 № 1111/30979).
9. Не представлений акт готовності будівельної частини ліфта пасажирського за адресою: м. Прилуки, вул. Михайлівська, буд. 63/1 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 9.1.3 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 № 937/15628), пункт 1.2 розділу 7, пункт 1.2 розділу 8 НПАОП 45.2-7.03-17 «Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 23.06.2017 № 1050, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2017 № 1111/30979).
10. Ліфту пасажирському за адресою: м. Прилуки, вул. Михайлівська, буд. 63/1 не проведений первинний (повний) технічний огляд - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункти 9.2.1, 9.2.2, 9.3.1, 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 № 937/15628), пункт 1.2 розділу 7, пункт 1.2 розділу 8 НПАОП 45.2-7.03-17 «Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових абс мобільних будівельних майданчиках» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 23.06.2017 № 1050, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2017 № 1111/30979).
11. Не призначений наказом працівник, відповідальний за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфта пасажирського за адресою: м. Прилуки, вул. Михайлівську, буд. 63/1 не проведений первинний (повний) технічний огляд - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункти 9.7.2, 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 № 937/15628), пункт 1.2 розділу 7, пункт 1.2 розділу 8 НПАОП 45.2-7.03-17 «Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 23.06.2017 № 1050, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2017 № 1111/30979).
12. Не призначений наказом працівник, відповідальний за організацію експлуатації ліфта пасажирського за адресою: м. Прилуки, вул. Михайлівська, буд. 63/1 не проведений первинний (повний) технічний огляд - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункти 9.7.2, 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 № 937/15628), пункт 1.2 розділу 7, пункт 1.2 розділу 8 НПАОП 45.2-7.03-17 «Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 23.06.2017 № 1050, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2017 № 1111/30979).
13. Не призначені наказом електромеханіки, які одночасно є відповідальними особами за справний стан ліфта пасажирського за адресою: м. Прилуки, вул. Михайлівська, буд. 63/1 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункти 9.7.2, 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 № 937/15628), пункт 1.2 розділу 7, пункт 1.2 розділу 8 НПАОП 45.2-7.03-17 «Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 23.06.2017 № 1050, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2017 № 1111/30979).
Вважаючи дані порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з абзацом другим статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема, належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (частина перша статті 38 Закону України «Про охорону праці»).
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, визначено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Статтею 18 Закону України «Про охорону праці» встановлено, що працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.
Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
Перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.
Посадові особи, діяльність яких пов`язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок.
Порядок проведення навчання та перевірки знань посадових осіб з питань охорони праці визначається типовим положенням, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.
Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.
Відповідно до частини третьої статті 21 Закону України «Про охорону праці» роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
У відповідності до пункту 9.2.1 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 № 937/15628 (далі - Правила) у процесі експлуатації ліфти підлягають технічним оглядам і експертним обстеженням, проведення яких здійснюється згідно з НПАОП 0.00-6.18-2004 і цим розділом.
Так, пунктом 9.2.2 вказаних Правил передбачено, що ліфти повинні підлягати технічним оглядам, зокрема, позачерговому.
Згідно пункту 9.5.1 Правил позачерговий технічний огляд ліфта проводять у разі: введення його в експлуатацію після ремонту, реконструкції або модернізації; перерви в експлуатації більше як на 12 місяців; демонтажу та встановлення на новому місці; закінчення граничного строку експлуатації (із застосуванням видів робіт, що не використовувались під час експертного обстеження); експлуатаційної чи деградаційної відмови, виявлення зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів; аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру. В інших випадках позачерговий технічний огляд проводиться відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою роботодавця. У разі проведення позачергового технічного огляду в паспорті ліфта зазначається причина його проведення. До складу робіт з проведення позачергового технічного огляду входять перевіряння і випробовування такі ж, як при проведенні первинного технічного огляду згідно з розділом 9.3, за винятком пунктів 9.3.7-9.3.9 цих Правил.
Пунктом 9.6.1 Правил передбачено, що експертне обстеження проводиться у разі: закінчення граничного строку експлуатації; реконструкції (перебудови) або модернізації, якщо це обумовлено нормативно-правовими актами з охорони праці; аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру, з метою визначення можливості відновлення; виявлення під час проведення технічного огляду зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів, що перевищують допустимі значення. В інших випадках експертне обстеження устатковання проводять відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою роботодавця.
За приписами пункту 9.6.2 Правил за висновком експертизи роботодавець приймає рішення про експлуатацію устатковання в межах продовжуваного строку безпечної експлуатації, його заміну, ремонт, реконструкцію (перебудову), модернізацію або зміну параметрів експлуатації.
В силу вимог пункту 9.6.4 Правил рішення про поновлення роботи ліфтів приймає посадова особа Держгірпромнагляду України, яка заборонила їх експлуатацію, після усунення порушень, відмічених у приписі, згідно з вимогами Положення про порядок організації державного нагляду за охороною праці та гірничого нагляду в системі Держнаглядохоронпраці України, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 30.03.2004 № 92, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.08.2004 за №1074/9673.
Згідно з пунктами 9.7.1-9.7.3 Правил суб`єкт господарювання, який має намір розпочати (продовжити) експлуатацію ліфтів, повинен отримати дозвіл відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.05-2003 і забезпечувати їх утримання в справному стані та безпечно експлуатувати шляхом організації належного технічного обслуговування, технічного огляду та ремонту. З цією метою він повинен:
- призначати наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів та організацію їх експлуатації;
- призначати наказом електромеханіків, які одночасно є відповідальними особами за їх справний стан;
- призначати наказом ліфтерів і операторів диспетчерського зв`язку (якщо такий є).
Всі вказані працівники повинні проходити навчання і перевірку знань згідно з вимогами НПАОП 0.00-4.12-2005.
Працівники, відповідальні за організацію робіт з технічного обслуговування та ремонт ліфтів і за організацію експлуатації ліфтів, повинні бути забезпечені цими Правилами та посадовими інструкціями, а електромеханіки, ліфтери і оператори - виробничими інструкціями і інструкціями з охорони праці, що розроблені і затверджені відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.15-98.
При цьому, пунктом 9.7.15 Правил встановлено, що робота ліфта не дозволяється, якщо: відсутній паспорт чи відомості про реєстрацію; не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта; закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта; не призначено наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів, за організацію експлуатації та за справний стан ліфтів; відсутній атестований обслуговуючий персонал (електромеханіки, ліфтери); не виконані приписи посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці; знос канатів перевищує встановлені норми; є тріщини, деформації в металоконструкціях ліфта; несправні прилади і пристрої безпеки, а також мають місце інші несправності, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта.
Отже, з наведених норм слідує, що експлуатація ліфтів повинна здійснюватись з дотриманням вимог Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затвердженого наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190.
Проте, під час розгляду справи відповідачем не було надано жодних доказів того, що ним у відповідності до вимог Правил було отримано дозвіл на експлуатацію ліфту, проведено його експертне обстеження (технічне діагностування), отримано паспорт ліфту, проведено навчання і перевірку знань згідно з вимогами НПАОП 0.00-4.15-2005 працівником, відповідальним за експлуатацію ліфтів.
Відтак, враховуючи встановлені обставини, суд вважає обґрунтованими доводи позивача щодо серйозності допущених порушень під час роботи ліфту, оскільки пунктом 9.7.15 Правил заборонено експлуатацію ліфтів без проведення їх технічного огляду або експертного обстеження та у разі наявності несправних приладів і пристроїв безпеки, а також, якщо мають місце інші несправності, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта.
Суд також враховує, що станом на дату розгляду справи відповідач не надав суду доказів усунення порушень в частині приведення роботи ліфту згідно з вимогами Правил.
За приписами частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У контексті наведеного, вжиття заходів реагування слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи.
Таким чином, беручи до уваги те, що відповідачем не надано доказів усунення виявлених перевіркою порушень, з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров`ю людей, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов`язання товариства з обмеженою відповідальністю "EC СІ ГРУП", код ЄДРПОУ 42107031, Чернігівська область, м. Чернігів, вул. Козацька, буд. 36 Б, приміщення 4, в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей, зупинити роботи (виробництво), а саме: експлуатацію ліфта пасажирського (змонтований за адресою: м. Прилуки, вул. Михайлівська, буд. 63/1).
Суд звертає увагу, що позивач має право після усунення усіх порушень звернутися до органу державного нагляду (контролю), який ініціював зупинення, з повідомленням про їх усунення.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов Управління Держпраці у Чернігівській області підлягає задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача – суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю "EC СІ ГРУП", код ЄДРПОУ 42107031, Чернігівська область, м. Чернігів, вул. Козацька, буд. 36 Б, приміщення 4, в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей, зупинити роботи (виробництво), а саме: експлуатацію ліфта пасажирського (змонтований за адресою: м. Прилуки, вул. Михайлівська, буд. 63/1).
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: Управління Держпраці у Чернігівській області, вул.П`ятницька, буд.39,м.Чернігів,14000, код ЄДРПОУ: 39779238.
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕС СІ ГРУП" (ТОВ "ЕС СІ ГРУП"), вул.Козацька, 36Б приміщення 4,м.Чернігів,14037, код ЄДРПОУ: 42107031.
Повний текст рішення суду виготовлено 20 грудня 2021 року.
Суддя О.В. Заяць