
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
20 грудня 2021 року Чернігів Справа № 620/3549/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О. розглянувши в порядку письмового провадження заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма ім.Т.Г.Шевченка"доДержавної податкової служби України Головного управління ДПС в Чернігівській областіпровизнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,У С Т А Н О В И В:
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма ім. Т.Г. Шевченка» до Головного управління ДПС в Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії.
15.12.2020 Чернігівським окружним адміністративним судом прийнято рішенням, згідно з яким вирішено позов ТОВ «Агрофірма ім. Т.Г. Шевченка» задовольнити повністю.
Відповідно до ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.09.2021 у задоволенні клопотання Головного управління Держаної податкової служби у Чернігівській області про поновлення строку на апеляційне оскарження судового рішення відмовлено.
12.10.2021 від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі. Заява мотивована тим, що незважаючи: на те, що рішення суду від 15.12.2020 набрало законної сили; на неодноразові звернення позивача до ДПС України з приводу необхідності виконання вказаного судового рішення; на відкрите виконавче провадження, ДПС України ухиляється від виконання рішення у справі № 620/3549/20, яке є обов`язковим до виконання. Зазначає, що станом на день подання даної заяви рішення суду не виконано, податкові накладні не зареєстровані, що є порушенням приписів законодавства, а також порушує права позивача.
Ухвалою суду від 13.12.2021 розгляд заяви призначено у порядку письмового провадження та запропоновано відповідачам надати до суду письмові пояснення щодо наведених у заяві обставин та докази на їх підтвердження.
Незважаючи на направлення вказаної ухвали ДПС України в її електронний кабінет (а.с. 119, т. 2) та на вручення копії ухвали представнику ГУ ДПС у Чернігівській області (а.с. 120-121, т. 2), правом подання письмових пояснень до суду відповідачі не скористались.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява ТОВ «Агрофірма ім. Т.Г. Шевченка» має бути задоволена, враховуючи таке.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.12.2020 у справі № 620/3549/20 (з урахуванням ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.07.2021), яке 30.09.2021 набрало законної сили, зокрема, зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 1 від 02.06.2020, № 2 від 01.06.2020, № 3 від 01.06.2020, № 4 від 02.06.2020 датами їх подання.
04.08.2021 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на підставі виконавчого листа Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.05.2021 № 620/3549/20 прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 66338390, боржником значиться – ДПС України (а.с. 100, т. 2). Інформаційною довідкою від 11.10.2021 підтверджується, що на зазначену дату виконавче провадження № 66338390 відкрито (а.с. 103-104, т. 2).
Листами ТОВ «Агрофірма ім. Т.Г. Шевченка» від 01.07.2021 та від 31.08.2021 (а.с. 105, 107, т. 2) підтверджується те, що позивач звертався до ДПС України з приводу виконання рішення суду від 15.12.2020 у справі № 620/3549/20.
У відповідь на вказані звернення ДПС України листами від 03.08.2021 та від 09.09.2021 (а.с. 106, 108, т. 2) інформувало про повторне подання апеляційної скарги на вказане судове рішення.
08.10.2021 постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.09.2021 була отримана представником ДПС України (а.с. 77, т. 2).
Відповідно до ухвали Верховного Суду від 25.11.2021 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Чернігівській області на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2021 року у справі №620/3549/20 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма ім. Т. Г. Шевченка» до Головного управління ДПС у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії.
Вважаючи, що ДПС України ухиляється від виконання рішення суду, ТОВ «Агрофірма ім. Т.Г. Шевченка» звернулось до суду з відповідною заявою.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
В частині другій статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 325 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
За змістом статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Відповідно до частин другої та третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно із статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід`ємна частина «судового процесу» для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід`ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (пункт 40).
З огляду на викладене, суд акцентує увагу на тому, що інститут судового контролю полягає у здійсненні судом контролюючої функції по відношенню до суб`єкта владних повноважень з дотримання ним принципу обов`язковості судового рішення.
З набранням чинності нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України, законодавцем розширено повноваження суду та надано судам право встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення після ухвалення ним рішення, у разі наявності обґрунтованих підстав вважати, що органом влади порушується принцип обов`язковості судового рішення. При цьому, слід зважати на те, що встановлення судового контролю є правом суду, а не його обов`язком.
Враховуючи наведене, та зважаючи на те, що ДПС України, всупереч вимог статті 129-1 Конституції України, статей 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, не виконано рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.12.2020, яке 30.09.2021 набрало законної сили, суд вважає за необхідне заяву ТОВ «Агрофірма ім. Т.Г. Шевченка» про встановлення судового контролю задовольнити.
Керуючись статтями 14, 241, 248, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма ім. Т.Г. Шевченка» про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 620/3549/20 – задовольнити.
Зобов`язати Державну податкову службу України, протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали подати до Чернігівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.12.2020 у справі № 620/3549/20.
Попередити Державну податкову службу України про можливість застосування заходів, передбачених частиною другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту.
Повний текст ухвали складений 20.12.2021.
Суддя Ю.О. Скалозуб