Рішення № 102068894, 16.12.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2021
Номер справи
360/4901/21
Номер документу
102068894
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

16 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4901/21

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Ірметової О.В.

за участю

секретаря судового засідання: Попової Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом адвоката Старовойтова Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

13 вересня 2021 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Старовойтова Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що 12.04.2021 ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області з заявою про призначення дострокової пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).

Для призначення пенсії позивачем були надані наступні документи: паспорт серія НОМЕР_1 від 19.03.1999;довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру; архівна довідка про проходження військової служби № 21/59/ОИЗО/М-475 від 16.03.2021; військовий квиток НОМЕР_2 від 12.11.1983; диплом про навчання НОМЕР_3 ; довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 919-5000301123 від 27.08.2020; посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_4 від 20.11.1998; довідки про періоди роботи № 11 від 06.02.2014; трудова книжка НОМЕР_5 від 18.06.1986.

За результатами розгляду заяви позивача про призначення дострокової пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області 19 квітня 2021 року було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії № 121630006837 ( ОСОБА_1 ) у зв`язку з відсутністю на день звернення довідки про період участі в бойових діях.

У оскаржуваному рішенні № 121630006837 ( ОСОБА_1 ) відповідачем 1 зазначається, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (зі змінами) до заяви про призначення пенсії за віком надаються посвідчення учасника бойових дій, довідка про період (періоди) участі у бойових діях згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Позивач разом із документами для призначення дострокової пенсії відповідачу 1 надавав архівну довідку Федеральної служби безпеки Росії № 21/59/ОИЗО/М-475 від 16.03.2021. Проте відповідач на підставі вищевказаної архівної довідки дійшов до висновку, що « ОСОБА_1 знаходився на території Республіки Афганістан», з чим не можна погодитись, оскільки у зазначеній архівній довідці мова йде про проходження позивачем військової служби у окремому контрольно-пропускному пункті «Термез».

Під час військової служби у окремому контрольно-пропускному пункті «Термез» молодший сержант ОСОБА_1 знаходився у відрядженні у періоди часу зазначені у архівній довідці від 16.03.2021 № 21/59/ОИЗО/М-475. Зокрема у вказаній довідці зазначені номери наказів командира окремого контрольно - пропускного пункту «Термез» та дати винесення наказів про відрядження позивача до Республіки Афганістан.

Відповідач 1 у Рішенні № 121630006837 ( ОСОБА_1 ) зазначає, що незважаючи на надання позивачем архівної довідки від 16.03.2021 № 21/59/ОИЗО/М-475, у ній відсутня інформація про періоди участі позивача у бойових діях.

На підставі вищевикладеного, підстави для призначення позивачу дострокової пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону № 1058-ІV відсутні. Саме такого висновку дійшов відповідач 1 у оскаржуваному рішенні № 121630006837 (ОСОБА_1.).

Однак відповідач 1, на думку позивача, у оскаржуваному Рішенні № 121630006837 ( ОСОБА_1 ) підстави для відмови у призначенні позивачу дострокової пенсії не обґрунтував та не послався на відповідні норми закону.

Так відповідач 1 у оскаржуваному Рішенні № 121630006837 ( ОСОБА_1 ) зазначає, що для призначення пенсії окремим категоріям осіб, окрім посвідчення учасника бойових дій, ще необхідно надати разом із заявою про призначення пенсії довідку про період (періоди) участі у бойових діях згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Враховуючи вищенаведене позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 19 квітня 2021 року № 121630006837 ( ОСОБА_1 ) про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 19.04.2021 та здійснити виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії з 19.04.2021, тобто з дати звернення з заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

30.09.2021 від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 35-37), в якому відповідач 1 заперечував проти позовних вимог, з огляду на наступне.

12.04.2021 ОСОБА_1 звернувся до відділу обслуговування громадян управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області з заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Для підтвердження документів, що визначають право на призначення пенсії позивачем були надані наступні документи: посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_6 від 20.11.1998 та архівну довідку, яка видана федеральним державним казенним підприємством «Центральний прикордонний архів Федеральної Служби Безпеки Російської федерації» від 26.03.2021 року №21/59/ОИЗО/М-475.

Зазначена заява прийнята головним спеціалістом відділу обслуговування громадян та, з урахуванням п.п. 4.1, 4.2 Порядку 22-1 зареєстрована в електронному журналі звернень за №2815.

Відповідно до п.4.2 Порядку 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу. Відповідно до п 4.3. Порядку 22-1 Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

З урахуванням зазначених норм Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 12.04.2021, рішенням від 19.04.2021 винесло рішення про відмову в призначенні пенсії №121630006837.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області було продубльовано рішення про відмову в призначенні пенсії №121630006837 від 19.04.2021.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області наголошує, що основне рішення про відмову в призначенні пенсії №121630006837 від 19.04.2021 було прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-ІУ право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення 4 чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Аналіз пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-ІУ дає підстави для висновку про те, що правом на дострокове призначення пенсії за визначених умов, наділені не всі особи зі статусом учасника бойових дій, а тільки ті особи, які відносяться до числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до п.п.5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", який затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року для призначення пенсії за віком подаються документи, що засвідчують особливий статус особи. Зокрема, посвідчення учасника бойових дій, довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, або довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637), а для осіб з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", або яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (у разі призначення пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону).

Отже діючи законодавством передбачено вичерпний перелік, документів, який необхідний для призначення пенсії за віком як учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону 1058.

Формат довідки, яка передбачена додатком 2 до Порядку 637 передбачає не лише інформацію про період участі особи у бойових діях, а також примітку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. Позивачем до заяви про призначення пенсії було додано архівну довідку, яка видана федеральним державним казенним підприємством «Центральний прикордонний архів Федеральної Служби Безпеки Російської федерації» від 26.03.2021 року №21/59/ОИЗО/М-475.

Відповідно до інформації, яка зазначена у довідці, встановлено, що позивач знаходився на території республіки Афганістан з 03.03.1985 по 18.11.1985 року. Проте довідка не містить інформацію про період участі позивача у бойових діях на території республіки Афганістан, що унеможливлює призначення зазначеного виду пенсії. Тому дії управління щодо відмови в призначенні позивачу пенсії є правомірними, а рішення суду незаконним і таким що підлягає скасуванню.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.

Ухвалою суду від 20.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 29-30).

Ухвалою суду від 20.10.2021 продовжено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання (а.с. 56).

15.11.2021 до суду від представника позивача надійшла заява про зміну предмету позову, в якій представник позивача просив змінити раніше зазначені позовні вимоги до Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області на нові позовні вимоги: «Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області від 19 квітня 2021 року N 121630006837 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

У якості відповідачів визначено - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ( далі - відповідач 2).

З урахуванням уточнення представник позивача просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області від 19 квітня 2021 року N 121630006837 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 19.04.2021 та здійснити виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії з 19.04.2021, тобто з дати звернення з заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Ухвалою суду від 15.11.2021 прийнято заяву представника позивача про зміну предмета позову по справі за позовом адвоката Старовойтова Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії; продовжено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, призначено підготовче засідання (а.с. 80-81).

У судове засідання представники сторін не прибули, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином (а.с. 90-92).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_7 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 5-6), має статус внутрішньо переміщеної особи від 27.08.2020 № 919-5000301123 (а.с. 6 зв.).

Відповідно до посвідчення НОМЕР_4 від 20.11.1998 позивач має статус учасника бойових дій (а.с. 15).

12.04.2021 позивач звернувся до УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». До заяви було додано: паспорт серія НОМЕР_1 від 19.03.1999 року; довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру; архівна довідка про проходження військової служби № 21/59/ОИЗО/М-475 від 16.03.2021 року; військовий квиток НОМЕР_2 від 12.11.1983; диплом про навчання НОМЕР_3 ; довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 919-5000301123 від 27.08.2020 року; посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_4 від 20.11.1998 року; довідки про періоди роботи № 11 від 06.02.2014 року; трудова книжка НОМЕР_5 від 18.06.1986 року (а.с. 38-39).

Відповідно до архівної довідки Федерального державної казенної установи «Центральний прикордонний архів Федеральної служби безпеки Російської Федерації» від 16.03.2021 № 2159/ОИЗО/М-475 військовослужбовець окремого контрольно-пропускного пункту «Термез» молодший сержант ОСОБА_1 знаходився на території Республіки Афганістан: з 03.03.1985 по 04.03.1985, 05.04.1985, 07.04.1985, 09.04.1985, 13.04.1985, 15.04.1985, 17.04.1985, 21.04.1985, 23.04.1985, 25.04.1985, 27.04.1985, 01.05.1985, 03.05.1985, з 05.051985 по 07.05.1985, 11.05.1985, 13.05.1985, 19.05.1985, 21.05.1985, 23.05.1985, 25.05.1985, 04.06.1985, 08.06.1985, 16.06.1985, 18.06.1985, 19.06.1985, 23.06.1985, 29.06.1985, 30.06.1985, 01.07.1985, 02.07.1985, 06.07.1985, 07.07.1985, 10.07.1985, 21.07.1985, 23.07.1985, 29.07.1985, 30.07.1985, з 01.08.1985 по 06.08.1985, 08.08.1985, 10.08.1985 по 12.08.185, 22.08.1985 по 26.08.1985, 30.08.1985, 01.09.1985, 03.09.1985, 12.11.1985, 16.11.1985, 18.11.1985 (а.с. 45).

У відповідності до п. 4.2 Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії за віком та надані документи позивачем, після автоматичного розподілу направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Рішенням ГУПФУ в Дніпропетровській області від 19.04.2021 № 121630006837 ОСОБА_1 відмовлено у призначені пенсії у зв`язку з відсутністю на день звернення довідки про період участі в бойових діях. Відмова аргументована тим, що до заяви ОСОБА_1 надав архівну довідку Федеральної служби безпеки Росії № 21/59/ОИЗО/М-475 від 16.03.2021 згідно якої вбачається, що ОСОБА_1 знаходився на території Республіки Афганістан, дані про участі в бойових діях відсутні. Згідно наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 страховий стаж для визначення права ОСОБА_1 складає 25 років 08 місяців 12 днів. Оскільки на даний час не використовуються умови пункту 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком - відсутнє (а.с. 53).

Рішенням УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 19.04.2021 № 121630006837 фактично продубльовано рішення ГУПФУ в Дніпропетровській області та також відмовлено у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 у зв`язку з відсутністю на день звернення довідки про період участі в бойових діях (а.с. 51-52).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян врегульоване статтею 115 Закону № 1058-IV.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Статтями 4 та 5 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551-XII) передбачено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.

До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно з пунктом 2 статті 6 Закону № 3551-XII учасниками бойових дій визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).

Військовослужбовці Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, поліцейські, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки або у відрядження в держави, де в цей період велися бойові дії.

Перелік держав, зазначених у цьому пункті, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1994 № 63 «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» затверджено Перелік держав і періодів бойових дій на їх території, відповідно до якого бойові дії в Афганістані, під час яких йому надавалася допомога за участю військовослужбовців Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, проходили в період з квітня 1978 року по грудень 1989 року.

Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року (далі - Порядок № 22-1), визначено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема є посвідчення учасника бойових дій, довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, або довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637), а для осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (у разі призначення пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону).

Відповідно до пункту 6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв`язку приймаються: військові квитки; довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ.

Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов`язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).

Згідно з додатком № 2 у довідці про проходження військової служби в складі діючої армії в період бойових дій під час виконання інтернаціонального обов`язку повинно бути зазначено загальну кількість років, місяців і днів такої служби. Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Аналіз пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV дає підстави для висновку, що правом на дострокове призначення пенсії за визначених умов, наділені не всі військовослужбовці, а тільки ті, які брали участь:

у бойових діях;

в антитерористичній операції в районах її проведення;

у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення;

а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення.

При цьому, згідно з пунктом 2.1 Порядку № 22-1 належними документами, що підтверджують особливий статус таких осіб, є посвідчення учасника бойових дій та довідка уповноваженого органу, зокрема військового комісаріату, військової частини, архівної установи, в якій повинно бути зазначено загальну кількість років, місяців і днів такої служби.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що надання разом із заявою про призначення пенсії тільки посвідчення, яке підтверджує статус військовослужбовця як учасника бойових дій, недостатньо для підтвердження права такої особи на пенсію за віком на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, оскільки разом з таким посвідченням в обов`язковому порядку має надаватися також відповідна довідка, визначена в додатку 2 до Постанови № 637.

Як слідує з вищеописаних матеріалів справи, позивачем разом з заявою про призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV надано до УПФУ в м. Сєвєродонецьку довідку згідно з додатком 2 до Постанови № 637, видану Федеральною державною казенною установою «Центральний прикордонний архів Федеральної служби безпеки Російської Федерації» від 16.03.2021 № 2159/ОИЗО/М-475 (а.с. 45), відповідно до якої військовослужбовець окремого контрольно-пропускного пункту «Термез» молодший сержант ОСОБА_1 знаходився на території Республіки Афганістан: з 03.03.1985 по 04.03.1985, 05.04.1985, 07.04.1985, 09.04.1985, 13.04.1985, 15.04.1985, 17.04.1985, 21.04.1985, 23.04.1985, 25.04.1985, 27.04.1985, 01.05.1985, 03.05.1985, з 05.051985 по 07.05.1985, 11.05.1985, 13.05.1985, 19.05.1985, 21.05.1985, 23.05.1985, 25.05.1985, 04.06.1985, 08.06.1985, 16.06.1985, 18.06.1985, 19.06.1985, 23.06.1985, 29.06.1985, 30.06.1985, 01.07.1985, 02.07.1985, 06.07.1985, 07.07.1985, 10.07.1985, 21.07.1985, 23.07.1985, 29.07.1985, 30.07.1985, з 01.08.1985 по 06.08.1985, 08.08.1985, 10.08.1985 по 12.08.185, 22.08.1985 по 26.08.1985, 30.08.1985, 01.09.1985, 03.09.1985, 12.11.1985, 16.11.1985, 18.11.1985.

Суд акцентує увагу на тому, що вказаною довідкою підтверджено, що позивач у зазначені періоди знаходився на території Республіки Афганістан, разом з тим вказана довідка не містить відомостей про участь позивача у бойових діях.

Інших документів про підтвердження участі позивача у бойових діях на території Республіки Афганістан позивачем не надано.

Таким чином наданими позивачем документами не підтверджено, що він віднесений до військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, тому має право на дострокове призначення пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV.

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає твердження позивача, що наданим пакетом документів у повній мірі підтверджено його право на призначення пенсії згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, такими, які не відповідають фактичним обставинам справи.

Щодо посилань позивача на висновки Верховного Суду, зазначеним у постанові від 29.09.2020 у справі № 263/14242/17, в постанові від 06.11.2018 у справі № 591/3086/16-а, від 29.08.2018 у справі № 295/1129/17, слід зазначити, що висновки Верховного Суду в перелічених вище справах не є в повній мірі релевантними до спірних правовідносин.

Так, відповідно до фактичних обставин у справі № 591/3086/16-а, рішення пенсійного органу про відмову позивачу у призначенні пенсії було мотивовано тим, що особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не відносяться до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію.

У справі № 295/1129/17 позивач проходив військову службу в Збройних Силах України по мобілізації.

У справі № 263/14242/17 Верховний Суд погодився з висновком судів попередніх інстанцій про те, що особи, які отримали статус учасника бойових дій як працівники ЗСУ, не мають права на дострокове призначення пенсії.

Інші доводи позивача не містять належних та об`єктивно обумовлених міркувань, які б спростовували наведені висновки суду.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).

Разом з тим, обов`язок відповідача - суб`єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності жодним чином не нівелює обов`язку позивача довести суду ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Отже, рішення ГУПФУ в Дніпропетровській області від 19 квітня 2021 року № 121630006837 «Про відмову в призначенні пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 » є законним та таким, що у повній мірі відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, дотримання яких перевіряє адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень. Тому вимога позивача про скасування вказаного рішення є безпідставною та в її задоволенні слід відмовити.

Оскільки інші позовні вимоги є похідними позовними вимогами, задоволення яких залежить від задоволення основної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення ГУПФУ в Дніпропетровській області від 19 квітня 2021 року № 121630006837, в їх задоволенні слід також відмовити.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач у межах спірних правовідносин згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог адвоката Старовойтова Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 21 грудня 2021 року.

Суддя О.В. Ірметова