Рішення № 102068472, 21.12.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2021
Номер справи
280/8908/21
Номер документу
102068472
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) В/Ч А0989
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

21 грудня 2021 року Справа № 280/8908/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянув у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 , заступника командира військової частини А2988 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

до Військової частини А0989 (м. Маріуполь Донецької області, вул. Камишова, буд. 1, поштовий індекс 87500, код за ЄДРПОУ 26615223)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача полковник Іванов Ігор В`ячеславович командир військової частини А0989 (АДРЕСА_2)

про визнання протиправним та скасування наказу

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 заступника командира військової частини А2988 (далі - позивач) до Військової частини А0989 (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача полковник Іванов Ігор В`ячеславович командир військової частини А0989, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини А0989 полковника Іванова І.В. від 19 липня 2021 року №290 в частині притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності;

- стягнути на користь майора ОСОБА_1 заступника командира військової частини А2988 з відповідача, військової частини А0989 суму у розмірі 1774,50 грн. утриманої на підставі оскаржуваного наказу преміальної частини грошового забезпечення.

Ухвалою суду від 28 вересня 2021 року провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження, а підготовче засідання призначено на 25 жовтня 2021 року.

Ухвалою суду від 25 жовтня 2021 року підготовче провадження по справі відкладено на 15 листопада 2021 року, у зв`язку з клопотанням представник позивача.

Ухвалою суду від 15 листопада 2021 року підготовче провадження у справі закрито, а розгляд справи призначено по суті на 07 грудня 2021 року.

07 грудня 2021 року від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Позовна заява обґрунтована тим, що наказ в частині притягнення ОСОБА_1 до дисциплінар ної відповідальності позивач не згоден, оскільки в цій частині він є упередженим, необґрунтованим, тобто прийнятим без урахуванням усіх обставин, що ма ють значення для прийняття рішення, непропорційним та, відповідно, - про типравним й таким, що суперечить чинному законодавству. Вказує, що при проведенні службового розслідування порушено порядок його проведення та не досягнуто власне мети цього захо ду, прийняття третьою особою рішення за його результатами в формі прийн яття оскаржуваного наказу в частині притягнення позивача до дисциплінарної ві дповідальності є передчасним та неправомірним, а отже при накладенні на нього дисциплінарного стягнення відповідач та третя особа в порушення ви мог Конституції та Статуту припустилися порушення порядку його накла дання, тому оскаржуваний наказ в цій частині підлягає визнанню протиправ ним та скасуванню.

В позовній заяві просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав викладених у письмовому відзиві вих№.0989/3/303 від 21 жовтня 2021 року, відповідно до якого зазначає, що встановлено зв`язок правопорушення за фактом неналежного проведення заходів по усуненню недоліків у військовій частині А2988 в період з 30 червня 2021 року по 03 липня 2021 року в порушенні обов`язків військової служби, а саме вимог статті 11, 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, та статті 2, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пункту 2 статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, який зобов`язує свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок. Вказує, що встановлено вину ряду посадових осіб в/ч А2988, серед яких встановлено порушення вимог статей 11, 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, 2, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України майором ОСОБА_1 . За фактом неналежного проведення заходів по усуненню недоліків у військовій частині А2988 виявлених під час роботи робочої групи в/ч А0989 в період з 30 червня 2021 року по 03 липня 2021 є особиста безвідповідальність, недисциплінованість, неналежне виконання службових обов`язків, нехтування честю та гідністю військовослужбовця, порушення вимог статей 11, 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та статті 2, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України накладено дисциплінарне стягнення на заступника командира в/ч А2988 майора ОСОБА_1 «попередження про неповну службову відповідність» згідно пункту «г» статті 48, 55 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.

Третя особа в судове засідання не прибула, про дату час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.

Розглядаючи справу по суті судом встановлено наступне.

Майор ОСОБА_1 , проходить військову службу на посаді заступника командира військової частини А2988 на підставі наказу команди ра військової частини А2393 № 185 від 03 липня 2020 року.

Відповідно до наказу командира військової частини А0989 від 27 квітня 2021 року № 409 про перевірку в/ч А2988 в період з 30 червня 2021 року по 03 липня 2021 року визначена робоча група для виявлення реального стану справ у військовій частині А2988 у складі:

голова робочої групи:

тимчасово виконуючий обов`язки начальника командного пункту - заступник начальника штабу з бойового управління військової частини А0989, майор ОСОБА_2 .

Члени групи:

заступник начальника штабу військової частини А0989, капітан ОСОБА_3 ;

начальник групи безпеки військової частини А0989, майор ОСОБА_4 ;

командир пожежного взводу військової частини А0989, старший сержант ОСОБА_5 .

В Акті про результати перевірки зазначено:

незадовільний рівень виконавчої дисципліни в військовій частині А2988;

начальники служб родів військ не беруть участі в роботі щодо підвищення рівня служби військ у підпорядкованих підрозділах;

плани усунення недоліків під час роботи робочої групи керівництвом військової частини А2988 не були надані;

звітні документи не були представлені;

служба військ у військовій частині А2988 організована, але здійснюється з порушенням до вимог керівних документів;

територія військових містечок, у незадовільному стані, порядок на території не підтримується;

накази "Про стан служби військ" ведуться у неналежному стані;

відсутність фотокарток військовослужбовців в скорочених службових картках;

організація контролю за населенням вартової служби незадовільна, аналізи підсумків несення вартової служби, не відпрацьовуються;

пропускний режим на території військової частини А2988 не організований та не здійснюється згідно керівних документів;

документація посадових осіб добового наряду відсутня;

готовність чергового підрозділу оцінюється як незадовільна;

неналежний стан служби пожежної безпеки.

За результатами проведеної перевірки запропоновано командиру військової частини А2988 проаналізувати виявлені недоліки, скласти план усунення недоліків, недоліки які потребують матеріальних затрат усунути негайно: подати заявки у відповідні довольчі органи на отримання необхідного майна, та скласти, подати заявки на додаткові кошторисні призначення по відповідних службах забезпечення.

В матеріалах справи наявний план усунення недоліків за результатами роботи робочої групи військової частини А0989, який надано разом з відзивом представника відповідача. Зазначений план не містить підписів посадових осіб щодо його складання та затвердження.

На підставі наказу командира військової частини А0989 (з адміністративно- господарської діяльності) № 651 від 05 липня 2021 року та розпорядження командира в/ч А0989 ОСОБА_6 з метою встановлення причин та умов, що сприяли неналежному проведенню заходів по усуненню недоліків у в/ч А2988 та недопущення подібних випадків у майбутньому призначено службове розслідування та доручено його проведення підполковнику ОСОБА_7 . Розслідування проводилося відповідно вимог статей 84-86 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 608 від 21 листопада 2017 року.

Акт службового розслідування складено 16 липня 2021 року. Визначено пропозицію щодо притягнення винних осіб до відповідальності, зокрема, за фактом неналежного проведення заходів по усуненню недоліків у військовій частині А2988 виявлених під час роботи робочої групи військової частини А0989 в період з 30 червня 2021 року по 03 липня 2021 року є особиста безвідповідальність, недисциплінованість, неналежне виконання службових обов`язків, нехтування честю та гідністю військовослужбовця, порушення вимог статті 11, 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, та статті 2, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пункту 2 статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України притягнути до дисциплінарної відповідальності і накласти дисциплінарне стягнення «Попередження про неповну службову відповідальність» на заступника командира військової частини А2988 майора ОСОБА_1 .

Так, пунктом 3 наказу №290 від 19 липня 2021 року «Про результати службового розслідування» за порушення вимог статті 11, 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, та статті 2, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пункту 2 статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, притягнуто до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення "ПОПЕРЕДЖЕННЯ ПРО НЕПОВНУ СЛУЖБОВУ ВІДПОВІДНІСТЬ" на: заступника командира військової частини А2988 майора ОСОБА_1 .

Позивач не погоджуючись з таким наказом звернувся до суду з позовною заявою.

Загальні права та обов`язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов`язки основних посадових осіб полку і його підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначені Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженим Законом України від 24 березня 1999 року №548-XIV (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статей 5 та 6 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України внутрішня служба - це система заходів, що вживаються для організації повсякденного життя і діяльності військової частини, підрозділів та військовослужбовців згідно з цим Статутом та іншими нормативно-правовими актами.

Внутрішня служба здійснюється з метою підтримання у військовій частині порядку та військової дисципліни, належного морально-психологічного стану, які забезпечують постійну бойову готовність та якісне навчання особового складу, збереження здоров`я військовослужбовців, організоване виконання інших завдань.

Вимоги цього Статуту зобов`язаний знати й сумлінно виконувати кожен військовослужбовець.

Згідно з частини 1 статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов`язки, зокрема, свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок.

Відповідно до статті 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, про все що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов`язків, та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов`язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові.

Статтею 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначено, що кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Сутність військової дисципліни, обов`язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначає Закон України Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України (далі - Дисциплінарний статут).

Згідно з преамбулою Дисциплінарного статуту усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту.

У розумінні статті 1 Дисциплінарного статуту військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.

Статтею 5 Дисциплінарного статуту визначено, що за стан дисципліни у військовому з`єднанні, частині (підрозділі), закладі та установі відповідає командир. Інтереси захисту Вітчизни зобов`язують командира постійно підтримувати військову дисципліну, вимагати її додержання від підлеглих, не залишати поза увагою жодного дисциплінарного правопорушення. Стан військової дисципліни у військовій частині (підрозділі), закладі, установі та організації визначається здатністю особового складу виконувати в повному обсязі та в строк поставлені завдання, морально-психологічним станом особового складу, спроможністю командирів (начальників) підтримувати на належному рівні військову дисципліну.

Кожний військовослужбовець зобов`язаний сприяти командирові у відновленні та постійному підтриманні порядку й дисципліни (частина п`ята статті 5 Дисциплінарного статуту).

Відповідно до частини 3 статті 5 Дисциплінарного статуту стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов`язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків.

Відповідно до положень статті 45 Дисциплінарного статуту у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов`язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов`язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

Згідно пункту 48 Дисциплінарного статуту Збройних сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999року №551-XIV (далі -Дисциплінарний статут) на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти); ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби); д) пониження в посаді; е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу); є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу); ж) звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов`язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів).

Згідно пункту 84 Дисциплінарного статуту прийняттю рішення про накладення дисциплінарного стягнення на підлеглого може передувати службове розслідування.

Наказом командира військової частини А0989 №651 від 05 липня 2021 року призначено службове розслідування.

Згідно пункту 86 Дисциплінарного статуту якщо вину повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення. Під час накладення дисциплінарного стягнення і обрання його виду враховується характер і обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань військовослужбовця.

Судом встановлено, що відповідно до пункту 3 наказу №290 від 19 липня 2021 року майора ОСОБА_1 заступника командира військової частини А2988 за порушення вимог статті 11, 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, та статті 2, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пункту 2 статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України притягнуто до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення.

Відповідно до статті 70 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, заступник командира бригади (полку, окремого батальйону) в мирний і воєнний час відповідає за бойову та мобілізаційну готовність, успішне виконання бойових завдань бригадою (полком, окремим батальйоном); за організацію та якість проведення занять з бойової підготовки; за створення навчально-матеріальної бази, вдосконалення та утримання її в справному стані; за спортивно-масову роботу; за підготовку класних спеціалістів; за додержання військової дисципліни та внутрішнього порядку; за організацію пожежної безпеки у бригаді (полку, окремому батальйоні).

Статтею 71 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України зазначається, що командир батальйону (корабля 3 рангу) в мирний і воєнний час відповідає за бойову та мобілізаційну готовність батальйону (корабля), успішне виконання батальйоном (кораблем) бойових завдань, за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу, за внутрішній порядок, за стан і збереження озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, пального та інших матеріальних засобів батальйону (корабля) і законність їх витрачання, за організацію і стан пожежної безпеки батальйону.

Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Згідно з статтею 87 Дисциплінарного Статуту дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення, не враховуючи часу перебування військовослужбовця на лікуванні або у відпустці.

Відповідно до статті 97 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, про накладені дисциплінарні стягнення військовослужбовцям може бути оголошено особисто, у письмовому наказі (розпорядженні), на нараді чи перед строєм військовослужбовців, які мають військові звання (обіймають посади) не нижче за військове звання (посаду) військовослужбовця, який вчинив правопорушення.

Відповідно до статті 98 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України під час оголошення дисциплінарного стягнення до відома військовослужбовця доводять, в чому полягає порушення ним військової дисципліни чи громадського порядку.

Наказом Міністерства оборони України від 21 листопада 2017 року № 608 затверджено «Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України» (ділі - Порядок № 608) в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин.

Цей Порядок визначає підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України (далі Збройні Сили), а також військовозобов`язаних та резервістів (далі - військовослужбовців), які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов`язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів).

Згідно пункту 1 розділу IV Порядку № 608 особи, які проводять службове розслідування, зобов`язані: дотримуватися вимог законодавства України, вживати всіх передбачених законодавством заходів для всебічного, повного, своєчасного і об`єктивного розслідування обставин вчиненого правопорушення; виявляти (з`ясовувати) обставини, які підтверджують або спростовують інформацію щодо скоєння правопорушення, а також встановлювати обставини, які пом`якшують або обтяжують відповідальність правопорушника; розглядати заяви і клопотання військовослужбовця, правопорушення якого підлягає службовому розслідуванню, що були подані під час проведення службового розслідування та стосуються його проведення.

За приписами пункту 2 розділу IV Порядку № 608 особи, які проводять службове розслідування, мають право, зокрема, запрошувати до місця проведення службового розслідування військовослужбовців, стосовно яких проводиться службове розслідування, інших військовослужбовців, цивільних осіб (за їх згодою), які були присутні під час вчинення правопорушення або яким відомі обставини, що стосуються правопорушення (далі - учасники службового розслідування); отримувати письмові пояснення (заповнені від руки або надруковані); з дозволу командира (начальника) військовослужбовця, який скоїв правопорушення, отримувати необхідні документи, які стосуються службового розслідування; за погодженням з особами, які опитуються, фіксувати їх пояснення технічними засобами з подальшим оформленням їх у письмовому вигляді; ознайомлюватися з необхідними документами, за потреби - знімати з них (отримувати) копії та долучати до матеріалів службового розслідування.

Відповідно до пункту 3 розділу IV Порядку № 608 військовослужбовець, стосовно якого проводиться службове розслідування, має право: знати підстави проведення службового розслідування; бути ознайомленим про свої права та обов`язки під час проведення службового розслідування; відмовитися давати будь-які пояснення щодо себе, членів своєї сім`ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом; давати усні та письмові пояснення, подавати документи, які стосуються службового розслідування, вимагати опитування (додаткового опитування) осіб, які були присутні під час вчинення правопорушення або яким відомі обставини, що стосуються правопорушення; порушувати клопотання про витребування та долучення нових документів, видань, інших матеріальних носіїв інформації; висловлювати письмові зауваження та пропозиції щодо проведення службового розслідування, дій або бездіяльності посадових (службових) осіб, які його проводять; ознайомлюватися з актом службового розслідування (у частині, що його стосується) після розгляду командиром (начальником); оскаржувати рішення, прийняте за результатами службового розслідування, у строки та у порядку, визначені законодавством України.

З аналізу вимог Дисциплінарного статуту слідує, що підставою для застосування до військовослужбовця дисциплінарного стягнення є невиконання або неналежне виконання військовослужбовцем своїх службових обов`язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку, а для притягнення військовослужбовця до відповідальності, є обов`язкова доведеність його повної вини у вчиненому.

Судом досліджено Акт проведення службового розслідування від 16 липня 2021 року відповідно до якого запропоновано притягнути до дисциплінарної відповідальності трьох військовослужбовців.

В Акті про результати перевірки усунення недоліків у військовій часині А2988 визначені недоліки у стані справ у військовій частині А2988, однак відсутні посилання на неправомірні дії військовослужбовців; зв`язок правопорушення з виконанням військовослужбовцями обов`язків військової служби; вина військовослужбовців; причинний зв`язок між неправомірними діями військовослужбовців та подіями, що трапилась.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України за результатами службового розслідування складається акт службового розслідування, який містить вступну, описову та резолютивну частини.

У вступній частині акта службового розслідування зазначаються підстави призначення та проведення службового розслідування.

В описовій частині акта службового розслідування зазначаються: посада, військове звання, прізвище, ім`я та по батькові, рік народження, освіта, термін військової служби та термін перебування на останній посаді військовослужбовця, стосовно якого проведено службове розслідування; неправомірні дії військовослужбовця; зв`язок правопорушення з виконанням військовослужбовцем обов`язків військової служби (якщо такий є); вина військовослужбовця; причинний зв`язок між неправомірними діями військовослужбовця та подією, що трапилась; вимоги нормативно-правових актів, інших актів законодавства, які було порушено;

причини та умови, що сприяли правопорушенню; заперечення, заяви та клопотання особи, стосовно якої проведено службове розслідування, мотиви їх відхилення чи підстави для задоволення.

В свою чергу у акті службового розслідування та пункті 3 наказу №290 від 19 липня 2021 року зазначені загальні норми і не визначає конкретного порушення, яке вчинено позивачем.

Крім того, досліджуючи план усунення недоліків за результатами роботи робочої групи військової частини А 0989, судом встановлено відсутність прізвища позивача, як відповідальної особи за усунення недоліків, а також особи яка контролює виконання (а.с. 51 -54).

Таким чином, суд приймаючи рішення по суті виходив з того, що при проведенні службової перевірки не було визначено неправомірних дій позивача та не встановлено повної вини, як то передбачено пунктом 86 Дисциплінарного статуту, що позбавляє права командира, який призначив службове розслідування, приймати рішення про притягнення майора ОСОБА_1 заступника командира військової частини А2988 до дисциплінарної відповідальності.

Таким чином, наказ командира військової частини А0989 полковника Іванова І.В. від 19 липня 2021 року №290 в частині притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності підлягає скасуванню, як протиправний.

Разом з тим, необхідно зазначити й про те, що оскільки суд визнає протиправним наказ командира військової частини А0989 полковника Іванова І.В. від 19 липня 2021 року №290 в частині притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, то суд вважає за можливе стягнути на користь майора ОСОБА_1 заступника командира військової частини А2988 з військової частини А0989 суму у розмірі 1774,50 грн. утриману на підставі оскаржуваного наказу преміальної частини грошового забезпечення, що підтверджується довідкою-розрахунком № 140 від 27 серпня 2021 року (а.с.6).

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є, зокрема, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі.

У відповідності до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За сукупності викладених обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги майора Романова Олега Вікторовича заступника командира військової частини А2988 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Військової частини А0989 (м. Маріуполь Донецької області, вул. Камишова, буд. 1, поштовий індекс 87500, код за ЄДРПОУ 26615223) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача полковник Іванов Ігор В`ячеславович командир військової частини А0989 (АДРЕСА_2) про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини А0989 полковника Іванова І.В. від 19 липня 2021 року №290 в частині притягнення майора ОСОБА_1 заступника командира військової частини А2988 до дисциплінарної відповідальності.

Стягнути на користь Майора Романова Олега Вікторовича заступника командира військової частини А2988 з відповідача, військової частини А0989 суму у розмірі 1774,50 грн. утриманої на підставі оскаржуваного наказу преміальної частини грошового забезпечення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Рішення в повному обсязі складено та підписано 21 грудня 2021 року.

Суддя Д.В. Татаринов