
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
10 грудня 2021 року м. Ужгород№ 260/2643/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Маєцької Н.Д.
при секретарі судового засідання – Кустрьо В.М.
за участю:
представника позивача – Маринич М.І.
представника відповідача 1 та 2– Василиндра В.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест-Вуд-ЛТД" до Головного управління ДПС у Закарпатській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 10 грудня 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 20 грудня 2021 року.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Вест-Вуд-ЛТД" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Закарпатській області, Державної податкової служби України, якою просить: 1) Визнати протиправним та скасувати рішення № 2551025/43074023 від 08 квітня 2021 року про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест-Вуд-ЛТД" № від 05 березня 2021 року; 2) Зобов`язати Державну податкову служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 05 березня 2021 року Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест-Вуд-ЛТД" днем фактичного подання податкової накладної на реєстрацію – 25 березня 2021 року.
29 червня 2021 року ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін.
16 вересня 2021 року Закарпатським окружним адміністративним судом постановлено ухвалу про перехід до загального позовного провадження.
Ухвалою суду, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати та занесеною до протоколу судового засідання від 09 вересня 2021 року відповідача - Головне управління ДПС у Закарпатській області (код ЄДРПОУ 43143065) замінено на правонаступника - Головне управління ДПС у Закарпатській області (код ЄДРПОУ ВП 44106694).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було складено податкову накладну № 2 від 05 березня 2021 року та направлено її до Єдиного реєстру податкових накладних. Однак, реєстрацію вказаної накладної було зупинено та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо податкової накладної від 05 березня 2021 року № 2. Позивачем було надано пояснення, та документи, якими підтверджується факт надання ТОВ «Вест-Вуд-Лтд» послуг міжнародних автоперевезень ТОВ «Жефко Україна». Однак, рішенням комісії ДПС від 08 квітня 2021 року № 2551025/43074023 відмовлено у реєстрації вищевказаної податкової накладної, у зв`язку з ненаданням копій розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Вказане рішення вважає протиправним та такими, що підлягають скасуванню.
Представник відповідача 2 надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що позивачем в електронному вигляді надані до ГУ ДПС у Закарпатській області пояснення щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній та надано пакет документів. Однак, під час аналізу вищевказаних документів, комісією встановлено, що вони не можуть підтверджувати інформацію про господарську операцію, щодо якої виставлено податкову накладну. Позивачем не надано розрахункових документів та/або банківських виписок, з особових рахунків щодо операцій із замовником.
Позивач надав суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що податкова накладна № 2 від 05 березня 2021 року складена за фактом першої події згідно п. 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, а саме по факту приймання-передачі виконаних робіт. На момент складання та реєстрації податкової накладної оплата ТОВ «Жефко» за надані товариством послуги по перевезенню не була здійснена, оскільки відповідно до п. 5.1 та п. 5.5 договору така може бути проведена тільки за умови належної реєстрації податкової накладної в ЄДРПН.
В судовому засідання представник позивача підтримав вимоги позовної заяви, просив суд їх задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача 1 та 2 проти задоволення позову заперечив з мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
20 січня 2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ-ВУД ЛТД " (Виконавцем) та ТОВ "Жефко Україна" (Клієнт) укладено Договір за №V-OVL- 20-01-2021 про надання транспортно-експедиційних послуг (організації автомобільних перевезень вантажів).
Згідно п.1.1 Договору №V-OVL-20-01-2021 про надання транспортно-експедиційних послуг (організації автомобільних перевезень вантажів) від 20.01.2021 року виконавець приймає на себе зобов`язання за плату і за рахунок Клієнта організувати виконання послуг, пов`язаних з перевезенням та обробленням вантажів у міжнародному та або регіональному сполученні (під регіоном у рамках даного Договору приймається територія України), а саме: організувати виконання послуг, пов`язаних із безперешкодним перевезенням вантажів Клієнта автомобільним транспортом та оброблення вантажів клієнта з метою його доставки від пунктів відправлення до пунктів призначення на території України й інших держав.
У відповідності до п.1.4 Договору вид, об`єм, строки, вартість послуг Виконавця за даним Договором визначається окремо для кожного перевезеня у відповідності до узгоджених заявок Клієнта, які підлягають узгодженню у порядку ст.3 даного Договору. Узгоджені заявки являють собою домовленість Сторін стосовно істотних умов перевезення вантажу Клієнта у рамках цього Договору і, за умови належного оформлення (містять підписи уповноважених представників сторін і печатки сторін, а у випадку, коли представник уповноважений належним чином оформленою довіреністю-достатньо його підпису) є його невід`ємною частиною.
У відповідності до п.5.1 Договору №V-OVL-20-01-2021 про надання транспортно- експедиційних послуг (організації автомобільних перевезень вантажів) від 20.01.2021 року сума (ціна) даного договору дорівнює вартості всіх наданих та оплачених за цим Договором Послуг згідно з підписаними сторонами Актами приймання- передачі послуг.
У відповідності до п.5.3 Договору №V-OVL-20-01-2021 про надання транспортно- експедиційних послуг (організації автомобільних перевезень вантажів) від 20.01.2021 року загальна сума плати за Послуги по кожному перевезенню визначається Сторонами у Заявці.
У відповідності до п.5.5.Договору №V-OVL-20-01-2021 про надання транспортно- експедиційних послуг (організації автомобільних перевезень вантажів) від 20.01.2021 року підставою для здійснення Клієнтом оплати за послуги по кожному перевезенню є оригінал рахунку-фактури виконавця, належним чином оформленого акту виконання робіт, 2 товаротранспортних накладних CMR/TTH з відмітками вантажовідправника, перевізника, вантажотримувача та митних органів (лише при міжнародних перевезеннях) на шляху проходження вантажу, заявки на перевезення та належної реєстрації податкової накладної в ЄДРПН. У разі неотримання від Виконавця повного пакету документів для оплати Клієнт має право затримати оплату рахунку без застосування санкцій, передбачених у п. 6.4 даного договору.
У відповідності до Акту №23 надання послуг представником перевізника Товариством з обмеженою відповідальністю «Вест-Вуд ЛТД» було надано ТОВ «Жефко Україна» транспортні послуги у міжнародному сполученні по маршруту: 86077Pozzili(IT)-4on(UA) та Чоп(иА)-с.Стоянка(иА).загальною вартістю робіт (послуг) без ПДВ 70728,00 грн.
05 березня 2021 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Вест- Вуд ЛТД" було складено податкову накладну №2 на суму 70728,00 грн. та подано її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Проте, згідно квитанції за №9062841851 від 25 березня 2021 року реєстрація податкової накладної від 05 березня 2021 року за №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена у відповідності до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України.
Згідно квитанції №9062841851 від 25 березня 2021 року податкову накладну № 2 від 05 березня 2021 року прийнято, але реєстрація зупинена, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41 відсутні у таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/ послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Кртитеріїв ризиковості здійснення операції. Одночасно запропоновано наданти пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем в електронному вигляді подано пояснення та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, а саме: договір №V-OVL-20-01-2021 від 20 січня 2021 року; CMR за № 100300/2021/064543 від 10 березня 2021 року та акт про надання послуг за №23 від 05 березня 2021 року.
08 квітня 2021 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення №2551025/43074023 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 05.03.2021 року з підстав не надання платником копій розрахункових документів та /або банківських виписок з особових рахунків.
Не погодившись із прийнятим суб`єктом владних повноважень рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку. Разом зі скаргою Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ-ВУД ЛТД» було надано наступні документи: договір №V-OVL- 20-01-2021 від 20 січня 2021 року; CMR за №100300/2021/064543 від 10 березня 2021 року та акт про надання послуг за №23 від 05 березня 2021 року, техпаспорт СХС 920170; договір на відпуск нафтопродуктів по відомостях №43 від 28 жовтня 2020 року; додаток до договору на відпуск нафтопродуктів по відомостях; ліцензію за № 426 від 04.11.2020 року; розрахунок на оплату послуг за №23 від 05 березня 2021 року; видаткова накладна на отримання ПММ за № 000000414 та №000000560 від 31 березня 2021 року; видаткова накладна на отримання ПММ за №000000433 та №000000378 від 31 березня 2021 року; видаткова накладна на отримання ПММ за №000000661 та від 24 березня 2021 року; платіжне доручення оплати ПММ за №668 від 26 березня 2021 року.
У відповідності до рішення комісії з питань зупинення реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України за № 19774/43074023/2 від 27 квітня 2021 року скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест-Вуд ЛТД" залишено без розгляду та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних без змін з підстав ненадання платником податку копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, в тому числі, стосовно реєстрації податкової накладної, регулюються нормами Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПК України).
Відповідно до абз. 1 п. 201.10 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При цьому п. 187.1 ст. 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Отже, нормами ПК України передбачено дві альтернативні дати складання податкової накладеної: 1) за фактом оплати наданих послуг (отриманого товару), або 2) за датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Положеннями п. 201.10 ст. 201 ПК України встановлений обов`язок продавця товарів/послуг при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Абз. 2 п. 201.10 ст. 201 ПК України визначено, що податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до абз. 5 п. 201.10 ст. 201 ПК України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Згідно абз. 10 п. 201.10 ст. 201 ПК України якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок № 1165).
Так, п. 3 Порядку №1165 передбачено, що податкові накладні / розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.
Згідно п. 5 Порядку №1165 податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до п. 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з п. 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, обхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено також Критерії ризиковості здійснення операцій, відповідно до п. 1 яких одним із таких критеріїв є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
На наявність вказаної обставини посилається відповідач 1 як на підставу прийняття рішень про зупинення реєстрації податкових накладних.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок № 520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Згідно з п. 3 Порядку № 520 комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У відповідності до п. 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з п. 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.
Оскаржене рішення про відмову в реєстрації податкової накладної контролюючий орган аргументував неподанням позивачем розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (банківська виписка не містить обов`язкових реквізитів та не завірена банківською установою).
Проте таке формулювання не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки на підтвердження реальності здійснення господарської операції, позивачем подані пояснення з підтверджуючими первинними документами.
При цьому, суд враховує, що відповідно до п.5.5.Договору №V-OVL-20-01-2021 про надання транспортно- експедиційних послуг (організації автомобільних перевезень вантажів) від 20.01.2021 року підставою для здійснення Клієнтом оплати за послуги по кожному перевезенню є оригінал рахунку-фактури виконавця, належним чином оформленого акту виконання робіт, 2 товаротранспортних накладних CMR/TTH з відмітками вантажовідправника, перевізника, вантажотримувача та митних органів (лише при міжнародних перевезеннях) на шляху проходження вантажу, заявки на перевезення та належної реєстрації податкової накладної в ЄДРПН.
Крім того, зупиняючи реєстрацію податкової накладної та пропонуючи позивачеві подати додаткові документи на підтвердження інформації, зазначеної в них, відповідач-1 не визначив конкретного переліку таких документів.
В той же час, суд зазначає, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом постанові від 10 квітня 2020 року у справі № 819/330/18.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, законодавчими нормами, що регулюють спірні правовідносини, не встановлено виключного переліку документів, подання яких буде достатнім для прийняття позитивного рішення стосовно реєстрації податкової накладної у разі зупинення реєстрації такої за п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
П. 5 наказу №520 не конкретизовано, які саме документи подаються платниками податків, а тільки визначено їх загальний перелік для всіх можливих випадків. Разом з тим, зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних неможливо точно встановити, які саме документи із такого переліку можуть, на думку уповноваженого органу, спростувати ризиковість відображеної в податковій накладній № 2 від 05.03.2021 операції та будуть достатніми для прийняття рішення на користь платника податків.
Дані обставини свідчать про те, що оскаржене рішення комісії регіонального рівня в цій частині не відповідає критерієм чіткості, зрозумілості та обґрунтованості, що перешкоджало платнику податків своєчасно та в повній мірі виконати свої обов`язки та скористатись своїми правами, передбаченими чинним податковим законодавством, яким врегульовано порядок реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
За таких обставин суд зазначає, що оскаржене рішення № 2551025/43074023 від 08 квітня 2021 року про відмову у реєстрації податкової накладної є протиправним, у зв`язку з чим підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 05 березня 2021 р. № 2, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Згідно з п. 20 Порядку № 1246 у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Враховуючи, що судом встановлено відсутність у відповідача 1 правових підстав для відмови у реєстрації податкової накладної, шляхом прийняття відповідних рішень, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, складену ТОВ "Вест-Вуд-ЛТД"
Згідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідачем -1 не доведено правомірності оскарженого рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, позовні вимоги, щодо визнання такого рішення протиправним, його скасування та зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну, відповідають вимогам закону та обставинам справи, що підтверджено дослідженими в судовому засіданні належними та допустимими доказами, відповідачами не спростовані, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, у відповідності до ст. 139 КАС України необхідно стягнути солідарно на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Закарпатській області та ДПС України.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест-Вуд-ЛТД" (Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Корятовича, буд. 16, кв. 9, код ЄДРПОУ 43074023) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. А.Волошина, буд. 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694), Державної податкової служби України (м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2551025/43074023 від 08 квітня 2021 року.
3. Зобов`язати Державну податкову служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 05 березня 2021 року № 2, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "Вест-Вуд-ЛТД", датою її подання.
5. Стягнути солідарно за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. А.Волошина, буд. 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694) та Державної податкової служби України (м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест-Вуд-ЛТД" (Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Корятовича, буд. 16, кв. 9, код ЄДРПОУ 43074023)судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень).
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяН.Д. Маєцька