
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
20 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/15712/21 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Лозовський О.А., одержавши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання рішення посадових осіб Головного управління ДПС у Волинській області про недопущення позивача у приміщення Головного управління ДПС у Волинській області протиправним та скасування його; зобов`язання посадових осіб Головного управління ДПС у Волинській області допустити позивача у приміщення Головного управління ДПС у Волинській області; визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії Головного управління ДПС у Волинській області щодо визначення переможця конкурсного відбору по вакантній посаді державної служби категорії «В» - головного державного інспектора Луцького відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Волинській області; зобов`язання Головне управління ДПС у Волинській області повторно провести конкурсний відбір на заміщення посади державної служби категорії «В» - головного державного інспектора Луцького відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Волинській області і із встановленням дати такого відбору.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, та містить такі недоліки.
Частиною третьою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI “Про судовий збір” (далі - Закон №3674-VI) судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
За приписами частини першої статті 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI визначено ставки судового збору у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” установлено у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 01.01.2021 – 2 270 гривні.
Згідно з частиною третьою статті 6 Закону № 3674-VI у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається із тексту позовної заяви, позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру, а саме про визнання рішення посадових осіб Головного управління ДПС у Волинській області про недопущення позивача у приміщення Головного управління ДПС у Волинській області та зобов`язання вчинити дії (вказані вимоги є взаємопов`язаними), а також про визнання протиправними та скасування рішень конкурсної комісії Головного управління ДПС у Волинській області щодо визначення переможця конкурсного відбору по вакантній посаді державної служби категорії «В» та зобов`язання вчинити дії (вказані вимоги також є взаємопов`язаними), відтак вказані позовні вимоги повинні бути оплачені судовим збором у розмірі 1 816,00 грн (по 908,00 грн за кожну вимогу).
Проте в порушення вимог частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору за подання позову або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У позовній заяві ОСОБА_1 зазначив, що звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону №3674-VI.
Відповідно до положень пункту 13 частини першої статті 5 Закону №3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
Законом №3674-VI звільнення від сплати судового збору осіб, які мають такий статус, обмежено справами, пов`язаними з порушенням їхніх прав. Тобто встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до адміністративного суду за захистом прав, пов`язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Серед них немає права на звернення до суду зі звільненням від сплати судового збору з вимогами, подібними до тих, з якими ОСОБА_1 звернувся у даній справі.
Позовні вимоги позивача заявлені стосовно визнання протиправним рішення посадових осіб Головного управління ДПС у Волинській області про недопущення позивача у приміщення Головного управління ДПС у Волинській області та визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії Головного управління ДПС у Волинській області щодо визначення переможця конкурсного відбору по вакантній посаді державної служби категорії «В» - головного державного інспектора Луцького відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Волинській області та не стосуються соціального і правового захисту особи зі статусом учасника бойових дій, тому судовий збір за подання ОСОБА_1 позовної заяви за захистом своїх прав підлягає сплаті.
Таку ж оцінку процесуальному питанню, пов`язаному із застосуванням пільг зі сплати судового збору учасниками бойових дій, надала Велика Палата Верховного суду в ухвалі від 06.05.2020 у справі №9901/70/20.
Крім того, відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як визначено частиною першою статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною третьою статті 122 КАС України обумовлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу».
Як передбачено частиною третьою статті 28 Закону України «Про державну службу», яка визначає порядок оформлення та оприлюднення результатів конкурсу, інформація про відсутність визначених Комісією або конкурсною комісією кандидатур для розгляду суб`єктом призначення або керівником державної служби з метою визначення переможця конкурсу, а також інформація про переможця конкурсу або про відсутність переможця конкурсу оприлюднюється відповідно до Порядку проведення конкурсу на Єдиному порталі вакансій державної служби, а також може оприлюднюватися на веб-сайті державного органу, в якому оголошено конкурс (за наявності).
Відповідно до частини шостої статті 28 Закону України «Про державну службу» кандидат, якого не визначено переможцем конкурсу, має право оскаржити рішення Комісії або конкурсної комісії до суду з підстав порушення умов або порядку проведення конкурсу, що могло істотно вплинути на його результати.
Згідно з частиною 7 Закону України «Про державну службу» скарга на рішення Комісії або конкурсної комісії подається не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня оприлюднення результатів конкурсу із зазначенням відомостей про порушення умов або порядку проведення конкурсу, що могло істотно вплинути на його результати.
Кандидат, який оскаржує рішення Комісії або конкурсної комісії, зобов`язаний невідкладно повідомити про це відповідного суб`єкта призначення з наданням копії скарги.
Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальними строками, визначеними у статті 122 цього Кодексу. Таким чином, спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо оскарження до суду рішення Комісії або конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу є 10 календарних днів з дня оприлюднення результатів конкурсу.
У свою чергу, 26.11.2021 оприлюднено результати конкурсу на посаду державної служби категорії «В» - головного державного інспектора Луцького відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Волинській області на Єдиному порталі вакансій державної служби /career.gov.ua/.
Таким чином, результати конкурсу на вищевказані посади були оприлюднені 26.11.2021 відповідно, водночас позивач звернувся до суду з позовною заявою про оскарження рішень конкурсних комісій 15.12.2021, тобто, з пропуском строку звернення до суду, встановленого частиною 7 Закону України «Про державну службу», а саме 10 календарних днів з дня оприлюднення результатів конкурсу.
Позивач заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску згідно з частиною шостою статті 161 КАС України не подав.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити.
Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків – десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання (надіслання) до суду: заяви про поновлення строку звернення до суду у частині позовних вимог, що стосується оскарження рішення конкурсної комісії Головного управління ДПС у Волинській області щодо визначення переможця конкурсного відбору по вакантній посаді державної служби категорії «В», у якій вказати підстави для поновлення строку, надати докази поважності причин пропуску цього строку; документу про сплату судового збору у розмірі 1 816,00 грн.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя О.А. Лозовський