Постанова № 1020586, 01.10.2007, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
01.10.2007
Номер справи
18/126
Номер документу
1020586
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"01" жовтня 2007 р.

Справа № 18/126

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді ТимошевськоїВ.В. при секретарі судового засідання Горлової М.С. розглянув у відкритому судовому засіданні 01.10.2007 р. о 10:30 год. справу №18/126

за позовом: Петрівського районного центру зайнятості, смт. Петрове Кіровоградської області

до відповідача: Червонокостянтинівської сільської ради, с. Червонокостянтинівка Петрівського району Кіровоградської області

про стягнення 1324,41 грн.

Представники сторін:

від позивача - Дігтяренко Т.М., довіреність № 01-679 від 05.07.07, головний спеціаліст юрисконсульт;

від відповідача - участі не брали.

Петрівським районним центром зайнятості подано позовну заяву № 02-714 від 13.07.2007 року про стягнення з Червонокостянтинівської сільської ради економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення у розмірі 1 324 грн. 41 коп.

Відповідач у судове засідання не з'явився. Натомість 26.09.2007 року на адресу господарського суду надійшло клопотання Червонокостянтинівської сільської ради № 01/14-196 від 24.09.2007 року, в якому відповідач просить розглянути справу № 18/126 без представника сільської ради.

Крім того, 26.09.2007 року на адресу господарського суду надійшли заперечення Червонокостянтинівської сільської ради № 01/14-195 від 24.09.2007 р., згідно з якими відповідач адміністративний позов не визнає та просить скасувати рішення про застосування економічних санкцій.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно із статтею 18 Закону України "Про зайнятість населення" для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (пункт 1). У складі державної служби зайнятості створюється інспекція, що здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, фермерами та іншими роботодавцями (пункт 4).

Згідно пункту 14 Положення про державну службу зайнятості, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991р. №47 з подальшими змінами і доповненнями, державний центр зайнятості Мінпраці, центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський та Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські і районні у містах центри зайнятості є юридичними особами.

Петрівський районний центр зайнятості відповідно до Положення, затвердженого директором Кіровоградського обласного центру зайнятості 02.01.2000р. (а.с.6-8), є місцевим органом державної служби зайнятості, який підпорядковується Кіровоградському обласному центру зайнятості, та користується правами юридичної особи. Серед основних завдань центру, які визначені даним положенням, є реалізація заходів державної політики зайнятості населення і забезпечення незайнятому населенню відповідних гарантій на території міста і району.

Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначаються Законом України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. з наступними зміна і доповненнями.

За вимогами пункту 5 статті 20 вказаного Закону при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці у письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - списки фактично вивільнених працівників. У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до державного фонду сприяння зайнятості і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.

Згідно Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991р. №47 з подальшими змінами і доповненнями, на інспекцію по контрою за додержанням законодавства про зайнятість населення покладаються повноваження по проведенню перевірки додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, передусім щодо подання державній службі зайнятості інформації про наступне вивільнення працівників та фактично вивільнених працівників.

Згідно до покладених на інспекцію завдань їй надається право безперешкодного відвідування підприємств, установ та організації усіх форм власності з метою контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення; одержувати від підприємств, установ та організацій копії наказів, розпоряджень, протоколів, дані обліку і звітності та інформацію з питань додержання законодавства про зайнятість населення (підпункт "а" пункту 8 Положення). У Положенні про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення визначено повноваження інспекції щодо порядку стягнення штрафу за неподання даних про фактично вивільнених працівників, зокрема, у підпункті "г" пункту 8 Положення встановлено, що інспекції надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.

Як вбачається з матеріалів справи, головним спеціалістом інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості проведено перевірку додержання законодавства про зайнятість населення Червонокостянтинівською сільською радою, про що 26.04.2007 р. складено акт №112 (а.с. 9).

Згідно з пунктами 3.1. та 3.3. посадової інструкції головного спеціаліста інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості, затвердженої директором Кіровоградської обласного центру зайнятості 29.03.2006р., що надана позивачем (а.с.23-25), головний спеціаліст має право здійснювати перевірки роботодавців щодо стану додержання законодавства про зайнятість населення та застосовувати економічні санкції до роботодавців при виявлені порушень цього законодавства.

Як слідує з акта перевірки стосовно відповідача виявлено порушення вимог частини 1 пункту 5 статті 20 Закону України “Про зайнятість населення” щодо встановленого строку подання державній службі зайнятості відомостей про заплановане вивільнення працівників та порядку подання списків фактично вивільнених працівників. Зокрема, згідно наказу № 4 від 13.03.2007 року по Червонокостянтинівському дошкільному навчальному закладу "Сонечко" у зв'язку з скороченням штату за рішенням сесії Червонокостянтинівської сільської ради від 12.01.2007 року було звільнено за датою видачі наказу по пункту 1 ст. 40 Кодексу Законів про працю України працівника - Дяченко Лідію Олексіївну (а.с. 27). Однак, інформацію про заплановане вивільнення працівника та списки фактично вивільнених працівників відповідачем до служби зайнятості не подано.

Внаслідок виявлених порушень законодавства про зайнятість населення інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості застосовано до відповідача економічні санкції у сумі 1 324 грн. 41 коп., про що винесено рішення від 26.04.2007 р. №1118-12/04364259 (а.с.10).

Визначений розмір економічних санкцій становить річну заробітну плату вивільненого працівника - Дяченко Л.О., яка підтверджується довідкою відповідача від 26.04.2007 р. №241 (а.с.26).

Заперечення відповідача, які ґрунтуються на тому, що до виявленого порушення призвело своєчасне ненадання Петрівським районним центром зайнятості відповідних форм бланків та інструкцій по їх заповненню, господарським судом не враховуються, оскільки обов"язок підприємства, установи, організації повідомляти службу зайнятості про наступне вивільнення працівників у зв"язку, зокрема, із скороченням штату, встановлено Кодексом Законів про працю України (ч.3 ст. 49-2) та Законом України "Про зайнятість населення" (ч.5 ст. 20). У разі необхідності здійснення такого повідомлення відповідач не позбавлений можливості звернутися до районного центру зайнятості для отримання відповідних форм бланків.

Відповідно до пункту 10 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991р. №47 з подальшими змінами і доповненнями, дії працівника інспекції можуть бути оскаржені до вищестоящого за підпорядкованістю органу, а також до суду в порядку, встановленому чинним законодавством.

Згідно діючих процесуальних норм звернення до суду передбачає подання позовної заяви, яка має відповідати встановленим вимогам.

Викладена в запереченні вимога про скасування рішення інспеції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, згідно якого до відповідача застосовано економічні санкції, не підлягає розгляду господарським судом, оскільки відповідачем не дотримано процесуального порядку заявлення таких вимог. Інші докази оскарження вказаного рішення в матеріалах справи відсутні.

З огляду на викладене, враховуючи відсутність доказів сплати відповідачем штрафних санкцій та виходячи з наявних в матеріалах справи доказів, вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст. 71, частинами 1-3 ст. 160, ст. ст. 161, 162, 163, 167, 254, 258 пунктом 6 "Прикінцевих та перехідних положень" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Червонокостянтинівської сільської ради (28333, Кіровоградська область, Петрівський район, с. Червонокостянтинівка, вул. Перемоги, 1, ідентифікаційний код 0436425928300, п/р 314250010000389 ГУДКУ в Кіровоградській області, МФО 823016) на користь Петрівського районного центру зайнятості (28300, Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Петрове, вул. Ілліча, 41, код ЄДРПОУ 22222812, р/р 37175975900375 в ГУДКУ в Кіровоградській області, МФО 823016 ) - 1324,41 грн. економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення.

Після набрання постановою законної сили за заявою стягувача видати виконавчий лист.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.

Суддя

В.В.Тимошевська