
Справа № 128/789/17
УХВАЛА
20 грудня 2021 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області
в складі:
головуючого судді Ганкіної І.А.,
за участю секретаря Жигарової Д.О.,
представника позивача Карманчук Л.В.,
відповідача ОСОБА_1
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в м. Вінниця в залі суду цивільну справу за позовом Заступника керівника Вінницької окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області до ОСОБА_1 , за участі третьої особи Вінницької районної державної адміністрації, Якушинецької територіальної громади про розірвання договорів оренди землі та повернення земельних ділянок, -
в с т а н о в и в:
В провадженні Вінницького районного суду перебуває вищевказана цивільна справа.
В судовому засіданні прокурором заявлене клопотання про заміну неналежного позивача, виходячи із наступного. Пред`явлення позову прокурором спрямоване на відновлення порушеного інтересу держави на належне розпорядження землями державної форми власності, інститут якого закріплений на конституційному та законодавчому рівні, в частині гарантування цільового використання земель сільськогосподарського призначення та можливості розпоряджатись землями сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту територіальною громадою в особі органу місцевого самоврядування. У той же час, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 1423-1X від 28.04.2021 (далі за текстом - Закон № 1423-1X) внесено зміни у тому числі до Земельного кодексу України, в частині передачі повноважень територіальним громадам на розпорядження землями в межах яких знаходяться земельні ділянки. Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" від 28.04.2021 Розділ Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено п. 24, відповідно до якого землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад. Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом (27.05.2021). Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору. З Інформації (інформаційна довідка 268939866) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що в Реєстрі відсутні відомості щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0520683300:01:003:0023. З Інформації (інформаційна довідка 268928350) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що в Реєстрі відсутні відомості щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0520683300:01:003:0024. З Інформації (інформаційна довідка 26892996) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що в Реєстрі відсутні відомості щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0520683300:01:003:0025. З Інформації (інформаційна довідка 268930254) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що в Реєстрі відсутні відомості щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0520683300:01:003:0026. З Інформації (інформаційна довідка 268930570) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що в Реєстрі відсутні відомості щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0520683300:01:003:0027. З Інформації (інформаційна довідка 268932366) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що в Реєстрі відсутні відомості щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0520683300:01:003:0028. З Інформації (інформаційна довідка 268933380) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що в Реєстрі відсутні відомості щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0520683300:01:003:0029. З Інформації (інформаційна довідка 268938692) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що в Реєстрі відсутні відомості щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0520683300:01:003:0030. Згідно витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку встановлено, що місце розташування вказаних земельних ділянок є – Майданська сільська рада Вінницького району Вінницької області.
У зв`язку із об`єднанням територіальних громад Якушинецької сільської ради та Майданської сільської ради в Якушинецьку сільську об`єднану територіальну громаду з центром у с. Якушинці, 18.01.2018 припинено державну реєстрацію юридичної особи Майданської сільської ради в результаті реорганізації. Правонаступником активів і пасивів Майданської сільської ради є Якушинецька сільська рада, утворена внаслідок добровільного об`єднання територіальних громад. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 707-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області" до складу Якушинецької територіальної громади увійшла територія Майданської сільської ради. Таким чином, вказані земельні ділянки розташовані за межами населеного пункту с. Майдан Якушинецької територіальної громади, а з 27.05.2021 органом, уповноваженим розпоряджатися зазначеними земельними ділянками, є Якушинецька сільська рада. Спір, що виник, та розглядається на даний час Вінницьким районним судом, з урахуванням Закону № 1423-ІХ порушує інтереси Якушинецької територіальної громади, як законного власника вказаних земельних ділянок та невід`ємної складової частини держави в цілому. З огляду на те, що спірні земельні ділянки з кадастровими номерами: - 0520683300:01:003:0023 площею 5,0110 га; - 0520683300:01:003:0024 площею 0,7835 га; - 0520683300:01:003:0025 площею 0,6836 га; - 0520683300:01:003:0026 площею 0,3091 га; - 0520683300:01:003:0027 площею 0,7033 га; - 0520683300:01:003:0028 площею 0,1825 га; - 0520683300:01:003:0029 площею 0,6612 га; -0520683300:01:003:0030 площею 0,5454 га, розташовані в адміністративних межах Якушинецької сільської ради, її розпорядником на сьогоднішній день, в силу Закону № 1423-IX, є Якушинецька сільська рада, яка представляє Якушинецьку територіальну громаду. З Інформації (інформаційна довідка 268945106) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що власником земельної ділянки з кадастровим номером 0520683300:05:002:0031 площею 19,0926 га з 30.01.2019 є Якушинецька сільська рада. З Інформації (інформаційна довідка 268935854) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що власником земельної ділянки з кадастровим номером 0520683300:05:001:0059 площею 29,0234 га з 30.01.2019 є Якушинецька сільська рада. З Інформації (інформаційна довідка 268934445) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що власником земельної ділянки з кадастровим номером 0520683300:01:003:0031 площею 51,4436 га з 30.01.2019 є Якушинецька сільська рада. Проти клопотання сторони відповідача, щодо приєднання доказів прокурор заперечила та просила врахувати, що вказані клопотання подані вже після проведення підготовчого розгляду, а отже строк на подання доказів сплинув.
Відповідач ОСОБА_1 заперечив з приводу клопотання прокурора, вважає його безпідставним просив врахувати, що до з`ясування питання, яку з редакцій Конституції України слід застосовувати при розгляду справ у суді, а також визначення повноважень прокурора на представництво інтересів інших осіб та органів, згідно змісту Конституції, представництво прокурора інтересів позивача в суді є незаконним. Власні клопотання про долучення доказів та надання роз`яснення підтримав.
З`ясувавши позицію сторін, дослідивши матеріали клопотань, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до пунктів 1, 2, 4, 5, 6, 7 частини третьої статті 2 ЦПК України основними засадами (принципами) цивільного судочинства є: верховенство права; повага до честі і гідності, рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом; змагальність сторін; диспозитивність; пропорційність; обов`язковість судового рішення.
Суд при розгляді справи керується принципом верховенства права (частина перша статті 10 ЦПК України).
Суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання цивільного судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо (стаття 11 ЦПК України).
Відповідно до ст. 43 ЦПК України учасники справи мають право: ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень; подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; ознайомлюватися з протоколом судового засідання, записом фіксування судового засідання технічними засобами, робити з них копії, подавати письмові зауваження з приводу їх неправильності чи неповноти; оскаржувати судові рішення у визначених законом випадках; користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами.
За ст. 50 ЦПК України, позов може бути пред`явлений спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів. Кожен із позивачів або відповідачів щодо другої сторони діє в цивільному процесі самостійно. Участь у справі кількох позивачів і (або) відповідачів (процесуальна співучасть) допускається, якщо: 1) предметом спору є спільні права чи обов`язки кількох позивачів або відповідачів; 2) права та обов`язки кількох позивачів чи відповідачів виникли з однієї підстави; 3) предметом спору є однорідні права і обов`язки.
Судом є встановленим, що згідно витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку місце розташування спірних земельних ділянок є – Майданська сільська рада Вінницького району Вінницької області. У зв`язку із об`єднанням територіальних громад Якушинецької сільської ради та Майданської сільської ради в Якушинецьку сільську об`єднану територіальну громаду з центром у с. Якушинці, 18.01.2018 припинено державну реєстрацію юридичної особи Майданської сільської ради в результаті реорганізації.
Таким чином, правонаступником активів і пасивів Майданської сільської ради є Якушинецька сільська рада, утворена внаслідок добровільного об`єднання територіальних громад.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 707-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області" до складу Якушинецької територіальної громади увійшла територія Майданської сільської ради.
Таким чином, вказані земельні ділянки розташовані за межами населеного пункту с. Майдан Якушинецької територіальної громади, а з 27.05.2021 органом, уповноваженим розпоряджатися зазначеними земельними ділянками, є Якушинецька сільська рада.
Враховуючи зазначене, належний статус позивача має Якушинецька сільська рада, у зв`язку з чим слід провести заміну неналежного позивача на належного.
Відповідно до ч. 1 ст. 53 ЦПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Враховуючи, зазначене суд вважає за необхідне залучити первинного позивача Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача.
Щодо долучення доказів поданих стороною відповідача суд враховує наступне. Згідно статті 120 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.
Відповідно до положень ст. 126 ЦПК України, право на вчинення процесуальної дії втрачається із закінченням строку, встановленого законом або судом . Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу (частина четверта статті 83 ЦПК України).
Дослідивши подані стороною відповідача докази, суд враховує, що докази подані стороною відповідача, знаходилися в його розпорядженні окрім доказу у виді відповіді на запит, щодо отримання інформації міністерства юстиції України від 19.09.2021 року та запит на отримання публічної інформації на адресу Міністерства юстиції України, які були отримані вже після проведення підготовчого розгляду. Решта доказів могла бути подана стороною відповідача до проведення підготовчого засіданні і заява про застосування ст. 83 ЦПК України відповідачем не подавалася. Тому враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне долучити по справі докази, а саме відповідь на запит, щодо отримання інформації міністерства юстиції України від 19.09.2021 року та запит на отримання публічної інформації на адресу Міністерства юстиції України. В решті долучення доказів - відмовити.
Керуючись ст. ст. 4,12, 55, 222, 263, 269 ЦПК України, суд –
у х в а л и в:
Провести за позовом Заступника керівника Вінницької окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області до ОСОБА_1 , за участі третьої особи Вінницької районної державної адміністрації, Якушинецької територіальної громади про розірвання договорів оренди землі та повернення земельних ділянок заміну первинного позивача в особі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області на належного позивача в особі Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області.
Долучити до матеріалів справи доказ сторони відповідача, а саме відповідь на запит, щодо отримання інформації міністерства юстиції України від 19.09.2021 року та запит на отримання публічної інформації на адресу Міністерства юстиції України.
Залучити в якості третьої особи на стороні позивача Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області.
В решті клопотання відмовити.
Роз`яснити відповідачу ОСОБА_1 , що судом при здійсненні судочинства використовується Конституція України в редакції, що діє на момент розгляду справи.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Вінницького апеляційного суду через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя І.А. Ганкіна