ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" вересня 2007 р. Справа № 2/259-АП-07
Господарський суд Херсонської області у складі судді Скобєлкіна С.В. при секретарі Лисенко Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Заступника прокурора Суворовського району м.Херсона в інтересах держави в особі Управління Пенсійного Фонду України в Суворовському районі м.Херсона
до Приватної житлово-експлуатаційної фірми "Реформа", м.Херсон
про 73615,88 грн.
за участю прокурора - Мяло Н.В. - прокурор відділу облпрокуратури
представників сторін:
від позивача: Мальченко К.О., довіреність від 07.08.2007р. № 3215/06
від відповідача: Деркач Н.Б., керівник (паспорт МО 284160)
в с т а н о в и в:
Заступник прокурора Суворовського району м.Херсона, діючи в інтересах держави в особі Управління Пенсійного Фонду України в Суворовському районі м.Херсона, звернувся до суду з адміністративним позовом до приватної житлово-експлуатаційної фірми "Реформа" про стягнення 73615,88 грн. заборгованості по страховим зборам за 2000-2003 роки.
В судовому засіданні прокурором та представником Пенсійного Фонду вимоги щодо стягнення 73615,88 грн. недоїмки підтримані, а відповідач в особі керівника ПЖЕФ "Реформа" їх визнав. Крім того, відповідач просить розстрочити стягнення боргу за судовим рішенням, посилаючись на фінансові труднощі фірми у даний час.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та правовідносини сторін, заслухавши їх представників, суд прийшов до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, згідно зі статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави у судових органах.
Прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави, тобто прокуратура набула права визначати наявність інтересів держави у конкретних спірних правовідносинах, які підлягають захисту та вирішенню у судовому порядку.
Відповідно до ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" підставою для представництва інтересів держави в суді є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Згідно ст. 60 КАС України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь - якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до п.15 положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121, повноваження Пенсійного фонду України здійснюються через утворені в установленому порядку відповідні управління та відділи. А тому органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, є Суворовський районний відділ ПФУ.
Відповідно до п. 2.3. Положення "Про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30.04.2002 року - Управління Пенсійного фонду має право: вимагати від посадових осіб підприємств, установ, організацій і фізичних осіб, які є платниками збору або використовують кошти Фонду, усунення порушень законодавства щодо сплати збору й використання коштів Фонду; вживати в установленому законодавством порядку заходів, спрямованих на стягнення не внесених своєчасно сум збору разом з нарахованою пенею, а також застосовувати штрафні санкції відповідно до законодавства.
Згідно п.1 ст. 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1086 - IV від 10.07.2003 року - Виконавча дирекція Пенсійного фонду України та її територіальні органи мають право: отримувати від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, - відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків; стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.
Відповідно до п. 4 ст. 18 вказаного Закону - страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.
Перевіркою встановлено наступне: Приватною житлово-експлуатаційною фірмою "Реформа" до виконавчих органів Фондів загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування подані звіти, відповідно до яких станом на 01.05.2007 року на підприємстві існує заборгованість із заробітної плати у розмірі понад 300 тис. грн.
Проведеною прокурорською перевіркою встановлено, що станом на 01.05.2007 року на підприємстві фактично існує часткова заборгованість із заробітної плати за червень-серпень 2006 року, яка складає 30 тис. грн.
Перевіркою, здійсненою спеціалістами Управління Пенсійного Фонду України в Суворовському районі встановлено, що згідно з касовими книгами за період з 06.01.2000 року по 23.12.2003 року відповідачем готівкою було видано заробітної плати та інших виплат на суму 76687,20 грн. Крім того, згідно з платіжними відомостями та видатковими касовими ордерами ПЖЕФ "Реформа" готівкою було виплачено заробітної плати та інших виплат, нарахованих в 2000-2003 р.р.171715, 45 грн.
Вказане свідчить про порушення з боку відповідача ст. 5 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (до набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"), а саме збір на державне обов'язкове пенсійне страхування одночасно з одержанням коштів на оплату праці роботодавцем не сплачувався.
За результатами перевірки встановлено, що розмір недонарахованих та несплачених сум зобов'язання по платі страхового збору за період з 01.01.2000 року по 31.12.2003 р.р. становить 73615, 88 грн.
Згідно ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка передбачає відповідальність страхувальників за несвоєчасну сплату страхових внесків: у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та не сплачені страхувальниками у строки, визначені Законом, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків - недоїмки і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
У зв'язку з невідшкодуванням відповідачем платежів на обов'язкове пенсійне страхування, ускладнюється виконання Пенсійним фондом України одного з основних завдань - забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, чим порушуються інтереси держави. Необхідність їх захисту покладає на прокуратуру обов'язок представництва інтересів держави в суді відповідно до ч. 2 ст. 121 Конституції України.
Вищезазначені обставини та наявність боргу у розмірі 73615,88 грн. підтверджені також Актом взаємозвірки між Пенсійним Фондом та приватною фірмою "Реформа" за участю представника прокуратури від 18.09.2007 року.
Клопотання приватної житлово-експлуатаційної фірми "Реформа" про надання розстрочки суд залишає без задоволення, оскільки у відповідності до положень ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд даного питання здійснюється на стадії виконання судового рішення, з наданням доказів неможливості сплати боргу.
На підставі викладеного, вищезазначених правових норм та керуючись 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України. суд, -
постановив:
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Приватної житлово-експлуатаційної фірми "Реформа", 73000, м.Херсон, вул. 200 річчя Херсону, 38, к. 4, код ЄДРПОУ 30424468, р/р 29026332 ХРОД Райффайзен банк "Аваль", МФО 352093 на користь Управління Пенсійного Фонду України в Суворовському районі м.Херсона, 73000, м.Херсон, вул. Кременчугська, 69, код ЄДРПОУ 21294856, р/р 256033011202 в ОПЕРВ ХОУ Ощадбанку, МФО 352457: 73615,88 грн. (сімдесят три тисячі шістсот п'ятнадцять грн. 88 коп.) несплаченого страхового збору (недоїмки).
3.Роз'яснити сторонам, що дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
4.Постанову направити сторонам по справі.
Суддя С.В.Скобєлкін