
Справа №-613/1973/21 Провадження №-3/613/601/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2021 року м. Богодухів
Суддя Богодухівського районного суду Харківської області Сеник О.С., розглянувши матеріали, що надійшли від Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого на посаді головного бухгалтера Товариства з обмеженою відповідальністю «МК М`ясний», за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП,-
В С Т А Н О В И В:
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення № 510 від 10.12.2021, ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером ТОВ «МК М`ясний» вчинив правопорушення, а саме: несвоєчасне подання ТОВ «МК М`ясний» декларації акцизного податку за звітний період вересень 2021 року, чим порушено пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49, п. 223.2 ст. 223 Податкового Кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 із змінами і доповненнями, повішення встановлено актом камеральної перевірки від 10.12.2021 № 451/35-00-04-06-10/40936772, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Згідно з п. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Однак, протокол № 510 від 10.12.2021 та надані до нього матеріали містять недоліки, які позбавляють суд можливості повно та всебічно розглянути справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 ..
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах доходів і зборів, а також процедуру складання протоколів про адміністративні правопорушення визначається Інструкцією з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства фінансів України № 566від 02.07.2016 (далі по тексту Інструкція).
За приписами п.6 розділу ІІ Інструкції при викладенні обставин правопорушення у Протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається Протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до Протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також місце проживання.
В порушення ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення не в повному обсязі зазначено суть правопорушення, а саме, податковий орган, зазначаючи у протоколі про несвоєчасне подання декларації акцизного податку за звітний період вересень 2021 року, не вказує ані граничного строку для подання такої декларації, встановленого законом для платника податків ТОВ «МК М`ясний», ані дати, коли саме фактично була подана така декларація, що унеможливлює встановлення факту порушення 49.18.1 п. 49.18 ст. 49, п. 223.2 ст. 223 Податкового Кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010, і як наслідок порушення вимог ч. 1 ст.163-1 КУпАП.
У протоколі контролюючий орган посилається виключно на акт камеральної перевірки від 10.12.2021 № 451/35-00-04-06-10/40936772.
Разом з тим, зі змісту вказаного акту (в обсязі, наданому до адміністративного матеріалу) вбачається, що ТОВ «МК «М`ясний» станом на дату перевірки (10.12.2021) взагалі не було подано декларацію акцизного податку.
Отже, виходячи зі змісту акту перевірки, мало місце неподання декларації акцизного податку, а не її несвоєчасне подання, як зазначено у протоколі.
З урахуванням неточного формулювання фабули правопорушення у протоколі, вказані вище розбіжності позбавляють суд можливості встановити фактичні обставини справи.
Також, в протоколі не зазначено відомості про наявність або відсутність свідків. Відсутні пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
На підставі викладеного, суд позбавлений можливості повно, об`єктивно та всебічно з`ясувати обставини справи, вирішити її у точній відповідності з законом, у зв`язку з чим матеріали підлягають поверненню для доопрацювання.
При цьому суд, приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, керується п.12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», якою визначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
З урахуванням викладених обставин, адміністративний матеріал необхідно повернути до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 256, 276, 283 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП повернути до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків для належного оформлення.
Суддя О.С. Сеник