
Справа №461/10013/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2021 року м.Львів
Галицький районний суд м. Львова у складі:
головуючого судді Стрельбицького В.В.
за участю:
секретаря судового засідання Скрутень Х.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за позовом
Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області
в особі представника Горбонос Інни Костянтинівни
до
громадянина Іспанії Родріґес ОСОБА_1 ,
про примусове видворення за межі території України, -
встановив :
Позиції сторін та учасників справ, заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Головне управління державної міграційної служби України у Львівській області звернулося до суду з адміністративним позовом до громадянина Іспанії Родріґес ОСОБА_1 , в якому просить винести рішення про його примусове видворення за межі України.
В обґрунтування поданого позову покликається на те, що громадянин Іспанії Родріґес ОСОБА_1 нелегально потрапив на територію України поза пунктами пропуску через державний кордон України, ухилився від виїзду з України, не виконав рішення про примусове повернення від 25.06.2021 року № 26, винесене ГУ ДМС у Закарпатській області, законні підстави для перебування громадянина Іспанії Родріґес ОСОБА_1 на території України ? відсутні.
З огляду на зазначене, представник позивача просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник позивача Горбонос І.К., подала суду клопотання у якому зазначила про розгляд справи за її відсутності та просила позов задовольнити.
Відповідач - громадянин Іспанії Родріґес ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився. Згідно листа-повідомлення від 13.12.2012 року № 04-01/1168 на 4601.6/28928-21 від 08.12.2021 року Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, де тимчасово перебуває громадянин Іспанії Родріґес ОСОБА_1 , останній не бажає брати участь у судовому засіданні. З доданої до вищезазначеного листа розписки вбачається, що громадянину Іспанії Родріґес ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відомо про наявність адміністративного позову, копію якого він отримав та зміст якого розуміє.
Вирішуючи питання про можливість розгляду справи за відсутності представника позивача та відповідача, суд враховує положення статті 9 КАС України, відповідно до яких розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
Таким чином, зважаючи на те, що учасники справи висловилися стосовно своєї позиції щодо розгляду справи за їх відсутності, тобто у такій спосіб вирішили реалізувати своє право на доступ до правосуддя, враховуючи встановлені положеннями КАС України положення щодо обмежених строків розгляду даної категорії справ, суд знаходить можливим провести розгляд справи за відсутності осіб, які не з`явились в судове засідання.
У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється(ч.4 ст. 229 КАС України).
Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин, докази, оцінка доводів учасників справи, норми права та мотиви їх застосування та незастосування.
Суд встановив, що 23.09.2021 року в ході проведення профілактичних заходів з виявлення іноземців та осіб без громадянства, які нелегально перебувають на території України, згідно протоколу № МЛВ 000037 про адміністративне затримання за ч. 2 ст. 263 КУпАП від 23.09.2021 року, працівником Головного управління ДМС України у Львівській області був виявлений та затриманий громадянин Іспанії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців на території України, а саме ухилявся від виїзду з України, перебуваючи на території України нелегально.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №ПР МЛВ 001169 від 23.09.2021 року за ч. 1 ст. 203 КУпАП, громадянин Іспанії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив правила перебування іноземців на території України, а саме ухилявся від виїзду з України, перебуваючи на території України нелегально, тобто проживання без документів на право проживання в Україні.
Постановою про накладення адміністративного стягнення № ПН МЛВ 001164 від 23.09.2021 року відповідача притягнено до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.
Рішення про примусове повернення від 25.06.2021 року №26, винесене ГУ ДМС в Закарпатській області громадянин Іспанії ОСОБА_2 не виконав. Згідно даного рішення іноземець був перевірений по підсистемі «Аркан-ДМС» та встановлено, що він через КПП в Україну не в`їжджав, тобто потрапив на територію України нелегально. Дане рішення не оскаржувалось відповідачем.
У зв`язку з відсутністю на момент затримання паспортного документа, що дає право на виїзд з України, ГУ ДМС у Львівській області 23.09.2021 року була складена довідка про особу.
Позов ГУ ДМС у Львівській області про затримання з метою ідентифікації громадянина Іспанії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України терміном на шість місяців, як такого, що незаконно перебуває в Україні, для подальшого забезпечення видворення за межі території України, задоволено рішенням Галицького районного суду м. Львова від 23.09.2021 у справі №461/7954/21. Згідно ЄДРСР вказане рішення набрало законної сили 07.10.2021 року.
Паспортний документ іноземця НОМЕР_1 був дійсний до 28.11.2021 року, проте це є внутрішній паспорт, який не дає право на перетин кордону України. Для забезпечення видворення іноземця, який нелегально перебуває на території України та з метою вжиття заходів для його ідентифікації та оформлення йому паспортного документа дипломатичними каналами зв`язку, а також придбання транспортних документів для організації перетину кордону іноземним громадянином в напрямку країни походження, громадянина Іспанії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було поміщено до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України за адресою: АДРЕСА_1 .
На офіційний запит ГУ ДМС у Львівській області до Посольства Іспанії в Україні та Департаменту консульської служби МЗС України від 23.09.2021 року №4601.4.2-9648/46.2-21 на ім`я ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлений паспортний документ НОМЕР_2 терміном дії якого становить до 25.11.2022 року.
На даний час, з огляду на вищенаведене, законні підстави для перебування відповідача на території України відсутні.
Згідно ч.1 ст.30 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22 вересня 2011 року, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Частиною 5 цієї ж статті Закону передбачено, що рішення суду про примусове видворення іноземця або особи без громадянства виконується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, а стосовно іноземців та осіб без громадянства, затриманих ним у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України, - органом охорони державного кордону. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове видворення здійснюється органом, за чиїм позовом суд прийняв рішення про примусове видворення. З метою контролю за виконанням іноземцем або особою без громадянства рішення про примусове видворення службові особи органу охорони державного кордону або центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, здійснюють супровід такого іноземця або особи без громадянства.
Згідно ч. 1 ст. 289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;
2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
4) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Станом на день розгляду справи завершено процедуру ідентифікації громадянина Іспанії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за сприянням Посольства Іспанії в Україні та Департаменту консульської служби МЗС України на ім`я ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 оформлений паспортний документ НОМЕР_2 терміном дії до 25.11.2022 року, що дає право на виїзд з України. Проте, існує ризик втечі іноземця, який тривалий період перебуває нелегально на території України, умисного невиконанням рішення про примусове повернення за межі території України та ризик уникнення громадянином Іспанії ОСОБА_2 подальшого видворення.
Суд приймає до уваги те, що громадянин Іспанії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення встановлених правил перебування іноземців на території України та проживав без дозволу та без документів на право перебування на території держави, не виконав рішення про примусове повернення, до органів та підрозділів міграційної служби із заявою і документами необхідними для вирішення питання про продовження строку перебування або про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту не звертався, своїми діями порушив вимоги ст. ст. 9, 16, 23, 26 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22 вересня 2011 року, що дає обґрунтовані підстави для прийняття рішення про його примусове видворення за межі території України.
Відповідно до статей 9, 29 Загальної декларації прав людини (1948 року) та ст. 9 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права (1966 року), ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання або вигнання, а при здійсненні своїх прав і свобод кожна людина може зазнавати лише таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання та поваги прав і свобод інших людей, а також забезпечення справедливих вимог моралі, суспільного порядку і загального добробуту.
Статтею 5 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (із змінами і доповненнями) від 04.11.1950, ратифікованою Верховною Радою України 11.09.1997, задекларовано право кожного на свободу та особисту недоторканість, за винятком певних випадків, зокрема, коли здійснюється законний арешт або затримання з метою запобігання її недозволеному в`їзду в країну чи особи, щодо якої провадяться процедури депортації або екстрадиції.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Відповідно до вимог ч.3 ст.29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці або особи без громадянства, прийняті відповідно до міжнародного договору про реадмісію, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства відсутній договір про реадмісію.
Відповідно до вимог частин 1 статті 288 Кодексу адміністративного судочинства України, позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 241-245, 271, 272, 288, 297, 371 КАС України, суд,
ухвалив:
Позов Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (адреса: 79007, м.Львів, вул. Січових Стрільців, 11, ЄДРПОУ 37831493) до громадянина Іспанії Родріґес ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення за межі території України, - задовольнити.
Примусово видворити громадянина Іспанії Родріґес ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасово перебуває у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України за адресою: 45213, Волинська область, Ківерцівський район, село Журавичі, вул. Перемоги, 27) за межі території України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня складення судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складений 16.12.2021 року.
Головуючий суддя Стрельбицький В.В.