Рішення № 102030373, 20.12.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2021
Номер справи
560/8844/21
Номер документу
102030373
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) В/Ч А 0959
Державний герб України

Справа № 560/8844/21

РІШЕННЯ

іменем України

20 грудня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 0959 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до військової частини А0959, в якому просить визнати протиправною бездіяльність військової частини А0959 щодо ненарахування і невиплати для ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 15 червня 2016 року по 15 жовтня 2019 року, та зобов`язати військову частину А0959 нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період з 15 червня 2016 року по 15 жовтня 2019 року включно.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що під час проходження військової служби та на день виключення зі списків особового складу військової частини відповідач не виплатив індексацію грошового забезпечення за період з 15 червня 2016 року по 15 жовтня 2019 року. Вказує, що звернувся до військової частини А0959 із заявою про нарахування та виплату належних сум індексації грошового забезпечення. Листом 23.06.2021 року № 350/301 /2201 /ж відповідач повідомив його, що можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у Міністерстві Оборони України не було. Вважає, що військова частина А0959 протиправно не виплатила йому індексацію грошового забезпечення, тому просить позовні вимоги задовольнити.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, надав відповідачу строк для подання відзиву на позов.

У поданому до суду відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. Зазначив, що за час проходження військової служби позивачем у військовій частині А0959 індексація грошового забезпечення проводилася відповідно до закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" від 17.07.2003 №1078 (далі Порядок 1078). Так, відповідно до Порядку № 1078 виплата сум індексації здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду У країни та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік та не передбачає механізм виплати сум індексації у поточному році за минулі періоди. Виплата сум індексації грошового забезпечення має здійснюватись у межах коштів установ та організацій, передбачених на ці цілі. Зазначає, що відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Вказує також, що в 2016 році відбулося збільшення грошового забезпечень військовослужбовців. В зв`язку з цим, на виконання вимог телеграми Міністр оборони України щодо збільшення грошового забезпечена військовослужбовців, Департаментом фінансів Міністерства оборони Україні були доведені до військових частин (установ, організацій) роз`яснення від 04.01.2016 № 248/3/9/1/2 згідно з якими, у зв`язку із внесенням змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (із змінами), індексацію грошового забезпечення військовослужбовців слід не нераховувати до окремого роз`яснення. Вказує також, що з урахуванням пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704 індексація грошового забезпечення не може вважатися тією складовою грошового забезпечення, в розумінні статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», так як вона не є постійною та сталою величиною, яка не змінюється, має несистематичний характер, оскільки індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка, що виключає можливість включення її до складу грошового забезпечення, яким забезпечується військовослужбовець, звільнений з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини. Вважаю, що відсутні підстави для визнання дій військової частини А0959 по невиплаті індексації грошового забезпечення протиправними

У задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.

Позивач – ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині А 0959.

Наказом Міністра оборони від 2 червня 2016 року № 501 позивач призначий на посаду начальника технічно - експлуатаційної частини інженерно авіаційної ескадрильї ВОС - 4610003 і наказом № 128 від 15 червня 2016 року командира військової частини А 0959 було зарахований до списків особового складу та всі види забезпечення з 15 червня 2016 року. Наказом Міністра оборони від 8 жовтня 2019 року № 68 позивач звільнений в запас та наказом командира військової частини А 0959 від 15 жовтня 2019 № 254 з 15 жовтня 2019 року виключений із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення військової частини А 0959.

Враховуючи те, що в період проходження служби йому не виплачувалась індексація грошового забезпечення, позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату сум індексації грошового забезпечення.

За результатами розгляду заяви, відповідач надав відповідь, оформлену листом від 23.06.2021 року № 350/301 /2201 /ж, у якій повідомив, що можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у Міністерстві Оборони України не було.

Вважаючи дії відповідача щодо невиплати індексації грошового забезпечення з 15 червня 2016 року по 15 жовтня 2019 року протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Абзацом 2 частини четвертою статті 9 закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до частин другої, третьої статті 9 закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» не врегульована процедура та порядок нарахування індексації грошового забезпечення.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає закон України "Про індексацію грошових доходів населення".

Тому, до спірних правовідносин суд застосовує положення закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Відповідно до статті 1 закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення – встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з частиною першою статті 2 закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення).

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (стаття 9 закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Статтею 6 закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Статтею 4 закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотки. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (стаття 3 закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюються на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року (далі – Порядок № 1078).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 5 Порядку № 1078 передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Отже, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку № 1078 підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.

Відповідно до інформації військової частини А0959, зазначеної у листі від 23.06.2021 року № 350/301 /2201 /ж, належна позивачу індексація грошового забезпечення за період з 15 червня 2016 року по 15 жовтня 2019 року не нараховувалась та не виплачувалась.

Фактичною підставою для відмови позивачу щодо нарахування індексації грошового забезпечення за вказаний період слугувала відсутність бюджетних асигнувань на вказані цілі.

Обґрунтовуючи правомірність бездіяльності щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення, відповідач посилається на абзац другий пункту 6 Порядку №1078, відповідно до якого проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Разом з тим, статтею 18 закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» встановлена державна гарантія, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Відповідно до статті 16 закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів.

За змістом статті 19 закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Статтею 20 закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачено що надання державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок бюджетів усіх рівнів, коштів підприємств, установ і організацій та соціальних фондів на засадах адресності та цільового використання.

Згідно з абзацом першим пунктом 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню; підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Отже, індексація грошового забезпечення здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, за рахунок яких здійснюється виплата грошового забезпечення.

Під час судового розгляду спору відповідач не довів відсутність протягом 2016-2019 років коштів на виплату грошового забезпечення та індексації грошового забезпечення.

Тому, бездіяльність військової частини А0959 щодо нарахування та виплати позивачці індексації грошового забезпечення за період з 15 червня 2016 року по 15 жовтня 2019 року у відповідності до Порядку №1078 є неправомірною.

У рішенні від 15 жовтня 2013 року N 9-рп/2013 Конституційний Суд України зазначив, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати, спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги (пункт 2.2), працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців (пункт 2.3).

Відсутність механізму виплати індексації за минулі періоди не може слугувати підставою для позбавлення позивача права на отримання належних йому сум індексації грошових доходів, виплата яких гарантована статтею 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Вирішуючи зазначений спір, суд враховує, що механізм нарахування індексації визначений Порядком №1078.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Разом з цим, згідно з Порядком №1078 нарахування та виплата індексації відноситься до компетенції відповідача, тому належним способом захисту порушених прав є зобов`язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з А0959 щодо нарахування та виплати позивачці індексації грошового забезпечення за період з 15 червня 2016 року по 15 жовтня 2019 .

Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача необхідно задовольнити.

У зв`язку із задоволенням позивних вимог сплачений позивачем судовий збір необхідно стягнути з відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини А 0959 щодо ненарахування і невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 15 червня 2016 року по 15 жовтня 2019 року.

Зобов`язати військову частину А 0959 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 15 червня 2016 року по 15 жовтня 2019 року включно.

Стягнути на користь ОСОБА_1 908,0 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань військової частини А 0959.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Військова частина А 0959 (вул. Ківерцівська, 85,Луцьк,Волинська область,43023 , код ЄДРПОУ - 26614739)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук